Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

+8
Stefan
bavaria
zeleni macak
yugo_punk
djolee cervello
Bohoc
YUgisa
albert
12 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Empty Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od albert Čet 27 Avg 2009, 15:03

Možda sam temu trebao da nazovem "O ugradnji plina za neupućene"

Razmišljam o ugradnji plina u skalu 55 (2000 god.) Prelazim oko od 300-400 km mesečno.
Zanima me više stvari:

Koje su prednosti i mane ugradnje plina u keca.
Na šta treba obratiti pažnju pre i posle ugradnje plina i o čemu treba posebno voditi računa.
Koji su najčešći problemi vezani za gas sistem.
Koliko vožnja na gas utiče na snagu motora i da li ima neke nepovoljne uticaje na motor.
Kolika je, po vašem iskustvu, ušteda.
Gde (kod koga) ugraditi sistem i da li je i zašto bitno da ima atest i šta ako nema..
Itd... sve me zanima. Ako neko nešto ima da doda super.

Pozdrav

albert
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 26
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 21.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od YUgisa Čet 27 Avg 2009, 16:08

Evo ovako, da ja iznesem svoje zapazanje o ugradnji plina, mada ce ti na to jos bolje moci reci i sami korisnici plina...

-Prednosti plina nad benzinom je svakako jeftinija voznja. Koliko sam primetio, bar tu u Subotici, kvalitet plina je u velikoj meri stalan, tj nema loseg i kvalitetnijeg u zavisnosti od pumpe neracunajuci neke akcije sa plinom vece oktanske vrednosti... Bar je ovo zapazanje od dva clana iz moje porodice koji voze automobile na plin. Mane su naravno manji gepek, mada i to zavisi od velicine flase ali recimo da ugradnjom gasa nemas prostora da prevezes neke kabaste predmete. Mana je takodje sto propada benzinska instalacija tj o tome jos kasnije.

-sto se tice pre ugradnje nebi trebalo obracati na nista paznju dodatno, ako si dobro tj ispravno odrzavao auto i do sad, samo tako trebas i da nastavis Wink Posle ugradnje trebas obratiti paznju na to da pri niskim temperaturama neostavljas auto na plin nego da prebacis na benzin pre gasenja motora kako bi izbegao mogucnost da nemozes da upalis sledeci put auto. Kao i ostatak auta, i plinska istalacija ima svoje odrzavanje pa treba obratiti i na to paznju tj menjati filtere i proveravati da li je zaptivenost sistema i dalje u dobrom stanju.

-Problemi za plinske instalacije su pre svega ugradnja u servisu... Mnogi rade traljavo (nemora biti bas precizno jedan servis, moze biti i smao pojedinac u tom servisu) pa moze doci do prevelike potrosnje plina ili do loseg rada motora na benzin. Problem moze biti i recimo ostavljanje vozila na plin tokom leta i onda neplanirano nevozis auto nekoliko dana pa nemozes da startujes, ili npr zahladi nakon par dana... Ovako sam ja prosao sa caletovim renoom pa se ispraznio akumulator od verglanja. Takodje, mnogi posle nekog vremena presteluju paljenje na voznju na plin pa se moze javiti losji rad na benzinu, tj bar neko moje zapazanje je da retko ko uspe da usteluje motor tako da radi odgovarajuce i na benzin i na plin.

-Sto se tice snage ja se drzim onog sto i same fabrike za plinske instalacije navode, a to je moguc gubitak snage do 10% i povecanje potrosnje do 10%. Inace mnoge fabrike automobila koje ugradjuju fabricki plin navode gubitke i do 20% u snazi i povecanje potrosnje od 35% plina u odnosu na gas, ali takvih problema nema kod Zastavinih motora, tj nebi trebao se oseca pad snage u odnosu na voznju na plin ali potrosnja skace za oko 10%. Mada mnogi govore da im je potrosnja jednaka, ja opravdavam taj procenat povecanje potrosnje iz razloga sto plin ipak ima manju oktansku vrednost od benzina (mada to nije sad jedina merljiva karektaristika goriva za uporedjivanje). Sto se tice nepovoljnih uticaja, toga nema... Tj ima kao ono olovo iz benzina podmazuje ventile, a evo ja vozim moj Yugo na bezolovni pa nemam problema, neki navode kao (dobru osobinu) i ono ulje se manje prlja kad se vozi na plin, ali ja mislim da su te stavke tako nemerljive i da nemaju neku vaznost u ovoj prici.

- Za ustedu ce ti reci drugi, mada mnogi navode ono kolika je razlika izmdju cene benzina i plina, e sad moje misljenje je ipak da to nije tako jer opet zbog mog misljnje da motor trosi oko 10% vise plina nego benzina da bi imao istu snagu, kao da se preprocucuje da se motor pali na benzin i vozi tako dok se nezagreje i tek onda prebaci na plin (mada se ovog retko ko pridrzava, ovo se jos posebno preporucuje zimi) kao i cena same ugradnje sistema, ali sa trenutnim stanjem cena rekao bih da je usteda od 40 do 50% (za nekoga ko bas vozi onako prosecno) mada ce ti sigurno neko reci da je usteda i preko 60% tj i do 2/3... Takodje se preorucuje da se vozi na benzin iz razloga sto propada instalacija na benzin tj isuse se creva od benzina, propadaju membrane pumpe... Ja sto sam cuo da se preorucuje je da se 10% voznje odvozi na benzin posle ugradnje plina, tj na svakih 100km voznje na plin, treba oko 10km voznje na benzin.

- Posto si iz Beograda, nebih znao da ti preorucim nekog od tamo, mogao bih jedino preporuciti servis iz Tavankuta gde dolaze ljudi cak iz Madjarske i Hrvatske... Bitnost atesta bar u najvecem procentu je da te cika u plavom nezaustavlja i pise kaznu za nemanje istog. Ali najbitnije je to da imas atest kako bi io siguran da je taj sistem ugradjen kvalitetno i da nece doci do neke vece havarije... Mada je i to neznaci mnogo jer svakaka sranja, da izvinete, dobiju atest.

Naravno ovo je sve za modele sa karburatorom, za sisteme koje se ugradjuju na motore sa ubrizgavanjem goriva je drugacija prica Wink

PS: Kasnije cu napsiati i nesto o samoj ugradnji na sta treba obratiti paznju Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od Bohoc Čet 27 Avg 2009, 17:57

odma da se nadovezem usteda pa prvih mesec dva nista jer se vise vozis pa ti ispadne vise para jer nestedis,leti pali ko mina a zimi kad se malo dotegne i ako je sve ispravno moze i onda da kresne iz prve sve zavisi od odrzavanja motora tj ulje,antifriz,... bla bla zimski sredjen auto ajd tak oda se izrazim Smile
ja vozim na gas vec evo 5-a godina i dosada nisam imao problema i vecih kvarova,promenio sam filter za gas koji me kostao 500 din ako se dobro secam i to na svakih 5 ili 10 hiljada km (neznam kao ide nemogu se setiti) i to je to,manja stelovanja to je normalno kad je osvezen motor pa je trebalo sve uskladiti kako treba. naravno svremena na vreme treba malo produvati auto na benzin radi podmazivanja i da se instalacija nebi "smorila" ;D sve u svemu vredi svaku paru za nase uslove i krizu je idealan Wink
Bohoc
Bohoc
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1877
Datum upisa : 30.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od YUgisa Čet 27 Avg 2009, 21:41

Znaci sto se tice ugradnje, prvo se se odluci za bocu ali verujem da ces uzeti bocu od 60l tj onu sto ide od kosa do kosa... Ono sto ti nebih preproucio je da uzimas bocu koja ima zavarene nosace (mada obicno su to ove boce od po 25-30l) jer ce ti izbusiti pod na 4 mesta, neces moci nikad da ocistis lepo i to... Tj preporucujem ugradjivanje ovako na ove "teleskope" kao na donjim slikama. Kao i da se raspitas prvo kako sprovode cevi jer znaju bas bzvz da sprovedu... Kao i da li stavljaju svuda selne na cevima jer to znaju da nestave kao i da obratis paznju na delove koje ti ugradjuju jer znaju biti kopije... Takodje cevi nesmeju da idu iznad flase nego obavezno na dole...

Evo primer lose ugradnje:
Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Image0647hz
Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Image0630sb

A ovako izgleda kad je napravljeno kako treba:
Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Image065019ie
Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Image066010cw

Ovu idiotariju sa cevima preko celog prtljažnika ne bih da komentarišem...
Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Image0611fr

I ovo isto je lose ugradjeno tj bez ikakve logike...
Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa 4f98abd77a
Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa 5ec287e9b5

Ovo poslednje bi bilo dobro kad bi cevi izasle sa leve strane multiventila i onda tako odvucene u pod a ne ovako od sredine pa na levo...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od djolee cervello Pet 28 Avg 2009, 11:16

Inter Auto palic ovlasceni diler za lovato gas sisteme.Daje garanciju dve godine i jeftinije je od ingrunda iz tavankuta.Alberte tebi je dosta mala mesecna kilometraza pa samim tim ti se i produzava isplativost ugradnje plina ali u svakom slucaju se isplati.
djolee cervello
djolee cervello
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 677
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 22.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od Bohoc Pet 28 Avg 2009, 11:17

e to je zestoko losa ugradnja:/ cevi su predugacke eno moje su 5 puta manje dobro imam manju bocu ali opet ovo su smesne slike ali stvarno Laughing
Bohoc
Bohoc
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1877
Datum upisa : 30.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od YUgisa Pet 28 Avg 2009, 11:22

E da jos postoji mogucnost ugradnje mesaca ili da se busi karb i stavlja dizna za plin (nemam pojma sad da li se to bas tako tacno zove Wink ) i ovo da se busi karb je meni mnogo bolje resenje...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od Bohoc Pet 28 Avg 2009, 11:27

ima opcuja koliko oces ali frka je u tome sto kad ti crkne karb moras da ga busis ponovo tj da ti oni opet namestaju dok je ovako zamena mnogo laksa Smile

u sustini sve zavisi od servisa gde se ugradjuje i samog kompleta koji se ugradjuje
Bohoc
Bohoc
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1877
Datum upisa : 30.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od albert Čet 03 Sep 2009, 10:08

Hvala gospodo.

albert
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 26
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 21.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od yugo_punk Pet 20 Avg 2010, 20:12

moze savet gde ugraditi gas,okolina ns? Smile
yugo_punk
yugo_punk
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 48
Datum upisa : 10.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od YUgisa Pet 20 Avg 2010, 20:19

Doci u tavankut Wink

A i ovo zvuci kao dobar servis Wink

http://www.autogas.rs/

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od zeleni macak Sub 21 Avg 2010, 08:57

yugo_punk ::moze savet gde ugraditi gas,okolina ns? Smile



Ja sam u corsu ugradio u servisu Dora u Novom Sadu http://www.autogas.rs/ ,presao skoro 10000 km i nikakav problem nisam imao ,uradjeno je sve perfektno i servis je za svaku pohvalu .Znaci ja ti savetujem da odes kod njih .
zeleni macak
zeleni macak
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1994
Lokacija : Backa Topola
Datum upisa : 08.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od yugo_punk Ned 22 Avg 2010, 14:45

macak koliko si platio ugradnju?msm da cu idem kod njih deluju mi najbolje od svih Thank you
yugo_punk
yugo_punk
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 48
Datum upisa : 10.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od zeleni macak Ned 22 Avg 2010, 18:20

Ja sam ugradjivao u corsu sekvencijalni sistem tako da sumjam da ces i ti to u juga jer koliko sam shvatio ti mislis u juga ubacivati gas,pise na sajtu broj telefona pa nazovi i raspitaj se za sadasnje cene i sistem koji treba u tvoj auto da se ubaci.Ja mogu jos jednom potvrditi odlicnu tj profesionalnu ugradnju u tom servisu .
zeleni macak
zeleni macak
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1994
Lokacija : Backa Topola
Datum upisa : 08.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od yugo_punk Ned 22 Avg 2010, 18:26

jes jes u juga, Thank you
yugo_punk
yugo_punk
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 48
Datum upisa : 10.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od bavaria Ned 22 Avg 2010, 20:07

trebalo bi da te izadje oko 250 eura sa atestom,bar je to cena u subotici,a sto se subotice tice i ugradnje moj savet je kod stipana u mali bajmok,a sto se kvaliteta samog gasa tice,ocajan je,znaci sipati samo na nisu,ja imam dvogrli busen bez mesaca,posle svakog sipanja morao sam namestati ler jer nigde nije isti kvalitet gasa,dok nisam provalio nisov gas,i on je daleko od kvalitetnog ali je uvek isti,ako imash jednogrli ovakvih problema neces imati i ja dok sam imao nije bilo frke.......a sto se ustede tice definitivno se isplati staviti gas......
bavaria
bavaria
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 408
Godina : 39
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 07.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od Bohoc Ned 22 Avg 2010, 20:36

evo od Bavarije pohvale za NIS a od mene kritike nekako nije to to kod mene u mom Yugu sa nisa nekako nije kao sa Eurogasa imam osecaj da ke bolji na Eurogasu,a cena mene je izaslo oko 280 evra u EUROGASU pre 5 godina i isplati se mnogo se isplati. zadovoljan sam kako je sve namesteno i korektno radi Smile
Bohoc
Bohoc
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1877
Datum upisa : 30.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od yugo_punk Ned 22 Avg 2010, 23:44

a cena je uglavnom na svim mestima ista,cuo sam da u backom jarku ima isto jako dobra ugradnja a valjda ce mi dobro urade,a ovo za kvalitetet gasa zavisi od toga koliko ko zavrce Very Happy znate onu foru propan-butan pa ovaj jedan jeftiniji moz vise stane slabije ide njima se vise isplati i zaradjuju a sad sto ti auto ide ko baba jbg Very Happy Cekic
yugo_punk
yugo_punk
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 48
Datum upisa : 10.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od bavaria Pon 23 Avg 2010, 14:57

inace kod mene je uradjen gas u backom jarku,ali prvi vlasnik koji je to radio nije uradio atest pa sam morao flasu da menjam,i oni su skroz ok,auto je savrseno radio....
bavaria
bavaria
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 408
Godina : 39
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 07.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od yugo_punk Pon 23 Avg 2010, 15:22

Thank you resio sam se za jarak javim kako uspelo Smile
yugo_punk
yugo_punk
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 48
Datum upisa : 10.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od Stefan Pet 21 Okt 2011, 18:00

Pozdrav,hteo bih nesto da vas pitam,danas sam na pumpi cuo da necu moci proci atest za plin,zbog toga sto mi je nastavak za tocenje,sa desne strane,odnosno pored auspuha.Da li je to problem i da li jos neko ima tako postavljeno.Hvala unapred
Stefan
Stefan
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 67
Godina : 31
Lokacija : Apatin
Datum upisa : 24.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od zeleni macak Pet 21 Okt 2011, 19:10

To je problem ,klasican primer nestrucne i lose ugradnje i moguce katastrofe Sad ,svaki majstor bi to trebalo da zna i da ne ugradi pored auspuha .
zeleni macak
zeleni macak
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1994
Lokacija : Backa Topola
Datum upisa : 08.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od Mitke Pet 21 Okt 2011, 19:15

Druze veruj mi, ako ti je tako namesteno, atest ti je najmanji problem.
Elem, sustina price je da osim sto neces dobiti atest dok to ne sredis, to moze da izazove tesku havariju, tj auto svakog trenutka moze da ti plane.
Idi u neki SERVIS da ti to PREPRAVE da stoji na odgovarajucem mestu, jer voznjom takvog automobila si tempirana bomba (bukvalno).

Pozdrav
Mitke
Mitke
SOHC 1581ccm 83ks

Broj poruka : 8662
Godina : 34
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od YUgisa Pet 21 Okt 2011, 19:19

Ako se ja vec dobro secam tih pravila na atestu, propisano je da instlacija mora da bude minimum 20cm od cevi auspuha... Proveri da li je toliko Wink Probaj i naci negde te uslove za atest... U svakom slucaju, nije bas da je tempirana bomba ali jeste malo nestrucne ili barem nerazmisljanja onog ko je ugradjivao Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od Mitke Pet 21 Okt 2011, 20:40

Ne znam mnogo o tim pravilima koliko tacno mora da bude udaljen, ali NIKAKO ne bi smelo da stoji pored auspuha jer moze da izazove havariju, a to ako ne daj boze plane to se ne gasi!
Mitke
Mitke
SOHC 1581ccm 83ks

Broj poruka : 8662
Godina : 34
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa Empty Re: Uopšte o gas sistemu i o čemu treba voditi računa

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu