Kocioni sistem- nekoliko pitanja

+4
ZAC
Slobodan Negic
YUgisa
Miljan
8 posters

Ići dole

Kocioni sistem- nekoliko pitanja Empty Kocioni sistem- nekoliko pitanja

Počalji od Slobodan Negic Čet 10 Avg 2017, 23:55

Zna li neko od vas koji je kataloški broj meteli diskova (240 mm- novi tip) i da li ih Delmax ima u ponudi?
Koje paknove uzeti, ferodo ili bosh?
Da li imate neku preporuku za dobose?
Koje kociono ulje kupiti i koliko je potrebno za ceo sistem?
Slobodan Negic
Slobodan Negic
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 452
Godina : 34
Lokacija : Lajkovac
Datum upisa : 14.05.2015

Nazad na vrh Ići dole

Kocioni sistem- nekoliko pitanja Empty Re: Kocioni sistem- nekoliko pitanja

Počalji od YUgisa Pet 11 Avg 2017, 00:00

Sto ne bi uzeo i Ferodo diskove? Ferodo pakne, plocice i kocionu tecnost DOT4 0.5l, Zastavin dobos.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61530
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Kocioni sistem- nekoliko pitanja Empty Re: Kocioni sistem- nekoliko pitanja

Počalji od Slobodan Negic Pet 11 Avg 2017, 00:18

Znas li oznaku tih ferodo diskova? Svuda mi nude neke zastavine diskove. Valja li to ili da izbegavam? Mislim da im je cena 2800 din.
P.s. Imam već LPR pločice, stoje mi godinu dana.
Slobodan Negic
Slobodan Negic
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 452
Godina : 34
Lokacija : Lajkovac
Datum upisa : 14.05.2015

Nazad na vrh Ići dole

Kocioni sistem- nekoliko pitanja Empty Re: Kocioni sistem- nekoliko pitanja

Počalji od Miljan Pet 11 Avg 2017, 00:41

U toj dimenziji kao sto su Zastavini NT diskovi ne postoje ni jedni drugi, zato ti i nude samo njih. Ali postoje za Fiata koji su 1mm deblji (12mm umesto 11) i ima da se nadju od vecine proizvodjaca, ja imam Metelli vec 7 godina i extra su.

Kocioni sistem- nekoliko pitanja IMG_0940s Kocioni sistem- nekoliko pitanja IMG_0941s Kocioni sistem- nekoliko pitanja IMG_0942s Kocioni sistem- nekoliko pitanja IMG_0943s Kocioni sistem- nekoliko pitanja IMG_0944s Kocioni sistem- nekoliko pitanja IMG_0945s Kocioni sistem- nekoliko pitanja IMG_0946s

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kocioni sistem- nekoliko pitanja Empty Re: Kocioni sistem- nekoliko pitanja

Počalji od Slobodan Negic Pet 11 Avg 2017, 14:34

Moze li da zariba glavni kocioni cilindar od stajanja? Kupio sam ga pre pola godine u kompletu sa servom i tako mi stoji ( polovan naravno).
P.s. Da li je narucivao neko preko interneta neke delove iz AP Sport-a, vidim da imaju na stanju ove meteli diskove, meteli zadnje cilindre, zastavine dobose.
Slobodan Negic
Slobodan Negic
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 452
Godina : 34
Lokacija : Lajkovac
Datum upisa : 14.05.2015

Nazad na vrh Ići dole

Kocioni sistem- nekoliko pitanja Empty Re: Kocioni sistem- nekoliko pitanja

Počalji od YUgisa Pet 11 Avg 2017, 14:51

Moze da zariba jer je kociona tecnost hidroskopna i povuce vlagu iz vazduha kad stoji tako na otvorenom.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61530
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Kocioni sistem- nekoliko pitanja Empty Re: Kocioni sistem- nekoliko pitanja

Počalji od ZAC Pet 11 Avg 2017, 19:23

Moze da zariba, kao sto rece YUgi....rasturi ga ocisti sve delove i podmazi vazelinom gumice i klipove....i sastavi.

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kocioni sistem- nekoliko pitanja Empty Re: Kocioni sistem- nekoliko pitanja

Počalji od Slobodan Negic Pet 11 Avg 2017, 20:51

Mogu li nekako da probam pre namestanja da li je zaribao ili ne?
Slobodan Negic
Slobodan Negic
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 452
Godina : 34
Lokacija : Lajkovac
Datum upisa : 14.05.2015

Nazad na vrh Ići dole

Kocioni sistem- nekoliko pitanja Empty Re: Kocioni sistem- nekoliko pitanja

Počalji od ZAC Pet 11 Avg 2017, 22:27

Mozes. pritisni klip i savladaj oprugu (jaka je) pa ako klip krene u cilindar i po pustanju se isti vrati u pocetni polozaj, onda je sve ok....a ako ostane zaglavljen u cilindru onda riba...onda ga moras rasturati... Moj savet, ako ga moras rasturiti, onda promeni i gumice.

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kocioni sistem- nekoliko pitanja Empty Re: Kocioni sistem- nekoliko pitanja

Počalji od Slobodan Negic Pet 11 Avg 2017, 22:36

Meni su servo i kocioni zajedno...znaci da pokusam onu polugu sa serva da sabijem?
Slobodan Negic
Slobodan Negic
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 452
Godina : 34
Lokacija : Lajkovac
Datum upisa : 14.05.2015

Nazad na vrh Ići dole

Kocioni sistem- nekoliko pitanja Empty Re: Kocioni sistem- nekoliko pitanja

Počalji od ZAC Pet 11 Avg 2017, 22:53

Pa probaj, ili odvoj kocioni od serva...lako je, odvrnes dve navrtke M8

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kocioni sistem- nekoliko pitanja Empty Re: Kocioni sistem- nekoliko pitanja

Počalji od Pravdic Sre 21 Avg 2019, 13:18

Dobar dan na forum! Smile
Svrati mi komšija Božo i riječ po riječ dođošmo do zadnjig kočnica, pripovjedag mu ja da sam namješta ručnu juče... I tu on stade govorit kako su doboši "relikvija prošlosti" Smile I da tu treba ubačit diskove, da se to unaprijedi, e su stalno sa ručnu na doboše nekakvi jadi, te priteži sajlu te je povlači ka konj da bi držala... I reče da bi se moga kladit da zadnji diskovi i cjelokupni sistem od Pezejca paše na Juga, da bi to valjalo nać i probat... Kaže- to ti je ista tehnologija, iz tijeh godina, po licenci Fijata, što tu može da ne paše Smile
Pa me se to ka dobra ideja učinjelo... Sigurno je neko na forum rabota oko toga, korisno bi bilo da kaže koju riječ Wink Ne mora od Pezejca, to je Božo spomenuo, može i od bilo koje auto, iskopaćemo po otpada... Ne znam jel Uno Turbo ima zadnje diskove... I kako i što za ručnu, kaka li tamo sajla ulazi, ide li na zavrtanj ručne od Juga ili bi i to trebalo upasivat... Ako ko može nekolike riječi o tome da rekne zanimljivo bi mi bilo pročitat... Uzdravlje Cheers

Pravdic
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 25
Datum upisa : 15.06.2019

Nazad na vrh Ići dole

Kocioni sistem- nekoliko pitanja Empty Re: Kocioni sistem- nekoliko pitanja

Počalji od YUgisa Sre 21 Avg 2019, 14:12

Stvari nisu tako jednostavno kao sto kaze komsija Bozo jer iako postoje kocnice koje mogu da se namontiraju na Zastave, nista od toga nije bez prepravki i pravljenja nekih delova, stvar je samo sta tacno treba da se uradi.

Druga stvar je da ni jedan auto koji ima diskove pozadi, nije po konceptu slican Yugu, automobili koji imaju kocnice na nivou prednjih od Yuga su puno tezi pozadi tj najcesce imaju zadnji pogon, dok oni sa prednjim pogonom vecinom imaju drasticno bolje prednje kocnice, tako da moze lako da se desi da ti zadnje kocnice budu prejako kocile i da sa autom izgubis kontrolu. Iako sam dobos kao mehanizam jeste takav da cesto pravi problem, kociona sila kod ispravnog je pravilno prilagodjena onome sto nude prednje fabricke kocnice. A ugradnja boljih prednjih kocnica povlaci i bolji glavni kocioni cilindar kao i u zavisnosti koje se prednje kocnice ugrade, neke ne mogu da stanu ispod 13" felni.

Treca stvar je da vecina zadnjih kocnica nije ispravna, tako da moras da ih repariras. Ja imam kod mene od Pezejca i ja sam jedva sklopio 2 ispravnih klesta od 6 koliko sam imao i svih 6 je bilo pogresno podeseno. Slican sistem koristi i Tristac, samo je malo manji klip. Od njih postoji taj adapter na koji se montira nosac klesta, pa ne mora nista da se pravi, dok kod novijih automobila kao sto su Stilo, Punto, Tipo i slicno sa kojih se moze uzeti, mora da se pravi taj adapter i koriste 240mm disk umesto 227 koliko koriste Pezejac i Tristac. Verovatno moze da se nabavi po narudzbi sajla u Boban sajlama, ali ja sam prepravio sajlu od Floride da funkcionise sa tim klestima. Pored toga sam morao napraviti i distancer koji ide izmedju diska i glavcine, posto je disk tanji nego dobos i onda disk previse ulazi unutra.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61530
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Kocioni sistem- nekoliko pitanja Empty Re: Kocioni sistem- nekoliko pitanja

Počalji od Pravdic Sre 21 Avg 2019, 17:37

Fala sokole na objašnjenje, da si mi ti komšija mjesto Boža đe bi mi kraj bio Smile Kod mene je naprijed novi tip kočnica, servo, koči odlično, nema da škripi što, struže, škrguće, prdi ili što ja znam Smile Iako je motor jači nijesam primjetio da mu nedostaje sile da ukoči, no svakako ne bi zgoreg bilo i jače ubačit ako đe naletim... Felme su 14-ke pa računam da ne bi trebalo bit problema sa gabarite.
A vidiš i ta ti ima mjesta što kažeš o stanju tijeh sa Pezejca... Đe to i nać da nije razvaljeno, to u neku šupu stoji ili na kišu po otpada, svakako da bi ja to reparira sve prije ugradnje, no što kažeš treba nabavit toga na kilo da ako bi se kako potrefila nekolika klješta da se mogu napravit... A za tristaća iskreno nijesam zna da je ima nazad diskove, nikad ne bi reka da ne saznadog sad od tebe... E je on još starija tehnologija od juga i stojadina a vidiš da je tako bio unaprijeđen za svoje vrijeme.
A rečimo ovako po sili kočenja što bi ti reka- jel baš tolika razlika između, naprimjer, disk-kočnica od tristaća i ovijeh doboša na Juga (kad je sve lijepo ispravno)? A tu si 100% u pravu da je Jugo nazad lagan i da ne bi valjalo nikako zadnje kočnice mnogo pojačavat bez da su i prednje jače...
Mene je i peti kočioni ispravan i u funkciju, da li bi i njega trebalo mjenjat ako bi išle nazad kočnice od Pezejca ili Tristaća? Da mi je više vremena da se zabavljam oko Jugića, no sad samo ovako na ljeto pomalo, a vazda me je oduševljavalo kako je Jugo tako lijepo osmišljen i napravljen da vazda na njega nešto možeš da poboljšaš, uklopiš, prepraviš... Pogleda sam i tvoju temu, svaka čas, ti si napravio avijon Wink I imaš mnogo zanimljivijeh tehničkijeh riješenja, ima se brate što i viđet aplauz

Pravdic
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 25
Datum upisa : 15.06.2019

Nazad na vrh Ići dole

Kocioni sistem- nekoliko pitanja Empty Re: Kocioni sistem- nekoliko pitanja

Počalji od YUgisa Sre 21 Avg 2019, 21:31

Pa od Pezejca/Tristaca ti je disk isti kao ST kocnice napred, cak i koriste iste i plocice, jedino su tanje kod ovih pozadi, to ti govori o tome koliko su te kocnice "glomazne" za fabricki kocioni sistem na Yugu. Imali su diskove jer su 20% tezi od Yuga i zato sto imaju zadnji pogon sto pored drugacijeg rasporeda mase doprinosi i vecoj inerciji mehanickog sklopa posto mora da se usporava i pogon ujedno sa tockovima pri kocenju.

Ja umesto fabrickog 240 punog diska, imam 257mm ventilirajuci disk napred sa plocicama namenjenim za amatersku upotrebu na stazi, veci glavni kocioni i peti cilindar je na 1/3 od max sile iako su nazad slabije plocice i taj pun 227mm disk. I to sve na 195/50 R15 gumi Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61530
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Kocioni sistem- nekoliko pitanja Empty Re: Kocioni sistem- nekoliko pitanja

Počalji od junior45 Sre 21 Avg 2019, 22:02

Kupi nove dobose,nove cilindre kvalitetne pakne ferodo ili valeo i radice ti rucna jace nego sto treba..
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34886
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kocioni sistem- nekoliko pitanja Empty Re: Kocioni sistem- nekoliko pitanja

Počalji od Pravdic Čet 22 Avg 2019, 19:48

@junior45
Nijesu ni sad doboši i pakne u loše stanje, ručna je dobra kad sam je dotega i okreno one djelove što je striko vratio naglavačke Smile No je stvar u unapređenje Smile
@YU gisha
A što kažeš brate da je ubačit nazad te diskove što o njima govorišmo a da je naštelat da ne koče prejako? Može li se to đe na kočioni cilindar poštelat? Dobar sam sa ovim čoekom što radi na tehnički u Nikšić, mi bi to naćerali na valjke nezavisno od tehničkog da ispitamo kake su sile... Doduše u Šavnik i nemamo tehnički no samo u Nikšić ćeramo a kod nas u stanicu policije podižemo tablice ako ko kupi kola da nijesu na ŠN...

Pravdic
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 25
Datum upisa : 15.06.2019

Nazad na vrh Ići dole

Kocioni sistem- nekoliko pitanja Empty Re: Kocioni sistem- nekoliko pitanja

Počalji od Samo ja Čet 22 Avg 2019, 22:36

YUgisa pitanje za tebe posto ti si vec uradio upgrade prednjih kocnica ima li neka 13 ica alu da moze naici na te diskove 257mm ?

Samo ja
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 45
Datum upisa : 04.08.2019

Nazad na vrh Ići dole

Kocioni sistem- nekoliko pitanja Empty Re: Kocioni sistem- nekoliko pitanja

Počalji od YUgisa Čet 22 Avg 2019, 22:53

Pa mozda imam iskustva sa kocnicama, ali nemam sa 13ticama Very Happy Mislim postoje razlicite dubine diskova i velicine klesta bez obzira na to sto je 257mm precnik, nisam nikad proveravao da li spoljni precnik koji zahvataju klesta svuda isti, predpostavljam da i tu ima neki varijacija a iako znam neke da su vozili na 13", definitivno ne moze bas svaka felna, obicno treba da bude neki ET manji od 20mm da bi uopste vredelo probati da li moze. Onda zavisi od toga kakvo je srce tj kako su reseni kraci u spoju sa obrucom felne, zavisi koliko ce biti mesta za klesta.

Pravdic, ne verujem da bi moglo nastelovati, mozda bi mogle ove NT sto postoje sa Stila, Punta i to, jer imaju puno manje plocice i manji je cilindar, ali neke ljude koje ja znam da su probali, vecinom su imali problem da prejako koci i da ne mogu da rese to.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61530
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Kocioni sistem- nekoliko pitanja Empty Re: Kocioni sistem- nekoliko pitanja

Počalji od Samo ja Čet 22 Avg 2019, 23:10

Kad bi nasao nekog ko ima te diskove u mojoj okolini pa da probam neke felne od mojih dal nailazi to bi mi pomoglo cisto da znam na cemu sam . Ili da odem na neki otpad de ima neka fiat brava ili sl pa da probam al cudno ce me gledati na otpadu Very Happy .

Samo ja
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 45
Datum upisa : 04.08.2019

Nazad na vrh Ići dole

Kocioni sistem- nekoliko pitanja Empty Re: Kocioni sistem- nekoliko pitanja

Počalji od Pravdic Sub 24 Avg 2019, 00:56

Fala još jednom YUgisha, vidiš sad me se ta ideja i ne čini više tako sjajna... E ja volim kad se nešto radi na auto da to bude ka fabrički samo bolje... A ako će da poremeti normalno funkcionisanje onda to nije posa...
Jedino sad ovako razmišljam da ako bi kad nalećeo na kompletne kočnice od Una Turba, znači i prednje i zadnje da bi to valjalo stavit... Ali ajde nađi to đe u dobro stanje, teško je nalećet na Una Turba po otpada uopšte a kamoli da je to sve kompletno i ispravno (kad kažem ispravno mislim na vitalne dijelove sistema, ovo što se dade reparirat to bi se našlo i završilo)...

Pravdic
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 25
Datum upisa : 15.06.2019

Nazad na vrh Ići dole

Kocioni sistem- nekoliko pitanja Empty Re: Kocioni sistem- nekoliko pitanja

Počalji od YUgisa Sub 24 Avg 2019, 07:24

Za Uno Turbo ne mogu da tvrdim, jer nemam licnog iskustva a cuo sam razlicite price, neki kazu da ima te adaptere kao i Pezejac, neki kazu da nema i da moraju da se prave, tako da ni to nije tako jednostavno ako nemaju, mada nije ni to tako kriticno da ne moze da se napravi. A prednje je bolje uzeti od Fiat Palia, te su isto 240mm kao i kod Una Turba, ali cini mi se da su veca klesta pa malo bolje koci iako je isti precnik diska i staje pod 13" felnu.

Samo ja, pa koliko vidim ti si iz Horgosa, ja sam iz Subotice tu u blizini industrijske zone, pa mozes probati kod mene Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61530
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Kocioni sistem- nekoliko pitanja Empty Re: Kocioni sistem- nekoliko pitanja

Počalji od Samo ja Sub 24 Avg 2019, 08:29

Ako ne gresim ovo je adapter koji ti treba da bi montirao zadnja klesta . Kocioni sistem- nekoliko pitanja Ytzrkr10

Samo ja
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 45
Datum upisa : 04.08.2019

Nazad na vrh Ići dole

Kocioni sistem- nekoliko pitanja Empty Re: Kocioni sistem- nekoliko pitanja

Počalji od Aleko2141 Sub 24 Avg 2019, 15:40

Ja sam skoro okačio ploču od una turba, neka tema bila oko kočnica.
Aleko2141
Aleko2141
SOHC 1290ccm EFI 67ks

Broj poruka : 2881
Godina : 36
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 01.05.2016

Nazad na vrh Ići dole

Kocioni sistem- nekoliko pitanja Empty Re: Kocioni sistem- nekoliko pitanja

Počalji od Pravdic Ned 25 Avg 2019, 01:05

@YUgisha
A Gišo care drage volje bi ja doša i da probam i da vidim toga zmaja što imaš i da se ka ljudi upoznamo i ispričamo... Samo ja ti kroz Horgoš u život nijesam proša no me evo u Šavnik Wink A dok sam ođe internet fatam od komšije, to ti je stravični haker, ugradio je nekolika plivajuća proksija i neke blokade, priča mi je o tome no ti se ja u to ništa ne razumijem Smile
Znači od Palija su kočnice odgovarajuće, a reči mi molim te što bi mi sve trebalo, samo diskovi i čeljusti jel? I crijeva bi ja uzeo nova i pločice normalno a ostaje moj servo?
Vidiš to bi dobro bilo da se uradi, onda bi nazad moglo i od Una Turba ili od Pezejčine, zavisno što nađem... A od Palija je lakše nać prednje no od Turba...

Fala i ostalijem članovima koji su se javili u temu, sliku sam pohranio na telefon e mi može trebat, svaka čas za forum đe se ovako korisnijeh informacija može viđet, to nema na svijet... Uzdravlje svijem Cheers

Pravdic
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 25
Datum upisa : 15.06.2019

Nazad na vrh Ići dole

Kocioni sistem- nekoliko pitanja Empty Re: Kocioni sistem- nekoliko pitanja

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu