Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

+8
Stefan
bavaria
zeleni macak
yugo_punk
djolee cervello
Bohoc
YUgisa
albert
12 posters

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa - Page 2 Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od djzecky Ned 04 Mar 2012, 23:15

Jel moze neko da postavi par slika pravilno postavljene i ugradjene gasne instalacije u Zastavi.
Kako tehnicki tako i vizuelno ispravne. Da bude nesto tipa "Ovako to treba da izgleda.
Slike gepeka, motornog prostora i eventualno cevi od dole,mada sumnjam da to neko ima.

Necu da platim ugradnju a da me posle vracaju na atestu ili da sistem ne funkcionise lepo zbog neke banalne gluposti ili greske.
Sto je najgore,cujem da atest prodju skoro svi,cak i ako nije sve po PS-u.

Meni je draza moja bezbednost od njihovog papira, pa bih voleo da vidim par primera kako to stvarno treba da izgleda.
djzecky
djzecky
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1098
Godina : 40
Lokacija : Backa Topola
Datum upisa : 13.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa - Page 2 Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od YUgisa Pon 05 Mar 2012, 08:26

Ako se nejavi slucajno Aki, onda ga pitaj na PP da pogleda temu, on je negde nasao tacan spisak sta se gleda na atestu... Ja koliko se secam, nista od plinske instalacije ne sme da bude blize od 20cm izduvu... Bocu pricvristis srafovima za pod (ako ima ugradjene nosace na njoj) ili na sine ako nema... Ne znam kako je provucena kod tebe benzinska instalacija, kod mene je bila pored desnog praga pa je tuda i vodjena, cevi su pratile cevi od benzinske instalacije i to ti je usustini najsigurnije Wink Isparivac bi trebao da stoji uzduzno u pravcu kretanja vozila. Moras imati cevi od ventila na boci sprovedene negde napolje da visak plina moze da nesmetano isparava u atmosferu i prikljucak za sipanje plina mora biti izveden napolje.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa - Page 2 Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od zeleni macak Pon 05 Mar 2012, 14:13

Nisu bas neke slike ali eto pogledaj ih :


Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa - Page 2 Img0433Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa - Page 2 Img0432
Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa - Page 2 Picture-008Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa - Page 2 Picture-006Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa - Page 2 Picture-030
zeleni macak
zeleni macak
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1994
Lokacija : Backa Topola
Datum upisa : 08.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa - Page 2 Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od Louisss Pon 05 Mar 2012, 15:41

Kad sam ja radio atest na Yugu u Jagodini, iz Vince su trazili da svaka cev koja vodi plin ima bar tri namotaja spiralno kod svakog prikljucenja. Dolaz do prvog filtera, odlaz iz njega i dolaz u isparivac. Bez toga niko nije mogao da prodje. Na pitanje za sta to sluzi odgovor je da u slucaju da se prilikom skidanja zbog neke intervencije osteti cev, uvek ima dovoljno da se ne bi nastavljala ili menjala cela.
Louisss
Louisss
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 281
Godina : 57
Lokacija : Kulpin
Datum upisa : 29.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa - Page 2 Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od djzecky Pon 05 Mar 2012, 22:35

Bas su me danas upozorili na to,bio malo da se raspitam, u servis gde dolazi komisija i radi ateste kod nas u gradu.
Kazu da u poslednje vreme zahtevaju te "spirale", ne dozvoljavaju vise da cevi iz boce idu u kos,nego moraju u patos,isto kao i odusak.

Kada sam ih pitao za bocu, na mestu rezervnog tocka,koja se kaci spolja od dole (kod mene je tamo rez.tocak) samo su mi rekli: bolje nemoj.
Momci hvala na slikama i na informacijama.
Ne planiram sam da ugradjujem ali reko cisto da pokupim sveze podatke, posto su mi rekli da mnoge vracaju u poslednje vreme, jer nasi lokalni majstori ne ispostuju te "sitnice" a sve ostalo tehnicki urade dobro.
djzecky
djzecky
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1098
Godina : 40
Lokacija : Backa Topola
Datum upisa : 13.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa - Page 2 Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od YUgisa Pon 05 Mar 2012, 22:43

Mora biti odredjena visina od tla i zastita preko da mogla boca sa spoljne strane a posto sam to vidjao samo na Nivama onda kontam da je jedno minimum 20-25cm od tla a mozda i vise... Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa - Page 2 Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od Predrag B. Pet 14 Sep 2012, 14:00

Pozdrav svima!
Imam Tempa 1.1, generalna mu je urađena pre 2.000 km, ima ugrađenu Atiker instalaciju za TNG (tako sam ga kupio) pre 2 i po godine (prešao je oko 20.000 km od ugradnje). Karburator je IPM dif. 22 mm, i ima diznu (ne znam koliku, a ne znam ni kolika treba da bude).

Pitanja:

- Koliki prečnik treba da ima dizna za TNG za ovaj karburator i ovaj motor?

- Da li je bolja varijanta da se ugradi mešač? Šta se u tom slučaju dešava sa potrošnjom, a šta sa performansama i na TNG i na benzin, u poređenju sa dizna varijantom? Ako je mešač bolja varijanta, koji preporučujete poljski, bugarski, naš...? Koliki unutrašnji prečnik treba da ima mešač, da se motor ne bi "gušio" kada radi na benzin?

- Razmišljam i o ugradnji mehaničkog dvogrlog karburatora Weber 30/32 ili 32/32. Koji se bolje pokazao na Yugu? Da li je kod njega bolje da se postaviti mešač ili da se ubuše dizne? Šta se dešava sa performansama i potrošnjom na TNG u odnosu na IPM 32 dif. 22 mm?

Pozdrav!



Predrag B.
Predrag B.
SOHC 1498ccm 85ks

Broj poruka : 6738
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 14.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa - Page 2 Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od YUgisa Pet 14 Sep 2012, 14:14

Ne znam ti na sve objasniti ali iz iskustva drugih ljudi ja sam ovakav dojam stekao. Ako je karburator busen za diznu, obicno ga je teze nastelovati na plin da funkcionise ali bolje radi na benzin. Ako se montira mesac, onda je lakse nastelovati plin i bolje funkcionise motor na plin jer se pravi dodatan venturi efekat pa bolje i ravnomernije uvlaci plin. Ali kao takvo pravi veliku redukciju motoru da radi na benzin, prvo jer mu smanjuje prilicno precnik grla kroz koji ce da vuce vazduh plus pravi manji prostor kuda da vazduh prodje izmedju mesaca i poklopca kucista filtera za vazduh. Na ovaj nacin se usustini dodatno pospesuje rad na plin jer koliko ja znam on zahteva manje kolicinu vazduha za sagorevanje od benzina. Potrosnja na dvorglom bi trebala da bude manja ili slicna kao sa jednogrlim karburatorom pod uslovom da ne stisnes gas vise od 2/3 ili 3/4 (zavisi kako je kod kojeg karburatora)... Ako ga stises vise od toga, otvara se drugo grlo i naravno raste potrosnja ali i snaga... Mislim da ne moze dvogrli da se busi na dizne... Detaljnije informacije nemam a napominjem ponovo da nisu ni iz licne prakse nego iz prakse drugih ljudi koje sam ja video/cuo. Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa - Page 2 Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od Predrag B. Pet 14 Sep 2012, 14:55

YUgiša
Hvala!
Trenutno mi je poklopac kućišta filtera za vazduh okrenut tako da je otvorena topla strana, pritom, skinuo sam ono papirno crevo koje ide na onaj lim iznad izduvne grane. Na ovaj način mi auto osetno bolje ide na TNG nego kada je poklopac podešen na hladno...
Predrag B.
Predrag B.
SOHC 1498ccm 85ks

Broj poruka : 6738
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 14.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa - Page 2 Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od YUgisa Pet 14 Sep 2012, 15:17

Na taj nacin motor uvlaci topao vazduh koji je redji (samim tim sadrzi manje kiseonika za sagorevanje) i zbog vece temperature postize se neko mozda poboljsanje pretvaranja gasa iz tecnog u gasovito stanje pa bolje funkcionise...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa - Page 2 Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu