Podizanje kubikaze 1.3 na 1.6

2 posters

Ići dole

Podizanje kubikaze 1.3 na 1.6 Empty Podizanje kubikaze 1.3 na 1.6

Počalji od CyberianIce Pet 26 Avg 2011, 04:18

https://zafc.forumsr.com/t216-podizanje-kubikaze-sa-11-na-13-i-14

Da li se moze po ovoj analogiji (kao u navedenoj temi) sa 1.3 podici kubikaza na 1.6?

Ovo pitanje postavljam jer me interesuje npr. ako se STD kolenasto vratilo sa eksentra 55.5mm moze zamenuti sa onim iz npr 1.4 masine koje ima eksentar od 67.4mm, dobila bi se zapremina od 1581 ccm, ali...

...ali tu sad postoji ovaj isti problem sa "viskom" klipova, koji iznosi taman za tu razliku 11.9mm, ili nesto manje jer u ovom slucaju glava je vec od 1.3, pa je i ovako dosta visoka i pitanje je koliko tu moze sta da se uradi sa minimumom improvizacije. Evenutalno to skracivanje klipnjaca ili vec samih klipova? Takodje postavlja se putanje kako da se pogodi neki normalan kompresioni odnos, jer bi bilo veoma kriticno sa detonacijama da se ostavi samo ovako jer bi bio kriticno visok zbog detonacija...

Vidim da ima FIAT SOHC motora 1.6, oni upravo imaju ovu kombinaciju koju sam naveo (86.4mm x 67.4mm):

(precnik klipa x hod kolenastog vratila) = radna zapremina
(80.5mm x 55.5mm) = 1116 ccm
(86.4mm x 55.5mm) = 1301 ccm
(80.5mm x 67.4mm) = 1372 ccm
(86.4mm x 67.4mm) = 1581 ccm

Znaci sustina da li se moze ikako 1.3 podici na 1.6 frikombinacijom delova i kako?

Podeljena tema i malo modifikovan tekst radi boljeg snalazenja. YUgisa
CyberianIce
CyberianIce
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 433
Godina : 39
Lokacija : Apatin
Datum upisa : 05.08.2010

http://www.hackthissite.org/user/view/CyberianIce

Nazad na vrh Ići dole

Podizanje kubikaze 1.3 na 1.6 Empty Podizanje kubikaze 1.3 na 1.6

Počalji od YUgisa Pet 26 Avg 2011, 08:47

Pre svega, klip viri samo pola hoda a to je 5.95mm... Stepen kompresije se nikako ne pogadja, nego se preracunava detaljno, ne znam kako je na 1.3 motoru, ali znam recimo da na 1.1 motoru 1.8mm kad se skine sa glave bi trebalo da podigne kompresiju sa 9.2 na 10.5. Ali recimo da se ukrade 1.5mm na tome, tj da se klipovi izbace 1.5mm napolje vise nego fabricki, ostaje nam skoro 4.5mm... Klip da se skrati za oko 1.5mm, ostaje 3mm, a tu vec zaista ne znam gde toliko ukrasti, mozda jos malo ukpati komoru pa izbaciti jos jedno milimetar klip napolje iz bloka, a preostala 2mm ukrasti na ekscentricnoj obradi male i velike pesnice klipnjace... Neki kazu da 1.6 ima kovane klipove pa predpostavljam da bi oni mogli malo vise da se obriju bez bojazni da ce da izgore... Plus mozda kad bi se preslo na BMB 98, onda jos moze da se poveca kompresija, na 11, a mozda i na 11.5, sto znaci da moze jos vise klip da viri, samo verovatno ce ga trebati onda useci kod ventila da se ne sudare klip i ventil... Ali treba obratii paznju i kod tog isteravanja klipova da vire, da se nedesi na kraju da kaci glavu... Ali tu je jako veliki problem los odnos klipnjace i klipa, zbog veceg hoda, klipnjaca bezi vise horizontalno u odnosu na normalu klipa, sto negativno utice na zivost motora, plus je problem sto 1.1 i 1.3 motor imaju krace klipnjace od 1.4, 1.5 i 1.6 motora pa se to mnogo vise pogorsava u odnosu na ove i zbog povecanog otpora kretanja, deo snage se trosi na savladjivanje dodatnog trenja i vece je habanje motora... Mislim da bi prelazak na 1.5 motor bio bolji odnos ulozeno/performanse/gubitci, a nije ni slucajnost sto vecina bas i radi samo podizanje sa 1.3 na 1.5... Wink Takodje, ne znam da li 1.5 ili 1.6 imaju plivajuce osovine, tu moze isto da se obradjuje pa se dobije kao nekih 0.9mm... Mislim, ja sam sve ovako napisao iz cega bi moglo da se ukrade koji mm, sad treba videti kakvo je stanje kod motora pa kako najbolje odraditi to... Neki bi da koriste dva dihtunga i jednu metalnu plocu, a ja sam vec onda pre za opciju mozda pravljenja debljeg metalnog dihtunga...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61537
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu