Antikorozivna zastita automobila!

4 posters

Ići dole

Antikorozivna zastita automobila!  Empty Antikorozivna zastita automobila!

Počalji od ZAC Pon 12 Okt 2020, 19:18

---------------------ZASTITA NOVOG AUTOMOBILA-------------------------

-Najednostavnije i najkvalitetnije je zastititi nov automobil. Na novom automobilu limarija je potpuno cista, svidjepovi i supljine.
-U sve supljine: Sajten, poprecne i uzduzne grede, pracke, stubove, dzepove ... treba ubrizgati pod pritiskom specijalni vosak koji ima trajno elasticna i nesusiva svojstva...mastan je. Posto su takvi voskovi prilicno skupi alternativa je mesavina tovatne masti i sintetickog motornog ulja. Za prosecan auto dovoljna je kolicina od 6l takve mesavine i to tako da se mesa oko 4 kg tovatne masti i oko 2l sintetickog ulja (NOVOG) . Najlakse je izmesati mikserom koji koriste moleri i keramicari.
-Mesavina treba da bude slicniog viskoziteta kao med....u zavisnosti od tipa tovatne masti kolicina sintetickog ulja moze da varira + - .
Ako posedujete kompresor, onada je unosenej zastite olaksano i kolicina moze biti manja...ali ako nemate mogucnost spricanja, istu mozete odraditi nalivajuci mesavinu masti i ulja u supljine.
Nalivanejs e vrsi na sledeci nacin.
-Pre nalivanja zastite potrebno je zacepiti sve otvore za odvod nakupljene vode...takvi otvori postoje na sajtnama i poprecnim i uzduznim gredama. Otvore treba zapusiti komadicima sirove gume (ziva guma) Posle zatvaranej tih otvora treba ubrizgati-sipati zastitu kroz najvisu tacku na svakom od stubova...posto su stubovi povezani sa sajtnama i poprecnim ojacanjima ispod prednjih sediste, to ce biti dobar nacin da se supljine zamaste. Posle ulivanja svih 6 litara zastite suto je potrebno naginjati u svim pravcima, da bi se zastita ravnomerno rasporedila i oblila sve supljine. Ja uglavnom  provozam auto, i to sa naglim kocenjima i skretanjuima u krivinu....tako da zastita bukvalo bucke u sajtnama.
-kada se sve dobro izbuckalo i kada ste sigurni da je mesacvina ulja i masti zasla u sve dzepove na podvozju, tada mozete ispustiti visak zastite u neku posudu koja je dovoljno niska da ulazi pod jajtnu. Jednostavno skinete ""çepove"od sirove gume i pustite da sav visak istece. Ocedjenu zastitu sipate u zadnju gredu , ali pre toga je potrebno sirovom gumom zadihtovati otvore pored odbojnih guma na zadnejm t6rapi, da ne bi iscurela zastita pre nego se oblije cela unutrasnjost grede...isti postupak ponoviti i za prednju pracku, ako niste sigurni da je zastita prilikom buckanja u sajtnama oblila i taj deo podvozja.
Posle svega toga ispustiti visak zastite.
Ovakvu zastitu ponavljati na svake 3-4 godien i auto ce limariski trajati preko 20-25 godina.


--------------------------ZASTITA POLOVANOG AUTOMOBILA--------------------------

Na polovnom, starom Automobilu, kojeg je korozija vec nacela, potrebno je odraditi sledece radnje:
1. Sve supljine i djepove isprati cistom vodom pod pritiskom (bastensko crevo u svaki tehnoloski otvor dok ne izadje svo nakupljeno blato i necistoca iz sajtni, stubova, greda...
2. Posle pranja supljina ostaviti auto otvoren, bez enterijra bar 5-10 dana (najbolje ej raditi leti kada su visoke temperature)
3. Posle dobrog susenja sirovom gumom zatvoriti sve otvore za odvod vode iz supljina.
4. U stubove, sajtne, grede, pracke sipati antikorozivno sredstvo (antirost) za zastavin auto je potrebo oko 10 l. ovog sredstva. Ostaviti antirost u supljinama preko noci, i sto vise buckati auto naginjanjem ...ostrom voznom.
Sutradan ispustiti visak antirosta. Ako postoji mogucnost da se sa nekom lampom proveri unutrasnjost sajte, i ako se utvrdi da unutra postoje jos uvek debele naslage korozije, postupak ponoviti sa NOVIM antirostom (vec upotrebljen antirost ne radi posao!!!)
5. Posle detaljniog ciscenja od korozije sledi postupak susenja antirosta...u tajanju od 5-10 dana.
6. kada ste sigurni da je antirost u supljinama potpuno suv i da vise niej lepljiv, ponovo se zatvaraju svi odvodni kanali sirovom gumom.
7. U sve supljine, a pocevsi od visih delova stubova, ulivati osnovnu bolju u supljine ( Najbolje je sipati antikorozivnu boju 3 u 1. .  Za prosecan zastavin auto potrebno je oko 4 l boje. Takodje je potrebno buckati auto u voznji, da bi boja oblila sve kutije!
8. Posle susenja osnovne boje ...24h. moze sa auto zastititi postupkom koji sam napisao na pocetku ovog posta...
Procitati  "ZASTITA NOVOG AUTOMOBILA"

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Antikorozivna zastita automobila!  Empty Re: Antikorozivna zastita automobila!

Počalji od VPetar Pon 12 Okt 2020, 19:36

3 u 1 boje nisu narocito kvalitetne i ne preporucujem proizvodjace koji se mogu kupiti kod nas(npr Irkom).
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7278
Godina : 29
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Antikorozivna zastita automobila!  Empty Re: Antikorozivna zastita automobila!

Počalji od ZAC Pon 12 Okt 2020, 20:14

Ok, slazem se, licno nemam iskustva sa njima. Onda u tom slucaju koristiti obicnu osnovnu boju!

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Antikorozivna zastita automobila!  Empty Re: Antikorozivna zastita automobila!

Počalji od VPetar Pon 12 Okt 2020, 20:34

Ja sam koristio sledece proizvode, jako su skupi ali obecavaju sto se tice kvaliteta i dostupnih informacija.

https://www.roma.rs/proizvod/hempel-light-prajmer-075l/

https://www.roma.rs/proizvod/hempel-pu-lak-075l/

Naravno, vreme ce pokazati koliko su dobri.
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7278
Godina : 29
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Antikorozivna zastita automobila!  Empty Re: Antikorozivna zastita automobila!

Počalji od ricpe Ned 01 Avg 2021, 11:10

Hocu da iskoristim ove vrućine i zaštitim iznutra sajtne. Oprao sam uznutra sajtne pomoću creva sa mlaznicom koje se kači na perač pod pritiskom. Kad se skinulo blato vidi se koliko je napala rdja, najviše je na početku i kraju u sredini je nema. Da li ovu rdju mogu samo da prskam antirostom ili ima neko drugo sredstvo da bih sprečio širenje rdje? Planiram da na kraju nanesem Presto vosak za šupljine.
Antikorozivna zastita automobila!  Win_2013
Antikorozivna zastita automobila!  Win_2014
Antikorozivna zastita automobila!  Win_2015
Antikorozivna zastita automobila!  Win_2016
Antikorozivna zastita automobila!  Win_2017

ricpe
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 441
Datum upisa : 23.09.2014

Nazad na vrh Ići dole

Antikorozivna zastita automobila!  Empty Re: Antikorozivna zastita automobila!

Počalji od YUgisa Ned 01 Avg 2021, 12:46

Petar i ja imamo plan, pranje, pa nitro da sve odmasti, antirost, pa nitro da skine talog od antirosta, osnovna pa poliuretanska farba i onda preko svega toga zastita.

Sad u zavisnosti od toga koliko zelis da ti potraje i finsijski da ulozies, zavisice sta ces od tih koraka da uradis Wink



Definitivno korak antirost/osnovna/zastita preporucujem kao resenje za auto koji se ocekuje da ima neki radni vek Wink Nije savrseno ali sigurno moze da produzi vek auta za 5+ godina ukoliko se i spolja uradi slicno uz sloj zavrsne farbe izmedju koraka osnovna-zastita...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61446
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Antikorozivna zastita automobila!  Empty Re: Antikorozivna zastita automobila!

Počalji od ricpe Ned 01 Avg 2021, 18:00

Pokušavam da zaštitim da traje, naravno treba svakih nekoliko godina zaštitu obnavljati. Koliko sam citao za ovaj vosak samo drugog proivođača piše da može na metal da se stavlja. Ovo što si ti rekao osnovna pa poliuretanska farba je dobro rešenje, možda nešto naprednije je da osnovna boja bude neka epoksidna. Ne znam koliko bi to kod mene imalo smisla pošto je moja sajtna šarena tj negde je već fabrički ofarbana kako bi onda osnovna boja prijanjala na već obojene delove?

ricpe
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 441
Datum upisa : 23.09.2014

Nazad na vrh Ići dole

Antikorozivna zastita automobila!  Empty Re: Antikorozivna zastita automobila!

Počalji od YUgisa Ned 01 Avg 2021, 18:05

Da da da, epoksi osnovno smo/cemo koristiti Wink Pa to fabricki je kad potope u osnovnu celu karoseriju, to nije problem. Stvar je napraviti nepropusnu zastitu do metala u smislu farbanja, a onda staviti zastitu preko toga kao preventivnu zastitu koja se moze obnoviti.

Mogu se zastite staviti direktno na go metal, ali kad izgubi svojstva onda ce metal opet ostati nezasticen...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61446
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Antikorozivna zastita automobila!  Empty Re: Antikorozivna zastita automobila!

Počalji od VPetar Pon 02 Avg 2021, 13:12

Nije to samo plan, vec je sprovedeno u delo sve osim poslednjeg koraka Smile Pranje, nitro vise puta, antirost, nitro, zatim dvokomponentni epoksi prajmer i dvokomponentni poliuretanski lak (zove se lak, ali je boja sustinski samo je zavrsni premaz, ima ga na linku u poruci iznad) i posle ide neki vosak ili nesto slicno tome Smile
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7278
Godina : 29
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Antikorozivna zastita automobila!  Empty Re: Antikorozivna zastita automobila!

Počalji od YUgisa Pon 02 Avg 2021, 21:49

Da dobro mislio sam plan i program Laughing Posle sam rekao da smo/cemo sprovesti Very Happy Ti jesi, ja cu uskoro Laughing

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61446
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Antikorozivna zastita automobila!  Empty Re: Antikorozivna zastita automobila!

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu