Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

+6
strelok89
YUgisa
AnteLo
junior45
Marko55A
Sultan
10 posters

Strana 5 od 6 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći

Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od Pavle Filipović Čet 02 Mar 2023, 10:16

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 20230310

Samo za vlasnike 45-ce, još podataka u vezi s temom.
Pavle Filipović
Pavle Filipović
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 401
Godina : 29
Lokacija : Loznica
Datum upisa : 23.11.2022

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od YUgisa Čet 02 Mar 2023, 10:41

Znaci moze cetvrtom 45km/h.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od Pavle Filipović Čet 02 Mar 2023, 10:44

Može, samo ga ja ne bih baš tako vozio.
Kraće će da traje tako.
Pavle Filipović
Pavle Filipović
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 401
Godina : 29
Lokacija : Loznica
Datum upisa : 23.11.2022

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od Pavle Filipović Čet 02 Mar 2023, 14:46

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 20230313
Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 20230312

Gradska vožnja, treći stepen, kod četvorostepenog menjača sa 17/64. Brzina od 25 do 31 MPH (40 do 50 km/h), obrtaji se kreću od 2075 do 2573, što je savršeno. Nema nikakve potrebe za četvrtom pre 55-60 km/h, bar u mom slučaju. Tek na nekim bulevarima je pogodno za četvrtu.

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 20230314
Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 20230315
I obrtaji u četvrtoj od 40 do 50 km/h. Preniski obrtaji, bespotrebno davljenje motora. Znači kroz grad trećom, pri skretanju u ulice, druga.


Poslednji izmenio Pavle Filipović dana Čet 02 Mar 2023, 14:55, izmenjeno ukupno 1 puta
Pavle Filipović
Pavle Filipović
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 401
Godina : 29
Lokacija : Loznica
Datum upisa : 23.11.2022

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od YUgisa Čet 02 Mar 2023, 14:52

Koji poluprecnik tocka?




Poslednji put izmenio YUgisa dana Čet 02 Mar 2023, 14:59, izmenio ukupno 2 puta

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od Pavle Filipović Čet 02 Mar 2023, 14:56

YUgisa ::Koji poluprecnik tocka?
Pošto je kod mene 145/80 R13, kako fabrika zapoveda, računao sam da je prečnik točka 22,13 inči.
Pavle Filipović
Pavle Filipović
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 401
Godina : 29
Lokacija : Loznica
Datum upisa : 23.11.2022

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od YUgisa Čet 02 Mar 2023, 15:05

Znaci usustini pogresno.

Za moj auto stvarno stanje:
Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Brzina10
Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Brzina12


Racunski po tvom:
Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Brzina11


Ja ne mogu da ostvarim te obrtaje koje ti tvrdis cak ni sa teoretski vecim precnikom tocka. 2100 obrtaja ispada ok, ali 1950 je vec kriticno po tvojoj prici. Auto sa 145/80 R13 sto sam ja licno menjao i da slazem se da variraju gume u konstrukciji pa nije vazece za svaki auto pojeidnacno i da se sara trosi i ne duva svako na isti pritisak, ali mislim da je puno tacnija broja i ispada ovako:
Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Brzina13



Parkiraj ga na ravno pa metar u ruke i meri poluprecnik tocka od tla do centra tocka. I pre nego sto neko krene sa pricom centrifugalne sile i slicno, testirali su na 300km/h i poluprecnik gume usled deformacije je veci 4cm, tako da odstupanje koje na Zastavama imao je u najboljem slucaju 1cm na 150km/h.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od Pavle Filipović Čet 02 Mar 2023, 16:41

Videću i kad izmerim tačno točak.

Ali ti hoćeš da kažeš da su stvarni obrtaji u mom slučaju veći ili manji???
100 obrtaja gore, dole, nije mu to nešto kritično. Nisam to ni rekao. Pa verovatno nije kritično ni da ga voziš konstantnom brzinom sa 1800 obrtaja npr. Ali je loše ga ga naglo ubrzavaš iz tih obrtaja. A neki obrtaji su preniski i za konstatne brzine, npr. 1500-1600 obrtaja. Pa mogu čitav spisak sad da navodim zašto to ne valja, ali nije to nešto što će da ti uništi motor odmah, ili posle par puta (osim ako nije loša konstrukcija kao kod 45-ce). To su opterećenja koja će mu vremenom skraćivati vek. Ovo je dokazano i u praksi...

A videću onda da ovo izračunam tačnije.
Iz onoga što ja znam iz teorije, slažem se s tobom potpuno da centrifugalne sile nisu neki činilac u povećanju obima gume, jer bi onda dolazilo do smanjenja površine dodira između gume i podloge, a to je nepoželjno i to svaki konstruktor ima u vidu. Zato se prilikom konstruisanja vozila radi na pravilnom rasporedu težine, mestu težišta itd.
Pavle Filipović
Pavle Filipović
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 401
Godina : 29
Lokacija : Loznica
Datum upisa : 23.11.2022

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od junior45 Čet 02 Mar 2023, 17:12

Pa niko ne ubrzava naglo iz tih obrtaja zato sto ne moze uglavnom,ko hoce da ubrza presalta u drugu na 50 i to ide,ali da odrzava brzinu moze svaki na bilo koje obrtaje po ravnom isto kao sto moze da radi na leru bez opterecenja
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34891
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od Pavle Filipović Čet 02 Mar 2023, 17:33

junior45 ::Pa niko ne ubrzava naglo iz tih obrtaja zato sto ne moze uglavnom,ko hoce da ubrza presalta u drugu na 50 i to ide,ali da odrzava brzinu moze svaki na bilo koje obrtaje po ravnom isto kao sto moze da radi na leru bez opterecenja
Već sam naveo primer one s fićom. Može da se ubrzava i to neki i rade, jači gas ili pun gas iz manjih obrtaja. Ubrzava sporije, muči se dok ne postigne momenat, radijalne sile su povećane na ležaje, pritisak ulja manji, može da dođe i do smicanja uljnog filma i suvog trenja. Ovako se inače računa HTHS vrednost ulja, povećanim opterećenjem dok se ne smakne uljni film.

Nekad je ljude teško i ubediti da nešto promene, kad se već naviknu da nešto rade pogrešno. I ova s fićom je mislila da može kako hoće, menjala brzinu pre vremena, pa je sahranila motor pre vremena. Može kako hoće, ali ne može dokle hoće 🤩
Pavle Filipović
Pavle Filipović
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 401
Godina : 29
Lokacija : Loznica
Datum upisa : 23.11.2022

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od YUgisa Čet 02 Mar 2023, 21:14

Pavle Filipović ::Videću i kad izmerim tačno točak.

Ali ti hoćeš da kažeš da su stvarni obrtaji u mom slučaju veći ili manji???

Kod tebe su jos veci obrtaji nego sto racunas i po mom racunu nekih 240 obrtaja je u pitanju. Takodje po tvom racunu (koji nije u praksi tacan) mi kazes da je normalno voziti 40km/h trecom sto je 2075 obrtaja, a moj auto postize na 50km/h u cetvrtoj stvarnih 1938 obrtaja, sto kazes da je preterano nisko.

Pa da pitam jednostavno, gde ti smatras ne gledajuci koji je stepen prenosa da se ne sme voziti uopste, a ispod koje se ne sme uopste ubrzati? I da li je to ista brojka ili ne? Posto se vrtimo konstantno oko brojki od 150 obrtaja i cas je nesto kriticno cas nije.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od Pavle Filipović Čet 02 Mar 2023, 22:13

Mislim da sam sasvim dovoljno napisao, za nekoga ko je hteo da shvati. Ako vi ne možete da razumete šta su opterećenja pri niskim obrtajima, ja stvarno ne mogu dalje to da objašnjavam. Ima o tome naširoko, što u knjigama, što po internetu. Ali ću objasniti još jednom, da sve što je ispod 3000 obrtaja nije za nagla ubrzanja sa potapanjem gasa ili slično, ne zato što će da se raspadne motor, već zato što će takva uzastopna praksa imati negativne posledice na trajnost motora.

A što se tiče konstantnih brzina i tu postoje neke donje granice, ne baš striktno precizne. Ne znam šta želiš da ti kažem, tačno obrtaje u decimalu??? Pa valjda osetiš da ti je auto na 1500 obrtaja kao mrtav konj i da se davi. Pogotovu u Zastavi je ovo lako osetiti, što preko zvuka, što preko vibracije. Hoćeš da ti kažem da je 2000 obrtaja savršeno za krstarenje, a da ćeš na 1900 da urnišeš motor? Ja to nisam rekao.

Hajde, pošto vi zastupate izgleda neku teoriju da lošom upotrebom menjača ne može ništa loše da se desi na duže staze, da to nije nikakvo opterećenje, šta znači ova crvena crtica, jedna jedina na brzinomeru kod VW Bube???

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 20230101
Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 20230100

Neki tamo nemački inženjeri izmislili, šta oni znaju 🤩
Pavle Filipović
Pavle Filipović
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 401
Godina : 29
Lokacija : Loznica
Datum upisa : 23.11.2022

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od YUgisa Čet 02 Mar 2023, 22:59

Mislim da zaista nema mesta takvom tonu. Forum postoji za razmenu misljenja, da li ce nego da ga prihvati ili ne je njegova licna stvar, ne mozes ocekivati da ce ti neko poverovati samo zato sto si ti sad napisao i prikacio nesto sto sam ti isto tako ja demantovao da nije dovoljno precizno. Vade se fabricki podaci koji opet nemaju svoju konstantnost i pitanje je preciznosti jer smo vec videti da su izvedene bazirane takodje na racunskim brojkama, a ne empirijskim.

I bas zbog te nepreciznosti ja ne mogu da shvatim gde je tu limit u tvojim poruka i vrte se bez konstantnosti neki termini da li je konstantna brzina kretanja, lagano ubrzanje, snazno ubrzanje, potapanje gasa...

I ja bih sad mogao licno tebe napasti za besmisleno pisanje u temi o svim ovim racunima da tocak fiksnog poluprecnika i u skladu sa racunskim iako je nekoliko puta pisano od strane mene u temi da to nije tako. I da je to razlika od 200-250 obrtaja plus 200-250 obrtaja u prici ko koju dimenziju vozi iako je u toleranciji fabrickih preporuka i dolazimo na 400-500 obrtaja razlike koje jesu izmedju toga da li neko moze ili ne da vozi odredjenim stepenom prenosa. I to jos ne uzima dodatne razlike u prenosu.

Sto se mene tice grubo receno (normalno neka odstupanja 100 obrtaja tamo vamo), ispod 2000 obrtaja ga ja nikad ne bih vozio konstantno, izmedju nekih 2000 i 2800 obrtaja ja mesto gde ja obicno koristim parcijalni gas , cesto povecavam gas kako rastu obrtaji (recimo 30% na 2000 obrtaja, 65% na 2400 obrtaja i 100% na 2800 obrtaja) i iznad toga radim kako hocu sa gasom. Ali gledam u konstantnoj voznji da budem sto blize 2000 obrtaja ako postoji mogucnost sa tim, normalno sa porastom brzine vise nije moguce to ostvariti cak u najvisem stepenu prenosa. To je verovatno nekih 80-90% voznje, a ostalo odstupa od tih pravila zbog nekih specificnih razloga.

Takodje ne znam ako iko kaze da ubrzava na ispod 3000 obrtaja se vracas na pricu od 1500 obrtaja? Moracu stvarno za vikend sesti kad budem imao vremena i prelistati temu da vidim ko je rekao da vozi auto u tim obrtajima normalno. Jer ja to nisam rekao.

I ne mogu da se slozim za 3000 obrtaja jer usustini znaci da treba ubrzavati drugim stepenom prenosa sa 50km/h jer je u trecem ispod 3000 obrtaja. U zavisnosti koju fabricku meru tocka imas govorimo o tome da je treci stepen prenosa od 200 do 400 obrtaja nize kod 17/64 sa 5 brzina bazirano na empirijskim merenima, ne racunskim.

Usustini problem koji ja imam sa celom ovom pricom je sto se polazi od teorije koja nije u skladu sa praksom i jer su greske u nekim varijantama na nivou prakticne razlike izmedju treceg i cetvrtog stepena prenosa. Ali ti do odbijas da prihvatis, ali negodujes sto mi "teramo" svoje.

Ne moze biti univerzalno treca 50km/h i 3000 obrtaja i onda kad uzmes stavis na papir sve variante da bude pa nisam mislio tako nego 100-200-300-400 obrtaja tamo vamo i onda dodjemo do toga da ako ja pomerim tvoj optimum za 200 obrtaja i mogu da vozim visim stepenom prenosa auto koji ima 15+ks vise ti kazes da je to preterivanje i siguran znak za kraci vek motora i pri tome to opravdavas primerima koji su dodatnih 500-600-700 obrtaja nize koji uopste niko ne praktikuje od ucesnika teme niti se zalaze za to.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od Pavle Filipović Čet 02 Mar 2023, 23:47

Ne razumem svrhu ovog tvog posta da bi na kraju napisao isto to što ja pišem ovde već par postova, a kao da pišem na kineskom:

"Sto se mene tice grubo receno (normalno neka odstupanja 100 obrtaja tamo vamo), ispod 2000 obrtaja ga ja nikad ne bih vozio konstantno, izmedju nekih 2000 i 2800 obrtaja ja mesto gde ja obicno koristim parcijalni gas , cesto povecavam gas kako rastu obrtaji (recimo 30% na 2000 obrtaja, 65% na 2400 obrtaja i 100% na 2800 obrtaja) i iznad toga radim kako hocu sa gasom. Ali gledam u konstantnoj voznji da budem sto blize 2000 obrtaja ako postoji mogucnost sa tim, normalno sa porastom brzine vise nije moguce to ostvariti cak u najvisem stepenu prenosa. To je verovatno nekih 80-90% voznje, a ostalo odstupa od tih pravila zbog nekih specificnih razloga."

Ako nisi pročitao da je napisano da "na ravnom može kako hoćeš" i to više puta, a i Dimu je napisao da ga nekad stisne punim gasom sa "1000 i kusur obrtaja", onda stvarno pročitaj sve poruke ponovo.

Ja nisam dizao ton, jer ga ni ne mogu podići prilikom pisanja. Nadam se da nisam neku psovku napisao, pa da sam sad optužen za to.

Jasno sam napisao, da u mom slučaju, smatram da ne treba voziti četvrtom brzinom sporije od 50 km/h. Takođe sam jasno napisao da smatram da je za tu "konstantnu brzinu" najpogodnije otprilike 2000 do 2500 obrtaja. Ako sam pogrešio za 250 obrtaja zbog pogrešnog prečnika zbog kalote gume, pa stvarno se izvinjavam, ali ni 2250 do 2850 nije ništa strašno za konstantnu brzinu. U svakom slučaju je bolje nego ispod 2000.

Postavio sam i više mišljenja iz knjiga, šta kažu inženjeri, pa ne mislim da sam bio neprecizan, ili da sam lupetao. Ali sam takođe stekao utisak da se moji postovi omalovažavaju, ali nisam "dizao ton". Izneo sam samo činjenice.
Pavle Filipović
Pavle Filipović
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 401
Godina : 29
Lokacija : Loznica
Datum upisa : 23.11.2022

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od junior45 Pet 03 Mar 2023, 03:52

Opet kazem,ne ubrzavam pun gas na 1500,ne muci se na 1500 ob i nema vibracije nikakve,moze lagano da ubrza bez ikakvih opterecenja i vibracija,pritisak ulja zagrejan je 2.5 bara na leru a 5.5 bari pod gasom,ne znam zasto nas smatras kao da nemamo osecaj i mislis da ne znamo kad se auto muci ili bilo sta. Ovo je zadnji post na ovu temu
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34891
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od YUgisa Pet 03 Mar 2023, 08:31

Ton u smislu nacina kako se obracas drugima, ne ton kao glasnoca govora. Nemas pravo da komentarises "Ne razumem svrhu ovog tvog posta da bi na kraju napisao isto to što ja pišem ovde već par postova, a kao da pišem na kineskom" i slicno jer ljudi imaju pravo da se ne slazu sa tobom i da odbiju tvoje shvatanje bilo iz objektivnih ili subjektivnih razloga.

Ja licno nisam dobio dojam da se slazemo u potpunosti pa ako zelim to da potvrdim imam pravo da pisem koliko puta hocu. Tvrdis da iznosis cinjenice iako se ja licno sa time ne slazem jer sve sto je izreceno nije cinjenicno, ali svaki put kad ti neko skrene paznju na to, ti polazis da to nije toliko bitna greska. Ali kad neko kaze da NEKAD vozi na 1500 obrtaja, ti izjednacujes sa uvek, a ako se ne slazemo dovoljno puta onda se nadjes izazvano i prozvanim. Svoje greske minimalizujes, a tudje suprotno misljenje teras u ekstreme.

Ni ja nisam dosao tu i rekao e ajde posle toliko strana mogao bi poceti meriti stvarni precnik tocka i poceti pisati empirijske mere umesto nekog teoretisanja i unositi u raspravu lazne podatke i da pocnes da citas sta ti pisemo. Ali ti nisam rekao tim tonom, nego sam ti rekao da gresis sa tom pretpostavkom oko precnika tocka tj da usustini racunas pogresno i da u startu gresis za 200 do 500 obrtaja i da je ta greska ogromna razlika u prici gde je razlika izmedju treceg i cetvrtog stepena prenosa 850 obrtaja. Za prvi slucaj si ti blizi idealnom, za drugi slucaj je tvrdnja pomalo besmislena. Ali ti i dalje polazis iz svog ugla i predstvljas kao problem sto do sada nismo u potpunosti prihvatili to sto tvrdis.

Usustini mozemo se sloziti da se ne slazemo ili slazemo ili sta god vec, meni nije cilj da se iko oseca tu prozvanim, ali mislim da treba malo konstantnosti u prici, vazi za sve u temi.

Kao admin foruma, mislim da svi treba malo da spustimo loptu posto ispada prica kao teranje inata, a ne konstruktivna rasprava. Ali svako ima mogucnost da iznese svoje misljenje i zapazanje.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od dimmu Pet 03 Mar 2023, 15:14

A i generalno sama diskusija/rasprava je barem iz mog ugla bespotrebna.
Zato sto budimo realni ovo su automobili koji izumiru i ljudi ih ne voze toliko mnogo. Na duze vode da se sta je stetno, a sta ne i u kolikoj meri dokaze, ispita ili vidi na svom motoru/dzepu je jako tesko.
Opet i ako cuvas motor na ovaj ili onaj nacin pre ili kasnije ces ga opet morati otvarati. Ne postoji neka savrsena formula da se vozis do kraja zivota sa fabrickim klipovima, karikama, netaknutom glavom i kompletnim motorom kako je izasao iz Kragujevca.
dimmu
dimmu
SOHC 1301ccm EFI 68ks

Broj poruka : 3895
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 29.04.2015

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od Pavle Filipović Pet 03 Mar 2023, 17:41

Vozite kako hoćete, vi ste ih kupili. Nije mi cilj da se svađam ni sa kim. Obesmislili ste donju granicu za vožnju u nekoj brzini, ovo su za mene novi momenti. Ne razumete, Yugiša i Junior pre svega, šta su opterećenja za motor pri preniskim obrtajima i ja dalje neću pokušavati ništa da objašnjavam. Ne znam zašto sam i pokušavao da objašnjavam nešto što bi već trebalo i sami da znate. Vozi na 1500 i uživaj.

Dimu je upravu da ovi automobili izumiru, pa on to gleda na drugačiji način. I to razumem.

Ne bih dalje pisao u ovoj temi.
Pavle Filipović
Pavle Filipović
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 401
Godina : 29
Lokacija : Loznica
Datum upisa : 23.11.2022

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od Pavle Filipović Čet 20 Apr 2023, 17:55

Onda se nismo razumeli, ili ja nisam uspevao da objasnim, kako to niski obrtaji mogu da budu loši za motor. Evo jednog dela o tome iz uputstva za upotrebu, gde se jasno kaže o tome:

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Scree132
Pavle Filipović
Pavle Filipović
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 401
Godina : 29
Lokacija : Loznica
Datum upisa : 23.11.2022

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od YUgisa Čet 20 Apr 2023, 23:57

Mislim da se svi slazemo da postoji neka granica ispod koje ne treba voziti auto pod opterecenjem, ono sto se usustini ne slazemo je gde je ta granica i da li ta granica varira i koliko varira u odnosu na opterecenje.

Posto si pokrenuo ponovo tematiku, da ponovim jos jednom ja polazim od ovoga sto si tu postavio:
Pavle Filipović ::
Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 20230267

Ovo smatram da je direktno povezano sa tematikom "lugging", prica je bazirana koliko velik uspon moze da ostvari u odredjenom stepenu prenosa. Kao sto vidimo iz ovog primera (znam da si stavio i druge primere gde ove broje odstupaju u nekoj meri iz ove tabele sto je eto jos jedan problem toga da se slepo veruje fabrickim podacima i da su one vise informativnog karaktera nego strikna ogranicenja), da 55ks (ili je mozda 54?) iz Tempo 1.1 6% uspona u cetvrtom stepenu prenosa i 4.5 u petom, a Koral 65 sa svojih 64ks moze da moze 7 i 5%.

I gledajuci ostale podatke mozemo videti da u zavisnosti koju varijantu gledamo 2 do 6(7ks) je minimum 0.5% razlike, sto znaci da 1.3EFI sa 68ks moze barem dodatnih 0.5% veci uspon da se popne nego Koral 65 iako su ih po fabrickim podacim u globalu zaokruzili na isto sto opet nema smisla (pogotovo u prici kod 1.1 motora gde obraji pri kojima ostvaruju max snagu karburatori i EFI su jos drasticnije).

Tako da moja logika je ako 1.3EFI moze 7.5% u cetvrtom stepenu prenosa i 5.5% u petom, to je jako blizu onih 6% sto moze 55ica u cetvrtom stepenu prenosa. Samim tim i dalje smatram da ne moze biti univerzalno da je efekat "lugging"-a jednak za sve motore i da ima smisla voziti trecom 50km/h svaku varijantu i da problem uraditi neko blaze ubrzanje ili penjanje na nekoj manjoj uzbrdici sa cetvrtim stepenom prenosa ako je neka jaca verzija motora.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od Pavle Filipović Pet 21 Apr 2023, 00:38

Pa teško sad da ćemo mi utvrditi gde je ta granica, jer to smo imali i prošli put problem da se složimo. Da kažemo na primer donja granica je 2000 o/min na ravnom terenu. A neko će reći pa je l to znači da će 100 obrtaja ispod toga da se sjebe motor... Naravno da neće, ali što niži obrtaji, to je veće opzerećenje po motor. Što se to opterećenje češće ponavlja, to vremenom skraćuje vek motora. A i da se složimo, možda ni to nije baš zasnovano. I da, različito će važiti za 45, 55, 60, 65, 1.1 EFI, 1.3 EFI. Osim što je potapanje gasa na niskim obrtajima jednako štetno i za 45 i za 65 koji će se brže odazvati na taj "teror", pa će subjektivni osećaj biti da se ovaj drugi manje muči. Takođe nešto niži obrtaji bi trebalo da su manje pogubni po 45 nego po ostale izvedene iz 128A motora, jer 45 ima duži hod i brži klip, dok ovaj drugi ima sporiji klip, zbog kraćeg hoda.

Mislim da samo treba slušati motor šta kaže. A naročito 128A zna da priča i peva. Ima zvuk...
Pavle Filipović
Pavle Filipović
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 401
Godina : 29
Lokacija : Loznica
Datum upisa : 23.11.2022

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od YUgisa Pet 21 Apr 2023, 10:12

Pa to svo vreme govorim da nema univerzalna vrednost, da ja sad nekome moram dati neku "formulu" rekao bih najnizi obrtaji bez obzira na motor su 2000 obrtaja, plus minus 100 obrtaja zbog podmazivanja i minimum 25ks zbog izbegavanja "lugging"-a.

E sad od informacija koje ja tu imam, za voznju od 50km/h, 17/64 prenos i 145/80 E13 gume omogucavaju voznju na 2000 obrtaja u cetvrtom stepenu prenosa i koliko vidim 25ks mogu da ostvare 1.1 Pezo motor i 1.3 u verziji sa karburatorom i EFI.

Isto to mogu da ostvare 1.1 motori sa dvogrlim karburatorom (Yugo 60) ili EFIjem u slucaju da imaju 13/53 prenos.



Nazalost ne mogu naci dijagram sad nigde na kompu za Yugo 45, ali mislim da se moja prica u globalu slaze jer ako uzmemo da je ogranicenje pre bilo 60km/h, Yugo 55 taman ostvaruje oko 25ks u cetvrtom stepenu prenosa pri brzini od 60km/h. Verujem da 45ica sa kracim prenosom, takodje ostvaruje nesto slicno.


Moje licno misljenje je da postujuci to, nema negativnih posledica po motor. I ne bih vise imao sta da dodam na ovo, sem ako mi neko ne pokaze uporedni test dva motora u istim uslovima da gresim ostajem pri tome.


Izneseno misljenje vazi za Yugo i Z101/128.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od AnteLo Pet 21 Apr 2023, 12:08

imajte na umu što se tiče sohca da ima ogromne ležajeve i neloš sistem ulja plus je atmosferac
"lugging" dosta više važniji na turbo motoru s malim ležajima poput ej25

frend ima tipa 1.6, isti motor ka i yugo samo duži hod, mrtva bregasta te još veće opterećenje za ležajeve u malim okretajima plus zbog mrtve bregaste se vozi baš drugačije nego 1.1.

njega slobodno ne trebaš vozit preko 2600 i tako se većina tih auta vozi pa prijeđe pola miljona bez brige.

ako ima dobar tlak ulja nebi uopće mislio o tome, je da opteretiš motor al pričamo o tome samo zato jer to osjetimo da auta ne ide +i muči se

da se auto ne može stisnuti ispod 2000rpm TDI-evi nebi postojali jer oni imaju maks snagu na nešto glupo do bola poput 1500-1900rpm

ista usporedba s JTD 1.9 i 1.8 16v 130ks u puntu 2, isti motor, isti donji dio a HGT ispod 2400 ne mrda dok se 1.9 već ispuše.

na 1500 HGT se žali, ne ide i baš ga je ružno vozit dok je to JTDu radno područje okretaja.
a vidi sreće oba motora imaju iste ležajeve, slične radilice i slično


naravno, to ne znači da triba autu vozit na 1500 al smatram da to ne čini nikakvu štetu za motor.

naprotiv znam da neki mali atmo renoli s digitalnom klapnom otvore klapnu skoro do kraja kad u malim okretajima stisnes malo gasa

a motor više manje isti za razliku od toga, to se baš može vidjet između ph1 i ph2 clia 2 odnosno prije facelifta i poslje
AnteLo
AnteLo
OHV 1451ccm 73ks

Broj poruka : 953
Godina : 19
Datum upisa : 14.01.2020

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od Pavle Filipović Pet 21 Apr 2023, 12:37

Lugging i jeste izraženiji kod turbo motora, jer dovodiš nadpunjenje vazduhom, veću snagu ima na manjim obrtajima, po cenu mnogo većih radijalnih sila na ležajeve i uzdužnu silu na klipnjaču. Zato se i dešava kod nekih turbo motora da se iskrivi klipnjača. To ti je kao da ti sedneš na bicikl sa brzinama, pa probaš u najvišoj da se popneš uz neko brdo, možda slomiš nogu ili pedalu...
Tako da sve ovo da lugging nema smisla, mislim da nisi u pravu. 128A ima masivne rukavce, ali opet ne znači da ih treba urnisati. A što ste tiče onoga što si napisao za pumpu, koliko god da ti je uljna pumpa dobra, u ekstremnim situacijama može da dođe do pucanja uljnog filma. Kad je opterećenje preveliko.
Postoje tri tipa podmazivanja, ne sećam se stručnih naziva iz škole. Nešto kao suvo trenje, granično podmazivanje i savršeno podmazivanje. Uglavnom ovo treće je nemoguće izvesti u svim situacijama, inače bi motori trajali večno, a ležajevi u motoru se nikad ne bi potrošili.
Pavle Filipović
Pavle Filipović
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 401
Godina : 29
Lokacija : Loznica
Datum upisa : 23.11.2022

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od AnteLo Pet 21 Apr 2023, 12:52

znam ali 1.1 nema nit 25ks na 2000rpm dok 1.9 jtd ima 60ks na tim okretajima

daleko je to od ikakvog lugginga makar su drugačiji motori

AnteLo
AnteLo
OHV 1451ccm 73ks

Broj poruka : 953
Godina : 19
Datum upisa : 14.01.2020

Nazad na vrh Ići dole

Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima - Page 5 Empty Re: Maksimalna brzina u odredjenom stepenu prenosa i maksimalni obrtaji - iskustva clanova sa raznim autima

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 5 od 6 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu