Sistem za hladjenje motora - opsta tematika

2 posters

Ići dole

Sistem za hladjenje motora - opsta tematika Empty Sistem za hladjenje motora - opsta tematika

Počalji od YUgisa Pon 27 Okt 2008, 16:44

-Sistem za hladnjenje za Trkacke i High Performance motore

Ja volim da koristim sistem za hladjenje sa termostatom,ali sa nekim koji se otvara na nizoj temperaturi,preporucujem 74deg.C tip u protivnom ce protok u glavi biti losh.
Stavishe bez njega se tokom zagrijevanja motora ostecuju cilindri i karike.

Nemojte da mislite da je 74stepena C previshe niska temperatura,dovoljno je vruce da vas posalje u bolnicu i dovoljno vruce za ovakav motor.Znate onaj miris kad je sve jednostavno toliko vrelo da pocinje da poprima crvenu boju?
Smanjenje temperature motora ce dati vishe snage i naravno omoguciti duzi i sretniji zivot motoru.
74-76deg.C termostat je oduvjek bio moj izbor za dyno testiranja,osim ako nisam testirao gubitke pri vecim temperaturama,naravno.

Efikasnost sistema za hladjenje zavisi od sljedeceg:
-Efikasnosti pumpe za vodu(zavisi od velicine impelera,proklizavanja kaisa,brzine obrtanja).Neki ljudi koje znam koriste elektricne pumpe,ali moram da kazem da su svi imali mnogo kvarova sa njima,uglavnom usred specijalnog ispita na reliju.
-Snabdjevanje glave rashladnom tecnoscu(koristite glycol ili neki slican preparat da sprjecite kljucanje).Ako zelite da vas sistem za hladjenje ostane u savrsenom stanju koristite samo PRAVI Fiat Paraflu pomjesan sa 50%vode i mjenjajte ga svake 2 godine.Ova stvar je fantasticna.Vidio sam glave koje su radile 25godina u odlicnom stanju sa Paraflu-om.
-Efikasnost hladnjaka-vece je bolje,ako imate motor koji ima 20% ili vishe snage od stock motora onda po mom iskustvu treba koristiti custom aluminijumske koji su napravljeni da odgovaraju raspolozivom prostoru ispod haube,ali ne smije biti preveliki da ne bi previshe ohladio rashladnu tecnost.Hladnjak mora biti cist,jer u njima zna da se skupi mnogo mulja.
Koristiti sistem pod pritiskom,i rashladna tecnost ne bi trebala nikad da prokljuca-jer pritisak mu omogucuje da podigne tacku kljucanja na 100+degC(ako ikad i dostignete toliku temperaturu).Kada prokljuca nema uopste hladjenja motora,zato stanite i iskljucite motor,ostavite ga da se ohladi prije nego progori dihtung na glavi.
-Ponasanje pomocnog elektricnog fena ili bilo cega drugog sto sluzi da ohladi hladnjak u saobracaju i pri sporoj voznji,kao i termostatski prekidac,ako je ugradjen.Licno,volim da imam over-ride prekidac da mogu sam da po potrebi ukljucim ili iskljucim fen i lampicu da vidim da li je ukljucen.Preko 50km/h fen NE BI trebalo da radi jer je kolicina zraka koja struji preko hladnjaka dovoljna.

-Duzina crjeva,kratka i glatka crjeva(sa pravilnim krivinama,bez presavijanja crjeva) ili alu cjevi su mnogo bolje od dugackih i starih crjeva koja su skinuta sa bog zna cega.Vlakna u crjevima se vrjemenom istrose i pocnu da raspadaju tako da ne vjerujte starim crjevima i uvjek koristite dobre shelne a ne neke zice i ostale narodne umotvorine.

-Protoka zraka ka i od hladnjaka.Cjelo "podhaublje"(Smile )je zona visokog pritiska,bez otvora na pravim mjestima nijedan hladnjak nece raditi pravilno.(Otvori ispod sofersajbne nisu dobri jer je i to zona visokog pritiska,zato se muve i ostali insekti zaljepe za sofersajbnu).Zapamtite da toplota isijava sa hladnjaka i sistema za kocenje takodje,i bez pravog provjetravanja ne postoje sanse da haldnjak radi efektno.Ravan pod ispod motornog prostora pomaze.

-Hladjenje Ulja-ulje pomaze hladjenju motora,ali ako je slab protok zraka preko hladnjaka ulja on ce ustvari povecati temp. motora.Preporucujem da zadrzite temp. ulja koja ULAZI u hladnjak ulja u opsjegu od 85-90C.

-Ugradite instrument koji mjeri temp. glave,nema mnogo koristi od mjerenja SAMO temp. vode-temp. metala u sredini galve je ono na sta treba obratiti paznju i sta nas ustvari zanima.

Motor sa kasnijim paljenjem ili sa izduvnim sistemom sa visim back pressure ce raditi sa mnogo vishom temperaturom nego dobro podesen motor,plus ukoliko u karburator ulazi vruc zrak ce samo pogorsati problem sa pregrijevanjem i djelovati loshe na rasprsivanje smejese.
Ukoliko je dihtung igdje produvao podignuce temperaturu motora.

Autor:Guy Croft
Preveo i prilagodio clan forum, Sasa Nishevic


Poslednji izmenio YUgisa dana Sre 19 Dec 2012, 21:51, izmenjeno ukupno 1 puta

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61537
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Sistem za hladjenje motora - opsta tematika Empty Re: Sistem za hladjenje motora - opsta tematika

Počalji od dragan brate Uto 16 Avg 2011, 21:15

Nadam se da nisam promasio temu, ako jesam upozorite me.
Hocu da malo properem hladnjak i promenim vodu. Cuo sam da se hladnjak pere pod pritiskom vode, pa bih to cuo malo detaljnije kako i da li pomazu neka sredstva za ispiranje hladnjaka?
I zanima me koliki odnos se stavlja antifriz i destilovana voda?

dragan brate
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 244
Godina : 31
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 08.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Sistem za hladjenje motora - opsta tematika Empty Re: Sistem za hladjenje motora - opsta tematika

Počalji od YUgisa Sre 17 Avg 2011, 08:58

https://zafc.forumsr.com/t1736-promena-tecnosti-sistema-za-hladjenje#33130

U ovoj temi se raspitaj tako, a za mesanje, savisi i od samog antifriza i temperature koje hoces da postignes za hladjenje, ali odprilike se svi mesaju u razmeri 1:1 a imas i vec razblazene Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61537
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Sistem za hladjenje motora - opsta tematika Empty Re: Sistem za hladjenje motora - opsta tematika

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu