Zastava 101 Nije htela da upali?

+10
Marko55A
junior45
YUgisa
Sima21
Jandro
Milos55
jugota
Sultan
ZAC
cvele101
14 posters

Strana 2 od 6 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći

Ići dole

Zastava 101 Nije htela da upali? - Page 2 Empty Re: Zastava 101 Nije htela da upali?

Počalji od Sultan Čet 27 Dec 2018, 14:03

A zvizdis mali,a? Zvizdaces ti meni.....
Tako meni jedan sef rece,poveo me u obilazak gradiista,a ono tesari i ostali razbacali opremu,da mi pokaze...ko da sam ja to razbacao...
a ja ruke na ledja i Zvizdi i jos malo Zvizdi ...kolega jedan stoji na zgradi i vrishti covek od smeha dok me ovaj voda po platou mase rukama,prica nesto ( nesto jer ja bas nisam ispratio fabulu jelte).
Tad sam bio magacioner,ali da se razumemo,odlican u svom poslu, sa odredjenim stavom prema pravu i obavezama. Dakle trebao je biti obrnuto,jer ja sam izdao robu sefu na koriscenje,a on je dozvolio da mu radnici razbacaju....

No ,da li se ista sredjivalo po pitanju Keca "benzoholicara" sto ne zna di je dosta u picu pa presisa? A jedva si ga naucio/dresirao da pije ispod 6 lit/100km...
Al to bilo leto,sad je zima,hladno,treba vise energije...
Ako je to bilo samo do sada jednom,u takvoj neobicnoj situaciji,i posle nikad,mislim da nije nista ozbiljno,nego nekakav neponovjivi splet ili sklop faktora okolnosti u kojoj se to desilo...
Nego bih ja pogledao da li je karb lepo nastelovan,kako rece ti ima jako mali rpm u leru i hoce da se ugasi,mozda bi trebalo malo prestelovati za zimske uslove.
A promeni ili izbaci i filter,moguce je da mu je smanjen protok,pa kad je na malim rpm ne vuce kako treba gorivo te u jednom momentu ostane bez njega,jer mu se dotok goriva jako sporo smanjuje da bi u nekom momentu potrosnja bia veca nego sto dobija na kasikicu i ugasi se makina,ako tu ikakve logike ima.
Mozda oslusni kako radi sa filterom,tim starim,a kako kad ga skines,po istim uslovima...
Neki put najbanalnije stvari znaju da zezaju...

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7059
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Zastava 101 Nije htela da upali? - Page 2 Empty Re: Zastava 101 Nije htela da upali?

Počalji od cvele101 Čet 27 Dec 2018, 14:20

Radi sad kao i pre,moracu kad bude vremena malo vise da se pozabavim oko toga,da odem na kanal sa drugom pa da procackamo eventualno kod majstora ako bude opet zajebancije,ali ide sad kao lud i ne prelazi 7-7.5 kombinovane nikako..
cvele101
cvele101
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 46
Godina : 26
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 20.12.2018

Nazad na vrh Ići dole

Zastava 101 Nije htela da upali? - Page 2 Empty Re: Zastava 101 Nije htela da upali?

Počalji od Sultan Čet 27 Dec 2018, 16:23

U pa to je ok. Grad bas srce gorivo. E pa,da bog da ne ponovilo se,mislim na onaj bug oko paljenja tj nepaljenja.

Ko zna,zna,ko ne zna misli da je lubenica voce...

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7059
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Zastava 101 Nije htela da upali? - Page 2 Empty Re: Zastava 101 Nije htela da upali?

Počalji od Jandro Čet 27 Dec 2018, 20:08

Dajte bre, voleo bih da čujem da li na ovom forumu ima JEDAN JEDINI član kome nešto nije crklo na autu, pa se kasnije samopopravilo na neobjašnjiv način.... Very Happy Naravno, uz gomilu jeda i nerviranja u međuvremenu... Z

Jandro
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 531
Godina : 40
Lokacija : Novi Sad,Liman
Datum upisa : 20.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Zastava 101 Nije htela da upali? - Page 2 Empty Re: Zastava 101 Nije htela da upali?

Počalji od jugota Čet 27 Dec 2018, 20:21

Ova mehanika i hoce da se ''samopopravi'' ali jos ne cuh da se ''cips'' obnovio Smesno da puknes od Njanjanjanja
jugota
jugota
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 643
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 23.08.2015

Nazad na vrh Ići dole

Zastava 101 Nije htela da upali? - Page 2 Empty Re: Zastava 101 Nije htela da upali?

Počalji od Jandro Čet 27 Dec 2018, 20:24

Htedoh da editujem post baš na tu temu, al ima ko me je preduhitrio..... Njanjanjanja

Jandro
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 531
Godina : 40
Lokacija : Novi Sad,Liman
Datum upisa : 20.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Zastava 101 Nije htela da upali? - Page 2 Empty Re: Zastava 101 Nije htela da upali?

Počalji od jugota Čet 27 Dec 2018, 20:26

Da puknes od smeha
Izvini,al prilika je bila tako dobra lol!
jugota
jugota
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 643
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 23.08.2015

Nazad na vrh Ići dole

Zastava 101 Nije htela da upali? - Page 2 Empty Re: Zastava 101 Nije htela da upali?

Počalji od cvele101 Čet 27 Dec 2018, 23:59

Druze sta mislis kako je bilo meni kad me majstor zvao i rekao: ja ne znam kako niste uspeli da upalite Mobilni ,a ja verglao jedno 1000 puta i bez sauha i sa sauhom i bez noznog gasa i sa noznim gasom,zavlacio se po haubi itd,a ovaj ga povukao i dve ulice dalje upali iz prve Udri
cvele101
cvele101
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 46
Godina : 26
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 20.12.2018

Nazad na vrh Ići dole

Zastava 101 Nije htela da upali? - Page 2 Empty Re: Zastava 101 Nije htela da upali?

Počalji od jugota Pet 28 Dec 2018, 08:32

Desavalo se i nama,kad smo bili zeleni,nemoj da se sekiras Smile
Ne secam se vise kako je to islo na benzin,ali mi se nesto mota po glavi da,kad se tako desi,stisnes gas do kraja i verglas.... trebalo bi da upali....
jugota
jugota
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 643
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 23.08.2015

Nazad na vrh Ići dole

Zastava 101 Nije htela da upali? - Page 2 Empty Re: Zastava 101 Nije htela da upali?

Počalji od Sultan Pet 28 Dec 2018, 08:47

Sve potice od kvalitetnog karburatora i njegove precizne mehanike. Moguce je i da bi karb trebalo pocistiti...mozda.


_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7059
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Zastava 101 Nije htela da upali? - Page 2 Empty Re: Zastava 101 Nije htela da upali?

Počalji od jugota Pet 28 Dec 2018, 11:06

Lepo si rekao, pocistiti=eliminisati,plindza i ko EFI da vozis Very Happy
jugota
jugota
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 643
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 23.08.2015

Nazad na vrh Ići dole

Zastava 101 Nije htela da upali? - Page 2 Empty Re: Zastava 101 Nije htela da upali?

Počalji od cvele101 Pet 28 Dec 2018, 13:17

Znam o cemu pricas al to sam provalio u prvih par meseci voznje moje zelene azdahe ,ja stao da kupim picu i vracam se i sad nisam znao da se sauh ne dize kad je auto zagrejan,ja ga podigao i verglam i veglam a on nece a auto vec bio zagrejan,i onda reko ajd da dodam nozni i on upali,probao sam da dodajem i nozni gas u ovom slucaju iako je sauh bio spusten do kraja pa sam ga podigao i opet na tu kombinaciju al nije hteo... Mislim da je ovde vise bio problem oko goriva tipa filter ili pumpa mozda cak i lose gorivo sta znam,al zamenicu zamenicu filter,pumpu i akumulator kad budem radio prednje diskove krajem februara..
cvele101
cvele101
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 46
Godina : 26
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 20.12.2018

Nazad na vrh Ići dole

Zastava 101 Nije htela da upali? - Page 2 Empty Re: Zastava 101 Nije htela da upali?

Počalji od Sultan Pet 28 Dec 2018, 15:15

Sto mislis da je pumpa? Ako sad sve radi kako treba? Vise se meni cini da je samo dooobro presisao,pa kad je sve isparilo ono ,kresnulo se...
Ili filtar...ajd to je lako zameniti ili i izbaciti.
Pa kako lose gorivo ako je sa Art Petrola? Mozda npr,sad samo glasno razmisljam,da sipas jedno 15lit onog G100/G Drive 100oct goriva i da provozas u krug po autoputu da malo proluftiras makinu,nama se Lada tako otromila nesto,mi sipali toga goriva i malo na 130 km/h pola sata tamo pola sata vamo i druga prica,izgori sva garez nakupljena od kreni-stani voznje.
Jugota brate,ti odma " eliminisi malog" a ja gu pravim kolekciju..... Mogao bih da napravim od aluminijuma neki usisni adapter da montiram dva IPMca pa da ide ko na dvogrli,pardon dvoglavi...😂😂😂😂😂😂😂
A jeste,kod plindze nema da se tako tripuje,a isto bi isao,posto tatko nonstop sipa BMB95 umestonBMB98....

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7059
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Zastava 101 Nije htela da upali? - Page 2 Empty Re: Zastava 101 Nije htela da upali?

Počalji od Jandro Pet 28 Dec 2018, 16:17

Obustavite, trigerovaćete ŽACa tim spominjanjem eliminisanja karburatora!!! Very Happy

Jandro
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 531
Godina : 40
Lokacija : Novi Sad,Liman
Datum upisa : 20.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Zastava 101 Nije htela da upali? - Page 2 Empty Re: Zastava 101 Nije htela da upali?

Počalji od Sultan Pet 28 Dec 2018, 16:32

Xaxa,a jeste,ZAC koristi plin od 1979te ako se dobro secam,to je bas tradicija koriscenja gasa,skidam kapu,covek je objasnio sve sto ima oko upotrebe plindze.
Jedino,sto je u pitanju kuvanje na gas,upotreba pri sporetu
Naughty Smesno da puknes od Da puknes od smeha
Pa dobro....definitivno dolazi vreme alternativnih izvora energije tj neobicnih buckurisha goriva cak i za vozila sa benz/dizel motorima...
Meni je EFI nekako smor,nema sta mnogo da se rasteluje. Sa karbom mora malo da se svadjas,bude malo zanimljivije,a u kom smislu,kako kome...neko prodje ko bos po trnju,neko jos gore posto ima ravne tabane a neko se seti koznih papuca...😂😂😂


_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7059
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Zastava 101 Nije htela da upali? - Page 2 Empty Re: Zastava 101 Nije htela da upali?

Počalji od Sima21 Pet 28 Dec 2018, 19:10

Zanimljivo da ja nikad nisam imao problem sa karburatorom na 128-ici a koliko se secam isti slucaj je bio i na zutom GTL-u, dok je komsija stalno nesto eksperimentisao i nikad mi nije verovao koliko mi trosi a kako ide. Karburatora sa zute zastave prebacen na conforta ali nije to to, pa poslat kod ZAC-a na sredjivanje. Odmah nakon toga, poceo da trosi nenormalno ali sreca u nesreci sa potrosnjom je sto se jedna sisica razlabavila pa je gorivo strcalo po motornom prostoru. Sreca pa se nije zapalio negde. Zalepljena ta sisica, ali i dalje to nije to. Izmenjano od tog karba jos svasta nesto, pa i jedno 3,4 druga karburatora ali i dalje je trosio kao tenk a isao prosecno, mozda cak i ispod proseka. I kad je 128-ica zavrsila karijeru, tata skine karb i prebaci na confort. Nista podesavao nije, samo ga prebacio i auto se u neku ruku preporodio. Trosio je isto ako ne i nesto manje nego kod mene na 128-ici (mada ne mozemo porediti guzvu u BG i guzvu u Sapcu,tako da verujem da je ista potrosnja) i pre neki dan mi se pozali da je opet poceo da trosi dosta.. Ja ga za nesto vise od 3 godine nisam pipnuo, sem jednom da izduvam neki djavo iz dizne. I opet banda obila auto.. Boxing Boxing
Sima21
Sima21
SOHC 1290ccm 73ks

Broj poruka : 3028
Godina : 39
Lokacija : Sabac, Beograd
Datum upisa : 28.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Zastava 101 Nije htela da upali? - Page 2 Empty Re: Zastava 101 Nije htela da upali?

Počalji od ZAC Pet 28 Dec 2018, 21:41

Isti taj karb je bolje radio na Confortu nego na 128 ci?
Kaja sisica se razlabavila? Mislis na cevcicu?

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Zastava 101 Nije htela da upali? - Page 2 Empty Re: Zastava 101 Nije htela da upali?

Počalji od Sima21 Sub 29 Dec 2018, 07:38

Ne bre. Nisi razumeo. Karb koji je bio kod tebe je sa zutog GTL-a koji je prodat. Na confortu je bio neki IPM-ov a auto je isao kao metak ali isto tako je i trosio. Kada se desio peh da je pomesao ulje i vodu i kada je sve vraceno kako traba, auto je isao drasticno losije. I od tada krece igra sa karburatorima. Posto na toj zutoj zastavi karb, koji si ti kasnije servisirao, radio je bez greske i u istom takvom stanju kakav je skinut sa zute zastave montiran na conforta jer je ipak weberov. Apsolutno nista se nije sredilo. Onda saznam da radis reparaciju karbova pa ti taj i posaljem. Na 128-ici je bio neki drugi weberov, tako da taj sto si ti reparirao nema veze sa karbom iz 128-ice.

Da,cevcica..Kako god. Culi smo se tad da te pitam sta sa tim da radim.  Mozda se i secas. Zalepili smo tu cevcicu ali potrosnju nismo mogli ustelovati. I onda je taj karb leteo napolje. Menjali smo i diznei sve zivo pokusali, ali razlika je minimalna u potrosnji. I od tada izmenjeno bar jedno 3 karba da bi sa jednim malo spustio potrosnju sve dok nisam parkirao 128-icu i prestao da je vozim. Tada je skinuo karb sa 128-ice i samo nakacio kod njega na confort bez ikakvog stelovanja. Potrosnja mu je drasticno smanjena. Meni je trosio min. 6,5l mozda i 6,3 ali tesko je precizno izmeriti na otvorenom putu pri brzini oko 105 km/h sto je po gps-u bilo 98km/h. Isto je bilo i pri brzini od 80km/h. Sve preko se povecavala potrosnja. Do 130 je trosio blizu 7, preko toga nemam pojma ali sam mogao primetiti kako pada kazaljka, pogotovo kada po cajgeru idem 150-155 a u realnosti 143-148km/h. Tacno 7 km/h mi je lagala tabla.
Njegov confort po nekoj racunici je trosio oko 8 do 8,5l na otvorenom pri istim uslovima voznje.
Sima21
Sima21
SOHC 1290ccm 73ks

Broj poruka : 3028
Godina : 39
Lokacija : Sabac, Beograd
Datum upisa : 28.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Zastava 101 Nije htela da upali? - Page 2 Empty Re: Zastava 101 Nije htela da upali?

Počalji od Sultan Sub 29 Dec 2018, 08:56

Ja sam mislio da se samo ja nesto sigram s karbovima,tri IPMca od kojih jedan na Yugosaurusu,jedan nov Splex,i neki izrabljen Weber koga pokusavam da sredim i ozivim...

Al ti si mu mamu maminu namamio...cek da pokusam da razumem gde je koji bio,zuti GTL,Confort i 128-ca su vozila. To sam skapirao...takodje,i da je Confy isao kao Ala ,dok nije pomesao "telesne tecnosti". A trosio kao zmaj...
To se ortaku slicno desavalo sa Peglicom,pre milion godina ,isla ludacki al je i trosila ko tenak,vukao Mecku preko Pancevca 80 km/h Peglom,tip se u Mecki uneredio u chega...samo sto Pegla nije promesala tekuchine...
Naughty Naughty Laughing Laughing
E sad ako sam dobro skapirao,posle opravke Confija,posto je isao traljavo,njegov IPMac je zamenjen sa Weberom iz GTLa,ali nista se desilo nije,pokusali ste reparaciju,lepili te cevke crevca menjali dizne i kojesta al je taj Weber ostao polumrtvak,ono,mozda za delove.

A kad se peh desio sa 128com,tvoj tatko je samo bez stelovanja transplantirao karb iz 128ce u Confija i ono,drugi auto. A bio i taj Weber iz 128ce je bio isti model kao sa GTLa,taj sto je poceo da zrachi?

Tako da je zakljucak,da od istog motora,dva razlicita karba mogu od od njega naprave ili kilonju ili Azdaju....
Nesto kao Koral 55 i Koral 60,isti blok motora sve isto a razlika je u karbovima,sa dvogrlim dobije 5,0 ks?

Eto ideje,a zasto nas drug Cvele npr uz pomoc forumasha drugara ne bi pokusao da pronadje jednog finog dvogrlog Webera 32 DMTR ?
Samo glasno razmisljam,ali mislim da bi mu se nova stara makina mozda i svidela,nesto kao poklon pred NG,da u nju udje osvezen? Ili njegova makina vec ima dvodglog " benzoholichara"?

Negooo,cek cek,sam samo ja registrovao zadnju recenicu da je " banda opet obila auto"? Pa stvarno,ma ima da napravim elektroniku,neki visokonaponski trafo,da digne na jedno 6k volti ,i da vezem negde za karoseriju,i kad bandit pridje i ufati se za kvaku samo da bude :
Gññññ Fzzzz 😵 bdzzbdzzbdzzzzz,neka mu se skovrdzaju stidne dlakitze u rondulice...
Nema sta,divljach je sve to,treba covek namerno da napravi mamac od auta,i da uvati delikvente na delu i sa drugarima da ih bije ko volove u kupusu....
Tako je ortak bio kod mene na Vidikovcu,skontao da mu neki cigancici obijaju Yuga,sjurio se sa 12spr i stigao ih,za usi,prvo ih malo samarao,naisla patrola,sve ih zajedno u stanicu,gde su kalafonci jos batina dobili,a tripovali se da ce se izvuci posto su bili damarani od str ortaka kad je naisla patrola.😂😂😂

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7059
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Zastava 101 Nije htela da upali? - Page 2 Empty Re: Zastava 101 Nije htela da upali?

Počalji od jugota Sub 29 Dec 2018, 10:22

Sultan ::
Nesto kao Koral 55 i Koral 60,isti blok motora sve isto a razlika je u karbovima,sa dvogrlim dobije 5,0 ks?
Razlika je i u izduvu,60-ka ima dugu dvocevku,dvogrli mu dade nesto oko 3 konja i vola pride za volanom Very Happy
jugota
jugota
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 643
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 23.08.2015

Nazad na vrh Ići dole

Zastava 101 Nije htela da upali? - Page 2 Empty Re: Zastava 101 Nije htela da upali?

Počalji od YUgisa Sub 29 Dec 2018, 10:29

Ima i 55ica sa duzim dvocevkama i 60ki sa kratkim, ta 3 famozna konja od duze dvocevke nije izmedju kratke i dugacke nego izmedju 4-1 livene i 4-2 livene i duze dvocevke, barem kad je stvar onog testiranja. Miljan je tvrdio da je isti efekat i kod kratke i duze dvocevke a ja sam tvrdio da razlike prakticno nema (za fabricke i nesto kao cackane), posto sam imao priliku i sam da je menjam i na drugi su menjali i da se trkamo medjusobno na 400m brdo puta i nikad nismo utvrdili razliku od dvocevke. Iako smo merili duzinu, dve tri pet za neke druge prepravke kad smo se potezali. Mozda kad bi poredili one retardirane kratke dvocevke sa 35mm cevima i duzu dvocevku sa 40mm (posto razliciti proizvodjaci koriste razlicite precnike cevi) da ima neke razlike ali opet ne verujem da je 3ks. Poredjenja radi, kad sam povecao kompresiju na motoru, to je bilo nesto tipa 1 ili 2 duzine auta razlike na 400m, konstantno unapredjenje u odnosu na druge sa kojima sam se vec trkao.

Naravno niko od nas nije isao na dyno da to proveri, tako da ostaje svakom da veruje u sta zeli. Ja bih voleo kad bi se moglo izmeriti na fabrickom autu konstantnih 1ks izmedju kratke i duze dvocevke.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61563
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Zastava 101 Nije htela da upali? - Page 2 Empty Re: Zastava 101 Nije htela da upali?

Počalji od Sultan Sub 29 Dec 2018, 10:49

Aha,al htedoh reci poentu,da ne komplikujem.

Sa 4-2-1 izduvom ,u odnosu na 4-1,logicno je da ce mozda motor lakse " disati" tj efikasniji ce biti odvod sagorelih gasova...nista epohalno...

Uzmu deca pa rade karb, izduv,bregastu,ventile,zamajac, klipnjace,klipove, radilicu,glavu motora...oce od Yuga da naprave Yugarija a od Stojadina Lambojadina.

I onda im se motor rascveta ko majska ruza,razbokori se i razbashkari na sve str,baska klip baska karb baska blok na dve pole,a glave i kartera nema to uz put pootpadalo...
Laughing Laughing

Da li je ipak moguce da se eto sa minimalnim prekrajanjem,kao sto velis,da se malo doradi izduv i da se promeni karb,da se pojaca makina na istom bloku bez bojazni po ostecenje motora?
Tj ima li covek neku satisfakciju od te muke,ili i ne dobije bog zna sta sem subjektivnog osecaja?

Jedino,zamenom karba,da li bi Mister Cveletu nestali problemi,mada je to bio "one off case"?

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7059
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Zastava 101 Nije htela da upali? - Page 2 Empty Re: Zastava 101 Nije htela da upali?

Počalji od YUgisa Sub 29 Dec 2018, 11:36

Mislim konkretno nije stvar da li je 4-2-1 ili 4-1 i jedno i drugo kao izvedba moze biti superiornije od onog drugog u nekim aspektima, stvar je samo da konkretna kod izvedba kod Zastave je takva da je ta 4-1 grana puno losije resena od 4-2 kolektora, a ne verujem da puno razlike ima posle toga sta dolazi tj kakva je dvocevka za fabricki auto. Za neki ozbiljnije prepravljen (mada zasto bi onda koristio fabricki kolektor ali ajd), verovatno izbor dvocevke ima uticaj da umanji zagusenje u 4-2 kolektoru. Mislim, sve je stvar kretanja fluida, tj gasova, sto je veci prostor nakon manjeg, to fluid tezi da se izjednace pritisci pa u manjem prostoru je veci pritisak u vecem manji pritisak i onda izduvni gasovi teze da se krecu sa veceg pritiska na manji.

Treba razlikovati tuning u smislu ispravljanja fabrickih greski i tolerancija u odnosu na to da se izvlaci snaga preko onoga sto je motor dizajniran. Problem je sto kod nas ljudi izvlace snagu terajuci jos dalje fabricke greske sa jednakom tolerancijom pa izvuku snagu ko u prvom slucaju a trajnost bude ko u drugom slucaju. Naravno treba biti i objektivan, ni kvalitet Zastave nije uvek bio konstantan pa i kad se pocinje nesto raditi treba krenuti od kvalitetne osnove.

Ako uzmemo da fabricke SOHC glave dolaze u najboljem slucaju sa najvecim 29mm kanalima kod 1.4, 1.5 i 1.6 motora i da ima dosta nesavrsenosti u odlivku, mozemo onda biti sigurni da 30mm nije nikakav problem da se izvede bezbedno bez odstranjivanja preteranog materijala. Naravno i to je diskutabilan podatak, jer mnogima je velicina kanala ono sto je na pocetku tj gde dolazi usisina i izduvna grana, bez obzira sto je dublje mozda puno uzi i nije lako napraviti da ceo kanal bude 30mm od grane pa do predventilskoog prostora/komore. Ali sa dobrim alatom verovatno je moguce to uraditi bezbedno. Naravno ja sam cuo brojke i do 36mm e sad da li to mogu da izvedu na celom kanalu, nisam siguran.

Isto tako mozemo razmotriti situaciju i sa ventilima, najveci ventili u SOHC glavama su 37,5/33 ili 39/31 kombinacija. Razlog za to je da kad se rade 39/33 kombinacija, sicevi su preveliki i postoji sansa za pucanjem glave izmedju siceva. Naravno postoje tu neke cake i ja mislim da je najveca moguca mera koju sam video bila cini mi se 43/36, kako to funkcionise i koliko traje, verovatno zavisi od slucaja do slucaja. Postoje neki drugi motori gde je recimo normalno da se taj deo izmedju ventila totalno odstrani i zavari nov kvalitetniji materijal (mada licno nisam nikad video nesto slicno kod SOHCa da su radili. Svakako da kod ventila je najvise stvar u sicevima ventila, koji iako je recimo kod 1.1 i 1.3 kombinacija 36/31, sicevi moraju biti manji 4-5mm u precniku da bi ventil bio adekvtno zatvoren ali fabricki znaju da budu manji i po 6-7mm, znaci samo skidanjem viska materijala koji je tolerancija moze da se poveca efektivno 2mm otvor kroz ventil. Nije bas kao da je 2mm veci ventil, posto je stvar poprecnog preseka, ali je blizu. Ali vecina ljudi stavlja umesto 36/31 kombinacije 39/33 uz fabricku toleranciju, efekat je mozda ko 37.5/31, mozda malo bolje, povecavaju sandu da pukne glava a mozda bi imali bolji efekat da urade redovno 37.5/33 pogotovo sto ta dimenzija moze i na fabricke siceve, tj ne mora da se menjaju za vece i da se dodatno radi na glavi. Takodje retko ko dira komoru za sagorevanje, a opet stavljanje veceg ventila smanjuje rastojanje izmedju zida u komori za sagorevanje i ventila kad se otvori pa nema veceg protoka na toj strani, isto kao sto se na 1.1 za grad obicno ne preporucuje preko 37.5/33 kombinacije jer jednostavno nema gde da ide kroz ventil smesa kad udara u zid bloka jer je manji precnik cilindra. Sto je i sama generacija SOHC u fabrickoj izvedbi postovala, jer 39mm ventil je dolazio samo u verzijama motora koje imaju 86mm klip, ne u ovim sto imaju 80mm. Zaokruzio sam sad na 86 i 80mm, znam da ima varijacija od par delova milimetara tipa 86.4 i 80.5mm.

Tako da ima puno caka gde ima jednostavno viska materijala koji nista ne radi, pa uklanjanje njega samo po sebi nece uticati negativno na trajnost motora, a sa druge strane ima prepravki koje jednostavno pomeraju granicu onoga sto je ikad zamisljeno sa motorom i pitanje trajnosti je stvar srece i kvaliteta rada. I sad slicnih caka ima i za druge modifikacije, ali da ne ulazim u pricu posto nije tema za to. Za kraj:

Ovo je glava sto sam ja radio postovajuci to, kanali eto nisu ogromni jer je ograniceno time da je EFI usisina ogranicavajuci faktor sa svojom velicinom i nije je jednostavno prosiriti, mada cemo probati i nju eksperimentalno da prosirimo, takodje je faktor bio i relativno ogranicen alat pa je tesko bilo precizno odstraniti ravnomerno materijal dublje u kanalu. Ali eto, postoji razlog i zasto je glava obrijana nakoso a ne paralelno i slicno Wink

Obrijana pod uglom 1.2/0.4mm za povecanje stepena kompresije sa 9.1:1 na 10.3:1
Usisni ventil 37.5mm (poliran), fabricki 36mm
Otvor u sedistu ventila 32.5mm, fabricki 29.5mm
Izduvni ventil 33mm (poliran), fabricki 31mm
Otvor u sedistu ventila 28.5mm, fabricki 26.5mm
Usisni kanal sa 28mm se postepeno suzava na 26.5mm plus dimplovano za povecanje protoka, fabricki su bili u toleranciji od 25-26mm
Izduvni kanal je 28mm, fabricki su bili 27mm
Prosirene komore za sagorevanje oko ventila za bolji protok
Zapusene rupe za rashladnu tecnost (namenjene za karburatorsku verziju)
Poravnata povrsina za naleganje usisine i izduvne grane
Zamenjene gumice ventila
Podbacene podloske pod opruge radi boljeg zatvaranja ventila


I posto znam kako radi internet, cisto da niko ne gubi vreme, kad kazem SOHC mislim na glave koje su dolazile na Fiat/Lancia/Zastava motorima iz generacije 128 SOHC, iako ta generacija po kodu motora imala je i druge brojke od 128 i nisu ni sve glave bile SOHC, nego je bilo i DOHC i znam da obe oznake nisu kod za glavu nego skracenica za broj bregastih.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61563
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Zastava 101 Nije htela da upali? - Page 2 Empty Re: Zastava 101 Nije htela da upali?

Počalji od Sultan Sub 29 Dec 2018, 12:24

E pa ,Cvele,ti pitao za paljenje,a na kraju dobio uputstvo kako da "popravis" svoju makinu u masinskoj laboratoriji.

Zet mi je bio na Masinskom fakultetu,dobar sa ondasnjim profesorima pa da vidimo neku vezu,da mi to laboratorijski uredimo....shalim se naravno,mada bi se verovatno i to moglo izdejstvovati.
Cudni su ljudi ti profesori,jednostavno u nekoj svojoj dimenziji,i cesto im je drago kad se neko obrati za savete i putokaze onako sa entuzijazmom.
Po meni,lektira G.Yugise je poucna sa stanovista informacija gde ljudi grese pri da kazemo otklanjanju fabrickih greski,a gde se vec zalazi u neistrazene vode pomerajuci van mogucnosti konstrukcije,pod uslovom da su to zaista greske. Jer,nesto ne verujem da su bas sve radili "ad hoc", bilo je tu generalizovanja...tako da nisu greske u pitanju vec sracunata konstrukcija iz njima poznatih razloga,mislim na inzenjere. Jedno je uraditi motor za jednu trku samo da ganja,i da izdrzi tu jednu trku,a drugo da taj motor traje tako pojachan i sredjen.

Takodje,ko ima moze i zeli pa da se uhvati u kostac sa motorom,al mi obicni smrtnici dez garaze i ostalog,sta mi da radimo,gde je zdravorazumska granica,tj sta moze da se npr uradi za jedno lepo popodne,i da se dobije nesto bolja mashina? Racunam da se karb relativno lako da zameniti,a i izduvni sistem,sami treba neka vrsta rampe ili kanala...

Skuvaj ti lepo karb u veshlonac sa destilovanom vodom,sudomilom i sodom bikarbonom...
Deda Batin recept,ne treba luk,a ni slaninica...

Ok,al to sam ja,ne slusaj me puno.

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7059
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Zastava 101 Nije htela da upali? - Page 2 Empty Re: Zastava 101 Nije htela da upali?

Počalji od YUgisa Sub 29 Dec 2018, 14:16

Dobro, mozda je malo grubo reci fabricke greske kod SOHC motora, ali tolerancije masovne proizvodnje skoro uvek postoje kod svakog proizvodjaca, kod nekih su manje kod nekih vecih, sam Zastavin SOHC motor je po konstrukciji prilicno bez greske, nema neki problem koji se istice kao nezaobilaznim problemom za resavanje, mislim nista specijalno nisam ni primetio sem razlike oko toga jel su srafovi ili brezoni na glavi i sto su presli na srafove iako se vecinom daje prednost brezonima u autoindustriji i sto su brezoni bili M12, a srafovi su M10, a M12 ide i na aute od po 300ks (naravno nije svaki brezon istog kvaliteta). Nije kao kod 45ice gde recimo postoji rizik od pucanja radilice.

Naravno nije ni sve savrseno kod SOHCa, a definitivno je glavni problem slab kvalitet delova i kontrole kvaliteta. Oni koji su dobro uradjeni su brutalni a oni koji nisu su za plakanje. Mada ima nekad i fabrickih greski tj lose kontrole kvaliteta, recimo drugu glavu koju sam ja radio je imala jako lose kalup i kanali su imali neke prilicno velike izbocine, necu reci bas da je kanal bio prepolovljen ali verovatno je blize istina toj izjavi nego tome da je kanal bio okrugao.

Verovatno najveci problem je usustini sto je po konstrukciji sportski motor ugradjivan u karoserije koje nisu namenjene za to. Motor koji je napravljen da se vrti nije bas izbor za vozilo koje je namenjeno da se od od tacke A do tacke B.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61563
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Zastava 101 Nije htela da upali? - Page 2 Empty Re: Zastava 101 Nije htela da upali?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 6 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu