Farbanje plastika

3 posters

Ići dole

Farbanje plastika Empty Farbanje plastika

Počalji od Miljan Uto 28 Feb 2012, 21:23

Farbanje plastike u kolima

Nakon odredjenog vremena, fabricka crna ili siva boja enterijera pocinje da bude dosadna, pa svi tezimo ka atraktivnijim varijantama. Konkretno ja sam radio sa centralnim stubom, te poklopcu kasete i plasticnom delu ispod volana na autima Fiat Tipo i Yugo.
Najpre treba skinuti deo koji zelimo da farbamo, ocistiti ga i odmastiti od prasine, kokpit sprejova i cuda, i treba ga matirati vodenom smigrlom. Ja sam koristio granulaciju P600. Ocistite od plasticne prasine i onda treba naneti prajmer za plastiku. Ja sam koristio neki grcki prajmer tamno sive boje, ne mogu da se setim imena (mislim da je Kenda Color, ili tako nesto, ima volvo S40 far na ambalazi), koji se meni pokazao kao dobar i lak za nanosenje. Kupovao sam u farbari preko puta masinskog fakulteta, oko 300 dinara je jedan sprej. Nanosio sam jedan sloj prajmera, na cistu povrsinu, klasicno farbanje.
Ako povrsina koju farbate ima neku teksturu koji ne zelite za zadrzite, vec da dobijete glatku povrsinu, onda preko ovoga nanosite spric git, u pomenutoj farbari ga ima u spreju i kosta oko 400 dinara. Nakon nanosenja i susenja, osmirglate ga sitnom smirglom, i na taj nacin dobijate savrseno glatku podlogu za farbanje.
Kada se sasusi prajmer, a to brzo ide, onda nanosite prvi sloj boje. Ja sam u oba slucaja nanosio metalik boju, prvi put plavu sa perlicama, a drugi put obicnu sivu metalik. Prvi sloj bi u principu trebao da bude kao prasina, tek da se uhvati boja i stvori podlogu za dalje farbanje. Prskate sa udaljenosti od oko 30-ak cm, izbegavajte zadrzavanje na jednoj tacki da ne bi doslo do slivanja boje. Kada se prvi sloj osusi, drugi sloj ide malo temeljniji, a treci kada se ovaj osusi, i on bi ujedno trebao da bude finis. Tako je kod mene.
E sad, ako hocete, mozete naneti bezbojni lak. Ne znam u cemu je stvar, iskreno, ali ja nemam dobra iskustva sa njim. Na prvom mestu, problem je u tome sto u reakciji sa vec nanetom metalik bojom u spreju, boja gubi taj metalik efekat i recimo metalik plava sa perlicama gubi te perlice i dobija neku zelenkastu nijansu a taj sjaj biva vodenast. Metalik siva prestaje da bude metalik, i potamnjuje. Tako da sam od nanosenja bezbojnog laka odustao, ali nakon sto sam se dva puta opekao... Mozda, ako bi se u farbari napravila prava, dvo-komponentna metalik boja, sa jednim dozom boje, a drugom dozom bezbojnog laka, da bi efekat bio bolji, ali ja nisam imao ni para, ni volje da se CENZURA sa tim. Sa obicnim bojama, non-metalik da se tako izrazim, oba bezbojna laka koji sam koristio (kenda color, body) saradjuju sasvim dobro i stvaraju onaj fensi sjaj kakav volite.
Sacekajte potpuno susenje obavezno, po mogucstvu, ostavite jedan ceo dan da se susi, pogotovu ako ste nanosili bezbojni lak, koji se susi duze od obicne farbe zbog smole koja se koristi za njegovu proizvodnju. Ja jednom nisam cekao, pa sam ostavio podobar otisak palca na sred panela pri montazi, pa sam morao iz pocetka....

Thnx Danilo

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Farbanje plastika Empty Re: Farbanje plastika

Počalji od Petar030 Pet 16 Avg 2013, 02:56

Miljan ::Farbanje plastike u kolima

1. E sad, ako hocete, mozete naneti bezbojni lak. Ne znam u cemu je stvar, iskreno, ali ja nemam dobra iskustva sa njim. Na prvom mestu, problem je u tome sto u reakciji sa vec nanetom metalik bojom u spreju, boja gubi taj metalik efekat i recimo metalik plava sa perlicama gubi te perlice i dobija neku zelenkastu nijansu a taj sjaj biva vodenast. Metalik siva prestaje da bude metalik, i potamnjuje. Tako da sam od nanosenja bezbojnog laka odustao, ali nakon sto sam se dva puta opekao...

2.Mozda, ako bi se u farbari napravila prava, dvo-komponentna metalik boja, sa jednim dozom boje, a drugom dozom bezbojnog laka, da bi efekat bio bolji, ali ja nisam imao ni para, ni volje da se CENZURA sa tim. Sa obicnim bojama, non-metalik da se tako izrazim, oba bezbojna laka koji sam koristio (kenda color, body) saradjuju sasvim dobro i stvaraju onaj fensi sjaj kakav volite.

Thnx Danilo
Pozdrav druze,lepo si objasnio...

1.neradi se to tako,sjaj na sjaj ne ide,mora da se omatira boja
svaki sprej ili lak iz pistolja,da bi se naneo,mora prethodno boja da se opet omatira,inace razredjivac koji se zajedno sa bezbojnim lakom nanese bez prethodnog matiranja, progori prethodnu farbu,nebitno bio u spreju ili pomesan i sipan u pistolju

matiranje se vrsi sa vodenom 1500 sa dosta kvasenja,nikada nesme vodena da bude suva
ja recimo imam vodene 1500-2000-2500-5000,ova zadnja tesko da se moze naci a kosta 3eura po papiru

2.Ako se iz pistolja nanosi metalik zavrsna ili CLEAR COAT ide obavezno lak-razredjivac i ucvrscivac,neki to zovu katalizator.

Ja recimo radim sa devilliblis pistoljima,imam airbrush iwata,i po neki sata pistolj.

Sve sto sam do sada radeo,ljudima iz Vranja,Kumanova,nekima iz vrnjacke Banje radio sam iskljucivo sa sprejem,ali su svi mislili da sam isao pistoljem,kada upotrebim pistolj rezultati su da se najezis,naravno male povrsine i alu felne.
Kod velikih povrsina ide proracun susenja u odnosu na temperaturu i vlaznost vazduha,i tako se farba mesa,a kada farbam yuga ide iskljucivo ofrlje sistem ali ljudi su srecni kao kuce u liftu,jer oni neznaju i nemaju digitalni aparat za merenje debljine sloja boje Naughty 
Inace ucio sam za autolimara 2009,2010 sam polozio kurs i posedujem sertifikat autolakirera za Lechler i MaxMayer boje metalik,akrilne ne radim,jer tesko se flekuju.

Prethodno si bata Miljane obrazlozio smirglanje plastike,plastika se smirgla brusnim papirom P240,pa se plastika potom smirgla sve manjom granulacijom.
Po pravilu plastika se kuva na 60 stepeni,jer ima svoju masnocu,plastik prajmer mora,ali ako se tretira dobro smirglom,ide direktno spric git bez prajmera.
Ima mali milion mogucnosti,imate CLEARCOAT efekat bez farbanja,to se postize nanosenjem epoxy smole vec obojene preko posebnog pistolja sa 2.5mm diznom i posebnog kopresora,gde se smola pod pritiskom dovodi u pistolj,koji ima dva ulaza,posebno smola a posebno ucvrscivac i tako nanosi na podlogu.







Petar030
Petar030
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 134
Godina : 36
Lokacija : Bor
Datum upisa : 12.08.2013

http://mob. 0621448257

Nazad na vrh Ići dole

Farbanje plastika Empty Re: Farbanje plastika

Počalji od djzecky Pet 16 Avg 2013, 20:58

Ako mene pitate, najveci problem tih akrlinih auto-lakova/sprejeva je bas nedostatak tog ucvrscivaca/hartera.
Cak sta vise u spreju ima neka supstanca koja radi bas kontra, onemogucuje stvrdnjavanje laka u boci.
Cak i kada se naprska i dodje u kontakt sa vazuhom, osusi se, ali nikada nema pravu tvrdocu.
Naravno tu je jos i los kvalitet dizne.
Koliko god temeljno sam cistio,matirao i omascivao plastiku i metal, kada sam farbao sprejem, uvek je ista mana. Lak je jako mekan i cim okrznes necim gotovo.Bilo posle 3 dana ili 3 godine. Da lepo izgleda kada se fino pripremi i ofarba to stoji.

Posebna prica je zavrsni sloj sa bezbojnim lakom. Nikada mi nije uspelo lepo,samo sam upropastio prethodne slojeve boje. Zamulja se, bude zrnasto...bez naknadnog poliranja ne lici ni na sta, tako da vise ni ne pokusavam sa njim da dobijem dodatni sjaj.
Svakako vec akrilna ima u sebi laka i nema potrebe ici bezbojnim,ako je sve lepo odradjeno.

Ovo je jedina prava stvar, sto se bezbojnog spreja tice, samo je kod nas gotovo nemoguce naci
http://www.autoschadeproducten.nl/products-page/autolakken/lesonal-2k-hs-extra-clear-rts-04-liter
Kada se otvori, polomi se plastika i odredjena doza ucvrscivaca se pomesa sa lakom u boci. Dobije se pravi, otporan, tvrd lak za metalik boju. Jedina mana je sto imate fore 5-6 sati da ga potrosite.
djzecky
djzecky
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1098
Godina : 40
Lokacija : Backa Topola
Datum upisa : 13.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Farbanje plastika Empty Re: Farbanje plastika

Počalji od Petar030 Pet 16 Avg 2013, 22:07

2k RTS to je 400gr toliko ti je i lak bato,mozda i skuplji CLEARCOAT
mozes ekstra da ga uradis,ali moras posle da peces lak,da zagrevas jednako karoseriju IR grejalicama specijalno za autolimariju,jer lak oksidira na vazduhu i matira se

ja kada flekujem uvek ispoliram sa 3M i milina ali sada postao dijabeticar i zahebo to,umaram se jako puno
Petar030
Petar030
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 134
Godina : 36
Lokacija : Bor
Datum upisa : 12.08.2013

http://mob. 0621448257

Nazad na vrh Ići dole

Farbanje plastika Empty Re: Farbanje plastika

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu