H4 na ST - prepravka - koje žice?

+4
veselinovic
Miljan
junior45
blackb
8 posters

Ići dole

H4 na ST - prepravka - koje žice? Empty H4 na ST - prepravka - koje žice?

Počalji od blackb Uto 05 Jan 2016, 20:40

Pošto mi se prethodna tema https://zafc.forumsr.com/t4976-led-h4-sijalice pretvorila u projekat prepravke osvetljenja-farova sa ST na NT (balonke na H4) odlučio sam da otvorim ovu temu. U pitanju je pomenuta prepravka na jugu 55 88-god. (ST sa R2 balonkama). Nabavio sam H4 farove, dva lampina releja od 30 A (- piše na kutiji, a na njima da su od 40A !?) - po jedan za oborena i duga svetla, halogenke, sve sem žica.
U prethodno temi mi je junior45 mnogo pomogao, a inače o ovome je bilo dosta priče na forumu ali ipak imam još nekih nejasnoća:

- Gledajući instalaciju mislio sam da dovedem plus žicom sa automata anlasera tj samo na kraj žice stavim papučicu nju zašrafim na automat tamo gde se šrafi i ona debela žica (mislim da je braon) koja ustvari dovodi + direktno sa akumulatora na automat (na tu žicu ću naravno staviti osigurač od 15A a posle je račvati za oba releja) - koliko je to pametno?

- Koji promer/presek žice da koristim za tu svrhu - dovođenje plusa sa aku (na 30 na relejima) i za parče žice - od oba releja (sa 87) pa do osigurača (sa jednog releja na osigurač C i D za duga, a sa drugog releja na E i F za oborena svetla) - negde sam čitao 2,5mm2?
- Dalje, da li da menjam žice koje idu od pomenutih osigurača (C,D i E,F od 8A) do farova s obzirom da su ove fabričke predviđene za sijalice balonke i deluju mi dosta tanko, pa da stavim žicu preseka koji preporučite iz gornjeg pitanja?

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

H4 na ST - prepravka - koje žice? Empty Re: H4 na ST - prepravka - koje žice?

Počalji od Miljan Uto 05 Jan 2016, 20:59

Ja nista od toga ne radim, sve kod osiguraca vezujem i kad se spoji izgleda kao fabricki, premestis po jednu zicu sa osiguraca na relej za kratko i dugo, drugu sa releja na ta mesta gde si izvadio, masu spojis na nosac ventilatora kabine i + dovedes od dovoda sa prvog osiguraca.
To je sve, spaja se sa 15 minuta.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

H4 na ST - prepravka - koje žice? Empty Re: H4 na ST - prepravka - koje žice?

Počalji od junior45 Uto 05 Jan 2016, 21:00

nemas potrebe da menjas zice,kod h4 prepravljanja su najveci problem prekidaci,pa se zato stavljaju releje,da trpe umesto prekidaca na autu..sto se tice promera zica,nemas potrebe da ides deblje nego sto je na autu,jedino treba da bude deblja ona sto dovodi struju do releja..mozes i sa anlasera da uzmes struju bez problema
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34976
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

H4 na ST - prepravka - koje žice? Empty Re: H4 na ST - prepravka - koje žice?

Počalji od Miljan Uto 05 Jan 2016, 21:08

Noviji Yugici sa H4 imaju duplo tanje zice od starijih.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

H4 na ST - prepravka - koje žice? Empty Re: H4 na ST - prepravka - koje žice?

Počalji od blackb Uto 05 Jan 2016, 21:14

Ok momci hvala. Ovo za debljinu kablova na ST mi je bitna informacija jer sam naišao i na ovom forumu da se neki posle ove prepravke žale da im se greju žice pa sam zato ovo i pitao - struja nije baš za igru.
Odradiću kada vreme dozvoli pa javiti rezultate.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

H4 na ST - prepravka - koje žice? Empty Re: H4 na ST - prepravka - koje žice?

Počalji od blackb Sub 16 Jan 2016, 18:27

Evo da javim da je odrađeno i naravno mnogo bolje izgleda i svetli. Ostaje još podešavanje farova.

Jedina stvar koju sam još uradio, a niko nije spominjao je sledeća: na liniji od izlaza 86 releja pa do mase sam dodao po jedan osigurač (za oba releja) od 8A. Zašto? Gledajući šeme zaključio sam da sada struja/pobuda ide sledećim redom:
akumulator - kontakt brava - prekidač svetala - 85 releja - namotaj u releju - 86 releja - (dodati osigurači) - masa
Dakle, (po meni) na toj liniji ostajemo uopšte bez osigurača jer osigurači C, D, E i F se sada nalaze na liniji napajanja svetala. Možda grešim ali mislim da nije zgoreg dodati osigurače i na toj liniji iako je kao pobuda malo opterećena.

Takođe sam na liniji napajanja stavio kablove od 2,5mm: plus sa alansera - osigurač od 16A - 30 releja - 87 releja - osigurači C i D (za dugo tj E i F za kratko svetlo) - dalje idu fabrički 1,5mm (rekao bih) do svetala. Dakle, na ovim linijama (kratko i dugo svetlo) sada imam redno vezane po dva osigurača (dodati od 16A i fabrički od 8A na C, D i E, F)).
Verovatno sam preterao i možda pogrešio u tumačenju šeme ali sve radi.

Ako neko ima neku primedbu/predlog slobodno neka izloži.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

H4 na ST - prepravka - koje žice? Empty Re: H4 na ST - prepravka - koje žice?

Počalji od junior45 Sub 16 Jan 2016, 18:38

pobuda ima jako malo poterecenje,tako da nema potrebe za osiguracima,tako da sem fabrickih i onog veceg na dolazu zive struje do releja nema potrebe za novim
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34976
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

H4 na ST - prepravka - koje žice? Empty Re: H4 na ST - prepravka - koje žice?

Počalji od Miljan Sub 16 Jan 2016, 20:22

Fabricki nema osiguraca na liniji pobude.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

H4 na ST - prepravka - koje žice? Empty Re: H4 na ST - prepravka - koje žice?

Počalji od blackb Sub 16 Jan 2016, 20:39

Da, video sam i na šemama sa fabričkim relejima da nema osigurač na pobudi ali, neće da škodi. Jedino ću eventualno smanjiti pouzdanost s obzirom na više kontakata (kod osigurača).

Nego, treba mi pomoć oko štelovanja farova: jasno mi je da je gornj šraf za visinu a donji za levo-desno (na forumu  https://zafc.forumsr.com/t1348-stelovanje-farova-visinu-svetlosnog-snopa  kažu i za oštrinu snopa - pa ako i tu može malo objašnjenje).
Ono što mi nije jasno je ona plastična polugica na gornjem šrafu - može da se okrene za oko 1/3 kruga i pri tom far znatno upada/ispada, pa onda da li se pomoću te polugice (mada mi deluje dosta neprecizno - mnogo se far pomera za malu kretnju polugice) šteluje visina snopa ili se samo šrafi šraf na kome je polugica, kao i što se levo-desno podešava samo šrafljenjem donjeg šrafa?

I uopšte čemu služi ta polugica ako se ipak visina snopa podešava šrafljenjem njenog šrafa a ne njom?

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

H4 na ST - prepravka - koje žice? Empty Re: H4 na ST - prepravka - koje žice?

Počalji od Miljan Sub 16 Jan 2016, 20:46

Ne postoji stelovanje ostrine, a ta polugica sluzi da oboris snop farova ako ti je nazad auto opterecen, da ne biju visoko.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

H4 na ST - prepravka - koje žice? Empty Re: H4 na ST - prepravka - koje žice?

Počalji od blackb Sub 16 Jan 2016, 20:53

Znači Miljane ta polugica služi samo za brzo štelovanje farova kada si opterećen a generalno štelovanje farova (gore-dole) ipak vršim šrafljenjem šrafa na kome je ta polugica?

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

H4 na ST - prepravka - koje žice? Empty Re: H4 na ST - prepravka - koje žice?

Počalji od Miljan Sub 16 Jan 2016, 20:58

Da

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

H4 na ST - prepravka - koje žice? Empty Re: H4 na ST - prepravka - koje žice?

Počalji od blackb Sub 16 Jan 2016, 21:05

Ok, hvala na savetima. Ostalo je još to štelovanje i (što bi rekle naše pevaljke) time je projekat završen.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

H4 na ST - prepravka - koje žice? Empty Re: H4 na ST - prepravka - koje žice?

Počalji od veselinovic Sub 16 Jan 2016, 23:06

Neki strujni krugovi se ne osiguravaju osiguracima - ako je veca steta od pregorevanja osiguraca nego od havarije na instalaciji.
Naravno da to trazi posebno pazljivo izvodjenje instalacije.
Nemoj stavljati osigurac na releje, jer ako se desi crkavanje osiguraca ( los kontakt ili slicno) ostajes bez ijednog svjetla, a to moze biti vrlo nezgodno.

veselinovic
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 33
Datum upisa : 05.06.2015

Nazad na vrh Ići dole

H4 na ST - prepravka - koje žice? Empty Re: H4 na ST - prepravka - koje žice?

Počalji od blackb Sub 16 Jan 2016, 23:53

Razmišljao sam i o tome i zato imam dva osigurača (paralelno) na pobudi tj. jedan za oboreno a jedan za dugo svetlo tako da mogu da istovremeno ostanem bez oba oborena ili oba duga svetla tj. mala je verovatnoća da oba izgore istovremeno pa da ostanem bez ijednog svetla.

Ali verovatno ću na kraju i da izbacim ta dva osigurača od po 8A na pobudi jer, kao što reče Miljan, ni fabrički (noviji jugići sa fabričkim H4) nema osigurače na pobudi u šta nisam bio siguran pre montaže (gledao neke šeme), ali sada jesam.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

H4 na ST - prepravka - koje žice? Empty Re: H4 na ST - prepravka - koje žice?

Počalji od junior45 Ned 17 Jan 2016, 00:02

ti si ga preosigurao Very Happy
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34976
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

H4 na ST - prepravka - koje žice? Empty Re: H4 na ST - prepravka - koje žice?

Počalji od blackb Ned 17 Jan 2016, 12:30

Što je sigurno sigurno je. Da je imalo gde i k*ndom bi mu turio Very Happy
Ta dva na pobudi definitivno skidam, ali sada razmišljam čemu će mi i oni od 16A na napajanju kada na toj liniji (napajanje) već imamo fabričke (C,D i E,F) osigurače?
Doduše, oni dolaze posle releja i posebno za svako svetlo, ali ipak je to ta linija.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

H4 na ST - prepravka - koje žice? Empty Re: H4 na ST - prepravka - koje žice?

Počalji od Bozza Čet 25 Feb 2016, 21:34

Ja sam umesto balonjarki stavio adapter i ubacio H4 sijalice, medjutim sada imam problem sa strujom jer nisam stavio releje.
Treba mi preporuka kod koga da odem da mi ugradi releje...hvala i poz....
Bozza
Bozza
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 29
Datum upisa : 15.10.2015

Nazad na vrh Ići dole

H4 na ST - prepravka - koje žice? Empty Re: H4 na ST - prepravka - koje žice?

Počalji od Nikola I. Čet 25 Feb 2016, 23:40

Stavljaj releje ovavezno... Wink Jer ako ne stavis releje, crći ce ablender ili prekidac svetla... A releje ugradjuju u svakom auto-elektricarskom servisu... Wink

Nikola I.
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2252
Godina : 29
Lokacija : Bor
Datum upisa : 07.05.2015

Nazad na vrh Ići dole

H4 na ST - prepravka - koje žice? Empty Re: H4 na ST - prepravka - koje žice?

Počalji od rmiki922 Čet 14 Jun 2018, 13:47

Momci da li umesto te prepravke mogu da se stave LED sijalice na ST koje mnogo manje trose?
rmiki922
rmiki922
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 41
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 11.11.2014

Nazad na vrh Ići dole

H4 na ST - prepravka - koje žice? Empty Re: H4 na ST - prepravka - koje žice?

Počalji od junior45 Čet 14 Jun 2018, 16:06

Mogu,posto je intezitet svetla slican,al kupi nesto kvalitetno
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34976
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

H4 na ST - prepravka - koje žice? Empty Re: H4 na ST - prepravka - koje žice?

Počalji od Sultan Čet 14 Jun 2018, 21:02

Meni je bilo jeftinija varijanta da kupim dva nova fara,neke solidne H4,i dva releja.
Al me posle zet izgrdio...rece mi,e bre Goxy potpuno si failovao,pa ja sam se nadao LEDicama...
LED je skroz dobra stvar jer se nista ne mora doradjivati sto se elektrike tice,jedino nisam siguran kako bi far sijao sa njima,ako je stari tip fara koji je namenjen za balonke.

Moji novi farovi imaju nesto drugacije staklo,i namenjeni su ,bar tako pise, i/ili za balonke i/ili za H4,uz te farove sam dobio i adaptere za H4.
Onako,sijaju bolje nego stari Wessem rdjavi sto su bili na kolima sve zajedno sa balongama...

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7065
Godina : 45
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

H4 na ST - prepravka - koje žice? Empty Re: H4 na ST - prepravka - koje žice?

Počalji od rmiki922 Čet 14 Jun 2018, 21:33

E hvala. Uzeo sam ja releje 4kom, farovi su relativno novi mozda od pre 3g ali balonjarke su bas slabe. Hteo sam da preradjujem ali ne znam kolko bi mi majstor uzeo a ja bas ne znam sa elektrikom. Kontam sigurno 40,50e, ako vec mora da platim toliko majstoru reko bolje da uzmem neke led sa garancijom, ne znam sta vi mislite da je bolje?
rmiki922
rmiki922
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 41
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 11.11.2014

Nazad na vrh Ići dole

H4 na ST - prepravka - koje žice? Empty Re: H4 na ST - prepravka - koje žice?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu