Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja

+17
Salenzze
sloba1995
Crazy128
Mali_Marko_55
Miljan
Predrag B.
MIXI_BG
ZAC
junior45
miljanxXx
bojan bor
YUGOZE
kalasnjikov
Jesa
Draga
Pedja
YUgisa
21 posters

Strana 6 od 7 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Ići dole

Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja - Page 6 Empty Re: Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja

Počalji od YUgisa Ned 14 Dec 2014, 12:37

Mora da se stanje 15mm da bi pasalo na Yuga, mada ako se stavljaju Ficine opruge onda stanjivanje svakako mora da se radi posto je dovoljno da se skrati samo tu na osovini uz kracu odbojnu gumu. Kao sto kaze junior, 128mica ima iste amortizere, kraca je samo ta osovina za 20ak mm kod nekih proizvodjaca. A 2 kruga je vrlo relativan pojam, posto opruge idu od 38cm do 43cm... Nije isto kad odseces 2 kruga od opruge koja je 38cm i one od 43cm... Na fabricke amortizere je minimum 38cm opruga. Takodje ako seces opruge, samo dobijas nizi auto, nema boljih performansi, barem to nije nista posebno. To sto mnogi misle da se manje naginje je ustvari jer amortizer stosuje tj sabija se do kraja pa nije moguce fizicki da se nagne ali to naravno kvari performanse i udobnost.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja - Page 6 Empty Re: Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja

Počalji od Predrag B. Ned 14 Dec 2014, 12:50

Bobiša, sada sam samog sebe uzeo da preslišavam, i nisam 100% siguran da su na Ciao išle opruge visine 380 mm, već 390 mm. Znaš li ti pouzdano visinu?

Miljanče?
Predrag B.
Predrag B.
SOHC 1498ccm 85ks

Broj poruka : 6738
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 14.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja - Page 6 Empty Re: Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja

Počalji od sloba1995 Ned 14 Dec 2014, 13:05

YUgisa,kakve varijante amortizera imas? I naravno,kada skupim,ide i pozadi trolisni gibanj meksa varijanta,imam kuku na kolima,cesto vucem prikolicu,pa bih uzeo tu meksu varijantu... Sta kontas sta je pametnije?
Sad preko zime planiram to da radim,necu neku super klasu,obicnu gradsku da bude lep na oko,a i naravno kad vec to radim koja iljada vise nije na odmet al da valja
sloba1995
sloba1995
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 74
Godina : 28
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 18.11.2014

Nazad na vrh Ići dole

Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja - Page 6 Empty Re: Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja

Počalji od YUgisa Ned 14 Dec 2014, 14:25

Koliko ja znam 38cm i nege oko 34.5cm od ruba do centra tocka.

Nemam ja na zalost vise nikakve varijante, ovo sto se moze naci su vecinom traljavog kvaliteta i performansi, tako da ja necu da imam reklamacije na kvalitet pa radim samo namenske Bilstein amortizere, ali oni su 10500din za dva komada. Ako vuces prikolicu, ne bih ti preporucio meksu varijantu...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja - Page 6 Empty Re: Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja

Počalji od sloba1995 Ned 14 Dec 2014, 14:34

Okej,znaci za pozadi da uzmem tvrdju varijantu?
Da se razumemo,imam euro kuku,nije toliko skrnavo kao kod onih starih koje ne mogu da je skinu kao ja moju,samo cu prevariti utikac za struju malo ispod plastika da se ne vidi Smile
Pre 20 minuta su kupljene sanke,i za pozadi cu pripremiti ojacanje grede,tako da je taj prvi korak ka spustanju jugica resen... Drugo,koliko bi sve iznosilo (amorti,gibanj)?
I trece,YUgisa ako si voljan da mi pomognes oko povezivanja sanki? Tacnije,trebala bi mi samo duzina te dve cevi?
sloba1995
sloba1995
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 74
Godina : 28
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 18.11.2014

Nazad na vrh Ići dole

Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja - Page 6 Empty Re: Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja

Počalji od YUgisa Ned 14 Dec 2014, 14:57

Ako vozis pod vecim opterecenjem tu prikolicu, onda jacu verziju, mada ako bi spustao auto i nazad onda je moja preporuka i za 4 lista, pogotovo ako planiras neke sire felne i gume. Prednji amortizeri su 10.500din, opruge su 2250, ako uzmes sve zajedno sa soljama onda je 15.000din, zadnji su 11.200din a gibanj sa 3 lista je 3200din, sa 4 lista je 3600din. Duzina cevi je 77 i 75cm.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja - Page 6 Empty Re: Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja

Počalji od sloba1995 Ned 14 Dec 2014, 15:01

Hvala YUgisa na odgovoru i pomoci,ima jos puno da sljakam da skupim kinticu za to Very Happy
Hteo sam te jos pitati,jel ima potrebe onda menjati i zadnje amorte? Nisam planirao da uzimam sire gume,plafon 165,ali vise mi se svidja kako izgleda 155 65 guma,cesto vidjam po Chevrolet Sparku,tako da bi na sivim koralkama super stajalo (koliko mogu u glavi da zamislim)..
sloba1995
sloba1995
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 74
Godina : 28
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 18.11.2014

Nazad na vrh Ići dole

Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja - Page 6 Empty Re: Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja

Počalji od YUgisa Ned 14 Dec 2014, 15:08

Nema na cemu Wink Pazi, recimo ako bi uzeo od mene tu verziju napred koja spusta na oko 31cm od ruba do centra tocka, ja radim gibanj za tu visinu i nazad, e sad za tu visinu moze fabricki zadnji amortizer, ali ovaj moj ce ti dati bolju stabilnost i trajnost kroz kvalitet. Ali nije obaveza, samo je stvari izbalansiranosti auta Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja - Page 6 Empty Re: Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja

Počalji od sloba1995 Ned 14 Dec 2014, 15:43

Hvala YUgisa na odgovorima Smile Cucemo se,iskreno se nadam Smile
sloba1995
sloba1995
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 74
Godina : 28
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 18.11.2014

Nazad na vrh Ići dole

Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja - Page 6 Empty Re: Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja

Počalji od YUgisa Ned 14 Dec 2014, 16:26

Ok, nema problema, znas gde da me nadjes Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja - Page 6 Empty Re: Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja

Počalji od YUgisa Čet 25 Feb 2016, 11:24

Evo za gosn Kolektora Lelemuda Very Happy
Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja - Page 6 X_385ee4b6

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja - Page 6 Empty Re: Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja

Počalji od junior45 Čet 25 Feb 2016, 12:44

au,ko je ovo napravio?
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34886
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja - Page 6 Empty Re: Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja

Počalji od YUgisa Čet 25 Feb 2016, 13:06


_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja - Page 6 Empty Re: Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja

Počalji od junior45 Čet 25 Feb 2016, 13:28

nisam znao da korsa ima isto vesanje napre ko yugo
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34886
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja - Page 6 Empty Re: Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja

Počalji od YUgisa Čet 25 Feb 2016, 13:38

I posle kazu da ne valja Mig

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja - Page 6 Empty Re: Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja

Počalji od junior45 Čet 25 Feb 2016, 13:52

slon razbija Very Happy
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34886
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja - Page 6 Empty Re: Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja

Počalji od Salenzze Ned 01 Maj 2016, 20:34

Videh temu pa reko da se pridruzim i pitam nesto:od skora sam na forumu pa ako sam nesto pogresio ne zamerite i sugerisite Very Happy

Elem radi se o sledecem:kupih ja Yuga 2004 god. standardan 1.1,za do posla i nazad a i ovako ako mi zatreba da vrsi posao,e sad resio sam da ga spustim ali ne bih hteo nista preterano,jer nije mi zelja da pravim ''sportaka'' od njega vec bio hteo da to bude onako za moju dusu,vizuelno da izgleda malo nizi,procitao sam ono sto je napisao Yugisha na prvom postu i to je ok.Zelim da ga spustim skracivanjem opruga ali tako da ne ugrozim nista u vezi upravljanja i amortizera,znaci na prednjem delu skratiti opruge za 1.5 krug ne vise,e da i negde sam cuo da ih treba skracivati odozdo jer se moze desiti da ako se skracuju odozgo ne legnu lepo na solju i ode tocak u minus,bar sam tako cuo . .sto se tice zadnjeg dela tu mi stvari nisu bas najjasnije,naime,hteo bih da mi prednji deo bude nizi od zadnjeg,onaj izgled da prednji deo malo vise ''ponire'' u asfalt da se tako izrazim,koliko onda spustiti pozadi,za koliko,i da li je mnogo bolje da vec kad to radim stavljam troslojni gibanj pozadi,jer vec imam coveka koji mi daje neki troslojni gibanj od keca al reko ajde necu jos da ga uzimam dok to sve ne poslozim . .Sta i kako? . .eto toliko,hvala.

Salenzze
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 56
Godina : 33
Lokacija : Kraljevo
Datum upisa : 01.05.2016

Nazad na vrh Ići dole

Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja - Page 6 Empty Re: Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja

Počalji od dimmu Ned 01 Maj 2016, 21:18

Pa ako skratis opruge za 1.5 krug dobices visinu od 33cm napred ako se ne varam,a nazad je fabricka visina uglavnom 34cm sto je to sto ti hoces da ti je auto nagnut ka napred. Uvek je bolje da stavis trolisni gibanj ako imas mogucnosti jer sa dvolisnim skoro svaki yugo kada su dvoje odraslih osoba nazad legne poprilicno, samo ja licno ne bih isao na nizu prednjicu od zadnjice vec bas na obrnuto 33cm napred sa kracenom oprugom i 31cm nazad sa peglanim trolisnim.
dimmu
dimmu
SOHC 1301ccm EFI 68ks

Broj poruka : 3895
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 29.04.2015

Nazad na vrh Ići dole

Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja - Page 6 Empty Re: Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja

Počalji od YUgisa Ned 01 Maj 2016, 21:47

Ja sam to pisao jako davno, dok sam bio prilicno zelen, informacije koje sam pisao u poslednjih 3-4 godine su puno relevantnije od tih pre 5+ godina...

Najvise sto moze da se spusti sa fabrickim oprugama i amortizerima je na 33cm (od ruba do centra tocka) i za to je potrebna opruga dugacka 36cm. I to redovna opruga dugacka 36cm, tj ako se skracuje onda treba poslednji krug oboriti da bude horizontalan kao i fabricki i tako ukupna duzina treba da bude 36cm. Ali treba znati dve stvari, za tu visinu mora kraca i tvrdja odbojna guma od fabricke i amortizer mora biti skroz ispravan jer ce u suprotnom da stosuje i onda rizikujete jos gore stradanja amortizera i pucanje karoserije.

Sto se tice zavrsetka opruge, pozeljno je da se obori kao sto sam rekao da lepo nalegne solja da bi adekvatno funkcionisao lezaj u solji. Ali fizicki je moguce staviti i bez obaranja i nema uticaja na nagib tj minus kako je opruga obradjena posle secenja. Svakako da spustanjem auta raste nagib tj ide ka minusu zbog geometrije oslanjanja.

Sto se tice zadnjice, ne bih preporucio ni voznju fabrickog auta sa 2 lista, a kamoli spusten... Ukoliko se koriste fabricke opruge napred, radi odgovarajuceg balansa auta, savetujem koriscenje iskljucivo gibnja sa 3 lista i da nazad bude nizi oko 2cm u odnosu na napred. Minimum na koji moze da se spusti a da sve funkcionise kako treba je 31cm od centra tocka do ruba i gibanj treba ispeglati na oko 17cm za tu visinu. Sto se tice peglanja, preporucujem hladno peglanje kao najkvalitetnije resenje i izbacivanje plastika izmedju listova, mazanje grafitnom ili drugom postojanom masti (nikako sa tavat) i da se ne koristi gibanj sa 3 lista gde su sva tri lista razlicite duzine kao kod starih Z101, nego da prvi i drugi budu jednake duzine (ako ne racunamo da prvi tj glavni ima one kukice na krajevima) i plus treci, kraci list. Moze da se pegla na toplo, ali se rizikuje pucanje, mogu da se stave caure ali se to lose odrazava na stabilnost auta pri snaznom kocenju i menjanju pravca ako su duze od 2-3cm.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja - Page 6 Empty Re: Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja

Počalji od Salenzze Ned 01 Maj 2016, 22:13

"Najvise sto se moze spustiti sa fabrickim oprugama i amortizerima je na 33 cm (od ruba do centra tocka)" - 33cm koliko je to onda kruga,1.5? . . .Na njemu su standardne opruge nije to nista nikad dirano . .a sto se tice te tvrdje i krace odbojne gume gde mogu da kupim to i kako da trazim,jel se to moze kupiti u obicnoj prodavnici auto delova ili se mora traziti negde drugo? . . .Znaci ja bi onda trebao da uradim sledece:napred da ga skratim za 1.5 krug i stavim te krace tvrdje odbojne gume,a nazad da stavim trolisni gibanj i da ga spustim za 2 cm peglanjem da bi dobio iole nesto pristojno,jel tako?

Salenzze
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 56
Godina : 33
Lokacija : Kraljevo
Datum upisa : 01.05.2016

Nazad na vrh Ići dole

Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja - Page 6 Empty Re: Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja

Počalji od YUgisa Ned 01 Maj 2016, 22:25

Standardne opruge variriaju od 38cm do 43cm i nemaju cak ni sve bas isti broj krugova, razlika moze biti i po 3/4 kruga tamo vamo tako da je nemoguce reci koliko odseci u smislu krugova.

Krace odbojne gume mozes traziti u prodavnici neku malu privredu tipa top spider i slicno, te su tvrdje ali dugacke ko fabricke pa ih skratis. Ili mozes uzeti od mene gotove:
http://boyracermotorsport.forumotion.com/t93-boyracer-motorsport-odbojne-gume-amortizera-kratke

Nisam mislio da spustis nazad za 2cm, nego da spustis za 2cm vise nego napred... Znaci ako napred spustas na 34cm od centra tocka do ruba, onda nazad spusti na 32cm ili ako napred spustas na 33cm, onda spusti nazad na 31cm.


Napominjem za u buduce, da se to odnosi iskljucivo za kombinaciju fabrickih opruga napred (bez obzira da li su skracivane ili ne) i trolisnog gibnja pozadi.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja - Page 6 Empty Re: Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja

Počalji od Milos Uto 24 Maj 2016, 16:10

Znam da je precesljano vise puta ali posto me, iskreno, mrzi da trazim po ovim slinim stranicama na forumu, ako moze nego da iznese svoje iskustvo sa spustanjem. Dakle planiram na fabricke amortizere da stavim fabricku oprugu (42cm) koju cu skratiti za par krugova. Sto YUgisa u prethodnom postu napisa, svaka varira u broju krugova pa se ne moze tacno reci koliko da se skrati, da li postoji neki proracun koliko maksimalno moze da se skrati osovina u odnosu na hod klipa amortizera bez stosovanja i koja ce biti okvirna visina rub-centar tocka?
Milos
Milos
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4104
Godina : 27
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 05.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja - Page 6 Empty Re: Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja

Počalji od YUgisa Uto 24 Maj 2016, 16:39

Iskustva ljudi ce ti biti takva da mozes koliko hoces.

Minimalan hod amortizera na sabijanje treba da bude ~60mm da bi normalno funkcionisao (i to govorimo za 100% ispravan amrotizer samo) i moglo da se kaze da ne stosuje.

Vecina ljudi nece primetiti nista cudno dok taj hod ne padne ispod 30mm, sve dok ne propadne amortizer, probije haubu ili pukne karoserija, a dosta ljudi ce tvrditi i da je ok cak i kad lezi na odbojnoj tj stos gumi i kad nema ni 5mm hoda...



Moje misljenje, imas 2 poruke iznad.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja - Page 6 Empty Re: Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja

Počalji od gorski_stab_57 Ned 13 Okt 2019, 20:01

Pozdrav,da li je neko upoznat sa Nunetovim (Kg) radom,planiram da spustim i malo ukrutim juga fabrickog,jel mogu kod njega i da se krate opruge i tvrdo pune amortizeri i koliko okvirno kosta da se spusti napred jugo?
gorski_stab_57
gorski_stab_57
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 58
Datum upisa : 15.08.2019

Nazad na vrh Ići dole

Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja - Page 6 Empty Re: Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja

Počalji od dimmu Ned 13 Okt 2019, 20:47

Sa cenom i radom nisam upoznat ali znam da su jedno vreme kod njega skoro pa svi nosili amortizere na punjenje. Verujem da moze da ti sredi opruge.
dimmu
dimmu
SOHC 1301ccm EFI 68ks

Broj poruka : 3895
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 29.04.2015

Nazad na vrh Ići dole

Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja - Page 6 Empty Re: Spustanje Yuga i poboljsavanje lezanja

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 6 od 7 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu