Koliko treba da se puni akumulator?

+9
ZAC
slobokv88
MilosL
ristivoje
Mitke
ricpe
Depe
Sultan
vukotastosic
13 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Koliko treba da se puni akumulator? Empty Koliko treba da se puni akumulator?

Počalji od vukotastosic Pon 14 Jan 2019, 22:51

Pozdrav.
Imam ovaj punjač za akumulator: Klik
Imam 2 akumulatora: jedan je 45A, a drugi 65A.
Na punjaču sam postavio ovo current regulation na 8, i stavio sam ga na 12V.
Koliko treba da se puni akumulator?

vukotastosic
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 20
Godina : 25
Lokacija : Vranje
Datum upisa : 21.01.2018

Nazad na vrh Ići dole

Koliko treba da se puni akumulator? Empty Re: Koliko treba da se puni akumulator?

Počalji od ZAC Pon 14 Jan 2019, 23:16

Ovakav punjac nije dobar za automobilske akumulatore.... prejak je, ako je istina da puni do 20A..e sad, to podesavanje ako radi treba da namestis da struja punjenja bude max 5 A ...
Cim punjac ima ovakav napojni kabal, bez uzemljenja, vidi se da je to neka igracka...pa samim tim i to nazovi podesavanje od 1 do 10 ...ne znam cega, da li Ampera ili ko zna, je nepouzdano.
Najbolje da premeris amperazu punjaca ampermetrom, pa nadji na kom opsegu punajc daje 5A. i na toliko puni akumulator... Amperazu meris tako sto redno povezes potrosac preko ampermetra... ali to verovatno znas.
Duzinu punjenja odredjujes kapacitet podelis sa amperazom, i dobijes broj sati...
Licno sumnjam da u toj kutijici ima trafo od 20A... takav trafo bi bio tezak bar nekih 10 kg...

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Koliko treba da se puni akumulator? Empty Re: Koliko treba da se puni akumulator?

Počalji od Sultan Uto 15 Jan 2019, 00:29

ZAC ti je u pravu,u principu struja punjenja treba da bude odprilike deset puta manja od snage akumulatora,tako da za AKU od 45Ah ide struja 4,5A ili nesto manja oko 4A....itd...a ja punim AKU bar 12h lagano i podesavam mu struju...
A dobar punjac bi trebao imati skalu u amperima od 1 do 10A i u voltima,npr ako ima opseg ili prebacivac 12/24V...
Moj punjac tesko da moze da bije preko 10A,a bas je strvina,trafocina unutra i neke ogromne ispravljacke diode sta li,mozda i neki tiristori trijaci cke materne kakve zivotinje unutra oce grize prste....
Naughty Naughty  i ima jedno 5-6 kg neto

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7059
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Koliko treba da se puni akumulator? Empty Re: Koliko treba da se puni akumulator?

Počalji od ZAC Uto 15 Jan 2019, 11:02

Upravo to, bojim se da ga je prodavac sa Limunda prevario... 20A za 2500 din, prosto je naucna fantastika....takav punajc ne sme da bude ispod 15 000... cenim odokativno.
http://frame.goglasi.com/frame?eid=144568195&q=Solarni%20punjac%20akumulatora%2012V

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Koliko treba da se puni akumulator? Empty Re: Koliko treba da se puni akumulator?

Počalji od Depe Uto 15 Jan 2019, 11:23

Ovo je čoperski ispravljač. Tako da nema klasični trafo. Čopersko je i napajanje u kompjuteru pa daje po 20A. Većina ispravljača je sada čoperska osim ako izričito ne zahteva klasični trafo napajanje.

Depe
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 10
Godina : 62
Lokacija : Kraljevo
Datum upisa : 28.11.2018

Nazad na vrh Ići dole

Koliko treba da se puni akumulator? Empty Re: Koliko treba da se puni akumulator?

Počalji od ZAC Uto 15 Jan 2019, 11:40

hvala za info. A jel valja to za klasicne olovne akumulatore?

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Koliko treba da se puni akumulator? Empty Re: Koliko treba da se puni akumulator?

Počalji od Depe Uto 15 Jan 2019, 11:50

Valja i za olovne akumulatora. Samo proveriti šta podešava onaj preklopnika od 1do 8.
Ja isto imam čoperski Smart punjač i puni odlično i aku za skuter od 4Ah i od Pežoa od 72Ah.

Depe
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 10
Godina : 62
Lokacija : Kraljevo
Datum upisa : 28.11.2018

Nazad na vrh Ići dole

Koliko treba da se puni akumulator? Empty Re: Koliko treba da se puni akumulator?

Počalji od ZAC Uto 15 Jan 2019, 12:35

Hvala , nisam znao da se takvi punjaci koriste za olovne....
Pa preklopnik verovatno podesava amperazu, trebao bi ispitati kao sto sam mu rekao, uz pomoc ampermetra i potrosaca ciju amperazu zna.

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Koliko treba da se puni akumulator? Empty Re: Koliko treba da se puni akumulator?

Počalji od ricpe Uto 15 Jan 2019, 13:53

Preklopnik podesava struju punjenja posto ima 10 polozaja to znaci da je svaki polozaj po 2A, ide 2-4-6-8... Nije problem 20A ovih dimenzija vise je stvar koliko je ispravljac kvalitetan. Napajanje od kompjutera lagano moze da isporuci 20A al ne i kinesko na njemu samo pise da moze. Ako imas nacina proveri snagu punjaca cisto da znas sta moze.

ricpe
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 441
Datum upisa : 23.09.2014

Nazad na vrh Ići dole

Koliko treba da se puni akumulator? Empty Re: Koliko treba da se puni akumulator?

Počalji od Sultan Uto 15 Jan 2019, 16:19

Imate pravo. Ja nisam ni gledao sliku,tek sad vidim.
Mozda i radi ali ako se zaviri unutar punjaca otkrivamo da je prepun inteligentne elektronike.

Koliko treba da se puni akumulator? B5af786s-960 Koliko treba da se puni akumulator? B9af786s-960 Koliko treba da se puni akumulator? F86fca1s-960

Takodje mozemo i videti da je ovo genericni model koga prave bar 50 razlicitih firmi,ili jedna sa bar 50 razlicnih stampi frontalne ploce...
Laughing Laughing
I jos posto pise "efficienthigh-speed" ,mislim da ce pre spaliti nego napuniti AKU...nista sto je brzo,ne valja kod punjenja AKU.... Bar da ima neki kvalitetan transformator unutra,npr torusni,oni su laksi trafoi sa vecim stepenom efikasnosti i neki alu hladnjak,al tu brale nema nista sem...ovog loptasto valjkastog cooda a ne znam sta je.

Sad,na primer,invertorski aparati za varenje lepse i bolje rade neko njihova starija "pure trafo" braca,pa moze istom logikom i punjac na integr.kola isto tako da kvalitetnije vrsi posao,samo ovde nigde integralaca...
Zato i nisam siguran za ove Chougang,Hyunping,Zowgao,Waithan i ostale a posve iste punjace...bar da premeste ampermetar vamotamo po kucistu. Ali moze biti i da se varam...
Po meni,najvise vredi samo kuciste,da se u njega smesti nesto posteno,a ova " sjajna choper" elektronika pobaca dok nije karambol napravila...opet moze biti da nisam u pravu,al mi nije bas jasan odnos cena-kvalitet rada...

Mislim,ne bih da budem zlocest vec da zastitim kolegu...bilo bi bzvz da zezne dva AKU za cenu od 2.5k din. Nece od jednog punjenja,ali ako je hihghspeed...

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7059
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Koliko treba da se puni akumulator? Empty Re: Koliko treba da se puni akumulator?

Počalji od ricpe Uto 15 Jan 2019, 17:57

Ovaj punjac sa slike nema sanse da dostigne 20A pre bi se ova zica sto ide na kleme istopila Very Happy Kinezi uvek pisu vecu snagu nego sto jeste tako da ako je npr potrebno 400W napajanje za kompjuter ako se kupuje neko kinesko uzme se od 500-600W. Danas je najbolje sve sam praviti i ako kosta duplo skuplje barem znas sta moze a sta ne.

ricpe
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 441
Datum upisa : 23.09.2014

Nazad na vrh Ići dole

Koliko treba da se puni akumulator? Empty Re: Koliko treba da se puni akumulator?

Počalji od ZAC Uto 15 Jan 2019, 19:13

Ovo unutra je torusni trafo....nema sanse da je od 20A .. i nema veze sa komp.napajanjem, ovo je djubre.

Cak i taj grec ne moze da izdrzi tu struju....nema sanse...Grec za 20A ima metalno kuciste i poveci je od ovoga..
Cak ima samo jedan sekundar...znaci nista.
Strasno je sta prodaju, taj ispravljac moze da sluzi za pokretanje decijih vozica i autodruma... Laughing

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Koliko treba da se puni akumulator? Empty Re: Koliko treba da se puni akumulator?

Počalji od Sultan Uto 15 Jan 2019, 22:54

Bar nesto unutra da ima zavidno paznje,ovo brale skoro ko decija igracka...
Na primer da bar podseca na nesto ovako....

Koliko treba da se puni akumulator? Punjac-akumulatore-marke-absaar-slika-73511024 Koliko treba da se puni akumulator? Reg3

...i bar da ima neki trafo zavidnog kvaliteta nesto ovoga tipa...

Koliko treba da se puni akumulator? Torusni_transformator_1

...pa da se samo elektronka malo doradi posto mesta ima...

No ne bih rekao da je djubre. On ce raditi posao. U osnovi svakog punjaca je trafo i ispravljacke diode,ili grec,vise i ne treba da bi radio,blok za stelovanja struje i to je to...
Trafo sam po sebi mozda je i dovoljno dobar, samo da ne izgori,posto mora trpeti 24h punjenja,bar...
Malo se po netu prokrstari,nadje se po neka fina shema,promeni se grec da bude neki muski onako, i po neko int kolo za stabilizaciju napona i fino...
Mogao bi ispasti za malo para i dorade vrh punjac,jer osnovu tj kuciste ima,instrument ampermetar ima,trafo je tu ,mozda da se nabaci neka prosta zastita,i gore navedeno...a i kablovi su mi nesto...mnogo plasticni sjajni,ja bi bacio pogled koliko tu licni unutra ima....zna da bude deeebela izolacija ali bakra nidje,znam iz iskustva onih zutih kablova za svecice eeextra kvalitete...
Laughing  Laughing  Laughing  kako sam se smejao...

Ovako mi to kuciste deluje prazno,a nesto ne mislim da je choper napajanje,posto unutra nema bas nista sem trafoa i gretza...
https://sr.wikipedia.org/wiki/Prekida%C4%8Dki_izvor_napajanja

Nego bih ja predlozio da nas drug pogleda nekoliko sajtova slicnih ovom pa mozda resi da unapredi svoju makinu... bar malo,toliko da bude siguran
http://www.napravi-sam.com/clanci/punjaci-olovnih-automobilskih-akumulatora/

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7059
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Koliko treba da se puni akumulator? Empty Re: Koliko treba da se puni akumulator?

Počalji od Mitke Sre 16 Jan 2019, 19:50

Ja znam iz iskustva sa kablovima za paljenje. 400 a im je navodna snaga, nisam motor mogao da upalim sa njima. Kad je na kraju pukla zica, unutra licni manje nego za zvucnike sto koristim, daj boze 2 kvadrata zica, a izolacija 1 cm debela u precniku. Na kraju sam popizdeo, kupio sta treba i sam napravio kablove, boing bi upalio preko njih. Kostalo je lepo, ali brate rade posao.

inace, napunice aku i ovaj, 24h je minimum punjenja uz proverene provere unimerom.
Mitke
Mitke
SOHC 1581ccm 83ks

Broj poruka : 8662
Godina : 34
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Koliko treba da se puni akumulator? Empty Re: Koliko treba da se puni akumulator?

Počalji od ristivoje Sre 16 Jan 2019, 20:49

Video sam i ja te kablove,istope se od pozicije. Very Happy Iskoristis stipaljke,a uzmes lepo kabal od jedno 35 mm2 i no problem.
ristivoje
ristivoje
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2370
Godina : 43
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 30.08.2014

Nazad na vrh Ići dole

Koliko treba da se puni akumulator? Empty Re: Koliko treba da se puni akumulator?

Počalji od ZAC Sre 16 Jan 2019, 23:13

... i to samo nase...Zajecar, Bor.....

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Koliko treba da se puni akumulator? Empty Re: Koliko treba da se puni akumulator?

Počalji od Sultan Čet 17 Jan 2019, 00:04

Ja kupio jedan par tih stipaljki,al drugi nikako da stigne u istu radnju,pokusacu opet sutra a kabal ja uzmem onaj debeli licnasti za uzemljenje,posto toga na poslu metara kolko oces,za uzemljenje cirkulara,i sl...
E sad oko punjaca,sigurno ce odraditi posao,samo sto je koliko primecujem,najordinarniji punjac tj u sustini najprostiji transformator plus ispravljac napona,al sto kaze ZAC,nesto mi taj grec sumljiv,nesto minijaturan.
Jer ja sam pravio napajanja za pojacala,i pojacala naravno...
Tu je obicno isao torusni trafo,ispravljacke diode tj neki poveci grec,nakacen na hladnjak,bar dva jaka kondenzatora i neko int kolo za stabilizaciju napona isto na hladnjaku, i kraj,uvek radilo izvrsno.
Sad moj punjac odnosno tatkov,posto ga je on i pravio,ima u sebi obican kockasti trafo samo je to komad od priblizno 15x15cm sirove brutus snage,i od bar 5kg neto bez kucista hladnjaka dioda tiristora/trijaka sta vec koje su zivotinje unutra....
Mozes da ga upalis i da odes na letovanje,ne moze da rikne...
Evo mi izvadili iz Kalinke Lade AKU kupljen u martu prosle godine dakle pre 10 meseci....
Laughing
Pita me tatko:" znas koliki je bio napon kad sam izmerio instrumentom?" ja ono:" koliko?"...." aa..2,5 volta..."
...buaxaxaxa Da puknes od smeha Smesno da puknes od Da puknes od smeha Smesno da puknes od
Pa sta je bre to...krepali jazavicar ima vise volti napona u ili na sebi ,na dva kraja kad pipnes njusku i rep pipalicama instrumenta....

Tako da,Vukota,samo zakaci nek se krckaju na 5 A,ionako nije bas sigurno da li taj daje toliku struju ali ko zna...
Ampermetar kontrolisi s vremena na vreme,podesavaj preklopnikom i bice to sve ok....

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7059
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Koliko treba da se puni akumulator? Empty Re: Koliko treba da se puni akumulator?

Počalji od MilosL Ned 20 Jan 2019, 22:25

Ta kao regulacija struje je verovatno regulacija napona i ti punjaci retko kad predju 13.5-13.8 V sto je malo.
Trafo i lici da moze da da bar 5 A,sto kaze Zac metalni grec i regulator sa alija da ti neko namesti napon i struju od 4 jevreja i pici.
Samo da se izmeri da li ima na trafou bar 15.5V.
I obavezno vent od kompa da pirka.
Umesto elektronike moze na jedan kraj svejedno dal + ili - sijalica od 45W i eto regulacija struje,losa strana sto pravi punjaci imaju i elektroniku koja neda da napon na aku predje nekih 14.5V
MilosL
MilosL
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 236
Lokacija : Bgd-Rakovica
Datum upisa : 08.01.2018

Nazad na vrh Ići dole

Koliko treba da se puni akumulator? Empty Re: Koliko treba da se puni akumulator?

Počalji od slobokv88 Pon 21 Jan 2019, 00:30

Ako zelite kvalitetan i izdrzljiv iapravljac,tj punjac za akumulator najbolje da ga sami napravite.
Ja sam pravio sam,kod nekog lika sam premotao neki trafo sto mi je stajao ko zna od kad.
Trafo je bio od nekog pojacala ali solidnih dimenzija,namotao sekundar da daje oko 14,3 v a maksimalna struja koju moze da da je oko 6A.
Kupio sam grec od 35 A u metalnom kucistu,i pre nego sto sam ga povezao premazao ga termanom pastom i montirao na hladnjak da se sto manje greje.
Premotavanje trafoa je cini mi se bilo oko 20 € i grec je oko 300 din .
slobokv88
slobokv88
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 646
Godina : 35
Lokacija : Kraljevo
Datum upisa : 06.04.2014

Nazad na vrh Ići dole

Koliko treba da se puni akumulator? Empty Re: Koliko treba da se puni akumulator?

Počalji od ZAC Sub 29 Avg 2020, 18:10

Evo neke interesantne smernice o stanju akumulatora koje mozete izmeriti sami, voltmetrom:

Napunjenost-------------Gustina elektrolita-------------Napon u stanju mirovanja

100%..............................1.285 g/cm3 ...............................12.79V
90%................................1.270 g/cm3................................12.70V
80%................................1.25 g/cm3.................................12.58V
70%................................1.23g/cm3..................................12.47V
60%................................1.21g/cm3..................................12.37V
50%................................1.195g/cm3................................12.28V
40%................................1.175g/cm3................................12.18V
30%................................1.16g/cm3..................................12.10V
20%................................1.14g/cm3..................................12.00V
10%................................1.12g/cm3..................................11.90V
 0 %...............................1.1 i manje g/cm3 ........................11.78V i manje.

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Koliko treba da se puni akumulator? Empty Re: Koliko treba da se puni akumulator?

Počalji od nadal Ned 26 Nov 2023, 19:17

unosite li akumulator u toplije, podrum ili garazu otkad pocinje mraz i hladno vreme?
nadal
nadal
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 466
Lokacija : Nis
Datum upisa : 28.12.2020

Nazad na vrh Ići dole

Koliko treba da se puni akumulator? Empty Re: Koliko treba da se puni akumulator?

Počalji od dimmu Ned 26 Nov 2023, 19:58

Ne, vozi se auto 5 dana u nedelji. Akumulator skidam samo kada treba da se menja.
dimmu
dimmu
SOHC 1301ccm EFI 68ks

Broj poruka : 3895
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 29.04.2015

Nazad na vrh Ići dole

Koliko treba da se puni akumulator? Empty Re: Koliko treba da se puni akumulator?

Počalji od YUgisa Ned 26 Nov 2023, 19:59

Takodje.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Koliko treba da se puni akumulator? Empty Re: Koliko treba da se puni akumulator?

Počalji od nadal Ned 26 Nov 2023, 20:37

nece taj da potraje na -15
nadal
nadal
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 466
Lokacija : Nis
Datum upisa : 28.12.2020

Nazad na vrh Ići dole

Koliko treba da se puni akumulator? Empty Re: Koliko treba da se puni akumulator?

Počalji od YUgisa Ned 26 Nov 2023, 22:34

Stajao mi auto godinama napolju zimi i svi novi akumulatori su mi trajali 4+ godina.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Koliko treba da se puni akumulator? Empty Re: Koliko treba da se puni akumulator?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu