Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

+6
Mitke
junior45
ZAC
charjek
miljanxXx
Zuty
10 posters

Strana 5 od 5 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5

Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  - Page 5 Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od Predrag B. Sub 26 Okt 2013, 08:45

Zac, nemoguć si !!!!!!!!!!!

Niko nije rekao da ne postoje felne bez centralnog otvora, već da kada on postoji MORA DA BUDE TAKAV DA FELNA SA ŠTO MANJIM ZAZOROM (na pr. 0,1 mm) NALEŽE NA GLAVČINU! Sve ostalo se smatra promašenom konstrukcijom!

A kako je oslanjanje felne rešeno kod praistorijskih šklopocija koje navodiš, to stvarno ne znam. Ako je samo preko šrafova, u tom slučaju treba zadaviti konstruktore za primer drugima, mada, oni verovatno više nisu živi.

Tvoj je problem ako površno čitaš tuđe komentare (to znači da ne poštuješ sagovornika i da teraš samo svoju priču), ali zamolio bih te da više ne izvrćeš moje izjave i da mi ne pripisuješ ono što nisam napisao.
Predrag B.
Predrag B.
SOHC 1498ccm 85ks

Broj poruka : 6738
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 14.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  - Page 5 Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od ZAC Sub 26 Okt 2013, 11:01

Ovde pise cemu sluzi centralni otvor na felni a i o samokocivom navoju zavrtnjeva...nigde se ne spominje lezanje auta na centralnom otvoru, samo CENTRIRANJE...sto ja tvrdim od pocetka....

http://www.as-feder.com/z08.htm

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  - Page 5 Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od Predrag B. Sub 26 Okt 2013, 11:13

Zar je merodavno šta kaže majstor Feder iz Svilajnca? Kada si se već uhvatio za njega, uhvati se i za ovaj deo koji je tačan:

"Česta je pojava u nasim prilikama da se vlasnik vozila odluči za ugradnju felni od nekog drugog vozila.To i nije uopšte važno ukoliko je centralni otvor na felni u prečniku isti kao i na originalnoj felni... ...ako je otvor veći onda felna dobro ''leži'' na rukavcu ali je skoro nemoguće dovesti je u osu sa rukavcem pa balansiranje takođe nema svoju funkciju."

I ti ovde pišeš razne stvari pa neko jednog dana može da se pozove na njih kao apsolutno tačne. To je ono što ti radiš na ovoj temi.
Predrag B.
Predrag B.
SOHC 1498ccm 85ks

Broj poruka : 6738
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 14.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  - Page 5 Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od ZAC Sub 26 Okt 2013, 12:20

Ok..ne verujemo coveku iz Svilajnca..a coveku iz Zrenjanina?

http://www.marutiserbia.com/viewtopic.php?f=18&t=123


_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  - Page 5 Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od YUgisa Sub 26 Okt 2013, 12:34

velikimrmot ::
Evo malog objasnjenja:
Postoje dve osnovne vrste vrste felni:
1. CeliCne,
2. Aluminijumske felne.
A magnezijum, karbon i druge legure? Malo stur opis?

To sto ti pises Zac je zacaran krug... Ti stavljas tekstove ljudi koji su koliko mi znamo samo prosti korisnici interneta kao i mi ovde. Znaci isto tako kako ti tu stavis link do njih oni mogu da stave tamo link od ove teme i jedni druge podrzavate u krug. Da li ti imas uvid znanje i mozes da nam preneses to od te osobe? Odkud znas da on nije procitao to od nekog drugog i napisao to ili je isto tako kao ti video Dijanu u skontao a ona nema centralnu rupu i to onda nije potrebno? Ako ja odem sad na :BMR: forum i napisem temu koja nije u skladu sa time sto ti izjavljujes i recimo Predrag stavi link do te teme, da li je onda tvoja prica pobijena? Mislim da je krajnje nepotrebno postavljati linkove sa raznih sajtova i foruma koje su tekstove pisali vecinom ljudi istog tehnoloskog nivoa kao i mi sa foruma. Nadji mi nekog sa diplomom i koje radio dizajniranje automobila pa to potvrdi. Ako ne mozes onda izvoli brani svoju teoriju samostalno a ne primerima sta je rekao Pero, Mujo, Zoki, Haso i ne znam ja ko na drugom forumu ili sajtu jer nisu ni malo bitni u ovoj raspravi...

PS: Koliko ja vidim, gospodin iz ZR nije pisao iz svog iskustva i koristeci svoje znanje nego je kopirao tekst gospodina iz Svilajnca...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  - Page 5 Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od Predrag B. Sub 26 Okt 2013, 13:12

pistolj 
Predrag B.
Predrag B.
SOHC 1498ccm 85ks

Broj poruka : 6738
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 14.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  - Page 5 Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od Miljan Sub 26 Okt 2013, 13:18

ZAC ::Ok..ne verujemo coveku iz Svilajnca..a coveku iz Zrenjanina?

http://www.marutiserbia.com/viewtopic.php?f=18&t=123

Kopirao je tekst ovog iz Svilajnca i pise isto to sto ti tvrdis da nije tako, sam sebe pokopavas. odkacen 

Cesta je pojava u nasim prilikama da se vlasnik vozila odluCi za ugradnju felni od nekog drugog vozila.To i nije uopste vazno ukoliko je centralni otvor na felni u preCniku isti kao i na originalnoj felni, medutim, ako to nije sluCaj obavezno treba (obiCno na strugu) prosiriti otvor na odgovarajuCu meru zbog dovodenja felne u osu toCka ili ako je otvor veCi napraviti takozvani ''reducir'' koji ima istu funkciju to je bitno zbog toga sto felna ako je otvor manji praktiCno ne moze da ''legne'' pravilno na rukavac toCka, onda je zakrivljena i zbog toga balansiranje nema svoju funkciju do moguCnosti kidanja srafova koji stezu toCak i njegovog ispadanja sa rukavca a ako je otvor veCi onda felna dobro ''lezi'' na rukavcu ali je skoro nemoguCe dovesti je u osu sa rukavcem pa balansiranje takode nema svoju funkciju.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  - Page 5 Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od ZAC Sub 26 Okt 2013, 15:09

http://www.michelintransport.com/ple/front/affich.jsp?codeRubrique=61&lang=RS

http://www.riteh.uniri.hr/zav_katd_sluz/zvd_kons_stroj/nas/ElementiStrojeva1/Download/Prednapregnuti%20vijcani%20spojevi.pdf

www.masfak.ni.ac.rs/uploads/articles/www2_pr_i_v.pdf‎

vtsbj.hr/.../El_pr_meh_3_Predavanje_i_vj.pdf‎

http://ww1.safholland.de/quicklit/SAF-HOLLAND_Air_suspension_systems_and_axles_with_disc_brakes_sr-DE.pdf

http://www.scribd.com/doc/94191901/naplatak-1

CITAT

"Ne razumijem otkuda vam ovakvi zaključci fakat ne razumijem ako primjenite ikakvu logiku shvatit čete koje tri sile najjače djeluju na svaku felgu/glavčinu/kotač

1. sila rotacije..i tu je poželjno da je felga zategnuta vijcima kvalitetno...ali ako ste gledali prstene primjetili ste da i oni imaju konuse tako da kvalitetno dosjedaju i popunjavaju razmak te olakšavaju posao šarafima...jer šarafi nisu namjeneni da felgu drže samo...to je preveiko opterečenje za sam šaraf i nije jednom došlo do pucanja istih

2. bočne sile dakle g sile kod skretanja gdje se donja strana gume/felge podvija pod auto pod utjecajem sila i tu je jedino prsten nebitan jer je sva sila na glavčini

3. najbitnije sila koja djeluje gore dolje kod udaraca u prepreke,rupe i slično gdje je prsten taj koji omogučava da felga i glavčina "budu jedno" tj da se svaki udarac prenosi i na glavčinu te na taj način šarafi nisu opterečeni

e sad ako nemaš prsten svo to opterečenje mora izdržat sam vijak i ono malo trenja što nastaje između njega i glavčine a vijak nije predviđen da podnosui sile tog smjera već samo i isključivo sile unutra/van i stoga

postoji prilično velika i realna mogučnost da ce doci do otpuštanja vijka i pucanja jednog ili više vijaka za što znam da se nekoliko ljudi i dogodilo.kad jedan pukne svi krenu i ode kotač papa

Znači riskirati život zbog gluposti koja košta od 50-200kn je maksimum gluposti koji možete napraviti"

ODGOVOR (CITAT)

Krivo.

Svo opterećenje leži na vijcima zato što su najudaljeniji dio od središta glavčine.

Središnji prsten ne drži ništa i na njemu nema opterećenja. Misliš da je plastika čvršća od željeza? Prvi udarac na taj mali komad plastike ne bi prenio ništa sa felge na glavčinu već bi se rasuo u 1000 komadića.

Središnji prsten služi za približno centriranje felge na glavčinu. Kvalitetno centriranje se isto tako može postići montiranjem i pravilnim zatezanjem vijaka dok je auto u zraku. Također, središnji prsten služi da proizvođač felge proizvodi felge s jednim promjerom središnje rupe a zatim se prstenovima ta rupa prilagođava modelu automobila.

I ne, središnji prsten nema potrebe da bude od željeza, aluminija, titana ili slično. Plastičan je sasvim dovoljan.

Staviti središnji prsten? Uvijek! Iako je moguće centrirati felgu bez njega, lakše i sigurnije je s prstenom. "

http://www.prometna-zona.com/autodijelovi-050_kotaci.php


Nisam vas jedno pitao...da li vase Zastave imaju glavcine kao Formula 1..??? Ako je odgovor DA, onda ste u pravu, onda imate konusne otvore na centru felne i jednu veliku navrtku..u centru....

Ja nikada nisam video putnicki automobil sa takvim glavcinama, ali je moguce da ih je Zastava oduvek ugradjivala...onda su mene zajebali, posto na mom Jugu su glavcine kao kod 99.99% putnickih automobila!!!

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  - Page 5 Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od ZAC Sub 26 Okt 2013, 15:11

SKINITE TOCAK I KAZITE MIDA LI IMA KOROZIJE IZMEDJU GLAVCINE I FELNE!!! TO JE BAR LAKO, AKO NEMA KOROZIJE...ONDA STE U PRAVU, TEZINA VOZILA LEZI NA GLAVCINI...I NEMA ZAZORA IZMEDJU FELNE I NJE

Znaci, centralnio otvor sluzi samo za centriranje prilikom montaze...kada se zavrnu KONUSNI zavrtnji u KONUSNA lezista na felnama, zazor izmedju glavcine i felne bude podjedank po celom obimu...i naravno da se na tom mestu felna NE naslanja na glavcinu!!!

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  - Page 5 Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od Miljan Sub 26 Okt 2013, 15:40

ZAC ::1. sila rotacije..i tu je poželjno da je felga zategnuta vijcima kvalitetno...ali ako ste gledali prstene primjetili ste da i oni imaju konuse tako da kvalitetno dosjedaju i popunjavaju razmak te olakšavaju posao šarafima...jer šarafi nisu namjeneni da felgu drže samo...to je preveiko opterečenje za sam šaraf i nije jednom došlo do pucanja istih
ZAC ::3. najbitnije sila koja djeluje gore dolje kod udaraca u prepreke,rupe i slično gdje je prsten taj koji omogučava da felga i glavčina "budu jedno" tj da se svaki udarac prenosi i na glavčinu te na taj način šarafi nisu opterečeni

e sad ako nemaš prsten svo to opterečenje mora izdržat sam vijak i ono malo trenja što nastaje između njega i glavčine a vijak nije predviđen da podnosui sile tog smjera već samo i isključivo sile unutra/van i stoga

postoji prilično velika i realna mogučnost da ce doci do otpuštanja vijka i pucanja jednog ili više vijaka za što znam da se nekoliko ljudi i dogodilo.kad jedan pukne svi krenu i ode kotač papa

Znači riskirati život zbog gluposti koja košta od 50-200kn  je maksimum gluposti koji možete napraviti"
Eto o cemu mi pricamo sve vreme... sam sebe pobijas iznoseci isto ono sto i mi tvrdimo. odkacen 

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  - Page 5 Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od Mitke Sub 26 Okt 2013, 15:54

Aplauz ThumsUp  ja upravo o tome pricam Very Happy
Mitke
Mitke
SOHC 1581ccm 83ks

Broj poruka : 8662
Godina : 34
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  - Page 5 Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od Predrag B. Sub 26 Okt 2013, 17:39

Sam sebi skače u usta sve vreme. Ovo još nisam doživeo odkacen 
Predrag B.
Predrag B.
SOHC 1498ccm 85ks

Broj poruka : 6738
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 14.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  - Page 5 Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od ZAC Sub 26 Okt 2013, 20:06

YUgisa :: Kvalitetni prstenovi se prave od industrijske plastike a da se podsetimo, industrijsku plastiku tipa Pa6 ja koristim na nosecim delovima oslanjanja i potrazi malo karakteristike takve plastike po netu. Kod mene su 20mm distanceri oni nalezu na glavcinu a distancer ima svoj ispust na kojem je felna, tako da je kod mene prilicno knap, a na caletovom Renou 11 su fabricke celicare i uvek se mucim sa skidanjem felni sa ispusta na glavcini. Nisi rekao da li postoje tolerancije u konusima tj rupama felni i koliko su one?
Nikada nisam jos cuo za plastiku koja ce na povrsini od 1 cm/2 da izdrzi udar od 4-5-6-7 tona, u zavisnosti od tezine i brzine vozila prilikom udara u neku rupu.. da se felna stvarno oslanja na ispust na glavcini, prilikom ovakvih silovitih udara ya plastika bi se istisla... distancer je nesto drugo...prvo vece je povrsine, drugo nije opterecen radialno na udare,..samo na aksialni pritisak i to onoliki koliko stegnes zavrtnje felne..

DA...naravno da postoji tolerancija konusa, u protivnom musko-zenski konus ne bi imali cvrstu spregu...zato se i ne kupuju proizvoljnoi zavrtnjevi za felne...posle se zalite kako vam otpadaju tockovi...


Onda opet besmislen post...bez komentara...

Predrag B. ::Nemam nameru da se raspravljam. Raspitaj se na drugim mestima. Da si u pravu, zazor između felne bi bio 2 mm u poluprečniku, a na jednu desetu ili manje (kada spoj zapekne pa ne može da se skine točak).
Na kojim mestima si se ti raspitao??? U pekari???

Naravno da ne prave zaor od 2 mm. jer bi se teze tocak centrirao pri postavljanju, morao bi ga drzati rukom...pa ti ruka vrdne i zavrtanj krivo krene...ili ispadne ti felna na zavrtanj koji je tek 2 koraka u navoju pa ostetis navoj...
E zato prave male zazore da vec otvor zavrtnja skoro savrseno bude centriran...do tog savrsenog ga dele tih 0.1 , 0.2 ...a kade sa zavrtnji zategnu tada je tocak idealno centriran i stvara se podjednak zazor izmedju centralnog otvora felne i ispusta na glavcini...

Onda kazes ...

Predrag B. ::Zazor postoji, niko ne kaže da je tu čvrst spoj. Da je čvrst bila bi potrebna presa za skidanje.

Zac, žao mi je, ali nisi u pravu. Stavi lepo na svog Yuga felne sa novijih Yugića i vrlo brzo ćeš da shvatiš o čemu pišem. Šrafovi ne mogu adekvatno da zadrže točak koji radijalno baca zbog savijanja šrafova pod dejstvom opterećenja.
...ono sto ja tvrdim, pa onda pominjes neko savijanje zavrtnjeva M12 ili M14 sa konusom od 16-17 mm ...koji je kvaliteta 10.9 ili 12.9 ..koji jedan moze da podnese preko 1500kg na smicanje...a ima ih 4 komada.....
I sta onda da ti odgovorim na ovo ?????

YUgisa ::Citam ovo i jedino sto sam ja interesantno za ovu temu video je postizanje samokoceceg efekta putem konusa koji je ako se ja nevaram Zac rekao da ne postoji i da se srafovi drze uz pomoc nekog magicnog samokoceceg navoja? Iskreno ne vidim poentu samokocecih navrtki npr na ramenima/sponama i slicno kada se koristi isti ili korak navoja kao i za felnu, kako tu nema samokoceceg efekta? Interesantno da spone i ramena imaju konus na sastavu sa glavcinom sto je totalno glupo jer imas maticu koja je samokoceca koja opet nije potrebna jer je navoj taj koji sprecava odvrtanje. Interesantno da tako propisano stegnuto rame ili spona posle popustanja matice se tesko izbija iz glavcine? Kako sad to?
Procitaj malo o navojima... pa ces znati sta je samokocivi navoj ... a sto se tice konusa..ja nisam rekao da nema ulogu osiguraca od odvrtanja..mozda nsam naglasio, ali to zato sto se to valjda podrazumva..

Predrag B. ::Imali su šrafove koji su bili raspoređeni po većem krugu. Kamioni i autobusi dodatno imaju veći broj šrafova.
Nemam pojma sta je pesnik hteo da kaze..i kakve to veze ima sa temom...normalno je da su na vecoj felni zavrtnjevi rasporedjeni u vecem krugu.... Laughing 

Sledi neverovatna glupost..... odkacen 
Predrag B. ::Neki "konstruktor" je Zastavi propagirao tvoju teoriju i unesrećio je hiljade ljudi, od kojih se mnogi i danas tresu u svojim Yugićima jer nisu zamenili felne.
Onda se javlja kolega koji verovatno koristi presu za skidanje felne sa traktora...posto jedino na njegovom traktoru centralni ispust od 2-3 mm nosi tezinu traktora i trpi svo opterecenje kada izvlaci debla iz sume...
Zuty ::

YUgisa trazi sliku...ali je ne dobija...posto je nemoguca...
YUgisa ::Ja bih da vidim sliku ako moze Wink

Zatim se javlja nas kolega iz Dubrovnika koji je ocigledno ima osnovna znanja o masinstvu i koji je , vidi se, skidao tocak sa auta...bar jednom, pa je zakljucio da centralni otvor ne moze da nosi kada oko njega postoji zazor... a cuo je i za samokocivi navoj i objasnio.. Aplauz  ali je pogresio glavnu ulogu konusa, a to je CENTRIRANJE tocka u osu !!!
YugoM55 ::Po mom mišljenju šrafovi se drže uz pomoć konusa sigurno, jer se općenito konus koristi za povećanje trenja.
A da li je navoj samokočan ili ne to treba pitati zastavine tj. fiatove inžinjere koji su proračunavali spoj...navoj se može učiniti samokočnim kombinacijama sa kutom uspona navoja i reduciranim kutom trenja u navoju...kut uspona mora biti manji....tko je proračunavao ručnu dizalicu ili kakav drugi mehanizam sa nosivim navojem zna. Wink
Ja imam traktor, i potpisujem da ga ne drze samo srafovi, nego si lepo upada u glavcinu i ona ga nosi, ako treba sutra cu slikati Wink
E onda opet Predrag sa nekim nebuloznim postom iz kojeg zakljucujemo da su Zastavine felne iz Eumunije...( pa dobro sto da ne) ..i prica o neko radialnom pomeranju tockova...valjda dok su otpusteni...Sine, zavrtnji na tocku se stezu, pa neces imati to radialno pomeranje!!!
Predrag B. ::Zac, raspitaj se kod vlasnika Zastava iz 2007. i 2008. godine. Oni koji imaju domaće, poljske i rumunske felne nemaju probleme. Pitaj i Miljana.

Radijalno pomeranje postoji i iznosi onoliko koliki je zazor (na pr. 0,1 mm). Savijanje šrafova omogućava pomenuto radijalno pomernje. Problem nastaje onda kada je to pomeranje preveliko pa točkovi počnu radijalno da bacaju.
Onda opet Predrag govori o nekoj vanzemaljskoj plastici koja ima nosivost od 3T. po kvadratnom santimetru...a bez ostecenja.. odkacen 
Predrag B. ::Tvrda plastika, tesno naleganje, raspodela opterećenja po relativno velikoj površini...
Zatim Miljan postavlja sliku glavcine sa ispustom za dobos...bez ispusta za felnu... pa potvrdjuje moju teoriju da je ispust nepotreban!!!
Miljan ::I Trabant ima ispust za centriranje

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  - Page 5 Images?q=tbn:ANd9GcSksSu1rqJ5oJMxRIy0cV8YNs3n8JyS_nOma57R_SE1Xa_tZernBw

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  - Page 5 Url?sa=i&source=images&cd=&docid=rRikbpA_t6wv5M&tbnid=lLPxOp85Axv4qM:&ved=0CAUQjBwwAA&url=http%3A%2F%2Ffarm3.staticflickr.com%2F2571%2F3664370377_bfc9f218ef_o
Onda na moje objasnjen je o plasticnom prstenu, Predrag se opet nesto koprca... sa njegovim postovima...procitali smo ih i malo imaju veze sa temom.. pa pominje tvrdu plastiku..koja je to svi znaju, krta..pa bi se pri strahovitim udarcima raspala u stcu i ispala izmedju felne i ispusta glavcine da se u kom slucaju stvarno oslanja auto na nju...Doh 
Predrag B. ::Sve ti je objašnjeno. Pročitaj sve moje postove detaljno, a ne svaku treću rečenicu u svakom drugom komentaru.

To što je tvrda, ne znači da je krta i da se ne deformiše. Zac, daj da ne gubimo vreme Wink

Zatim ulece XXX, sa samo njemu poznatim komentarom... a vec sam mu objasnio zasto zavrtnji pucaju...od pretegnutosti, od otpustenosti, od nekompatibilnih konusa sa felnom ili zamora starenja...pa sam pomenuo da se po pravilu zavrtnji menjaju na 50 000 km.
[quote="miljanxXx"]ZAC- citam da si pisao negde da stavi papir oko glavcine,pa posle felnu i da izvuce taj papir...
aj da to ti uradis kod mene,jel moze???

Zatim kolega Predrag.....
Predrag B. ::Lepo kažem da Zac selektivno čita komentare. Niko nije napisao da šrafovi ne nose opterećenje. Molim te Zac, čitaj pažljivije jer nije prvi put da se zbog tvoje nepažnje vrtimo u krug.
Pa ko ce druze procitati sve te gluposti koje si napisao???

Onda se javlja nas kolega koji je ocima video da felna ne naleze na glavcinu....svaka cast, na zalost sto nije vise onih sa ocima!!
charjek ::ljudi moji kod mene na proslom autu skoda 120LS centralna rupa nije imala kontakta sa felnom i nije bilo problema sa bacanjem i tresenjem.Dok kod juga ne znam kakva je situacija,ali Predrag nesto spominje pa me interesuje kakve su to nase felne na Jugicima 2007,2008... Cini mi se da su moje bas takve Very Happy
Ceda objasnjava o nekim konkretnim felnama...
junior45 ::
te felne su fabricki krive,posto su i moje bile fabricki krive,skart
Zatim vam Ceda predocava da postoje traktori koji nemaju ispust na glavcini.
junior45 ::kod rakovice nema toga,samo sraf drzi Very Happy
Ali vi naravno ne verujete...vec valjda mislite da je Ceda iszmislio ili napravio nove glavcine za svoj traktor... i onda vam objasnjava jedan od uzroka kidanja zavrtnja...
junior45 ::
veruj mi,i ja sam polomio na traktoru sraf od 12mm od prestezanja,tako da verujem da su i oni tako polomili..nacne se dok se steze i posle pukne..jos posebno ako su stezali sa onim pleumatskim cudom..
Zati ide Mitke sa verujem-neverujem...od Bajage..
mitke ::ZAC svi ti automobili koje si naveo, su imali opterecenje kao moja bicikla, tako da o njima stvarno ne bih trosio reci.

Dalje, zbog cega je mom druagaru tpao tocak koji nije nalezao na centralnu rupu?

Zato sto srafovi trpe opterecenje, ali najveci deo drzi upravo GLAVCINA. Da je to sto ti pricas tacno, "luft" ne bi bio deseta milimetra, nego 2, 3 5 milimetara kome bi to bilo bitno kolika je centralna rupa?

U slucaju da ne verujes, evo ja se javljam dobrovoljno da poozovem Dokica i da od njega uzmemo njegove celicne felne, fabricke i da stavimo na tvog juga ili mog keca biraj ti, i idemo na autoput da vidis pri kojoj brzini ce poceti da trese (jer je nesto veca centralna rupa nnego sto treba da bude). Dalje ukoliko i dalje mislis da pricam nebuloze, ajde da nabavmo brezone, i kada ja kupim gume za moje felne, posto na njima nije odgovarajuca centralna rupa, ja ti dam felne sa gumama i brezonima ili srafovima opet biraj ti, stavi ih na tvog juga tako da ne nalezu na glavcinu, i vozi ih par dana, pa mi se javi pri kojoj brzini ti trese, i javi mi se kad ti otpadne tocak. Jel moze tako, dakle bacamo sve cinjenice? Ako hoces javi se uradicemo, ne da bih ja dokazao nesto ne znam ni ja kome, nego cisto ti da se uveris da to sto pricas nije tacno.
ako nema veze centralna rupa,zasto onima kojima se drzi tocak na brezone puknu brezoni od opterecenja???
Mitketu sam pokusao vise puta da objasnim, ali ne vredi...aj da pokusam ponovo ... Brezoni puknu od zamora, pretegnutosti, otpustenosti, pa tocak landara, ili ako RASPON otvora na felni nije 100% isti kao na glavcini...normalno je dda ce se zavrtnji iskidati..

Zatim kolega iz Dubrovnika ponovo pokusava da vam objasni...kao i ja, ali opet ne vredi..
YugoM55 ::
mitke ::Da je to sto ti pricas tacno, "luft" ne bi bio deseta milimetra, nego 2, 3 5 milimetara kome bi to bilo bitno kolika je centralna rupa?
Nije praktično da luft bude toliki jer bi bilo malo nezgodno centrirati točak prije nego zaviješ prvi šaraf. Znači klapao bi ti par milimetara amo-tamo, pa bi trebao felnu podizati i pomjerati da ubodeš prvi šaraf. Ja bi se složio sa ZACom oko ovoga što on kaže.
Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  - Page 5 Felge-13-yugo-fiat-slika-14017304
Kao što se na gornjoj slici vidi nije baš veliki razmak između rupa za šarafe i centralne rupe. Da su povećali centralnu rupu koji milimetar nebi dobili puno na uštedi materijala (onda se nije puno ni mislilo na štednju materijala) a opet ne mogu je povećavati baš puno jer bi došli pre blizu rupama za šarafe. I opet, bilo bi malo muke oko mijenjanja točkova.

mitke ::ZAC svi ti automobili koje si naveo, su imali opterecenje kao moja bicikla, tako da o njima stvarno ne bih trosio reci.
Kao da Zastavina vozila imaju puno veća opterećenja...
Zatim Mitke pokusava da pobije kolegu iz Dubrovnika, ali bez argumenata... i ne zna razliku izmedju brezona i zavrtnjeva... a nema ih...osim sto zavrtanj ima glavu a brezon navrtku...
mitke ::
Ne bih se slozio sa tobom oko ovoga.

Hoces da kazes da to sluzi samo za centriranje felne?

Zog cega onda fabike ne stavljaju brezone, najlakse resenje?
Zatim Mitke opet pobija teorije koje NJEMU nisu tacne, a nije hteo da uzme od sinoc i da procita nesto i nauci o tematici...
mitke ::
Posto sam sinoc bio toliko nervozan da nisam bio za dalju raspravu, ja sam se ovom recenicom iskljucio iz svega.

Inace ja i dalje stojim pri svemu onome sto sam rekao, i bice tako sve dok me neko ne UVERI u suprotno. Dakle ne teorijama, nego U PRAKSI Very Happy

A ko zeli da se zeza i da rizikuje da mu otpadne tocak, zbog nekih teorija koje po meni nisu tacne, samo napred, ja mu ne branim Very Happy
Onda vam DECKO KOJI IMA MOZGA odgovara...
YugoM55 ::Ni vi nemate dokaz da se takve stvari događaju zbog toga što kažete. Wink
Zatim Predrag sa vec poznatom glupim teorijama... valjda je mislio na stake na koje se oslanja auto...
Predrag B. ::Ne mora da ima centralnu rupu, ali negde mora da se oslanje, a ne samo da leži na šrafovima. Kod zastave je to rešeno preko centralne rupe.

Čedo, felne iz 2007. i 2008. nisu krive, već imaju preveliku centralnu rupu. Ko ne veruje, neka proba.
NE sine, na glavcinu se opterecenje preko felne prenosi preko KONUSA na zavrtnjevima.....rece JA po ko zna koji put!!!! I pokusaca Cedi da kaze da krive felne nisu krive??? Doh 

Ceda mu jasno i razgovetno odgovara...
junior45 ::krive ili lose izbalansirane same felne,drugo nema...los kvalitet
Zatim ide par postova vezanih za sliku koju je postavio Miljan...nebitni su...

Ja postavljam slike felni bez centralnog otvora, a na to Predrag kaze...
Predrag B. ::Nemam više strpljenja.

Naravno, sta drugo da kaze kada ocigledno nikada nije skidao tocak sa nijednog auta... Doh 

Naravno Ceda ga Hebe...a sta drugo!!!
junior45 ::ponestalo mu teorije Very Happy
Onda Miljan pretpostavlja...
Miljan ::Iznutra imaju deo za centriranje.
..jer nikada nije video felnu od Renoa 4, Spaceka, Tavrije, Pezoa, Zaporosca, Skode.... i dr.
A ja mu kazem da NEMAJU sa unutrasnje strane nista za centriranje..a i sta ce im kada imaju zavrtnjeve sa KONUSOM

Zatim i Mitke, koji nikada nije video felnu od pomenutih automobila a nece da se potrudi da vidi....nego ja da mu nadjem sliku...Sine ne treba meni slika, ja sam te automobile radio dok ste se vi igrali u pesku...

Zatim opet Mitke...
mitke ::Nemam ja sta na svog autu da gledam znam kako je kod mene, ali mene konkretno interesuje neka od tih felni iznutra.

Nazalost ne znam nikoga ko ima cokulu Sad


Pekiiii javi se ti imas cokilu da skidas tocak Very Happy
Ocigledno je da nikada nije skinuo tocak sa svog keca, jer da jeste, video ni da mu nije bila potrebna presa za skidanje...

Zatim opet Predrag..... sam sebe naziva retardom,
Predrag B. ::Ne mogu da se raspravljam sa nekim ko fura svoju priču i apsolutno se ne obazire na ono što drugi pišu. Zaista ne mogu da ponavljam iste stvari bezbroj puta jer mislim da nisam mentalno retardiran. Misli šta hoćeš i tumači moje odustajanje kako god hoćeš.
...a mozda i nije daleko s`obzirom da sam mu do sada vec 100 puta rekao kako se prenosi sila sa felne na glavcinu... Predraze PREKO KONUSA NA ZAVRTNJEVIMA... a ON i dalje NE KONTA Doh 

Zatim opet Predrag..
Predrag B. ::Zac, nemoguć si !!!!!!!!!!!

Niko nije rekao da ne postoje felne bez centralnog otvora, već da kada on postoji MORA DA BUDE TAKAV DA FELNA SA ŠTO MANJIM ZAZOROM (na pr. 0,1 mm) NALEŽE NA GLAVČINU! Sve ostalo se smatra promašenom konstrukcijom!

A kako je oslanjanje felne rešeno kod praistorijskih šklopocija koje navodiš, to stvarno ne znam. Ako je samo preko šrafova, u tom slučaju treba zadaviti konstruktore za primer drugima, mada, oni verovatno više nisu živi.

Tvoj je problem ako površno čitaš tuđe komentare (to znači da ne poštuješ sagovornika i da teraš samo svoju priču), ali zamolio bih te da više ne izvrćeš moje izjave i da mi ne pripisuješ ono što nisam napisao.
PA MORA, JER BI INACE DRZAO FELNU RUKOM DOK NE STEGNES ZAVRTANJ, A I OSTETIO BI GA O IVICU FELNE DOK ZAVRCES !!!!
Zasto da zadavis konstruktora za resanja koja su u upotrebi vec 110 godina...mislis da si pametniji od njih....do sada iskazanog ne bih rekao!!!

Pa kako dubinski da ctam tvoje glupe komentare bez zdravog rzauma i logike???

A sam ne verujes nikome, samo sebi...pa idi do auta, uzmi merne lkistice i izmeri zazor izmedju glavcine i felne...ako ga nema znaci NOSI ispust glavcine...a JA ako ne nadjes zazor, pojedem tu felnu sa sve gumom javno na Terazijama!!!

Zatim Yugi...
YUgisa ::
A magnezijum, karbon i druge legure? Malo stur opis?

To sto ti pises Zac je zacaran krug... Ti stavljas tekstove ljudi koji su koliko mi znamo samo prosti korisnici interneta kao i mi ovde. Znaci isto tako kako ti tu stavis link do njih oni mogu da stave tamo link od ove teme i jedni druge podrzavate u krug. Da li ti imas uvid znanje i mozes da nam preneses to od te osobe? Odkud znas da on nije procitao to od nekog drugog i napisao to ili je isto tako kao ti video Dijanu u skontao a ona nema centralnu rupu i to onda nije potrebno? Ako ja odem sad na :BMR: forum i napisem temu koja nije u skladu sa time sto ti izjavljujes i recimo Predrag stavi link do te teme, da li je onda tvoja prica pobijena? Mislim da je krajnje nepotrebno postavljati linkove sa raznih sajtova i foruma koje su tekstove pisali vecinom ljudi istog tehnoloskog nivoa kao i mi sa foruma. Nadji mi nekog sa diplomom i koje radio dizajniranje automobila pa to potvrdi. Ako ne mozes onda izvoli brani svoju teoriju samostalno a ne primerima sta je rekao Pero, Mujo, Zoki, Haso i ne znam ja ko na drugom forumu ili sajtu jer nisu ni malo bitni u ovoj raspravi...

PS: Koliko ja vidim, gospodin iz ZR nije pisao iz svog iskustva i koristeci svoje znanje nego je kopirao tekst gospodina iz Svilajnca...
Pa sta da vam posstavim kada se samo to nadje na netu ??? a stavio sam to kad vec necete da pronadjete sami...

Onda Miljan i Predrag sa slicnim komentarima...
Predrag B. ::Sam sebi skače u usta sve vreme. Ovo još nisam doživeo odkacen
Cime pobijam sebe??? Linkove koje sam postavio nisam ni citao detaljno...jer bi mi trebalo dva dana...

Ja sam ovde u ovoj temi na bar 20 mesta objasnio cemu sluzi centralni otvor na felni a cemu konusi na zavrtnjima ili navrtkama ako su u pitanju bezglavi zavrtnjevi , takozvani "brezoni"




















_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  - Page 5 Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od ZAC Sub 26 Okt 2013, 22:47


_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  - Page 5 Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od YugoM55 Ned 27 Okt 2013, 00:23

ZAC ::
Zatim se javlja nas kolega iz Dubrovnika koji je ocigledno ima osnovna znanja o masinstvu i koji je , vidi se, skidao tocak sa auta...bar jednom, pa je zakljucio da centralni otvor ne moze da nosi kada oko njega postoji zazor... a cuo je i za samokocivi navoj i objasnio.. Aplauz  ali je pogresio glavnu ulogu konusa, a to je CENTRIRANJE tocka u osu !!!
Naravno da konusi za to služe, to im je primarna namjena u ovom slučaju, da centriraju...ali mislim da isto zbog trenja na dodiru sprečavaju odvrtanje šrafova...uz samokočeći navoj.

A što se radijalnog pomjeranja tiče...
Moje slobodno razmišljanje je ovako; ako su presjeci felge i gume homogeni i njihovi materijali homogeni, felga balansirana to bi valjda značilo da je masa jednoliko raspoređena...ako je guma centrirana nebi trebalo biti radijalnog pomjeranja... (možda sam upravo napisao nešto glupo Embarassed  )  
A ako i jesam napisao nešto glupo što kaže ZAC ti šrafovi su priličnog poprečnog presjeka i nebi baš rekao da će se četiri šrafa na sve četiri gume saviti za 0,1mm. Smile 

Trebali bi malo ohladiti ipak...stvar je u tome da niti ZAC, niti ja, niti mi, niti vi nemate konketan dokaz da centralna rupa služi za to što mislimo da služi...to zna onaj inžinjer koji je proračunavao točkove, oslanjanje i ostalo vezano uz to.

Evo da ne kažete da ZAC daje samo neke istočne kočije...
Citroen DS dakle, popularna žaba, automobil sa hidropneumatskim ovjesom, motorom ne manjim od 1.9, težine 1300Kg, max. brzina 145 Km/h...na trebam govoriti da je ovaj automobil inžinjersko čudo i sigurno nisu zanemarili spajanje felge s glavčinom.
Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  - Page 5 DS+ICCCR+2
Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  - Page 5 042kq
Na ovoj slici ne da nema ispupčenje, nego ima rupu. Very Happy 
Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  - Page 5 42_xl
YugoM55
YugoM55
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 746
Godina : 30
Lokacija : Dubrovnik
Datum upisa : 13.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  - Page 5 Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od YUgisa Čet 31 Okt 2013, 21:04

Reno 11 i propisano stegnut tocak sa moment kljucem i fabrickim celicnim tockovima:
Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  - Page 5 7jb4


Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  - Page 5 0uw5



Nisam siguran koliko se tacno vidi bas jasno na slici, uzivo se vidi jasno da je spoj izmedju felne i glavcine sjajan...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  - Page 5 Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 5 od 5 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu