Dihtung glave, gumice ventila ili...?

+13
dragan79
YUgisa
YugoM55
venoman
junior45
ZAC
charjek
Milos
ktm+a
Mitke
banebg81
Miljan
Predrag B.
17 posters

Strana 3 od 3 Prethodni  1, 2, 3

Ići dole

Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Empty Re: Dihtung glave, gumice ventila ili...?

Počalji od dragan79 Pet 02 Maj 2014, 16:04

Nije, merio sam kompresiju ide od 10-11 jedino motor nije bio skroz hladan. Na drugom cilindru svecica je crna malo masna dok su ostale ok. Motor potrosi oko 1l ulja na oko 6000 , sad ima 75000 km.
dragan79
dragan79
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 55
Lokacija : Vrsac
Datum upisa : 16.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Empty Re: Dihtung glave, gumice ventila ili...?

Počalji od bojan bor 101 Pon 19 Maj 2014, 22:03

Imam problem koji je za ovu temu. Uradeo sam polugeneralnu,zamenio karike i gumice ventila ali mi dimi i na auspuhu i na odusci iz motora... Postoji li nerto sto mogu da uradim ili je to neminovno zbog starog bloka?

bojan bor 101
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 43
Godina : 39
Lokacija : Bor
Datum upisa : 19.05.2014

Nazad na vrh Ići dole

Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Empty Re: Dihtung glave, gumice ventila ili...?

Počalji od sasacv68 Uto 04 Nov 2014, 12:58

Milos ::Potrebni su specijalni alati, alat skidanje opruga ventila, alat za stelovanje ventila (ne znam tacno kako se strucno zove) i kljesta za vadjenje plocica. Prvo se motor dovede u fazu, skine se zupcasti kais, skida se kuciste bregaste. Kad to uradis, povadis sve svecice da bi lakse mogao da okreces motor. Dovedes prvi klip u gmt da ventil ne bi upao u cilindar kad skines oprugu. Uz pomoc specijalnog alata za skidanje opruga, potisnes oprugu ventila i izvadis dve polutke koje osiguravaju oprugu. Kljestima lagano pritisnes gumicu sa svih strana da malo popusti i vadis je (ukoliko se sama ne raspadne). Stavljas novu gumicu, vracas oprugu i nastavljas dalje za ostale ventile. Kad zavrsis sa tim, vratis kuciste bregaste, vratis zupcasti kais i nastelujes ventile. Mali predlog, kada skines kuciste bregaste, zapusi rupe za dovod ulja do bregaste osovine da ne bi nekim slucajem nesto upalo unutra.

Planiram da odradim zamenu gumica ventila, po opisanom postupku (bez skidanja glave), pa me zanima da li je za postavljanje nove gumice ventila na mesto - potreban neki alat ili se moze sa sigurnoscu i bez ostecenja navuci i bez alata ? (Da li se usna semeringa moze lagano prevaliti preko zljeba na telu ventila-gde dolaze polutke).
Milos je "ispustio" da pomene bas taj alat, u svom postu.

Nadjoh u servisnom uputstvu da postoji alat A.60313 - konusna vodjica zaptivaca  - slika dole, koji se koristi pri navlacenju gumica. Dakle moze li i bez njega ?
Ako mora alat, koja bi mu smela biti maximalna spoljna mera ?

Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 9rrc04
sasacv68
sasacv68
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 123
Godina : 55
Lokacija : Kladovo
Datum upisa : 06.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Empty zamena gumica ventila - bez skidanja glave

Počalji od sasacv68 Pet 07 Nov 2014, 21:31

Ja ga odrade bez tog alata, mislim bez alata za navlacenje gumica...a ostalo je u principu, kako je to Milos opisao...

A sad oko same zamene gumica ventila:
Imao sam prirucan alat za skidanje/namestanje opruga(slican originalnom), ali opruge, odnosno polutke, nismo mogli skinuti njime, jer se i sam ventil povlacio sa oprugom na dole. Verovatno su polutke malo ˝zakorele˝ za sam ventil. To smo resili cevkom 3/4˝, odnosno cukanjem naslonjene cevke na opruge. Tu obratiti paznju, da pomocnik, pridrzava cevku u donjem delu, kako cevka nebi odskakala - odnosno kako bi polutke ostale unutar same cevke, kad se oslobode, nakon udarca cekicem. Stare gumice sam skidao uz pomoc papagajki, jer ipak treba malo jaci grip, na metalni deo gumice, a one bas lepo ˝zaobilaze˝ telo ventila. Pre samog izvlacenja, gumice je potrebno malo uvrtati levo-desno. Mislim da bi bilo dosta teze to odraditi kombinirkama.
1Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Img3181 2Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Img3182 3Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Img3171 4Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Img3172 5Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Img3174
Nakon izvlacenja starih gumica, je naravno potrebno malo ocistiti prostor oko ventila i po mogucstvu izduvati komprimovanim vazduhom. Same gumice smo navlacili tako sto smo  namazali stablo ventila mascu i lagano navukli gumicu uvrtanjem (a predhodno skinuli oprugu sa gumice). Gumice uglavnom nisu htele rucno da legnu na vodjice ventila, pa smo koristili prirucni alat - sobnu aparata za CO2 zavarivanje, koja je bas imala odgovarajucu meru. Zatim je pazljivo vracena opruga na gumicu. Na kraju su vracene opruge ventila i polutke, pomocu prirucnog alata za skidanje/namestanje opruga.
6Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Img3175 7Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Img3177 8Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Img3178 9Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Img3179 0Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Img3180
Za ove radove na svim ventilima, sa demontazom - do glave, nam je bilo potrebno oko 4 radna sata. Za vracanje kucista (a iskoristio sam priliku da zamenim i bregastu) i stelovanje ventila, pa do paljenja, nam je trebalo jos oko 3 radna sata.
Gumice, su kao sto se i vidi, naravno bile lose i ˝plastificirane˝, na ruku nije se osecao luft ventila u vodjicama, a o efektima stavljanja novih, pa videcemo narednih dana...

Ako admini misle da ovo zasluzuje posebnu temu u DIY, lako cu postaviti i tamo, a moze to i neko od njih Smile

Molio bih komentare oko ovih ˝ogoretina˝na stablu ventila. Da li smetaju i mogu li se ˝skinuti˝ nekim aditivom - i kojim ?

Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 2ajx5yu

Uzgred budi receno...da li je neko primetio da vreme postavljanja postova...nema ni veze sa realnoscu

Nemoj pisati poruku za porukom, koristi opciju EDIT. Milos


Poslednji izmenio sasacv68 dana Pet 07 Nov 2014, 21:35, izmenjeno ukupno 1 puta
sasacv68
sasacv68
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 123
Godina : 55
Lokacija : Kladovo
Datum upisa : 06.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Empty Re: Dihtung glave, gumice ventila ili...?

Počalji od junior45 Pet 07 Nov 2014, 21:48

to se desava kad se retko menja ulje,sto vidim da je slucaj u tom motoru..ne smeta,posto se gumica ne seta na tom delu ventila..

EDIT: promeni vremensku zonu na opcijama u profilu..
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34891
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Empty Re: Dihtung glave, gumice ventila ili...?

Počalji od ristivoje Sub 08 Nov 2014, 07:59

Sad gledam,kolika je zezancija da se promeni samo dihtung izmedju kucista bregaste i glave, posto mi tu'svirka'ulje? Zamenio sam cep i dihtung na dekli,al je opet musav Mad
ristivoje
ristivoje
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2370
Godina : 43
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 30.08.2014

Nazad na vrh Ići dole

Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Empty Re: Dihtung glave, gumice ventila ili...?

Počalji od Milos Ned 09 Nov 2014, 12:06

Promeni vremensku zonu, zato ti je vreme ''cudno''. Poslednji post na strani:
https://zafc.forumsr.com/t2p125-pitanjaukoliko-imate-bilo-kakve-probleme-sa-forumom-kritike-pohvale-ili-predloge-koji-bi-ga-ucinili-boljim-napisite-ovde

Inace, odlican tutorijal sa sve slikama  ThumsUp

Ristivoje, procedura je ista kao i sa zamenom gumica ventila, moras da skines bregastu osovinu sa sve kucistem da bi dosao do tog dihtunga. Posle toga, obavezno prestelovati ventile.
Milos
Milos
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4104
Godina : 27
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 05.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Empty Re: Dihtung glave, gumice ventila ili...?

Počalji od ristivoje Ned 09 Nov 2014, 19:33

Sve je isto samo njega nema Very Happy Sto ce reci procedura je ista,samo ne menjam gumice. Koliko sam razumeo stelovanje ventila sledi kad se sve sklopi.
ristivoje
ristivoje
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2370
Godina : 43
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 30.08.2014

Nazad na vrh Ići dole

Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Empty Re: Dihtung glave, gumice ventila ili...?

Počalji od Milos Ned 09 Nov 2014, 19:57

Ne menjas gumice i ne skidas opruge ventila. Stelovanje ventila kada se sve sklopi.
Milos
Milos
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4104
Godina : 27
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 05.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Empty Re: Dihtung glave, gumice ventila ili...?

Počalji od Kibros128 Pet 25 Jun 2021, 22:32

Pozdrav ljudi. Vozim 128icu, 198000 km na satu. Radjeno osvezenje motora pre 70000km jer je pukla karika na 3. cilindru. Auto vozim pretezno na plin. Duzi period mi se desava da mi cesto auto zadimi pri prvom paljenju, a palim na plin. Auto lepo vuce, sto se tice ulja, menjam ulje na 8000km, od zamene do zamene dospem nekih 500g ulja, znaci nista... E sada mi jedino nije jasno zasto zadimi skoro svaki put kad ga upalim...ne znam da li je do gumica ventila i ako jeste nemam predstavu koliko kosta zamena gumica ventila...auto mi je star 32 godine

Kibros128
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 58
Datum upisa : 01.07.2020

Nazad na vrh Ići dole

Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Empty Re: Dihtung glave, gumice ventila ili...?

Počalji od YUgisa Pet 25 Jun 2021, 22:38

Da to je simptom gumice ventila, cene variraju, same gumice su par stotina dinara ali rad majstora varira dosta jer neki recimo nece to da rade bez skidanja glave sto onda daje dosta vise ulaganja nego kad se recimo samo skine bregasta sa kucistem i skinu gumice na taj nacin. Naravno postoji sansa i da treba raditi neke radove na glavi ako su ventili recimo dobili prevelikog lufta.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61551
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Empty Re: Dihtung glave, gumice ventila ili...?

Počalji od Kibros128 Pet 25 Jun 2021, 22:40

Zahvaljujem, pitam za cenu jer ne znam koliko se isplati raditi na tako starom automobilu.

Kibros128
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 58
Datum upisa : 01.07.2020

Nazad na vrh Ići dole

Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Empty Re: Dihtung glave, gumice ventila ili...?

Počalji od YUgisa Pet 25 Jun 2021, 22:49

Pa sad to nije nesto sto ce prevazici cenu auta sem ako nije neki raspad spreman za otpad. Sad za situaciju sto si opisao jeste malo glupo da tako dimi ali nije nesto kriticno za sada. Vise je u domenu ostavljaj pare po strani polako. Sad ako ti mislis da vozis taj auto 2-3 godine i da ga se otarasis onda verovatno ti ne vredi ulagati sem ako ne prelazis neke velike kilometraze, a ako zelis da ga zadrzis na duze staze onda mozda vredi i skinuti glavu i mozda malo je i doraditi da auto ima malo vise ks i da se lepse vozi u saobracaju. Recimo to poslednje cu ja da uradim.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61551
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Empty Re: Dihtung glave, gumice ventila ili...?

Počalji od Kibros128 Pet 25 Jun 2021, 23:29

Hvala na savetima. Auto je u sjajnom limarijakom i mehanickom stanju, prelazim godisnje 10ak hiljada...videcu sta cu kada mi majstor saopsti cenu Smile

Kibros128
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 58
Datum upisa : 01.07.2020

Nazad na vrh Ići dole

Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Empty Re: Dihtung glave, gumice ventila ili...?

Počalji od YUgisa Sub 26 Jun 2021, 07:57

Nema na cemu, ne znam koliko si sad presao, ali recimo to bez problema moze da doceka sledeci mali servis, pa i dva i da obavis to u jednom trosku Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61551
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Empty Re: Dihtung glave, gumice ventila ili...?

Počalji od Kibros128 Čet 02 Sep 2021, 11:34

Pozdrav ljudi. Da li neko ima iskustvo sa sledecom situacijom, kada parkiram auto nagnut na desno, izlazi plavi dim pri prvom paljenju, ka da je na levo nagnut, onda nista apsolutno. Ne trosi ulje, presao sam 2000km, stoji na maksimumu, ne trosi ni vodu, svecice zamenjen kad i ulje, vodena pumpa pre 2 godine, ne trosi vodu, nigde nista ne curi...da li moze biti da je mozda napukao dihtung glave negde?

Kibros128
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 58
Datum upisa : 01.07.2020

Nazad na vrh Ići dole

Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Empty Re: Dihtung glave, gumice ventila ili...?

Počalji od junior45 Čet 02 Sep 2021, 13:30

Ja sam imao slican problem sa yugom,samo kod mene je bilo kad skrecem levo da dimi..kod mene je bila spala gumica ventila sa prvog cilindra pa je usisavao ulje
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34891
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Empty Re: Dihtung glave, gumice ventila ili...?

Počalji od Kibros128 Čet 02 Sep 2021, 13:31

A kakva je bila svecica kod tebe na prvom cilindru?

Kibros128
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 58
Datum upisa : 01.07.2020

Nazad na vrh Ići dole

Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Empty Re: Dihtung glave, gumice ventila ili...?

Počalji od junior45 Čet 02 Sep 2021, 13:34

Msm da je bila masna,al ne strasno
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34891
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Empty Re: Dihtung glave, gumice ventila ili...?

Počalji od Kibros128 Čet 02 Sep 2021, 13:35

Okej, hvala!

Kibros128
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 58
Datum upisa : 01.07.2020

Nazad na vrh Ići dole

Dihtung glave, gumice ventila ili...? - Page 3 Empty Re: Dihtung glave, gumice ventila ili...?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 3 od 3 Prethodni  1, 2, 3

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu