Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja

+16
ZAC
miljanxXx
Yuger 1.1
bojan bor
abarthsle
kalasnjikov
dragan brate
Bohoc
Inferno
djzecky
Draga
yugoja
YUgisa
Pedja
Darkman
Yugo cabrio
20 posters

Strana 4 od 5 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Ići dole

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Empty Re: Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja

Počalji od bojan bor Pet 20 Jan 2012, 17:32

sa jednom krugom bi trebalo biti oko 3 cm,to ce mi biti dovoljno.

bojan bor
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 58
Godina : 39
Lokacija : bor
Datum upisa : 30.12.2011

Nazad na vrh Ići dole

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Empty Re: Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja

Počalji od dragan brate Pet 20 Jan 2012, 20:45

Pa dobro nekom je dovoljno, ko ima na primer gume sa velikim profilom, al' mi je zao da posle opet skidas trap da ga ''ipak secnes jos malo''... videces i sam uostalom! Srecan rad zelim Cheers
I da, do 2 kruga mozes skratiti bez problema, a to je neka kulturica... bar po meni.

dragan brate
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 244
Godina : 32
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 08.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Empty Re: Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja

Počalji od YUgisa Pet 20 Jan 2012, 21:46

Pa treba biti malo pazljiv oko toga... Posto on vozi Yuga 45, zbog manje tezine motora verovatno je visi od Yugica sa SOHC motorima... U svakom slucaju ako se vozi kao penzioner dobro bi bilo da amortizer ima lufta barem 3-4cm.... Tj ako hocete da ga cepate onda barem 6cm jer ce u suprotnom da propadne (propisa) amortizer... Ako opet zeli da se spusti dodatno a da se koriste fabricke opruge onda treba kratiti osovinu amortizera i stos gumu minimum. I to kod Yuga znaci da minimum mozete da ga spustite da bude izmedju ruba i centra tocka 31cm jer ce u suprotnom da lupaju spone sasiju i poluosovina u alternator ukoliko se ispostuje prvi deo price oko lufta...
Iako smo svi pricali da moze jedno 2 kruga da se sece i da ce sve da bude ok, to ipak nije tako... Problem je sto razni proizvodjaci amortizera imaju razlicite dimenzije amortizera, nekima je platforma nize, nekima je telo duze pa jos prica oko stanja opruga i njihove duzine moze da utice mnogo na krajnje stanje zateceno na autu i njegove mogucnosti spustanja...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61928
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Empty Re: Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja

Počalji od Yuger 1.1 Sub 05 Jan 2013, 21:55

YUgisa jel moze pomoc? Kod mene su opruge kracene 2,5 kruga a nazad su caure od 4 cm,hteo bi jos malo da ga spustim da secnem opruge na 3,5 koliko bi trebao da kratim amortizer,ja sam razmisljao za ceo navoj to je negde oko 5 cm Smile
Yuger 1.1
Yuger 1.1
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 72
Godina : 30
Lokacija : Stara Pazova
Datum upisa : 30.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Empty Re: Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja

Počalji od YUgisa Sub 05 Jan 2013, 22:15

Ne moze da se krati toliko opruga, prvo da bi to uopste funkcionisalo mora da se skrati u telo/kuciste amortizera, ne samo osovina a cak i da skratis kuciste posle ces imati problema sa kacenjem tocka o rub, desna polusosovina o alternator, spone u polusasiju, b stagnla u menjac i slicno... A ako otvrdnes amortizer toliko da to izbegnes onda ce postati po licno mom misljenju ne vozljiv (pad performansi po bilo cemu sem idealno ravnom putu uz totalno odsustvo kvalitetne amortizacije, vrlo lako moze da se sleti sa puta i da karoserija strada a bilo kakava udobnost ne moze ni da se pomene), tako da ako hoces vise da ga spustas, moraju neke tvrdje opruge i kraci amortizer koji ce moci da umiri oscilacije te opruge... Ne znam tacno koliko je to 2.5 kruga jer nije kod svih bas isto, ali bi trebalo da bude oko 31cm izmedju ruba i centra tocka a najnize sto moze da se spusti je negde oko 28cm (sto je tako oko 3.5 kruga kad se skrati fabricka (mrzi me sad da racunam tacno )) da ne trpe delovi oslanjanja i da sve funkcionise ali to ne moze da se postigne sa fabrickim oprugama a tesko je i sa fabrickim amortizerima ako se krati osovina, barem po mom iskustvu i misljenju... I tih 2.5 kruga je previse, ovako su zavrsavali ljudi:
http://boyracermotorsport.forumotion.com/t71-losi-primeri-zasto-posetiti-bmr

Sto se tice zadnjice, moras staviti jaci gibanj od fabrickog dvolisnog jer opet neces imati adekvatan hod oslanjanja...

Mada opet kazem, to je moje iskustvo i misljenje, voze ljudi i to sto ja kazem da je za mene licno neprihvatljivo i zadovoljni su time....

EDIT: Vozio sam ja ovako nesto:
Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Slika0522

Ali to ne moze svaki amortizer da podnese jer nisu svi jednake visine i tvrdoce kako sam posle ustanovio a da nekazem i taj koji moze da izdrzi je na samoj granici funkcionisanja pa cim malo oslabi tj pocne da propada dolazi do drasticnog pada performansi...



Poslednji izmenio YUgisa dana Sub 05 Jan 2013, 22:22, izmenjeno ukupno 1 puta

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61928
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Empty Re: Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja

Počalji od miljanxXx Sub 05 Jan 2013, 22:22

opruge kracene 2 kruga,da li treba i telo da se krati ili ne?
neki kazu da a neki ne Very Happy
tvoje misljenje YUgisa???
miljanxXx
miljanxXx
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 10127
Godina : 31
Datum upisa : 07.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Empty Re: Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja

Počalji od YUgisa Sub 05 Jan 2013, 22:27

Pa da si pogledao link sto sam stavio iznad, video bi odgovor... Wink A odgovor je da fabricki amortizer ne moze da podnese ni toliko spustanje mada jeste bukvalno na samoj granici mogucnosti te amortizer moze da potraje dosta dugo ali ce kad tad propasti cim popusti odbojna guma a i nije dobro kada se amortizer sabije do odbojne gume po pitanju performansi... Ali ne, ne mora da se krati telo, ali moze da se prepravi osovina i skrati odbojna guma Wink Mada pod 2 kruga mislim oprugu koja je dugacka 35cm. Wink Ispod toga ne moze da se koristi fabricka duzina kucista amortizera a da funkcionise ispravno... Mada ako skratis preko toga opet se javlja mogucnost vec pomenutog gore kacenja Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61928
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Empty Re: Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja

Počalji od miljanxXx Sub 05 Jan 2013, 22:29

ok Wink
miljanxXx
miljanxXx
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 10127
Godina : 31
Datum upisa : 07.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Empty Re: Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja

Počalji od Yuger 1.1 Ned 06 Jan 2013, 01:12

YUgisa imam gibanj od tri plate,znaci koliko sam shvatio iz ovoga bolje da ostavim na dva ipo kruga,ali ja sam savio krajeve koje sam odsekao da budu ravni jer su mi tockovi stajali cudno nekako povuceni ka vratima i na kraju da odnesem kod strugara da mi malo skrati sipku amortizera i da se napuni da budu malo tvrdji i to bilo to Wink
Yuger 1.1
Yuger 1.1
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 72
Godina : 30
Lokacija : Stara Pazova
Datum upisa : 30.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Empty Re: Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja

Počalji od ZAC Ned 06 Jan 2013, 01:21

Ma nemoj to raditi, bice ti skuplja dara nego mera....nego ti lepo skupljaj polako pare, pa neka ti YUgisa napravi neke "krstene" amortizere i opruge.

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14370
Godina : 50
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Empty Re: Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja

Počalji od YUgisa Ned 06 Jan 2013, 11:12

Yuger 1.1: Ajd ovako za pocetak, da sad ja ne pisem tekst ko par A4 formata, uzmi lepo izmeri koliko je rastojanje od centra tocka do ruba i napred i nazad i pogledaj da li su amortizeri (sva 4) uopste i malo ispravni tj da li curi ulje iz njih. Mislim ako ne cure, to ne znaci da su ispravni, ali ako cure mozemo biti sigurni da su za obaveznu zamenu sto onda daje jasnije eventualne mogucnosti za dalji rad.

Jer ovako ja samo nagadjam i pisacu poduze tekstove i samo ces se lakse pogubiti u tome Wink

Jel ovo secenje opruga za krugove i stavljanje caura je tako relativan pojam za merenje visine auta, nisu sve opruge jednake tvrdoce, postoje razlicite klase vec fabricki i nisu sve jednako zamorene i fabricki nisu ni sve jednake duzine a tako je i kod gibnja a ni svaki amortizer nije jednak i u praksi te razlike nisu 2-3mm nego i po 50mm razlike i to moze znaciti razliku izmedju ispravnog i neispravnog funkcionisanja...

Zac: Hvala na reklamu ali mi malo bzvz da namecem svoje usluge i da posle ispadne da "teram na svoju vodenicu" pricajuci da mu to ne valja i da kupi od mene nesto sto "valja". Ako se ispostavi da to ne valja i ako on to prihvati kao takvo i uvidi da ne moze problem sam da resi, postoji nekoliko ljudi i radionica koje se bavi time pa ce videti ciji kvalitet, nacin rada i cena mu odgovara. Wink

A moze da bira (barem ja znam za ove da jos uvek rade):
BoboSport iz Smedereva, Goran iz Batajnice, Nune iz Kragujevca, Tomica (nisam siguran za ime) iz Novog Sada, Peki iz Kragujevca (nisam siguran da li je bas to mesto), Boyracer Motorsport iz Subotice tj to sam ja a ima sigurno jos ljudi....

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61928
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Empty Re: Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja

Počalji od Yuger 1.1 Ned 06 Jan 2013, 12:27

YUgissa evo sad sam merio.I napred i pozadi je 30 od centra tocka do ruba,amortizeri su dobri imam jos po jednu garnituru opruga koje nisu secene i amortizere i jos jedan gibanj od tri plate koje nizi 5 cm od novog gibnja koji sam uzeo na bubnju koji je takodje 3 plate,na jugu je novi gibanj. Smile
Yuger 1.1
Yuger 1.1
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 72
Godina : 30
Lokacija : Stara Pazova
Datum upisa : 30.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Empty Re: Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja

Počalji od YUgisa Ned 06 Jan 2013, 12:38

I koliko bi ti da ga spustis jos u cm? Wink


_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61928
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Empty Re: Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja

Počalji od Yuger 1.1 Ned 06 Jan 2013, 12:53

barem na 28 al samo napred,nazad ne bi dirao Very Happy
Yuger 1.1
Yuger 1.1
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 72
Godina : 30
Lokacija : Stara Pazova
Datum upisa : 30.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Empty Re: Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja

Počalji od YUgisa Ned 06 Jan 2013, 16:28

Gledaj ovako, zavisi koje amortizere imas ali ti imas najverovatnije izmedju 10 i 20mm hoda amortizera (mozes i sam to utvrditi precizno prateci ovu temu: https://zafc.forumsr.com/t2267-odredjivanje-limita-spustanja-prednjice-uz-zadrzavanje-adekvatnog-funkcionisanja-trapa-yugo-florida-z101 ). A minimum da amortizer normalno funkcionise je 60mm pod uslovom da je amortizer totalno ispravan i fabricki kao i opruga da je u ispravnom stanju. Sto znaci da kad bi ga spustio jos 20mm gotovo sigurno bi legao skroz na odbojnu gumu tj prakticno opruga ne bi imala nikakvu funkciju. Skracivanjem osovine amortizera i odbojne gume moze da se dobije 20-25mm dodatnog hoda ali tebi ni to nije ni blizu dovoljno ni za ovu visinu da moze normalno da funkcionise a kamoli uz spustanje.

Ako ces da verujes meni i onome sto ja pricam, tvoje resenje je:
a) Ako zelis da zadrzis fabricku tvrdocu amortizera bez kracenja tela
1. Da ga podignes na oko 35cm od ruba do centra tocka bez ikakvog modifikovanja amortizera sa skracenom fabrickom oprugom.
2. Da ga podignes na 33cm i da skratis osovinu i odbojnu gumu sa skracenom fabrickom oprugom.
3. Da ga podignes na 31-2cm i da skratis osovinu odbojnu gumu i ugradis zadnje opruge od fice.

b) Povecanje tvrdoce amortizera i kracenje tela
1. Mozes da ga spustis od 35 do 28cm da je raspon izmedju centra tocka i ruba uz koriscenje fabricke opruge i da amortizer skratis i abnormanlo otvrdnes do toga da prakticno izgubi funkciju, mada vecina tako radi i ne bi se slozila za mnom da to nije dobro resenje.
2. Da ga skratis malo i otvrdnes eventualno u odredjenom procentu uz koriscenje ficine opruge od 31 do 28cm uz njeno skracivanje.
3. Da ga skratis i otvrdnes u manjem procentu i stavis zadnje opruge od Peglice sto ce ti dati visinu od tako oko 28.5cm.
4. Kupis kompletno tako nesto prilagodjeno za tu visinu ili kupis amoritzere sa stelovanjem visine. Za par dana ce npr Yugodriver sa foruma da prodaje njegove amortizere sa stelovanjem visine sa oprugama (tvrdjim od fabrickih naravno)

Sto se tice zadnjice, ja licno preporucujem da gledas da su jednake visine napred i nazad. Jer kad je zadnjica visa, onda je auto prilicno u debalansu i zadnjica bezi u krivini i losiji je na kocenju... Kad su jednake visine to je ono gornja granica funkcionalnosti, inace je idealnije kada je zadnjica cak i nesto niza od prednjice (ako se meri od centra tocka do ruba) tj idealno po pitanju performansi je da prag bude paralelan sa putem ali to retko ko radi, vecinom se ide na jednako od ruba do centra tocka napred i nazad. Ako bi ga spustao nazad jos onda predlazem gibanj sa 4 lista i peglanje na meru posto ce caure da budu velike koje isto dovode do debalansa auta. Takodje postoje i dve razlicite verzije zadnjih amortizera, kraca i duza i ova kraca moze da podnese spustanje cak i na 28cm ukoliko je gibanj sa 4 lista dok ta duza je na samoj granici funkcionalnosti i verovatno bi brzo propalo...

Zasto govorim tvrdje opruge i gibanj, zato sto one sluze da vozilo odrze na odredjenoj visini a amortizer je samo tu da spreci oscilovanje. Opruga (gibanj) trebaju da osciluju jednom kako bi "upili" neravninu a amortizer treba da spreci naredne oscilacije, a kod nas ljudi vecinom otvrdnjavaju toliko amortizer da se ponasa ko da je zavaren i onda uopste ne osciluje nista. Dok ja smatram da opruge i gibanj treba staviti tvrdje koji ce spreciti naginjanje vozila a da amortizer treba samo uskladiti sa njima da sprece te ostale oscilacije ali da prva oscilacija treba da postoji... E sad ne znam koliko si ti od ovoga shvatio Wink Ja mogu i da nacrtam ako je potrebno Very Happy

A Ficina i Peglicina opruga je tvrdja od fabricke na Yugu, Yugova je 15kg/cm, Ficina je 37.5kg/cm a Peglicina 50kg/cm stim da ti ja ne preporucujem tvrdje od toga za grad jer takva opruga nece moci da u dovoljnoj meri osciluje da upije neravnine. Naravno tu jos ima i price oko toga da li je progresivna ili linearna opruga a isto tako imas i linearne i progresivne amortizere pa postoje razlike i izmedju toga da li su gasni ili uljni, posto gasni mogu bolje da podnesu tvrdje opruge i slicno... Sve zavisi koliko si ti sposoban da uradis sam ili da platis nekome da ti uradi ili da kupis prosto sve novo napravljeno Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61928
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Empty Re: Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja

Počalji od Miljan Ned 06 Jan 2013, 18:55

YUgisa ::Kad su jednake visine to je ono gornja granica funkcionalnosti, inace je idealnije kada je zadnjica cak i nesto niza od prednjice (ako se meri od centra tocka do ruba) tj idealno po pitanju performansi je da prag bude paralelan sa putem ali to retko ko radi, vecinom se ide na jednako od ruba do centra tocka napred i nazad.

Ako se racuna od centra tocka do ruba i to bude jednako i napred i nazad, to je jako lose i ruzno, jer je poboden napred, a to ima i mnogo negativnih posledica od kojih je najbitnija jako brzo stradanje prednjih koseva jer se teziste prebacuje napred.
Idealno je kao sto rece YUgisa da prag bude paralelan sa zemljom, a to je od centra tocka do ruba oko 3cm nize nazad.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Empty Re: Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja

Počalji od Predrag B. Ned 06 Jan 2013, 18:58

Ko ne voli serijsku varijantu sasvim je dobra i Ciao varijanta sa nižim oprugama, krućim gibnjem koji ima čaure od 10 mm.

Sada će Yugisa da me učuka Cekic
Predrag B.
Predrag B.
SOHC 1498ccm 85ks

Broj poruka : 6738
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 14.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Empty Re: Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja

Počalji od Miljan Ned 06 Jan 2013, 19:08

Evo idealnih primera spustanja

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 27877_132110490139121_3808469_n

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 N6puo6e17xg4rrshtw1

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Vjanusfcca3stzeofvwv

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Empty Re: Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja

Počalji od YUgisa Ned 06 Jan 2013, 19:22

Predrag B. ::Ko ne voli serijsku varijantu sasvim je dobra i Ciao varijanta sa nižim oprugama, krućim gibnjem koji ima čaure od 10 mm.

Sada će Yugisa da me učuka Cekic

Zasto bih? Svako ima svoju zamisao sta je njemu prihvatljivo kao kompromisno resenje Wink Licno mene ne interesuje ko ce sta da vozi i da tvrdi da je bolje sem teme oko opruga, tu ne vidim zaista nacin da me iko ubedi da se koriscenjem fabrickih opruga mogu dobiti neke visoke performanse Wink Inace bih voleo da uzmem u ruke te opruge od Ciao da premerim diemnzije i tvrdocu i na koju visinu spusta auto... Mada one opruge sto ja prodajem mi bude veliku sumnju u to da su bas sa Ciao jer je zavrsna obrada sabijanja na nivou fabrickih opruga Wink

Ja ne bih bas bio tako drastican po tom pitanju kao Miljan oko naprezanja prednjeg kosa, ali svakako bih podrzao teznju ka tome ili da bude barem jednako, ali nikako vise nazad nego napred Wink

A sad to sta je lepse je subjektivno, meni se vise svidja kad je jednako napred i nazad mada bih licno vise voleo da je zadnji rub postavljen u visini prednjeg Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61928
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Empty Re: Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja

Počalji od Predrag B. Ned 06 Jan 2013, 19:27

Ciao ima niže opruge, a gibanj je krući (koristili su ga na Z 128 za egipatsko tržište). Taj gibanj sam imo na In L-u. Auto je "tvrđi", bolje leži u krivinama i mnogo manje reaguje na opterećenje za razliku od standarnih Yugića koji se vuku po putu kada sednu 4 osobe. Već ta Ciao varijanta je za mene na granici udobne vožnje.
Predrag B.
Predrag B.
SOHC 1498ccm 85ks

Broj poruka : 6738
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 14.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Empty Re: Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja

Počalji od YUgisa Ned 06 Jan 2013, 19:35

A na koji nacin je kruci gibanj, vise listova, deblji ili je tvrdji materijal? Wink

Mnogo veci uticaj imaju amortizeri nego opruge na udobnost auta Wink

Vecina tih koji osete povecanje tvrdoce odnosno gubitak udobnosti kad skracuju opruge i spustaju gibanj je posledica ustvari neadekvatnog hoda oslanjanja tj dolazi do totalnog sabijanja amortizera na odbojnu gumu... Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61928
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Empty Re: Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja

Počalji od Predrag B. Ned 06 Jan 2013, 20:03

Gibanj isto ima dva lista, a povećanje krutost su verovatno postigli izborom materijala jer mi se čini da su listovi iste debljine (nisam ih merio).

Ovde je reč o malom spuštanju pa ne verujem da je došlo do većeg narušavanja funkcije amortizera.

Predrag B.
Predrag B.
SOHC 1498ccm 85ks

Broj poruka : 6738
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 14.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Empty Re: Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja

Počalji od MIXI_BG Sre 09 Jan 2013, 21:06

Ja sam opruge sabijao,spojio prva tri kruga,sto je za ulicne trkace dobro.Koliko se secam lezao je u krivinama ko pegla.To mi je radio majstor Djapa u Bulevaru. Sada je taj posao preuzeo njegov sin i on radi kao i otac kovackom vatrom.
Sto se tice zadnjeg dela treba staviti aluminijumske distancere(bar je nekada bilo u prodaji) a ne caure jer se u caurama ljulja.
A po meni jugic ne treba da bude ravan,trebao bi da bude nizi napred da ne bi pri startu tockovi odlazili u plus nego na nulu.
Slicovanje amortizera da bi se dobio minus bar od 1,5-2 stepena.
MIXI_BG
MIXI_BG
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 606
Godina : 55
Lokacija : Beograd-Topcider
Datum upisa : 09.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Empty Re: Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja

Počalji od Predrag B. Sre 09 Jan 2013, 21:10

Imam i ja jadne opruge koje mi je sabio servis Djapa Wink

U međuvremenu sam odustao od akcija spuštanja i voleo bih da mi je Yugo što viši Smile
Predrag B.
Predrag B.
SOHC 1498ccm 85ks

Broj poruka : 6738
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 14.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Empty Re: Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja

Počalji od MIXI_BG Sre 09 Jan 2013, 21:15

Predrag B. ::Imam i ja jadne opruge koje mi je sabio servis Djapa Wink

U međuvremenu sam odustao od akcija spuštanja i voleo bih da mi je Yugo što viši Smile

Reci kako radi;

A to da ti bude visi je verovatno sto te vidjam po kosutnjaku sa nekim snajkama Very Happy
MIXI_BG
MIXI_BG
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 606
Godina : 55
Lokacija : Beograd-Topcider
Datum upisa : 09.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja - Page 4 Empty Re: Jeftino spustanje auta - secenje opruga i caure, problemi i resenja

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 4 od 5 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu