Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika

+5
Crazy128
Predrag B.
junior45
Miljan
YUgisa
9 posters

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Ići dole

Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika - Page 2 Empty Re: Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika

Počalji od stojadin Čet 05 Sep 2019, 09:33

U zaboravih jel Brazilski ili Argentinski ali uglavnom odande sa vjesanjem 127-147 ne kao EU Uno
stojadin
stojadin
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 339
Datum upisa : 17.12.2018

Nazad na vrh Ići dole

Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika - Page 2 Empty Re: Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika

Počalji od stojadin Ned 09 Avg 2020, 01:55

Alg Racing sa facebuka
Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika - Page 2 Alg_ra10

i 147 iz njihove radionice, zgodno koristenje odvojivog zgloba sa 3 vijka koje sam vidjao na VW
Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika - Page 2 147_un10
stojadin
stojadin
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 339
Datum upisa : 17.12.2018

Nazad na vrh Ići dole

Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika - Page 2 Empty Re: Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika

Počalji od stojadin Pet 19 Mar 2021, 23:43

za slalom
Anteriori Fiat 127 Eliminando barra stabilizzatrice
Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika - Page 2 Anteri10
stojadin
stojadin
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 339
Datum upisa : 17.12.2018

Nazad na vrh Ići dole

Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika - Page 2 Empty Re: Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika

Počalji od VPetar Sub 20 Mar 2021, 09:40

Koliko kontam nekoliko poslednjih resenja ne koristi balans stanglu uopste?
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7288
Godina : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika - Page 2 Empty Re: Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika

Počalji od YUgisa Sub 20 Mar 2021, 10:06

Da, ne koriste, mada bi teoretski mogla da se namontira kao kod Ritma TC ili kao moja dupla balans stangla. Pogotovo ovo poslednje resenje gde bi mogao fabricki nosac da se namontira na ovaj i onda samo da se krajevi b. stangle zakace negde po duzini uzduznih vodjica. U zavisnosti koliko je od nosaca udaljeno, zavisla bi jacina b. stangle.


_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61769
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika - Page 2 Empty Re: Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika

Počalji od YUgisa Uto 05 Jul 2022, 10:05

Normalno da sam legao bez ikakvih ideja i da sam jutro ustao sa resenjem ideje koju godinama nisam bio siguran kako tacno da resim. Tj imao sam neke ideje ali uvek je bio neki kompromis.

Prvo da kazem, za neke izrecene stvari moracete da mi verujete na rec jer u suprotnom morate sami da to merite Very Happy Mada ne znam koliko ce ljudi ovo uopste da interesuje jer zahteva poprilican rad na prednjem vesanju i pomalo na karoseriji.

Kao sto znamo, spustanjem Yuga i Z101, ramena sa svog ugla blago na dole se pomere prvo u horizontalan polozaj, pa onda u ugao ka gore. Ovo je ono sto definitivno zelimo da izbegnemo, jer ugao ramena na dole omogucava Zastavinoj geometriji trapa da se poveca nagib na tocku kad se naginje auto tj sabija vesanje. I to se usustini smatra dinamicnim nagibom, tj nagibom koje vesanje dobija pri skretanju i oscilovanju vesanja sto je razlicito od staticnog nagiba koji tocak poseduje kada auto samo stoji. To takodje omogucava da se siri trap pri kocenju sto daje dodatnu stabilnost i smanjuje nagib pri naglom startu sto daje punu kontaktnu povrsinu ukoliko vec imate negativnog nagiba na tocku (ovo ne vazi za fabricke pluseve). Mada fabricki plusevi u slucaju kocenja idu ka neutralnom pa se u tom slucaju sa ramenima pod uglom na dole dobija puna kontaktna povrsina.

Mislim sa odgovarajucim dimenzijama guma i pod tezinom auta imace guma punu kontaktnu povrsinu svakako, poenta teznje ka neutralnom nagibu je samo da se u uslovima smanjenog opterecenja na tocku ili pri dodatnom ta kontaktna povrsina maksimalno optimizuje.

E sad ono o cemu skoro niko ne prica, je uticaj menjanja ugla ramena na balans stanglu. Jer Zastava ima jedan bitan problem u svojoj fabrickoj geometriji je da kada je rame u optimalnom polozaju za nagib tocka tj nagnuto ka dole je da je i balans stangla nagnuta ka dole, pogotovo sto je tacka oko koje rotira balans stangla visa za oko 10 do 15mm u odnosu na tacku oko koje rotira rame.

Zasto je ovo problem, zato sto pri recimo skretanju levo, pri sabijanju vesanja desno, rame dolazi u horizontalniji polozaj kao i sama balans stangla i na taj nacin pomera taj tocak ka nazad. Dok pri istezanju vesanja sa leve strane, dolazi do dodatnog spustanja ramena odnosno balans stangle sto povlaci tocak ka napred. Tako da dobijamo manje medjuosovinsko rastojanje desno, a vece levo sto je kontra od onoga sto zelimo jer ako skrecemo u levo, tockovi levo opisuju kracu kruznicu od desnih tj prelaze manje rastojanje i zelimo samim tim manje medjuosovinsko rastojanje kako bi auto imao tendeciju samostalno da isprati tu krivinu umesto da se borimo sa volanom.

E sad u slucaju kada je rame pod vecim uglom na gore, ova situacija sa balans stanglom se poboljsava tj neutralise, ali ostaje problem sa dinamicnim nagibom tocka, jer kao sto sam rekao ugao ramena na dole omogucava povecanje nagiba na tocku u krivini, dok se ovako smanjuje.

Tako da za kraj problematike, ono sto zelimo ukratko da postignemo je da se rame nalazi pod uglom ka dole (i cisto za mnoge koji misle da je najbolje da bude horizontalno, to nije optimalno iako jeste nesto bolje nego kad je nagnuto ka gore) ali zelimo i da balan stangla bude nagnuta ka gore, tj da kraj kod ramena bude vise postavljen nego kraj koji prolazi kroz nosac balans stangle.

Sad da predjemo na resenje, koje je prilicno komplikovano. Prva stvar bi moglo biti izmestanje kacenja ramena za 15mm na gore. Toliko moze fizicki da se uradi pre nego sto rame krene da dodiruje patos, teoretski ne bi trebalo da bude problem i posto su rupe od 10mm, to znaci da busenjem rupe 15mm iznad ostaje 5mm izmedju rupa sto ne bi trebao da bude problem ako se sve propisano stegne. Problem koji tu nastaje je sto mora i sanka da se prepravlja za to ili ako imate u startu one dugacke sanke sto vise prilicno ispod auta, na ovaj nacin bi ih podigli iznad. Problem je takodje oblik karoserije, iznad ramena ima deo lima koji se nalazi vertikalno i dolazi nekih 10ak mm nize od patosa, on bi morao delimicno da se iskrivi kako bi se napravilo prostora za rame.

Ovaj deo lima bi trebalo iskriviti ili ka unutra ili ka spolja:
Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika - Page 2 114



Ovo resenje iako resava problem toga da je rame nize postavljeno od balans stangle, ne resava puno problem dinamicnog nagiba jer kao prvo, ako je auto drasticnije spusten, rame ce verovatno samo imati manji ugao ka gore sto geometrijski ne pravi razliku, a cak i da je bilo horizontalno pa da ste ovako blago spustili nagib ramena, velika je sansa da na toj visini auta nemate toliko tvrdo vesanje i da ce opet pri vecem sabijanju vesanja rame otici na gore.

Plus vrlo bitan problem je sto na ovaj nacin remeti se geometrija izmedju ramena i spone, sto znaci da bi i kacenje spone trebalo spustiti na rukavcu jer tesko da cemo letvu podizati na karoseriji. Ali je problem da ako sponu pokusavamo da spustimo 15mm da prakticno dolazi pravo u pravcu gde se nalazi rukavac, tako da je nemoguce montirati bez spustanja rukavca u podruciju gde se kaci spona.

Ali ako cemo vec doci u poziciju da nesto prepravljamo na rukavcu, mozemo da uradimo nesto bolje, a to je da odsecemo deo rukavca ispod lezaja i pomerimo kacenje ramena nize za recimo nekih 15mm. Teoretski moguce je i vise, ali mislim da vec sa 25mm ce biti problem da ce 13ke felne da kace o maticu koja drzi rame, ali ako smo u ovoj prici, verovatno vec na autu imamo 14ku ili 15ku, posto velika je verovatnoca da imamo 257mm diskove koji tesko staju na 13ke, a 14ke posto imaju 12.5mm veci poluprecnik tocka plus ima nekih 15mm mesta u startu cini mi se, ne bi trebalo da pravi problem spustanje kacenja ramena. Svakako da za ovu prepravku jer ukljucuje secenje i varenje, bi bilo pozeljno da se ova prepravka radi od 4 rukavca, tj da se na jednom isece sto nize a na drugom sto vise i da se taj visi dovari na ovaj nize isecen kako bi izbegli duplo varenje i ubacivanje komada od 25mm izmedju dva dela. Naravno za ovo bi morali napraviti neki alat koji bi fiksirao tacku gde se kaci rame u odnosu na rukavac i da moze da se pomeri 25mm na dole i da pri tome odrzi pravac. Svakako da nakon varenja bi bilo dobro dodati neko "rebro" da pojaca taj spoj posto je vrlo opterecen deo trapa, a ovako produzen bi trpeo dodatno opterecenje.

Mesto gde bi trebalo produziti:
Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika - Page 2 213



Ovo bi nam resilo dva problema, prvi da bi dobili rame koje bi bilo dodatno nagnuto ka dole, a pri cemu bi balans stanglu minimalno spustili ka dole i spustili bi tacku kacenja spone za dodatnih 25mm, sto bi znacilo da spone iako u ovom slucaju obavezno uniball bi mogli da namontiramo sa donje strane rukavca. Ili za one odvaznije, moglo bi se odseci i spustiti i taj deo rukavca pri cemu bi mozda moglo da se pomeri to kacenje blize amortizeru jer na taj nacin bi dobili vece zaokretanje tocka tj manje krugova bi trebalo motati volan za istu kolicinu skretanja tocka. Ali da ne skrecem sa teme.

Ili eventualno, umesto produzavanja rukavca, da se ugradi rame koje bi imalo uniball na tom kraju pa da se kao i u slucaju spone montira sa donje strane, mada onda to remeti delimicno ugao pod kojim stoji balans stangla. Jer bi efekat ugradnje unibala sa donje strane bio veci od 25mm spustanja, mislim da bi bio efekat bio oko 35-40mm. Ili da se pravi neki kompleksan oblik ramena gde bi stangla bila vise postavljena, ali to opet stvara moment zaokretanja na stanglu pa ne znam kako bi to uticalo. Eventualno bi mogla balans stangla da se nekim distancerima spusti nesto nize od veznog lima.

Na ovaj nacin, recimo auto spusten oko 90mm bi dobio stanglu otprilike horizontalno postavljenu sto nije bas najbolje kao da je nagnuta ka gore ali bi dobili rame koje bi bilo nekih 15mm natnuto ka dole sto bi mogli ocekivati da je neki grubi hod vesanja na toj visini spustanja auta. Mozda bi malo dodatno hoda imao pa bi nagib u nekim ekstremnijim situacijama se poceo blago smanjivati kada bi rame preslo horizontalno poziciju i krenulo ka uglu na gore, ali ipak je bolje nego da nema nikakvog dobitka na nagibu. Pogotovo jer bi staticki nagib mogao da bude drasticnije manji u startu.



Iako sam se zalagao za unapredjivanje trapa bez menjanja tacke kacenja vesanja, ovo je eto minimalna prepravka koja usustini bi ostavila mogucnost vracanja vesanja na fabricku poziciju ako treba uz busenje dodatne rupe na sanki ako su onakve dugacke ili ako vec imate krace, mozda bi moglo sam oda se dovari jedan deo iznad. Ali opet ne bi nista drasticno da se prepravlja karoserija kao sto neki rade. Ovo je neko ekstremnija situacija od ovoga sto ja kazem gde je totalno prepravljena karoserija i vesanje za slican efekat (u geometrijskom smislu):
Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika - Page 2 Sports10

Jedino da nikoga ne buni cinjenica da je na slici spona ipak iznad rukavca, kacenje spone na rukavcu je tu prakticno horizontalno u odnosu na rukavac, nije pod uglom na gore kao kod fabrickog rukavca pa je zato spona nesto vise postavjena u odnosu na rukavac. Takodje tu je stangla sve zajedno ukloljena i zamenjena za poduzne vodjice, ali princip je isti.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61769
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika - Page 2 Empty Re: Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika

Počalji od AnteLo Sre 06 Jul 2022, 15:02

ajde bušilicu u ruke i uvati se posla 🤣
AnteLo
AnteLo
OHV 1451ccm 73ks

Broj poruka : 973
Godina : 20
Datum upisa : 14.01.2020

Nazad na vrh Ići dole

Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika - Page 2 Empty Re: Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika

Počalji od YUgisa Sre 06 Jul 2022, 15:19

Pa moracu jos da razmislim o tome, da li to raditi kada budem radio limariju. Posto i to ima da potraje fazon nedelju dana dok se ne rastavi sve, na napravi potreban alat, sve premeri i isece/izbusi/zavari, moraju spone nove da se rade, pa nakon toga da se steluje geometrija posto sve su brojke neke grube pretpostavke, mora na autu da se podesi u mm... Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61769
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika - Page 2 Empty Re: Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika

Počalji od junior45 Sre 06 Jul 2022, 16:33

Msm da ti se ne isplati za auto koji ces voziti svaki dan da toliko ulazes u trap,opet sto blizi fabrici bolji zbog delova koji su potrosni
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 35006
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika - Page 2 Empty Re: Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika

Počalji od YUgisa Sre 06 Jul 2022, 17:04

Pa dobro, definitivno ovo nema smisla za neki svakodnevan auto koji je skoro pa fabricki jer tu nije toliko kriticna geometrija. Realno najkriticnije je da nema ogroman bump steer da moze opustenije da se vozi po neravninama. Sve ostalo je ne bitno dok dise u fabrickim gumicama.

Ali nema tu previse potrosnih delova, nije da se rukavac cesto menja, a karoserija /sanke mogu da se nameste da uvek mozes vratiti u pocetnu poziciju. Posto se rukavac menja, ostaje mogucnost koriscenja bilo kojeg ramena jer nije rame po meri, a spone su i onako prva stavka za menjanje ako zeli nesto da se zameni u geometriji jer se sa jacim spustanjem remeti geometrija i javlja se bump steer.

Sa druge strane moze da pomogne auto su bitne performanse na stazi i da se svakodnevno vozi jer moze da se izbegne preteran nagib koji je potreban na stazi da se koristi u svakodnevnom saobracaju.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61769
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika - Page 2 Empty Re: Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika

Počalji od junior45 Sre 06 Jul 2022, 17:23

Realno ja nisam osetio neki bump steer,najveci probl em mi je bio kod yuga da prati kolotrage sa sirokim gumama..
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 35006
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika - Page 2 Empty Re: Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika

Počalji od YUgisa Sre 06 Jul 2022, 22:15

Moj slabo prati kolotrage ali je bio primetan bump steer na vecim neravninama kada se skrece u agresivnijoj voznji. I bez korekcije bump steera je voleo da prati rupe i neravnine kad zakacim jednim tockom pa je trebalo stalno korigovati.

Na tvojoj visini je merljiv ali i dalje vise na fabrickim gumicama vise, a kod mene je bump steer vec ekstremniji. Jer kod tebe treba sabiti amortizer prakticno 2/3 hoda da bi dobio efekat onaj koji ja imam u startu.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61769
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika - Page 2 Empty Re: Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika

Počalji od junior45 Čet 07 Jul 2022, 04:57

Verovatno zbog gumica na prackama ima problema sa pracenjem kolotraga mada koliko sam cuo biko koji auto kad mu stavis siroke gume prati kolotrage mnogo jace nego inace
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 35006
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika - Page 2 Empty Re: Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika

Počalji od YUgisa Čet 07 Jul 2022, 13:25

Moj je vise pratio dok nisam stavio alu nosace balans stangle.

Pa hoce jace da prati kolotrage, ali ne bi trebalo da bude nista drasticno. Meni jedino bitnije gde je problem je kada su kolotrazi toliko visoki da postoji skoro sansa da zakacim sankama. Ali usustini samo treba odluciti koju stranu ces da pratiti i pustiti drugu stranu da se popne na visi deo.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61769
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika - Page 2 Empty Re: Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika

Počalji od VPetar Čet 07 Jul 2022, 16:53

ZNaci da ti jos nije dovoljno sirok auto kad ne upada sa oba tocka u kolotrage Razz Very Happy
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7288
Godina : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika - Page 2 Empty Re: Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika

Počalji od YUgisa Čet 07 Jul 2022, 17:25

A jbg kamioni imaju 2m trag tockova Very Happy

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61769
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika - Page 2 Empty Re: Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika

Počalji od VPetar Pet 08 Jul 2022, 14:39

Pa to je manje od duzine auta haha
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7288
Godina : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika - Page 2 Empty Re: Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika

Počalji od YUgisa Ned 10 Jul 2022, 18:48

Da bude cetvrtast Laughing 2.15m i medjuosovinsko i trag tockova Very Happy

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61769
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika - Page 2 Empty Re: Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika

Počalji od YUgisa Ned 02 Apr 2023, 20:19

Sad kad sam resavao auto za tehnicki, malo sam gledao situaciju oko vesanja, izgleda ipak nema smisla prepravljati glavcinu, nego vise ima smisla napraviti nova ramena.

Stvar je da jedva moze da se uklopi kombinacija da bude funkcionalna sa prepravkom rupe gde se kaci rame na karoseriju plus jedva ostavlja mesta izmedju felne i ramena. Funkcionisalo bi ali prilicno komplikovano i mora tako ekstremno jer u suprotnom spona nece moci da se spusti ok da se izbegne bump steer. Opet ako se stavi samo uniball da se srafi ispod glavcine u startu se dobija dobar ugao, bez prepravke rupe na karoseriji i ako bi namestio da balans stangla stoji horizontalno, ne bi morao da bude tako velik ekscentar na spoju ramena i balans stangle.

Znam da svi cekaju paint crtez pa evo Very Happy
Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika - Page 2 Rame10

Gotovo resenje tek naredne godine ja se nadam Very Happy

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61769
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika - Page 2 Empty Re: Modifikacije na sistemu oslanjanja - opsta tematika

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu