Zamena lamele

+2
YUgisa
Nenad128
6 posters

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

Zamena lamele Empty Zamena lamele

Počalji od Nenad128 Sub 28 Jul 2012, 17:26

Kao što sam napisao u temi za predstavljanje, već skoro godinu dana imam 128-cu i sa njom nebrojeno problema.
Tog dana kada sam je kupio svratim kod prijatelja na kafu i da se pohvalim kako sam kupio auto, kako to već ide...
Popijem kafu krenem kući, ključ u bravu kad brava zaglavila nema šanse da upalim auto, jedno sat vremena odglavljivanja nekako razradim bravu upalim i odvezem se do prvog ćoška.
Na ćošku auto mi se ugasi, ponovo okrenem ključ, ključ se u bravi normalno okreće ali nikakvog efekta, posle par pokušaja prva stvar koja mi pada na pamet naravno, alnaser. Setim se da sam negde viđao sistem sa udaranjem po alnaseru, probam sednem za ključ on odma upali, samo gas i ne staj do kuće...
Kući imao neki od juga 45 alnaser zamenim i sve bilo super do pre neki dan kada je počeo da radi sistemom zavijanja kao kada je prazan akumulator i taman kad mislite da odustanete on upali, no da ne bi brljali u temi o tom problemu ako ga u međuvremenu ne rešim žaliću vam se na mestu gde je pisano o alnaserima.
Naravno, i limariju sam morao takođe sređivati ali takvog sam uzeo svesno jer se videlo gde je truo i šta treba krpati...
Još samo da dodam da dok smo isprobavali auto pre kupovine sve radilo kako treba ili je bar meni to tako izgledalo...

No takođe pre par dana skontam da mi je crkla i lamela, kupim komplet lamelu, korpu i ležaj 4500 din sad kakav je kvalitet nemam pojma...
Sada ja bih to da promenim sam, pa me zanima na šta bih posebno trebao obratiti pažnju kod zamene?
Nenad128
Nenad128
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 66
Datum upisa : 28.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Zamena lamele Empty Re: Zamena lamele

Počalji od YUgisa Sub 28 Jul 2012, 17:38

Treba ti kanal i prijatelj ili cekrk sa kojeg ces da obesis menjac ili dobra misicna masa da sve sam uradis... Prvo probaj da li mozes da odvrnes cep za dolivanje i ispustanje ulja jer ako ne mozes tj proslajfuje kljuc, prvo moras kod nekoga da navari nesto pa da popustis... Very Happy Onda ide rastavljanje svega... Neke konretne cake nema sem kod vracanja treba centrirati lamelu dobro... Takodje treba proveriti kakav je zamajac tj da li ga treba poravnati...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61517
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Zamena lamele Empty Re: Zamena lamele

Počalji od ZAC Sub 28 Jul 2012, 17:55

Da se malo nadovezem na YUgisin post.
Prilikom skidanja menjaca, vodi racuna da spojnicku osovinu ne naslanjas na korpu, vec izvuci menjac u pravcu spojnicke.
-Mali savet, pre montaze potisnog lezaja (druk lezaj) podmazi ga tovatnom mascu, i to tako sto u staru cistu serpicu sipaj masti toliko da lezaj moze utonuti u nju, zatim zagrej mast na temperaturu oko 110 - 120*C u baci lezaj u rastopljenu mast i okreni ga par krugova... rastopljena mast ce uci u lezaj koji fabricki uglavnom nije dovoljno podmazan. Kada se oladi i stegne mast izvadi lezaj i obrisi ga cistom krpom.
-Posle centriranja i postavljanja lamele i korpe, za stezanje nove korpe na zamajac koristi, po mogucstvu moment ljuc. Vijci korpe se stezu na 1.6 Nm.
Ako ti jos nesto bude nejasno slobodno pitaj. Cheers

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Zamena lamele Empty Re: Zamena lamele

Počalji od Nenad128 Sub 28 Jul 2012, 18:16

probaj da li mozes da odvrnes cep za dolivanje i ispustanje ulja jer ako ne mozes tj proslajfuje kljuc
To je onaj šraf iznad onoga indikatora ili kako se već zove gde idu one dve žice?
Nenad128
Nenad128
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 66
Datum upisa : 28.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Zamena lamele Empty Re: Zamena lamele

Počalji od YUgisa Sub 28 Jul 2012, 18:19

Za dolivanje je taj iznad a za ispustanje imas dole, okrenut je u pravcu levog tocka...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61517
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Zamena lamele Empty Re: Zamena lamele

Počalji od Nenad128 Sub 28 Jul 2012, 18:40

Za dolivanje je taj iznad a za ispustanje imas dole, okrenut je u pravcu levog tocka...
Ja samo našao neki sa plastičnim poklopcem ali taj je gore.
Znači pre skidanja menjača moram ispustiti ulje?
Nenad128
Nenad128
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 66
Datum upisa : 28.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Zamena lamele Empty Re: Zamena lamele

Počalji od YUgisa Sub 28 Jul 2012, 18:44

Da, moras da ispustis ulje jer moras da skidas polusosovine da bi skinuo kuciste menjaca... Slikacu ja kasnije pa cu staviti sliku gde su cepovi...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61517
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Zamena lamele Empty Re: Zamena lamele

Počalji od Miljan Sub 28 Jul 2012, 18:46

To sto si ti nasao je rupa sa reperima na zvonu za stelovanje paljenja.
Ovo je dole skroz na dnu, sa strane levog tocka.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Zamena lamele Empty Re: Zamena lamele

Počalji od Nenad128 Sub 28 Jul 2012, 20:02

Zamena lamele Nenad-1

Ja sam mislio na ovu rupu.
Nenad128
Nenad128
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 66
Datum upisa : 28.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Zamena lamele Empty Re: Zamena lamele

Počalji od YUgisa Sub 28 Jul 2012, 20:15

To je odusak za isparenja...

Zamena lamele Menjac



Zelena strelica je cep za dolivanje, crvena je za ispustanje. Ulje se sipa kad je auto na ravnom i dok ne pocne da curi i trebalo bi da staje 3.2l ulja ako se nevaram...

Nemoj misliti da te omalovazavam i svakako da nije raketna nauka, ali razmisli ipak da li si sposoban dovoljno da sam to uradis posto imas problem i sa samim pronalaskom cepa. Naravno ako si cvrsto resio sam da uradis, slobodno mozes da nas pitas za savet Wink Nije tesko uraditi zamenu ali ima mnogo sitnica i treba planski raditi. Takodje kad budes vracao menjac nazad imaces problem najverovatnije sa time da menjac nece da uskoci u lamelu pa ce morati da okreces fazu motora i obrati paznju na to kako okreces lamelu i dali druk lezaj stoji dobro posto ne bi voleo da sve sastavis i onda da druk lezaj spadne...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61517
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Zamena lamele Empty Re: Zamena lamele

Počalji od Nenad128 Sub 28 Jul 2012, 20:47

Naravno da je sve ovo za mene veliki izazov i još važem da li ću se otisnuti u tu avanturu, zato ispitujem teren i kontam šta mi je činiti.
Nema tu omalovažavanja čovek kada nešto ne zna onda je papak za te stvari i to je prosto tako, međutim on može da odluči da li će ostati u tom stanju ili će da uči i da krene dalje.
Ja razmišljam da na konto prikupljenih informacija donesem odluku da li ću ići dalje ili ću ipak odustati i realno sagledati stvari i pošteno priznati sebi kad nešto nije za tebe treba se časno povući. Very Happy

Znači za sada ovako stoje stvari;
Ispustiti ulje, skinuti alnaser, otkačiti poluosovine, skinuti kilometar sajlu, otkačiti masu, izvrnuti šrafove i menjač izvaditi napolje da li sam još nešto zaboravio?
Nenad128
Nenad128
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 66
Datum upisa : 28.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Zamena lamele Empty Re: Zamena lamele

Počalji od YUgisa Sub 28 Jul 2012, 20:52

Trebas skinuti poluosovinu levu a moras da odvojis rame od karoserije da bi to uspeo a da bi izvukao skroz menjac treba mozda popustiti i skinuti b. stanglu ili ako imas pomocnika da je nagazi dok izvlacis menjac, obrati paznju na podloske koje idu kod ramena posto sluze za reglazu trapa i ako ne vratis kako treba, moraces raditi reglazu ponovo...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61517
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Zamena lamele Empty Re: Zamena lamele

Počalji od Nenad128 Sub 28 Jul 2012, 21:01

Vidim ja kako dublje ulazimo u temu da se tu otvara sve više posla. Very Happy
Nenad128
Nenad128
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 66
Datum upisa : 28.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Zamena lamele Empty Re: Zamena lamele

Počalji od YUgisa Sub 28 Jul 2012, 21:07

Pa ima dosta posla, treba i dosta alata posto nije sve na dohvat ruke...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61517
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Zamena lamele Empty Re: Zamena lamele

Počalji od Nenad128 Sub 28 Jul 2012, 21:20

Možda sam malo dosadan, al' šta da radim kada sam radoznao. Very Happy
Da li bi neko mogao u kratkim crtama napisati redosledom šta sve treba uraditi i eventulno naglasiti sitnice na koje treba obratiti pažnju da bi se iščupao menjač i pristupilo menjanju lamele. Ovako zagrebemo samo deo pa se čovek poraduje a onda se ispostavi da treba još ovo ili ono...?
Nenad128
Nenad128
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 66
Datum upisa : 28.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Zamena lamele Empty Re: Zamena lamele

Počalji od YUgisa Sub 28 Jul 2012, 21:27

Ako niko ne napise, napisacu ja sutra posle podne, trenutno mi mozak ne radi bas posto sam umoran Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61517
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Zamena lamele Empty Re: Zamena lamele

Počalji od ZAC Sub 28 Jul 2012, 21:30

Ovako da ti malo pomognemo:
-Ispustiti ulje iz menjaca, otpustiti centralne navrtke na homokinetickim zglobovima, podignuti prednji kraj auta, raskaciti krajeve spona od rukavaca na glavcinama, odvrnuti po 3. zavrtnja M6 sa leve i desne manzetne do menjaca, skinuti kociona klesta i plocice M10 (klesta vezati zicom i okaciti o oprugu amortizera), odvrnuti po dva zavrnja M10 za ucvrscivanje amortizera za glavcinu tocka, otkaciti levo rame od karoserije i odviti navrtku sa balans stangle (promeniti gumice na balans stangli kad je vec raskaceno), odvrnuti skroz centralne navrtke sa homokinetickih zglobova, glavcinu povuci ka sebi i izvuci rukavce homokinetickih zglobova iz glavcine, izvuci obe poluosovine iz diferencijala, odloziti iste na cistu podlogu zbod trokrakog krsta sa rolnicama, raskaciti sajlu kvacila, raskaciti sajlu kilometar sata, raskaciti kabal mase (ako je vezan za menjac), raskaciti polugu rucice menjaca, raskaciti nosac menjaca, popustati zavrtnjeve M8 oko zvona menjaca i izvaditi ih, svuci menjac sa spojnicke osovine, izvaditi menjac na dole (ispod vozila), odvrnuti zavrtnjeve M6 koji drze korpu kvacila za zamajac, skinuti set kvacila (korpu sa lamelom, skinuti potisni lezaj sa viljuske kvacila (kod spojnickog vratila), prekontrolisati stanje taruce povrsine na zamajcu ako risevi prelaze toleranciju potrebna je obrada zamajca (ako i obrada prelazi tolerancije, tad zameniti zamajac)
Sklapanje obrnutim redom, pri tom ocistiti spojnicko vratilo i namazati ga tovatnom mascu, podmazati osovinu poluge kvacila i proveriti zazor iste, montirati potisni lezaj na menjac (na svoje mesto), postaviti set kvacila obavezno sa trnom za centriranje lamele, stegnuti korpu unakrsno za zamajac silom od 16 Nm, montirati menjac, stegnuti zavrtnjeve oko zvona menjaca, zakaciti nosac menjaca, vratiti sajle i polugu rucice menjaca, vratiti poluosovine u diferencijal i obrnutim redosledom od skidanja spojiti sve sa glavcinom tocka.

Momenti pritezanja:

-zavrtnjevi korpe kvacila M6 - 16Nm
-vijak nosaca menjaca M12 - 78Nm i M8 - 25Nm
-vijak za spajanje poluge rucice menjaca sa polugom menjaca M6 - 18Nm
-centralna navrtka poluosovine M18 - 137.2Nm
-zavrtnjevi sa navrtkom za amortizer M10 - 70.6Nm
-vijak za manzetnu poluosovine do menjaca M6 - 10Nm

Ako sam propustio nesto, molim clanove da dobune. Ovo sam napisao onako iz secanja, ali dugo to nisam radio, nekih 10-tak godina. Cheers


_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Zamena lamele Empty Re: Zamena lamele

Počalji od Miljan Sub 28 Jul 2012, 22:26

Pa ti rasturi pola auta da bi menjac skinuo. Laughing Laughing Laughing

Amortizeri, spone, kociona kljesta i desna poluosovina se ne diraju.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Zamena lamele Empty Re: Zamena lamele

Počalji od ZAC Sub 28 Jul 2012, 22:35

Pa kako ces da izvuces poluosovine ako ne raskacis amortizere? Ja skidam obe poluosovine, zato sto tad operem i promenim mast u homokinetickim zglobovima... ja volim pedantan rad na odrzavanju... moji automobili traju dugo, ne popravljam ih svaki cas.
A i nikada ne bi ostavio desnu poluosovinu da visi trokraki krst u vazduhu i kontaminira se dok skidam menjac... sve ove radnje koje sam naveo se obavljaju u roku od sat i po. Ali ko kako voli. Wink

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Zamena lamele Empty Re: Zamena lamele

Počalji od YUgisa Sub 28 Jul 2012, 22:42

Ja izvadim poluosovinu samo sto raskacim amortizer a nista drugo Very Happy Moze bez raskacivanja amortizera ladno Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61517
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Zamena lamele Empty Re: Zamena lamele

Počalji od ZAC Sub 28 Jul 2012, 22:43

Sve moze na silu, ali ako hoces po PS-u i kako Bog zapoveda onda ne ide na silu.

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Zamena lamele Empty Re: Zamena lamele

Počalji od Miljan Sub 28 Jul 2012, 22:44

15-20 menjaca sam radio i svaki radim tako.
Kad oslobodis levo rame, povuces rukavac ka spolja i izvadis poluosovinu iz menjaca, a zatim i homokineticki iz glavcine.
Desnu samo oslobodis manzetnu, i kad spustis menjac samo ga povuces ulevo i izvadis poluosovinu iz njega.
Tako rade svi majstori koje znam, a tako i ja radim oduvek.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Zamena lamele Empty Re: Zamena lamele

Počalji od ZAC Sub 28 Jul 2012, 22:47

Pa kazem ti, svako radi onako kako misli da je najbolje, ja sam na svom starom kecu i Jugu radio ovako, ne volim da kontaminiram bezpotrebno neke delove i da to posle unosim u menjac. Uvek sam pri zameni kvacila, cistio i ponovo podmazivao homokineticke zglobove.

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Zamena lamele Empty Re: Zamena lamele

Počalji od YUgisa Sub 28 Jul 2012, 22:51

ŽAC ::Sve moze na silu, ali ako hoces po PS-u i kako Bog zapoveda onda ne ide na silu.

Nema sta na silu, smotan skroz volan u desno i odkacim glavcinu od amortizera, povucem glavcinu ka napolje i samo zalomim homokineticki i izadje napolje iz glavcine... Wink Posle izvucem iz menjaca Wink Ja sam uvek tezio tome da sto manje rastavljam jer nikad nisam radio zamenu kod mene kuci Laughing

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61517
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Zamena lamele Empty Re: Zamena lamele

Počalji od ZAC Sub 28 Jul 2012, 23:00

A zar nikada nisi, kod tako vec velikog zahvata, kao sto je kvacilo, pozeleo da recimo produzis vek trajanja kugle na ramenu i kraju spone, tako sto ces skinuti manzetne i dodati nove masti.... Kad radim tako veliki posao, onda iskoristim priliku da sve detaljno proverim i podmazem... suludo mi je recimo, uradio sam kvacilo a posle mesec dan mi pukne sajla, zato sto nisam hteo da je zamenim..ili pocne da mi skripi rame a ja skoro lezao pod autom i nisam hteo tad da ga raskacim i pod manzetnu stavim prst masti.... Doh

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Zamena lamele Empty Re: Zamena lamele

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu