Prepravke na sistemu za hladjenje, Stari tip i Novi tip

2 posters

Ići dole

Prepravke na sistemu za hladjenje, Stari tip i Novi tip Empty Prepravke na sistemu za hladjenje, Stari tip i Novi tip

Počalji od Pedja Pet 31 Okt 2008, 01:18

Yugo (i 101/128) u zavisnosti od godista moze imati 2 resenja hladjenja motora, stari i novi tip (u nastavku teksta ST i NT).
Stari tip:

Prepravke na sistemu za hladjenje, Stari tip i Novi tip Hl1

Prepravke na sistemu za hladjenje, Stari tip i Novi tip Hl2

Novi tip:

Prepravke na sistemu za hladjenje, Stari tip i Novi tip Th_hl3

Ocigledna je u razlika u izgledu hladnjaka, a sem toga je razlika i sto je ST sistem otovren, a NT zatvoren.
Nakon nekog ozbiljnijeg rada na motoru ili ugradnje veceg motra moze se javiti problem nedovoljnog hladjenja, posebno tokom toplijih dana. NT hladnjaka (bolje reci sistema hladjenja) je u vecini slucajeva dovoljan, a pred one kojima ST vise ne "radi posao", namece se pitanje: da li preci na NT hladnjaka (Zastavin) ili ugraditi hladnjak od nekog drugog proizvodjaca, i od kog.
Za prelazak sa ST na NT je pored hladnjaka potrebno zameniti i posudu za rashladnu tecnost, koja kosta cini mi manje od 1000din (menjao sam proslog leta, ne secam se bas najbolje, mislim da sam platio 700-800din,~10e), i cep za nju, koji je jos oko 500din, i termostat (oko 1000din). NT hladnjak je oko 50e, ventilator 20e.
Za one koji u Zastavu zele da ugrade neki nefabricki hladnjak, ima vise mogucnosti.
Cesto se vidjaju hladnjaci od Golfa 2. Veci su, a samim tim daju i bolje hladjenje. Druga je mogucnost uzeti hladnjak od Floride sa klimom i/ili Pezoovom 1.6 motorom.

Oni koji zele 16v motor verovatno ce morati da izmeste hladnjak u vezni lim, kao ovde:

Prepravke na sistemu za hladjenje, Stari tip i Novi tip Hl7

Prepravke na sistemu za hladjenje, Stari tip i Novi tip Hl8

Moze se staviti i neki ventilator koji je uzi od fabrickog, da bi se dodatno dobilo na prostoru. Cini mi se da ventilator od Pezoa 205 odgovara ovom opisu.


Poslednji izmenio Pedja dana Ned 01 Nov 2009, 06:38, izmenjeno ukupno 1 puta
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Prepravke na sistemu za hladjenje, Stari tip i Novi tip Empty Re: Prepravke na sistemu za hladjenje, Stari tip i Novi tip

Počalji od YUgisa Pet 19 Jun 2009, 12:04

Evo da objasnim kako da ubacite novi tip hladnjaka u vezni lim, mozda nekom zatreba... Da napomenem da nema nikakvih stetnih posledica i problema sa hladjenjem po izvrsenoj prepravci Wink

Za pocetak, slicica kako stoji sve fabricki (bolju sliku nisam nasao)

Prepravke na sistemu za hladjenje, Stari tip i Novi tip D505d723fev

Znaci prvo sto treba, je da skinete nosace hladnjaka (obelezeni su sa brojevima 1 i 2 na slici), tj samo izvrnete srafove, cini mi se da je kljuc 10. Onda demontirajte i bravicu/osigurac haube koji se nalazi tu gde je obelezeno borjem 3... Takodje kljuc 10. Sada samo izvucite hladnjak iz onih rupa dole u veznom limu i zanesite donji deo hldanjaka prema motoru...

Montiranje ide ovim redosledom... Posto ste zaneli donji deo pream motoru sad samo gornji deo ugurajte u vezni lim... Radite to pazljivo da nebi ostetili hladnajk ili farbu na kolima... Obratite paznju na crevo sto ide od hladnjaka do posude za rasladnu tecnost (obelezeno na slici brojem 5), trebacete ga malo saviti na dole, i obratite paznju na nosac ventilatora (obelezen sa brojem 4), mozda ce zasmetati, kod mene je odsecen, ali ja kako sam zagledao, cini mi se da bi mogao da stane bez problema, eventualno malo da se stanji... Kad ga gunete unutra u vezni lim, samo ugurajte dole opet hladnjak u rupe u veznom limu i to je to... Vratite bravicu sto je bila obelezena brojem 3.

E sad, da nebi lupkao hladnjak u veznom limu, trebalo bi ga pricvrstiti, to moze na vise nacina da se uradi... Ja cu navesti 3...
-Prvi nacin je kao sto je kod mene uradjeno (a bas i nije nesto dobro) je da skinete masku i onda izbusite vezni lim (na slici je obelezeno sa dva X) i ona ojacanja na hladnjaku gde dolaze nosaci (1 i 2) na hladnjak i tu da zavrnete sa dva srafa...
-Drugi nacin je da isavijate jedno parce lima (nekog malo vece jacine tj debljine) tako a mozete da ga namsetite na to ojacanje hladnjaka kod nosaca broj 1 i onda ga zavrnete iz unutrasnjosti veznig lima sa dva srafa u vec postojece zavarene matice na veznom limu kod nosaca hladnjaka broj 1...
-Treci, i poslednji nacin koji cu navesti je nekako najlaksi, tu gde je nosac pod brojem 1 se nalaze dve zavarene matice u veznom limu (pominjao sam ih i kod drugog promera) i u njih samo uvrnete odgovarajuce duzine srafova do hladnjaka i one ce da ga pritisnu unutra prema masci i bice zaglavljen...
I za kraj bih preporucio da na ona ojacanja na haldnjaku gde dloaze nosaci da stavite parce gume (potrebno za prvi i treci primer, a moze i kod drugog) kako hladnjak nebi zuljao o vezni lim i bio mozda uzrok nekih neprijatnih zvukova (mada neverujem da bi ih bilo).

Eto toliko od mene, ako neko ima nesto da pita, neka pita Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61446
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu