Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

+6
strelok89
YUgisa
AnteLo
junior45
Marko55A
Sultan
10 posters

Strana 4 od 6 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći

Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od YUgisa Pet 24 Feb 2023, 22:02

Ne kazem ja da imaju problem kad je sve super, ali veci broj kojih sam vozio su mogle jedva do 6500. A preko 7000 je isto bilo mucenje cak i u varijanti sa 24kom... Dvogrli karb ili EFI je puno prakticniji u voznji i tih 5 do 8ks sto imaju vise je bas primetno.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61581
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od Pavle Filipović Pet 24 Feb 2023, 22:23

To je i zbog dotrajalosti. Vremena i kilometara je prošlo dosta od kad su napravljeni, a generalne ljudi retko rade. Ne znam zašto, pošto nije to toliko skupo, a posle znaš šta si uradio i budeš sigurniji u auto. Sad je još uvek taj prelazni period dok se Yugo baca ili preprodaje, da se kupe novija kola. Nema još uvek neku vrednost kao oldtajmer, iako su svi od pre 1993. već oldtajmeri.
Pavle Filipović
Pavle Filipović
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 401
Godina : 29
Lokacija : Loznica
Datum upisa : 23.11.2022

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od YUgisa Pet 24 Feb 2023, 22:40

Nisu oldtajmeri jer se voze jos uvek aktivno. Kao i Z101 koja od novijih nije nesto trazena, ali one sa okruglim farovima jer ih prakticno nema u saobracaju jesu trazenije poprilicno. Yugo vec da li je ST ili NT nije toliko drasticno razlicit dok nisu stigli INovi. Jedino sto sam primetio da ljudi traze stare 45ice.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61581
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Empty Nacin voznje

Počalji od VPetar Sub 25 Feb 2023, 09:36

Pavle Filipović ::

Varijabilni prenos bi trebao da bude najekonomičniji i najdosadniji za vožnju...

Zavisi sta ti je cilj, i ubrzanje bi trebalo da je najbolje sa CVT Very Happy

Mada imas mod kao klasican automatski menjac gde on ide kroz obrtaje kao obican menjac
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7282
Godina : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od YUgisa Sub 25 Feb 2023, 09:59

Prebacen off iz teme "Potrosnja goriva, anketa Very Happy", pa mozemo tu nastaviti raspravu o nacinu voznje.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61581
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od Pavle Filipović Sub 25 Feb 2023, 12:05

U to ime evo jednog slikovitog primera iz Fićinog bukvara 🤩 Odnosi se ovo i na novije motore, princip je isti, nijanse su različite. A imamo valjda na forumu i ljudi koji voze fiću. I ja bih voleo da je imam, kad budem dovoljno bogat da je kupim 🤣

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Scree120
Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Scree121
Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Scree123
Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Scree124
Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Scree122

Dakle čuvajte se preniskih obrtaja, ne vozite autobus.
Pavle Filipović
Pavle Filipović
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 401
Godina : 29
Lokacija : Loznica
Datum upisa : 23.11.2022

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od YUgisa Sub 25 Feb 2023, 12:54

Pa nisu bas stvari nijanse, a ovo je bas ekstrem. Mislim znam ljude koji voze tako, ali usustini niko tu od nas nije rekao da treba ici do te mere. Prica se svela na to da li voziti konstantnom brzinom na 2000 ili 2800 obrtaja. I nije isto voziti auto koji oko 3000 obrtaja ima 30 ili 40ks. Da bi oni postigli slicno ubrzanje, ovaj sa 40ks ce primetno manje da se forsira na pedali da bi ubrzao. Naravno za jace ubrzanje niko ne kaze da ga treba forsirati od 2000 obrtaja cak i da moze nego da je bolje presaltati u jedan nizi stepen prenosa. Wink

Moja oba Yuga imaju oko 70ks i vece leptire od fabrickih za bolji odziv gasa, voznja trecom 50 na duzu deonicu je samo buka i cimanje napred nazad na svaku promenu pozicije pedale gasa. Ne kazem da nesto lomi vrat, ali nije tecna voznja.


Tako da ono, treba se prilagoditi samom autu, ne vazi sve za svakog jednako.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61581
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od Pavle Filipović Sub 25 Feb 2023, 16:27

Mislim pre svega na dugtorajnost motora i koliko opterećenja na malim obrtajima mogu da mu skrate vek. Ne bih ja tu puno mešao snagu u ovu priču, jer to što ima snage na nekim određenim obrtajima, ne znači da to nije opterećenje za njega. To što vuče dobro i na 1500 obrtaja recimo kad mu daš jači gas, to ne znači da to nije opterećenje za motor.

Primer je Megane Sport što vozi moj otac. 2005. godište, benzinski 2.0 turbo, 225 KS. Veruj mi da bolje povlači kad mu  na 1500 obrtaja daš gas, nego Yugo na 6000. Ali osetiš onu neprijatnu vibraciju, samo što se ne zatrese jadan. Sad je već preko 300.000 prešao od kad je kupljen 2005. u Novom Mestu u Sloveniji. Zreo za generalnu. Ima luft baš u maloj pesnici klipnjače. I englezi mu na forumu kažu to je normalno kod njih na toj kilometraži. Pa naravno da je normalno, kad snaga rastura tu klipnjaču i radilicu, ako se ne vozi pravilno. A moj otac često ume da ga stisne baš iz malih obrtaja i kaže ma ne fali mu ništa. E pa nije tako, isti je princip. Da li 34 KS ili 225 KS. Mnogo naravno zavisi i od konstrukcije motora. Ali ja mislim da još više zavisi od loših navika vozača. Kao ona apotekarka...

U ovoj priči učestvuju i auto škole, koje uče vozača da davi motor na niskim obrtajima. I osim saobraćajnih pravila, ništa ih drugo ne nauče o vozilu.
Pavle Filipović
Pavle Filipović
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 401
Godina : 29
Lokacija : Loznica
Datum upisa : 23.11.2022

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od VPetar Sub 25 Feb 2023, 17:00

A ni saobracajna pravila Very Happy
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7282
Godina : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od Pavle Filipović Sub 25 Feb 2023, 18:19

Bitno je da plati 1000 evra, pravila su manje važna Very Happy
Pavle Filipović
Pavle Filipović
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 401
Godina : 29
Lokacija : Loznica
Datum upisa : 23.11.2022

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od YUgisa Sub 25 Feb 2023, 20:49

Ne znam zasto insistiras na 1500 obrtaja Very Happy Niko od nas nije rekao to. Niko ne kaze da se vozi ispod 2000 obrtaja konstantno. Da smo tu i tamo probali, usli u situaciju ok, ali da praktikujemo nije niko rekao. Mislim ok za nekog buduceg clana koji ne zna, ali ono pricamo o tome kako voziti Zastave i to manje vise Yugo i Z101 da li treba voziti na 2000 ili 2800 obrtaja. I usustini na to se treba okrenuti jer razlicite dimenzije tocka i prenosa isto utice na to sta je idealno pa opet ne moze biti univerzalno za svaki motor/auto.

Drugo opet, mislim da nije isto voznja konstantno ili ubrzanje i tempo tog ubrzanja. To sto ce neko sa 50 ubrzati na 60km/h u cetvrtom stepenu prenos, a kroz par 200-300m nije isto kao da neko potopi skroz gas do patosa i ocekuje maksimalno ubrzanje u tom stepenu prenosa.

Za moj 1.1 sa 13/53 je 2050 obrtaja sa 195/50 R15 gumama, a 2450 obrtaja je za 60km/h.
Dok 1.3 sa 17/64 je na 1950 obrtaja sa 165/65 R14 gumam, a 2350 obrtaja je za 60km/h.

I to je neki raspon obrtaja gde se vozaju po gradu. Da ih vozim trecim stepenom prenosa, to je 800 obrtaja vise i opet nije blizu max obrtnog momenta jer 1.3EFI ima na 3500 obrtaja, a 1.1EFI na 3800 barem u fabrickim izbedbama. Lako je 55icu voziti blizu obrtnog momenta kad to mizerno sto ima je na 3000 obrtaja. Fabricki 1.3EFI ima fazon 47ks/3500 obrtaja, moj mozda ima i 50 Very Happy Ne slazem se da to pravilo trece brzine vazi za svaki motor, jer ti sa 55icom da bi isao 50km/h pritiskas solidno pedalu zbog manje snage koje moze da razvije po obrtajima i plus moras jace da stisnes ili prakticno do kraja da iole bude primetno ubrzanje da bi ubrzao u cetvrtoj. Za razliku toga, neki jaci motor pipkase pedalu u cetvrtoj brzini i stiskas je do pola da bi ubrzanje bilo na istom nivou.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61581
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od Pavle Filipović Sub 25 Feb 2023, 22:11

Znam da ti to ne radiš, ali to nije nešto što dosta vozača ne radi. Uopšte nije retka pojava, pa možda i neko sa foruma tako nešto radi, a da nije ni svestan štetnosti.

Mislim da 1.1 i 1.3 superkvadratni motori nemaju da traže šta u vožnji ispod 2000 obrtaja, konstantno ili nekonstantno. Gradska vožnja 2000 do 3000 obrtaja, uz mali gas. A nagla ubrzanja ili potapanje gasa tek posle 3000. Treba mu momenat pri ubrzanju, kad ima momenat, onda su radijalne sile na rukavce manje, opterećenje je manje, trošenje rukavaca i ležaja je manje. Strme uzbrdice, 4000, po osećaju već. Ako uzbrdo ne reaguje na kratkotrajno naglije pritiskanje gasa, znači muči se.

Odnos snage i izdržljivosti konstrukcije je isto bitan. Fićin motor i motor u Yugu 45 imaju istu konstukciju radilice, oslonjenu na tri ležaja. Kod Fiće radilica ne puca, kod Yuga 45 se to dešava. Jer ova prva nema snage da izgura veliko opterećenje, pa se vozač seti da prebaci u niži stepen, a ovaj drugi izgura opterećenje u višem stepenu, jer ima više snage. Zato prvi motor nije poznat po slučajevima pucanja radilice, a drugi jeste. Ovo je eto samo šta ja mislim o stilu vožnje zarad očuvanja motora. Treba mu momenat da bezbolno savlada opterećenje. Povećana snaga bez momenta samo skraćuje vek.
Pavle Filipović
Pavle Filipović
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 401
Godina : 29
Lokacija : Loznica
Datum upisa : 23.11.2022

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od YUgisa Sub 25 Feb 2023, 22:19

Poznate su Fice po pucanju kod modifikovanih motora. Abarth je pravio svoje (ne secam se vec jel sami ili je neko za njih pravio). Tako da ima tu jos nesto sem opterecenja na gasu Wink

Nagla ubrzanja ja najvise volim na ovom 1.1 jer je dignuta blokada pa moze lepo od 4000 do 7500 obrtaja Very Happy Tacho

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61581
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od Pavle Filipović Sub 25 Feb 2023, 22:25

Upravo si rekao, kod modifikovanih motora. I 903 kubika je modifikovan Fićin motor. Ta konstrukcija ne izdrži tu snagu i slomi se radilica. Puca kao presečena žiletom.

Kod običnih, nemodifikovanih motora im se to nije dešavalo.

A 1.1 motor dosta može da izdrži opterećenja zbog masivnih rukavaca, radilice i klipnjača. Ali je bio slučaj da se toliko potroše ležaji i rukavci, da moraju rukavci da idu na drugu specijalu odmah. Ne zato što je materijal loš, nego zato što ga je vozač urnisao sa opterećenjima na malim obrtajima.

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 20230268
Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 20230266
Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 20230267
Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 20230269
Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 20230271
Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 20230270
Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 20230272
Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 20230273
Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 20230274
Pavle Filipović
Pavle Filipović
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 401
Godina : 29
Lokacija : Loznica
Datum upisa : 23.11.2022

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od junior45 Pon 27 Feb 2023, 08:06

Lezaji radilice odu samo zbog loseg ulja i pritiska ulja ili detonacija ako su bas velike zbog lose podesenog paljenja ili loseg goriva. Naravno da u brdo necu voziti 2000ob,ali na ravno mozes kako oces
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34902
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od Pavle Filipović Pon 27 Feb 2023, 10:10

Ne slažem se da na ravnom može kako hoćeš i da to ne utiče na trajnost motora, zato sam i okačio onu priču. Motor nije opterećen samo na uzbrdici, isto tako je opterećen i u visokom stepenu prenosa pri maloj brzini kretanja. To može i na ravnom.
Pavle Filipović
Pavle Filipović
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 401
Godina : 29
Lokacija : Loznica
Datum upisa : 23.11.2022

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od dimmu Pon 27 Feb 2023, 15:58

Budi realan, koliko ljudi sa Zastavama znas da voze po tvom receptu, da su tako produzili radni vek motoru i da je to dokazano pri otvaranju motora? Tipa da je neko prvi put otvorio motor posle 250-300.000km i sve je unutra bilo odlicno jer je vozio tako kako ti opisujes. Teorija je jedno, a praksa drugo. Narocito sto retko ko i vozi te automobile u jednom vlasnistvu 200-300-400.000km da moze da potvrdi takve stvari.
Ja prvi vozim mesano. Nekada u visokim ubrzavam, a nekada stisnem pun gas u cetvrtoj na 1000 i kusur obrtaja. Prosli vlasnici ne verujem da su ikada i vrteli u visoke obrtaje ovaj auto. Motor je trenutno na 143 i kusur hiljada i znam da je od prvog kilometra otvaran samo jednom na 10 i nesto hiljada jer nisu primetili da je iscurio antifriz, digao je temperaturu i to takodje nisu primetili i na kraju je otisao dihtung glave. Posle toga nisu radili nista, kao sto nisam ni ja.
Ne kazem da ce mi motor ovim rezimom voznje trajati jos 200.000 jer pre ili kasnije skoro pa svako posle 100 i kusur hiljada mora da otvara motor zbog ovog ili onog razloga.
Na kraju krajeva ne vozim ovaj auto da bih ga mazio i pazio, razmisljao o svakom stepenu prenosa i da li mu je mozda sad nisko ili nedovoljno visoko. Nije da ce se ubrzanjem u nizim obrtajima motor ishabati i potrositi za 20-30-50-60.000km, a koga to vec toliko brine onda neka parkira auto u garazu i vozi ga slobodnim danima po iskljucivo savrsenim vremenskim uslovima i po praznicima i kasnim satima kada iskljucivo nema nikoga na putu da mogu da se ubodu optimalni obrtaji za saltanje. Da se ne optereti motor Smile
dimmu
dimmu
SOHC 1301ccm EFI 68ks

Broj poruka : 3896
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 29.04.2015

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od Pavle Filipović Pon 27 Feb 2023, 21:54

Pa realno nisam nešto ni čuo za Yuga da je prešao bez otvaranja motora 250.000, pogotovu više.

Ali to što mu radiš da mu na 1000 i nešto stisneš pun gas ti nikako ne valja. Svakako mu to skraćuje vek, sad koliko, ko bi to znao.

Isto ne razumem zašto tako razmišljaš, kao da je to neka obaveza strašna, prebaciti u nižu brzinu pre ubrzanja. Jeste, ti si kupio njega, ne on tebe, ali opet ne znači da treba da ga urnišeš. Osim ako ti lično ne uživaš u tome. Imaju u Nemačkoj oni što turiraju motore i takmiče se kome će pre da pukne motor. Nekome je to uživanje, meni je to... da ne lajem 🤩
Pavle Filipović
Pavle Filipović
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 401
Godina : 29
Lokacija : Loznica
Datum upisa : 23.11.2022

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od VPetar Uto 28 Feb 2023, 07:29

Ja sam sa oba auta presao skoro 200k km i uvek sam ih vozio do crvenog pun gas, ne gnjavim u niskim obrtajima i nikad nisam imao problema sa motorom. Cak sam i smanjio potrosnju ulja na oba auta, naravno uz redovnu zamenu.
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7282
Godina : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od Pavle Filipović Uto 28 Feb 2023, 10:00

Slažem se s Petrom potpuno. Tako i ja vozim. I nije potrošnja strašna ni tad, motor diše, ima dobar pritisak ulja i dobro hlađenje.
Pavle Filipović
Pavle Filipović
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 401
Godina : 29
Lokacija : Loznica
Datum upisa : 23.11.2022

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od Pavle Filipović Uto 28 Feb 2023, 18:35

Evo par korisnih saveta iz jedne knjige, ima i stvari vezanih za temu. Naročito je pogodno za taze vozače da pročitaju. Ali po mom mišljenju, opet ono glavno je ne daviti motor isuviše niskim obrtajima, nikako ne ubrzavati naglo iz niskih obrtaja i ne ubrzavati naglo dok je hladan, ne ići u visoke obrtaje dok ne postigne radnu temperaturu vode i ulja (ulju treba duže da postigne radnu temperaturu nego vodi). Sve ovo nije teško.

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 20230275
Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 20230277
Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 20230276Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 20230279
Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 20230278

Ima i zastarelih objašnjenja i preterivanja, u današnje vreme teško da će neko da pešači 1 km zato što mu je motor hladan 🤩
Pavle Filipović
Pavle Filipović
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 401
Godina : 29
Lokacija : Loznica
Datum upisa : 23.11.2022

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od junior45 Uto 28 Feb 2023, 21:33

Pa vozio sam i ja dok sam vozio do crvenog stalno ali i dalje tvrdim da je ceo opseg tu da bi se koristio. 5 brzina 80 je 2500ob i ne smeta mu nista,svakakoni da saltas na 2000,kad tad na otvorenom xe doci do 2500 3000ob
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34902
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od Pavle Filipović Uto 28 Feb 2023, 22:22

Nisam ni rekao da mu smeta tako nešto, 2500 obrtaja, konstantna brzina. Čak mu prija.
Pavle Filipović
Pavle Filipović
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 401
Godina : 29
Lokacija : Loznica
Datum upisa : 23.11.2022

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od junior45 Uto 28 Feb 2023, 23:18

A koja je razlika izmedju 2 i 2.5?
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34902
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od YUgisa Uto 28 Feb 2023, 23:35

500 obrtaja Laughing Po gradu je skoro pa nemoguce voziti tim obrtajima 50km/h, prenisko je za trecu, prebrzo za cetvrtu Very Happy

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61581
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 4 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 4 od 6 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu