problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55

+3
Miljan
Predrag B.
atanasns
7 posters

Ići dole

problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55 Empty problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55

Počalji od atanasns Uto 25 Sep 2012, 00:25

Moram prvo duzi uvod, da shvatite zbog cega je doslo do ovog, sory al nadam se da ce bice interesantno.

Isao sam ovog leta u Grcku (iz NS)... prethodno dobro pripremio kola (Yugo 55, 2005. god, presao 50.000), promenio lamelu - koja je bila zrela za zamenu, promenio zupcasti, klinasti, obe manzetne, nastelovao mehaniku, struju... kola fenomenalno idu, nikad ni jednog jedinog kvara do sada... mislio sam da nece biti problema... kao ono - negde u Makedoniji - na 50km od grcke granice gde sam planirao nocenje, pa da nastavim ujutro za Grcku - crko menjac! Isto vece, cim se motor ohladio cujem da menjac lupa kao da neko udara cekicem po njemu (i u leru, u u svim brzinama, nema pravila na kojim obrtajima).

Sutradan, odem do servisa koji je bio u mestu... probali da naspu ulja i da rese problem - vidim skoro prazan... stalo skoro 2 litre. al se ne vidi da je negde curilo. Ko da ga nije ni bilo... kazu u servisu - pa jel ti taj majstor uopste nasuo ulje??? Probamo krug... nesto blaze, ali i dalje lupa. Kazu - ko zna sta je crklo, verovatno lezajevi, mozda i neki sinhron, moramo da vidimo, ali ne vredi da ga otvaramo danas, ne mozemo naci rezervne delove, ne radi se, drzavni praznik - Bajram... JBG da ne ulazim u politiku - kud bas danas Sad Vrteli vrteli brojeve, al niko ne radi... jedino nadjose polovan menjac (skinut sa Yuga EFI ako je to bitno, moj je obican). Sta cu, daj sta das, necu da letujem u Negotinu 2 dana (tako se zove isto kao nas Negotin). Ugrade oni njega lepo, cim je stigao iz Skoplja - 3h cekanja da stigne, 1h ugradnje...

Stizemo do glavnog

Prva i druga - nikad bolja, moz ubacivati sa dva prsta, nista ne skripi ni iz nize, ni iz vise brzine. rikverc fenomenalan, peta se bas lako ubacuje, ali ima nesto manji hod pri ubacivanju napred nego sto sam navikao

Treca brzina - misterija??. Moram da ga gurnem nesto duze napred i mora dva puta da klikne?? Prvi klik deluje normalno, kao da sam ga vec ubacio, al je jos van brzine, a zatim moram da ga gurnem jos napred, dosta jace da bi ubacio u brzinu.
Nekad mogu sa dva prsta da ubacim oba klika (10% slucajeva), nekad 2-3 puta vecom silom nego u bilo koju drugu brzinu (85% slucajeva), a nekad uopste ne mogu da ubacim (5%), vec moram u cetvrtu, pa u trecu (nista ne pomaze trazenje polozaja ni obrtaja - kako mu dune). Tesko mi ide ubacivanje i kad motor ne radi.

Jedino sto primecujem da mnogo lakse ulazi u 3. brzinu kad sacekam oko 0.5 - 1 sec u leru pre nego sto ubacim u 3. brzinu. I kad izbacujem iz trece treba vecom silom povuci da ga izbacim... Cetvrta brzina blazi slucaj - nesto izmedju 3. i ostalih... nije idealna, al moze da prodje... na krace voznje po gradu, jos kako tako... al kad treba dosta menjati - muka ziva, zaboli me ruka.

Kad prebacujem iz 3. u 4. polako - sa zadrzavanjem u leru 0.5 - 1 sec nikakav problem, lako ulazi u 4., ali ako brzo promenim zna da zakrci... isto tako i nazad iz 4. u 3. ako ga brzo promenim zakrci.

Primecujem da lakse menjam kad je motor hladan i da se rucica menjaca manje trese sa ovim menjacem nego sa starim...ako to nesto znaci.

Cini mi se da rucica ima i nesto duzi hod napred nego ranije... Citao sam po forumu da je neko resavao problem sa teskim ubacivanjem u trecu produzivanjem poluge ispod
poda... sta vi mislite o svemu ovome.

sory na opsirnosti i hvala!!



atanasns
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 26
Godina : 53
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 24.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55 Empty Re: problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55

Počalji od Predrag B. Uto 25 Sep 2012, 00:56

uh uh uh... Preciznost ubacivanja zavisi od: lufta u kugli ručice menjača, elastične spojnice (tzv. "kobre") i zategnutosti zavrtnja sa elastičnom podloškom. Inače, položaj ručice se šteluje na "kobri" tako što se otpuste dve 13-ice i pronađe se odgovarajući položaj (sama "kobra" je "šlicovana" na mestu oba zavrtnja), nakon čega se zavrtnji ponovo stegnu. To je što se tiče položaja ručice, lufta, vibracija...

Teško se ubacuje u treći stepen prenosa zbog: lošeg loptastog fiksatora za šipku trećeg i četvrtog stepena prenosa (oštećena loptica, prejaka opruga-što ne bi trebalo da smeta), i/ili zbog sinhrona za ove stepene prenosa. Na Zastavama prvo strada sinhron za drugi stepen prenosa, pa tek onda za treći...

Probaj da rešiš problem štelovanjem "kobre" i proverom i po potrebi zamenom fiksatora i opruge za polugu trećeg i četvrtog stepena prenosa.
Predrag B.
Predrag B.
SOHC 1498ccm 85ks

Broj poruka : 6738
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 14.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55 Empty Re: problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55

Počalji od atanasns Uto 25 Sep 2012, 01:18

Luft u kugli je isti, vozio sam juga pre ovoga koji je imao vec problema sa luftom... tu nista nije menjano... cak mi se cini da je rucica nesto tvrdja ili cvrsca i da ne mogu toliko da je mrdam levo desno kao kod starog menjaca.

Kod preciznosti ubacivanja u ostale brzine nisam primetio neku razliku... jedino sto sam primetio je da je hod rucice menjaca nesto duzi prema napred nego do sada. Pretpostavljam da hod menjaca prema napred mogu da sredim ako ta dva zavrtnja na kobri odvrnem i malo produzim tu vezu... Da li ce to nesto promeniti i kod potrebne sile za ubacivanje u brzinu?

To sa kobrom mogu i sam, ali pretpostavljam da su fiksatori i opruge unutra u menjacu... i da ne mogu sam da ih menjam posto nemam iskustva sa otvaranjem menjaca... imam prijatelja majstora, jel to neka teza operacija, ili bi znao i on da se snadje, jer nije do sada otvarao menjac... On mi je savetovao da promenim podlosku ispod srafa kod menjaca, da ce biti bolje, al nisam jos stigao da se posvetim ovom problemu.



atanasns
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 26
Godina : 53
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 24.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55 Empty Re: problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55

Počalji od atanasns Uto 25 Sep 2012, 01:29

inace, ima li neko ideju zbog cega je menjac crko? Ne verujem da majstor nije nasuo ulje... da nije od dugog vozenja u 5. brzini pod velikim opterecenjem (Yugo + pun krovni kofer od 430 L iz Metroa) prosecno 100 - 110 km/h ??

Motor je odlicno podneo put, u povratku 15 sati rada bez gasenja, osim tri pauze za gorivo od 10-15 min... 3h zadrzavanja na granicama bez gasenja motora... max brzina 125 km/h po ravnom... oko 8l/100 km gasa pri tom... sve pohvale za Yuga nisam znao da moze to, samo da mi se ovo nije desilo...

Ako ovo uspem da sredim jefino, vozicu ga jos bar 50.000, ako ne uspem... moracu da ga uskoro menjam... vec me nervira ovo tesko menjanje brzina.

atanasns
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 26
Godina : 53
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 24.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55 Empty Re: problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55

Počalji od Predrag B. Uto 25 Sep 2012, 01:31

Da bi ručicu menjača vratio unazad, potrebno je da otpustiš pomenuta 2 zavrtnja i da "skratiš" polugu za onoliko koliko ti odgovara. Najbolje je da bude na polovini "šliceva". Da bi zamenio loptasti fiksator i oprugu za treći i četvrti stepen prenosa, potrebno je samo da skineš vertikalnu pločicu u obliku pravougaonika koja se nalazi iznad zavrtnja za dolivanje ulja u menjač (sa njegove prednje strane, fiksirana je uz pomoć dva zavrtnja M6). Kada je budeš skinuo, pazi da ne pomešaš gde ide koja opruga, pošto je najjača za rikverc i peti stepen prenosa (gornja), srednja je za treći i četvrti, a donja je za prvi i drugi. Opruge i kuglice vadiš uz pomoć šipke koja na vrhu ima magnet, ili uz pomoć šrafcigera sa magnetom. Sve ih vrati na mesto.

Pre svega, probaj da prešteluješ sajlu za "kvačilo". Možda nije dovoljno zategnuta...

Nema potrebe da menjaš auto. Menjač na Yugu je rešiva stvar Verujem da tvoj stari može za dan da se popravi (ako ga još uvek imaš) Wink


Poslednji izmenio Predrag B. dana Uto 25 Sep 2012, 01:33, izmenjeno ukupno 1 puta
Predrag B.
Predrag B.
SOHC 1498ccm 85ks

Broj poruka : 6738
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 14.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55 Empty Re: problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55

Počalji od atanasns Uto 25 Sep 2012, 01:39

OK, hvala, probacu od jednostavnijeg nadalje.

Sad se trenutno slicevi potpuno poklapaju, nisu smaknuti...

nazalost nemam stari menjac... nije bilo mesta da i njega nosim nazad...

atanasns
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 26
Godina : 53
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 24.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55 Empty Re: problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55

Počalji od Miljan Uto 25 Sep 2012, 02:37

Najjaca opruga je trecu i cetvrtu, srednja za petu i rikverc, a najslabija za prvu i drugu, nadji jos jednu najslabiju i ubaci je za trecu i cetvrtu (srednja rupa).

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55 Empty Re: problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55

Počalji od Predrag B. Uto 25 Sep 2012, 02:43

I onda će da mu ispada iz treće, kao što je meni ispadao (svi nosači motora su mi novi).
Predrag B.
Predrag B.
SOHC 1498ccm 85ks

Broj poruka : 6738
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 14.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55 Empty Re: problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55

Počalji od Miljan Uto 25 Sep 2012, 02:46


Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55 Empty Re: problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55

Počalji od dimmu Ned 03 Jan 2016, 20:27

Da ne otvaram novi topic,postovacu ovde. Menjan je motor i menjac pre par dana i od tada u prvu i drugu brzinu dosta teze upada. Sve ostale brzine su ok,a za prvu i drugu mora dosta vise da se salterica gura u levo nego pre. Salterica je stavljena nova pre 2 meseca i pocela je da skripi kada se ubacuje u prvu i drugu jer rucica salterice dodiruje plastiku.. Da li se to skripanje salterice moze resiti nekim podmazivanjem i ako moze sa cim i da li to za prvu i drugu brzinu moze da se resi stelovanjem kobre?
dimmu
dimmu
SOHC 1301ccm EFI 68ks

Broj poruka : 3895
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 29.04.2015

Nazad na vrh Ići dole

problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55 Empty Re: problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55

Počalji od YUgisa Ned 03 Jan 2016, 20:32

Mozes probati da stelujes na kobri, mozda pomogne. Ja znam kod mene kad sam stavljao novu nije se moglo ubaciti u petu i rikverc nego sam morao da krivim kobru da bi funkcionisalo kako treba. Podmazi grafitnom mascu.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61552
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55 Empty Re: problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55

Počalji od MarkoIrmes Ned 03 Jan 2016, 23:12

Kod mene ima isto taj osećaj klikova u trećoj.. Ali situacija je isto opširnija, ali da ne dužim, novo ulje u menjaču, problem curenja rešen, auto kupljen sa 37000km, sada je skoro na 40000... I provalio sam da kada hoću da prevučem bukvalno menjač iz prve u drugu, nešto kao da lupne, zapne.. ako stavim u ler, sačekam jako kratko, možda 1 sekundu, i ubacim iz lera u drugu, ide savršeno, ništa ne lupa, ne zakačinje.. Što se tiče treće isto tako, ako odmah iz druge ide u treću, ima tih klikova, ako ima jako malo zadržavanje u leru, onda ubacuje bez problema. U četvrtu može da se prevuče iz treće nekim normalnim tempom, ne previše brzo, ali bez zadržavanja..

Ne znam u čemu je fazon, ali uvek iz brzine izbacim u ler pa onda u sledeću brzinu, i nemam nikakvih problema, deluje mi kao da sasvim normalno radi, ne vidim da li bi nešto moglo da se oštećuje na taj način, osim što je ponekad bezveze iz 2 u 3 ili obrnuto, što moraš u ler pa onda tek u brzinu..
MarkoIrmes
MarkoIrmes
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 651
Godina : 30
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 02.09.2015

Nazad na vrh Ići dole

problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55 Empty Re: problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55

Počalji od junior45 Ned 03 Jan 2016, 23:14

koje si ulje sipao?
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34891
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55 Empty Re: problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55

Počalji od MarkoIrmes Ned 03 Jan 2016, 23:22

Ako mene pitaš..

Majstor mi reče Tutela, to sam pročitao i ovde na forumu da ga preporučuju članovi, to je i rekao da je sipao.. E sad šta je stvarno sipao.. Very Happy Ne znam cenu, zato što sam više stvari radio na autu, ali mislim da je oko 400din litra (nisam siguran, možda sam pobrkao sa nečim drugim!)..

Ali mislim da nije to problem do ulja, jer se menjač i pre tako ponašao, pre nego što je manžetna procurela i ulje zamenjeno..
MarkoIrmes
MarkoIrmes
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 651
Godina : 30
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 02.09.2015

Nazad na vrh Ići dole

problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55 Empty Re: problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55

Počalji od junior45 Ned 03 Jan 2016, 23:24

ako ti je sipana sae90 oce da krci dok se ne razbije ulje i da zapinje i svasta da se desava..
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34891
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55 Empty Re: problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55

Počalji od MarkoIrmes Ned 03 Jan 2016, 23:26

Pa mislim da je 80w90 sipano.. Ali to se dešava non stop, i na hladan i na topao motor, jedino što pomaže je ta kratka pauza u leru Very Happy
MarkoIrmes
MarkoIrmes
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 651
Godina : 30
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 02.09.2015

Nazad na vrh Ići dole

problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55 Empty Re: problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55

Počalji od junior45 Ned 03 Jan 2016, 23:27

onda je sinhron nacet
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34891
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55 Empty Re: problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55

Počalji od MarkoIrmes Ned 03 Jan 2016, 23:29

Vrlo je moguće, jer ne znam kako ga je prethodni vlasnik održavao..
MarkoIrmes
MarkoIrmes
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 651
Godina : 30
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 02.09.2015

Nazad na vrh Ići dole

problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55 Empty Re: problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55

Počalji od junior45 Ned 03 Jan 2016, 23:31

najcesci problem je kad ostane bez ulja,pa onda crknu sinhroni..sta da im radimo Very Happy
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34891
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55 Empty Re: problem sa polovnim menjacom - tesko se ubacuje u 3. Yugo 55

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu