Izduvne grane na sohc motorima

+9
NikolaBoss
junior45
Miljan
doktor
civera
128zfa
Inferno
crank
YUgisa
13 posters

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Ići dole

Izduvne grane na sohc motorima - Page 2 Empty Re: Izduvne grane na sohc motorima

Počalji od YUgisa Uto 06 Jan 2015, 23:45

Razmisljam danas o izradi neke izduvne grane, razmisljao sam da ne bude klasicna 4-2-1 izduvna grana nego samo da napravim 4-2 granu koja bi isla umesto fabrickog kolektora, a da se onda na nju srafi klasicna dvocevka sto bi u jednoj meri smanjilo cenu i komplikaciju izrade... Plus mislim da bi to bilo ok resenje, cilj je svakako napraviti jednaku duzinu tih cevi, ne igranje oko idealnih mera radi najboljeg moguceg efekta posto je to svakako diskutabilna prica. Spoljne dve cevi bih usustini odradio kao i kod fabrickog kolektora, e sad dve krace treba oblikovati drugacije da se dobije na duzini kako bi bile kao ove spoljne... To sam mislio postici tako da umesto da cev ide na dole odmah kao kod fabrickog kolektora, da ide mozda na gore pod 45 stepeni ili manje, mozda u stranu i onda da ima jedan polukrug pa da se vrati dole i tako da se dobije na duzini. Takodje sam razmisljao mozda o koriscenju onih gotovih kolena za centralno grejanje, cini mi se da ih zovu hamburski luk, mislim da bi nesto tipa 5/4 bilo ok, to je ako se nevaram nekih 31mm unutrasnji precnik. To je relativno debelih zidova, gore je pozicionirano tako da ne verujem da bi lako istrulilo a moglo bi spolja da se prefarba za neki vuzelni izgled. Jedino su malo te flansne sta li su sto idu na glavu problematicne za izradu (ovaj kraj sto ide kod dvocevke bi mogao da se uzme od neke druge dvocevke), ne znam kolika je mogucnost da se odsece sa fabrickog kolektora i zavari, znam da svi kazu da se to tesko vari ali ipak...

Neko misljenje, savet za ludu ideju? Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61445
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Izduvne grane na sohc motorima - Page 2 Empty Re: Izduvne grane na sohc motorima

Počalji od junior45 Sre 07 Jan 2015, 02:30

Ne mogu stvoriti sliku u glavi,inace bi dao neku ludu ideju Very Happy
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34826
Godina : 32
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Izduvne grane na sohc motorima - Page 2 Empty Re: Izduvne grane na sohc motorima

Počalji od Predrag B. Sre 07 Jan 2015, 11:22

Pored izduvne i usisna grana ima nejednake dužine vodova za svaki od cilindara. To je mnogo nepovoljnije. Yugo je toliko nesavršen da ima mnogo interesantnijih stvari za doradu od ovoga što je kod svih standardnih automobila urađeno na istu foru.
Predrag B.
Predrag B.
SOHC 1498ccm 85ks

Broj poruka : 6738
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 14.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Izduvne grane na sohc motorima - Page 2 Empty Re: Izduvne grane na sohc motorima

Počalji od YUgisa Sre 07 Jan 2015, 11:40

Gledao sam malo danas, nisam ni skontao do sada da izduvna nije ni simetricna xD
Izduvne grane na sohc motorima - Page 2 CAM01643

Ali je razlika oko 2cm, tako da ova najduza ce ostati ista kao i fabricka, ova leva malo kraca treba malo da se preoblikuje da se dobije 2-3cm koliko je kraca...

Sto se tice ove dve kratke da se produze, imam dve verzije.

Prva:
Izduvne grane na sohc motorima - Page 2 Image

Da skrene u stranu i onda da se napravi da ide na dole postepeno...

Druga:
Izduvne grane na sohc motorima - Page 2 Image

Ova opet ostaje u istom vertikalnom pravcu kao i fabricka, samo sto umesto da ide na dole odmah ide malo na gore...


Sta su ogranicenja projekta, barem u mojoj glavi, to je da cena bude do 50ak evra, da cevi budu jednakih duzina (oko 25cm), 4 cevi da budu 29-31mm unutrasnjeg precnika i da se spajaju u dve oko 38mm (mislim da pase 6/4 cev), da ni jedan ugao ne bude preko nekih 60 stepeni tj da budu jako blage krivine uz naravno da pase sve u fabricki motorni prostor i na dvocevku. I naravno sonda ostaje na svojoj poziciji.

Predraze, usisina grana nije isto kao izduvna po konstrukciji... Slazem da nije ni usisna savrsena, ali se zato problem sa duzinom delimicno kompenzuje uglom kanala u odnosu na osu leptira... Prvi kanal u usisnoj do leptira je pod 90 stepeni dok je poslednji pod blazim uglom a i druga vozila isto imaju "nesavrsene" usisine ko sto je EFIjeva ili na fazon karburatorske (npr Opeli). Retki su auti koji imaju usisinu kao npr 1.6 16v iz Fiat Brava gde su koliko toliko kompenzovali duzine usisavanja za svaki cilindar oblikom usisine. Niti niko ne kaze da mozda necu napraviti i neku usisinu, o tome sam razmisljao puno, a ova ideja za izduvnu mi je pala na pamet par dana posle onog mog merenja izduvne pre koju poruku a juce dok sam stavljao nosace motora sam malo bolje pogledao kakve su mogucnosti. Ususutini tematika nije sta je bitnije, ako krenem od mog Yuga, mehanicki nema jos mnogo sta da se unapredjuje...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61445
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Izduvne grane na sohc motorima - Page 2 Empty Re: Izduvne grane na sohc motorima

Počalji od junior45 Sre 07 Jan 2015, 11:45

Bar je usis lako resiti Very Happy
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34826
Godina : 32
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Izduvne grane na sohc motorima - Page 2 Empty Re: Izduvne grane na sohc motorima

Počalji od YUgisa Sre 07 Jan 2015, 12:15

Nije to bas lako, zbog brizgaljki ali cak i to da izostavimo, prica je malo jednostavnija za neki ITB, ovako kako bih ja napravio za 1 leptir ali da ima jednaku duzinu usisavanja za svaki cilindar sa mozda trubicama u usisu nije tako jednsotavno napraviti... Ali nije sad prica o usisu, nego izduvu Wink Verujem da bi se sa ovakvom izduvnom izbeglo i javljanje rezonancije koja je upecatljiva kod vecine duzih dvocevki..

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61445
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Izduvne grane na sohc motorima - Page 2 Empty Re: Izduvne grane na sohc motorima

Počalji od ZAC Sre 07 Jan 2015, 12:25

Ovako povrsno, bez mozganja...mislim da ti ova devijacija unutrasnjih cevi nece biti dobro resenje..svaka krivina koci gasove ka izlazu, automatski ce se gubiti na snazi, zagrevace se vise ta dva izduvna ventila..itd itd...sve u svemu mislm da je promasaj..

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Izduvne grane na sohc motorima - Page 2 Empty Re: Izduvne grane na sohc motorima

Počalji od YUgisa Sre 07 Jan 2015, 12:41

Ako su cevi jednakih duzina, puls druga dva cilindra pravi vakum za druga dva cilindra koji pomaze izvlacenju izduvnih gasova iz cilindara. Kod fabrickog sistema se to ne desava jer su razlicite duzine pa se stvaraju preklapanja u izduvu tako da isto na unutrasnja dva cilindra dobijes losije izgaranje... Mislim da blage krivine (ja sam to bzvz iscrtao nabrzaka cisto da pokazem sta mislim) sa punim precnikom koji je nesto i veci od fabrickog nece sigurno praviti problem... Takodje postoji mnogo primera sportskih izduvnih grana koje daju povecanje snage iako krivudaju vise od fabrickih ali su istih duzina... Ovo je primer npr za turbo 1.4 SOHC (koji je poreklom slican Floridinom tj i nasim 1.1/1.3)...
Izduvne grane na sohc motorima - Page 2 IMG_2952

Evo primer jedne cele 4-2-1 izduvne grane sad vec ne secam se za koji auto (mozda 1.2 16v Punto):
Izduvne grane na sohc motorima - Page 2 Dsc8444

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61445
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Izduvne grane na sohc motorima - Page 2 Empty Re: Izduvne grane na sohc motorima

Počalji od ZAC Sre 07 Jan 2015, 12:51

Aha...da ok, sa blazim spiralnim krivinama...sto manej naglih prelaza pravaca... na ovoj poslednjoj slici mi se nekako nesvidja..prvi se uliva u drugi vec posle 10-15 cm...pa u jednu, a treca u istu tu...a cetvrta ide sama u jednu..pa se sve na kraju ulivaju u poslednju...

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Izduvne grane na sohc motorima - Page 2 Empty Re: Izduvne grane na sohc motorima

Počalji od YUgisa Sre 07 Jan 2015, 13:09

Opticka varka je to na poslednjoj Wink
Izduvne grane na sohc motorima - Page 2 Dsc84442

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61445
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Izduvne grane na sohc motorima - Page 2 Empty Re: Izduvne grane na sohc motorima

Počalji od ZAC Sre 07 Jan 2015, 15:09

Da...slabo se vidi krivina..a i var ispao kao da je na prvu cevku...nisam zapazio odma...

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Izduvne grane na sohc motorima - Page 2 Empty Re: Izduvne grane na sohc motorima

Počalji od YUgisa Sre 07 Jan 2015, 15:11

Dobro sad kad smo utvrdili da ce krivine biti ok i da ima i drugih stvari koje mogu da se urade ali da necemo o tome, neko misljenje o nacinu izrade i to? Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61445
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Izduvne grane na sohc motorima - Page 2 Empty Re: Izduvne grane na sohc motorima

Počalji od YUgisa Sre 21 Jan 2015, 13:19

Merio sam pre neki dan i stalno zaboravim, krivine unutrasnjih cevi ne bi cak ni morale toliko da krivudaju kao sto sam ja ucrtao iznad, dovoljno bi bilo cak i ovoliko da se kompenzuje duzina u odnosu na druge cevi:
Izduvne grane na sohc motorima - Page 2 Image

Ovo bi ispalo i prostije nego sto sam mislio, vec se razmisljam da mozda uradim neku kombinaciju da mozda malo vise krivudaju ali da imaju vecu duzinu kako bi dobile "idealnu" zapreminu za fabricki auto Wink Posto ako se uradi samo uparivanje duzina koliko je najduza fabricka cev, sa nesto vecim precnikom dobije se malo manja zapremina od idealne pa bi cev trebalo produziti nekih 50% tj oko 12-15cm. Ne znam sad za koju soluciju da se odlucim, da li komplikovanije sa mozda malo vise krivina (naravno sto blaze sa vecim radijusom) ali odgovarajuce zapremine ili jednostavnije sa nesto manje krivina ali manje zapremine od idealne za oko 30% posto.

Takodje sam merio dvocevku, ona je cak i veca za 22% nego sto bi trebala tako da tu nema problema Very Happy Verovatno cu je i skratiti malo ako budem pravio novu Very Happy

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61445
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Izduvne grane na sohc motorima - Page 2 Empty Re: Izduvne grane na sohc motorima

Počalji od Crazy128 Sre 21 Jan 2015, 13:45

Ja bi napravio dužu 4u1 i rešio problem. Lambda se uvije gde se spajaju sve četiri cevke i to je to. Ako bi radio granu na svom jugu to bi bilo najprostije rešenje. A 4-2-1 mi nešto nije zanimljiva.
Crazy128
Crazy128
SOHC 1290ccm EFI 67ks

Broj poruka : 2816
Godina : 33
Lokacija : Lebane
Datum upisa : 10.12.2012

https://www.facebook.com/LeWolf90

Nazad na vrh Ići dole

Izduvne grane na sohc motorima - Page 2 Empty Re: Izduvne grane na sohc motorima

Počalji od YUgisa Sre 21 Jan 2015, 14:14

4-1 je za trkacke aute vise... Meni nisu bitni nesto nizi obrtaji ali srednji obrtaji mi ipak puno znace pored visokih obrtaja. 4-1 jeste lakse napraviti ali nije ono sto ja zelim Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61445
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Izduvne grane na sohc motorima - Page 2 Empty Re: Izduvne grane na sohc motorima

Počalji od YUgisa Sre 29 Apr 2015, 17:54

Ove slike sam trazio, ubih se onda kad sam pokrenuo temu i sad slucajno naletim na kompu. Ovo je kopija od one par slika iznad postavljene, da stavim malo bolje slike koje to detaljnije prikazuju, ja usustini od ove ideje nisam odustao ali jesam je odlozio zbog finansijskih razloga:
Izduvne grane na sohc motorima - Page 2 DSC_0937
Izduvne grane na sohc motorima - Page 2 DSC_0944

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61445
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Izduvne grane na sohc motorima - Page 2 Empty Re: Izduvne grane na sohc motorima

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu