Letva volana (kompletni remont)

+16
vukiclab
Koral55
fox_87
Nikola I.
Milos
Sima21
VPetar
Duka
danijeldokic
mmarkoo
nebojsas
Miljan
junior45
Predrag B.
miljanxXx
Mitke
20 posters

Strana 6 od 6 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6

Ići dole

Letva volana (kompletni remont) - Page 6 Empty Re: Letva volana (kompletni remont)

Počalji od YUgisa Pon 22 Jun 2020, 14:09

Pa ja nisam video na kineskim ovu oblogu oko osovine (tj bolje da kazem nisam video ni na jednoj), ali koliko ja vidim tu ispod prljastine nema one plocice kao kod originalnih, tako da bih rekao da je kineska.

Letva volana (kompletni remont) - Page 6 50033226216_888bf3414a_z

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61770
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Letva volana (kompletni remont) - Page 6 Empty Re: Letva volana (kompletni remont)

Počalji od vukiclab Pon 22 Jun 2020, 16:52

Ako je original samo kuciste mora nesto da pise na njoj. Evo primera:

Letva volana (kompletni remont) - Page 6 Fusol_10
Letva volana (kompletni remont) - Page 6 P1000427
Letva volana (kompletni remont) - Page 6 P1140435

Ne znam da li stavljaju kineske komponente u originalno kuciste kada remontuju.
vukiclab
vukiclab
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 555
Godina : 31
Lokacija : Portland, Oregon
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Letva volana (kompletni remont) - Page 6 Empty Re: Letva volana (kompletni remont)

Počalji od Sultan Uto 23 Jun 2020, 08:14

Ako je iole krshten majstor serviser, ja se iskreno nadam da ne ubacuje kineske elemente u toku servisiranja letve volana.
Izgleda da zaista covek mora da vodi racuna kome daje da servisira bitne mehanicke komponente....
Sigurno je da ne zelim da mi se stavi npr kineski lezaj vec SKF ako moze i tome slicno ako se na to misli...
Verovatno i Kinezi imaju dobre delove,svakavhih prica sam se naslusao,ali isto tako sam ocima video kako otpada kabina+teleskopska ruka sa sve istraumiranim kinezom sa okretnog venca sa nove autodizalice "made in PRC" , u Kostolcu, dok smo radili u Elektrani...
Tako da sam skeptik prema "zutim delovima"...

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7065
Godina : 45
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Letva volana (kompletni remont) - Page 6 Empty Re: Letva volana (kompletni remont)

Počalji od YUgisa Uto 23 Jun 2020, 08:52

Mogu Kineski delovi da valjaju, ja imam pozitivna iskustva sa amortizerima, ni sama letva nije loseg kvaliteta u smislu materijala, cak se i nesto manje vrti nego originalna pa je "sportskija", samo sto uvek imaju mali luft, a kad taj manji luft "dotegnes" onda ispadne napolje ovaj semering. Tako da ima manu u dizajnu koja bi mozda mogla i da se resi, pitanje je da li vredi...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61770
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Letva volana (kompletni remont) - Page 6 Empty Re: Letva volana (kompletni remont)

Počalji od Sultan Uto 23 Jun 2020, 10:41

Ja se bas i ne razumem oko same mehanike letve volana, generalno znam kako funkcionishe,ali je nikada nisam rasklapao da bih uvideo zbog chega izleti semering ako se "dotegne" taj luft.
Da li je nesto deblje ili starije pa pritezanjem izbije semering?
Da li bi nesto moglo da se popravi na strugu, da se napravi da ima dovoljno lufta da se "dotegne" luft bez da semering bude dislociran?
Ako je nesto takvo u pitanju,onda bi znacilo da se svaka nova kineska letva mora rasturati i adaptirati, tj doradjivati...sto je bas bzvz,jedino ako posle intervencije moze da radi podjednako dobro i trajno kao i Nevesinje, a cena ispadne manja sa sve intervencijom...

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7065
Godina : 45
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Letva volana (kompletni remont) - Page 6 Empty Re: Letva volana (kompletni remont)

Počalji od YUgisa Uto 23 Jun 2020, 12:22

Unutar letve imas zupcastu osovinu i ovu nazubljenu osovinu sto ide ka kardanu volana. Kada ima lufta, onda nema pritiska na nazubljenu osovinu, kada nema lufta onda u teoriji imas mali pritisak na osovinu i osovinski je gura van letve i onda izgura semering.

Opet kazem, kad ima lufta, na fabrickom autu verovatno nece biti problema, ali kad se podesi i kada je doradjen auto ovo je moje iskustvo. E sad verovatno nije isto kao i sigurno nece. I ja kad sam remontovao tu kinesku sam mislio pa nece izaci napolje jer kardan drzi koliko toliko kontru, ali je ipak izasla izgleda malo napolje i onda se pocela klatiti ta nazubljena osovina dok nije ispao skroz semering... Ono sto ja jedino mislim da moze biti bitan faktor kod fabricke Kineske je da ako ode skroz ona caura sa desne strane, da ce to mozda napraviti pritisak na nazubljenu osovinu kad krene da se klati zupcasta osovina.

Normalno ako neko ima Kinesku ne znaci da ce sutra da pogine jer je danas saznao da moze da se raspadne, ali eto nek razmisli svako za sebe da li mu je to faktor u odlucivanju sta da uradi u buducnosti Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61770
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Letva volana (kompletni remont) - Page 6 Empty Re: Letva volana (kompletni remont)

Počalji od ZAC Uto 23 Jun 2020, 15:55

Kod krstene letve zazor izmedju nazubljene letve i malog zubcanika se podesava podmetanjem tankih podloski pod maticu ili plocu u kojoj se na svojim lezajevima okrece pogonjeno vratilo letve volana, i na taj nacin se aksialno pomera duz svoje ose pogonjeno vratilo.Aksijalno pomeranje vratila ka nazubljenoj letvi smanjuje zazor a pomeranje vratila od letve povecava zazor.. Zazor izmedju zuba letve i zuba poginskog zubcanika treba da je u granicamo izmedju 0.10-0.15 mm.. i taj zazor treba da je isti celom duzinom letve. ako se primeti da na sredisnjem delu letve zazor povecan u odnosu na krajeve, onda je to signal da je letva istrosena i neophodna je zamene malog zubcanika i nazubljene letve.

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Letva volana (kompletni remont) - Page 6 Empty Re: Letva volana (kompletni remont)

Počalji od Sultan Uto 23 Jun 2020, 16:55

Zato je potreban krshten serviser da to reparira onako kako Bog zapoveda...
Ipak sam ja za proverene proizvode firmi koje iza sebe imaju tradiciju u proizvodnji delova koje bi nasle svoj polozaj u remontovanoj letvi volana...
Ili,druga je solucija da se nova namontira a za staru da se nadje dobar majstor,pa makar trazenje i potrajalo malko...

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7065
Godina : 45
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Letva volana (kompletni remont) - Page 6 Empty Re: Letva volana (kompletni remont)

Počalji od Dare4x4 Uto 23 Jun 2020, 17:36

Meni je na skoro novom Yugu nekako ispao onaj mali semering, ušla voda i propao jedan od dva ležaja u kojima se vrti pogonsko vratilo. Pošto su putevi takvi kakvi su, odmah se primetilo i počeo je da lupka volan. Sem toga, nije se ravnomerno vrteo, nego kao da je zapinjao u nekim tačkama.
Skinuo sam letvu i zamenio ležajeve, a semering vratio na mesto mada nikada nisam ustanovio šta ga tu drži i zašto je ispao. Više se nije nikada desilo, tako da možda nije ni bio dobro nabijen. Tom prilikom sam zamenio obe manžetne, a kod čaure sam ubacio još polovinu druge čaure. Znači, presekao sam novu recimo na pola, nabio je, a onda ubacio još jednu celu čauru koja je taman i upala kako treba. Time sam dobio značajno veću površinu naleganja i evo posle 70000km naših puteva, meni volan još uvek ne lupa.
Tokom sklapanja, sve sam lepo podmazao, namestio jednu manžetnu, a zatim uspravio celu letvu i napunio je uljem. Onda sam stavio i drugu manžetnu i to je bilo to. Mala količina ulja je iscurela ubrzo oko semeringa jer sam verovatno preterao sa punjenjem ali to je sada to. Radi bez greške još uvek Smile
Dare4x4
Dare4x4
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 161
Datum upisa : 20.07.2018

Nazad na vrh Ići dole

Letva volana (kompletni remont) - Page 6 Empty Re: Letva volana (kompletni remont)

Počalji od Sultan Ned 28 Jun 2020, 11:17

Da,ili ko moze sam sebi da remontuje letvu, bar tacno zna sta je na njoj radjeno...
Ovako,da veruje na rec... Unsure

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7065
Godina : 45
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Letva volana (kompletni remont) - Page 6 Empty Re: Letva volana (kompletni remont)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 6 od 6 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu