Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike

4 posters

Ići dole

Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike Empty Re: Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike

Počalji od Velibor Sre 05 Dec 2012, 12:49

darko.su84 ::ova tema je stara skoro 3 godine druze
Tema je stara ali iskustvo u voznji od 4 godine je za mene dragoceno da bih znao sta me ceka u eksploataciji. Nazalost, clan the_doctor nije duze vremena aktivan pa bih se obratio svima koji voze te Skale 55, proizvodnje 2008.
Kupio sam belu Skalu 55, 2008. godiste sa predjenih 8600 km za 1860 Evra (sa porezom). Prethodni vlasnik je imao problema sa petom brzinom i menjao je zupcanik na nekih 6000km. Ja sam presao nekih 400 km kada je poceo menjac da krci pri ubacivanju u drugu brzinu. Obzirom da pedantno odrzavam automobile odmah sam ga odvezao u ovlasceni servis gde je zamenjen sinhron, zupcanik za drugu brzinu i klizna prirubnica. Usput je zamenjen set kvacila i sve to zajedno je izaslo 22000 dinara. Polovni menjac sa 5 brzina je reda 50 Evra. Video sam rasklopljen menjac i shvatio sam da je promenjen nacin sinhronizacije u odnosu na moju Zastavu 101 lux iz 1977 godine. Kod stare Zastave menjac radi 35 godina, 160000 km bez ikakvih problema.
Sam majstor mi je rekao da je bez kose ostao koliko je menjaca otvorio kod tih zastava pri kraju proizvodnje.
Znao sam za generalke na 30 000 km ali za probleme sa menjacem sam saznao i osetio na svojoj kozi tek kada sam kupio "nov" auto.
Kakva su vasa iskustva?
Da li da trazim cetvorostepeni menjac sa starim sistemom sinhronizacije kod koga su sinhroni preseceni?
Moze li da se prenize u petostepenom menjacu sistem sinhronizacije iz starih cetvorostepenih?
Velibor
Velibor
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 56
Godina : 66
Lokacija : Nis
Datum upisa : 25.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike Empty Re: Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike

Počalji od danijeldokic Sre 05 Dec 2012, 13:26

Pozdrav kolega,da se ja javim,pošto je moj auto mlađi mesec dana od Docinog.
Imao sam na 13000 km isti problem sa petom brzinom,izbacivao je iz pete i krčao u trećoj.Elem,u servisu su to otklonili u okviru garancije.
Sad imam 85000 km pređenih i hoće i kod mene da zakrči druga brzina,ali ga još uvek vozim tako,planiram da nađem neki od novijih menjača i da ga kompletno prepakujem,stavim odnos 13/53 sa 5 brzina i sredim sve da funkcioniše kako treba i samo dobro kvačilo,tipa Mekarm ili nešto skuplje(sad inače i imam Mekarm,promenio sam fabrički Ruen letos tek),i to je to.
Što se motora tiče,samo redovna kontrola,ulje na 5000 km stavljaš kvalitetno i ne bi trebalo biti nekih većih problema. Administratori nek premeste temu u odgovarajuću sobu!
danijeldokic
danijeldokic
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 786
Godina : 37
Lokacija : selo Boljetin 19220 Donji Milanovac
Datum upisa : 23.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike Empty Re: Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike

Počalji od Miljan Sre 05 Dec 2012, 18:22

Tip sinhronizacije ne zavisi od toga da li je menjac cetvorostepeni ili petostepeni, nego od godine proizvodnje.
Do 1983. je komplet stari tip, Porsche sistem sinhronizacije, od 1983. do 1995. je prva i druga brzina novi tip, Borg Warner sistem sinhronizacije, treca, cetvrta i peta stari tip, Porsche sistem, posle 1995. je komplet novi tip, Borg Warner sitem.
Novi tip je bolji jer se znatno lakse i preciznije salta, ali je mana sto u vecini slucajeva kad pocne da krci strada i sinhron i zupcanik i klizna prirubnica iliti ogrlica, a stari tip je izdrzljiviji i zupcanik jako retko, gotovo nikad ne strada, a u slucaju krcanja, tj. istrosenja sinhrona dovoljno je samo okrenuti sinhon kontra i kao da je nov stavljen, jer sad radi stranom kojom nije radio.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike Empty Re: Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike

Počalji od Velibor Sre 05 Dec 2012, 20:07

Znao sam da napravim razliku izmedju cetvorostepenih menjaca. Stari tip sinhronizacije se prepoznaje po srafu sa kuglicom na kraju sajle kvacila. Taj sraf u produzetku kuglice je za kljuc 17 i kontramatica za kljuc 10.
Miljan je, kao i obicno, pomerio granice i rasvetlio dalju podelu menjaca prema nacinu sinhronizacije posle 1983. godine.
Hteo bih da udjem u investiciju da nabavim petostepeni menjac, kompletno sa starim sistemom sinhronizacije i bila bi mi korisna informacija gde to moze da se nadje u Nisu. Koliko vidim takav menjac bi morao da se napakuje najmanje od dva menjaca. Miljan bi trebao da (se) preporuci nekog ko to radi bolje od njega Cool .

Jos pitanja:

-Odakle se dobija informacija o broju obrtaja za Skalu 55 sa elektronskom tablom?
-Ima li neko elektricnu semu za navedeni model?
-Da li je prvi polozaj prekidaca za brisace polozaj za programirani rad ili za manju brzinu? Uputstvo se ne slaze sa izvedenim stanjem. Kod mene ima dve brzine za brisace, programirani rad ne vidim da ima.
-Sta znaci odnos 13/53 kod menjaca sto je pomenuo danijeldokic?
Velibor
Velibor
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 56
Godina : 66
Lokacija : Nis
Datum upisa : 25.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike Empty Re: Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike

Počalji od YUgisa Sre 05 Dec 2012, 20:14

To je odnos u diferencijalu, starije zastave 101 i 45ice imaju 13/53 sa 4 brzine, novije Zastave imaju 17/64 sa 5 brzina i starija Poly vozila bi trebala da imaju 13/53 sa 5 brzina... Sa 13/53 imas bolje ubrzanje Wink

PS: Posto ovo nema bas veze sa automobilom ovog clana, sutra cu da prebacim ovaj deo poruka u tuning...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61555
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike Empty Re: Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike

Počalji od danijeldokic Sre 05 Dec 2012, 20:33

Nažalost fabrički nema programiranog rada brisača,samo prva i druga brzina. A ovo ostalo već ne znam.
danijeldokic
danijeldokic
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 786
Godina : 37
Lokacija : selo Boljetin 19220 Donji Milanovac
Datum upisa : 23.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike Empty Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike

Počalji od Miljan Sre 05 Dec 2012, 20:41

Velibor ::Znao sam da napravim razliku izmedju cetvorostepenih menjaca. Stari tip sinhronizacije se prepoznaje po srafu sa kuglicom na kraju sajle kvacila. Taj sraf u produzetku kuglice je za kljuc 17 i kontramatica za kljuc 10.

Nema to veze sa tipom sinhronizacije, taj sraf je isao do 1978-79. god, a kasnije ona viljuska sa poluvaljkom, a menjaci su bili identicni.
Do 1983. je isao prenos diferencijala 13/53 sa kojim je auto znatno startniji i elasticniji u odnosu na noviji 17/64.

Velibor ::Odakle se dobija informacija o broju obrtaja za Skalu 55 sa elektronskom tablom?

Sa kontakta 1 bobine, zelena zica.

Velibor ::Ima li neko elektricnu semu za navedeni model?

Evo sema table, ostatak instalacije je kao na svim Skalama.

Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike Rot6p2ynct35l8yqia4q_thumb Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike Jm1hz1su8fr16990sv1k_thumb

Velibor ::Da li je prvi polozaj prekidaca za brisace polozaj za programirani rad ili za manju brzinu? Uputstvo se ne slaze sa izvedenim stanjem. Kod mene ima dve brzine za brisace, programirani rad ne vidim da ima.

Kod novijih Skala prvi polozaj je za manju brzinu, drugi za vecu, dok je kod starijih prvi za programiran rad, drugi za kontinualni.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike Empty Re: Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike

Počalji od Velibor Čet 06 Dec 2012, 19:40

Bilo bi korisno da izvedemo zakljucak sta je najbolje raditi kod zadnjih Skala koje na osnovu informacija iz ovlascenog servisa dosta cesto imaju problem sa menjacem. Cak je i sef tog servisa koji vozi Z101 odbacio petostepeni menjac zadnje generacije i ugradio neki stariji.

Velibor
Velibor
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 56
Godina : 66
Lokacija : Nis
Datum upisa : 25.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike Empty Re: Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike

Počalji od Miljan Čet 06 Dec 2012, 21:53

To sto si ti cuo treba uzeti sa rezervom, iz iskustva sa vise Zastava iz poslednjih serija sa predjenom kilometrazom od 50000 do 100000km, apsolutno niko nije imao problem sa menjacem, sve radi kao i prvog dana.

A za vecinu "majstora" je vrhunac popravke menjaca skidanje neispravnog i ugradnja drugog polovnog (pitanje kakvog).
Kad god sam kupio menjac "u extra" stanju po "extra" ceni, ispostavilo se da je za otpad, a kad god sam kupio neki za delove ili u nepoznatom stanju za male pare, bio je odlican.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike Empty Re: Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike

Počalji od Velibor Pet 07 Dec 2012, 10:06

Miljane, izuzetno cenim tvoje znanje ali nemoguce je da imas vece iskustvo sa Zastavinim vozilima od Nisauta. Oni su ovlasceni servis godinama, izmedju ostalog i za Zastavina vozila. Ako njihov stari majstor Mile kaze da je ostao bez kose, a stvarno nema kosu Smile , otvarajuci menjace tih Skala zbog krcanja, ja moram u to da verujem posebno sto sam osetio i na svojoj kozi. Oni su imali instrukcije iz fabrike da u takvim situacijama menjaju zupcanik, sinhron i kliznu prirubnicu. Ako je meni otkazala druga brzina na 8600 km ne mogu da poverujem da se to nece ponoviti jer je tehnologija ostala ista.
Ako si u mogucnosti da mi napakujes menjac sa starim sistemom sinhronizacije javi se da se dogovorimo Cool .
Velibor
Velibor
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 56
Godina : 66
Lokacija : Nis
Datum upisa : 25.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike Empty Re: Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike

Počalji od danijeldokic Pet 07 Dec 2012, 13:37

Velibor: Nije da branim ni Miljana ni bilo koga,ali POTPISUJEM x situacija u kojima su mi majstori rekli da nemaju kose na glavi koliko su puta uradili neke stvari za koje tvrde da su u pravu,ali kad se posle nađe pravi kvar,za kojeg se ispostavilo da je Miljan već rekao da fali,posle se svi povuku u ćoše.
Tako je bilo sa npr. Mekarm setom,sa ležajem,sa weber karburatorem,sa semeringom na radilici,sa xenonima itd itd!
danijeldokic
danijeldokic
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 786
Godina : 37
Lokacija : selo Boljetin 19220 Donji Milanovac
Datum upisa : 23.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike Empty Re: Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike

Počalji od YUgisa Pet 07 Dec 2012, 14:30

Ja se izvnjavam, ali Yugodriver i ja smo hvalili prvo MecArm set kvacila Mig

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61555
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike Empty Re: Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike

Počalji od Miljan Pet 07 Dec 2012, 18:18

Velibor ::Miljane, izuzetno cenim tvoje znanje ali nemoguce je da imas vece iskustvo sa Zastavinim vozilima od Nisauta. Oni su ovlasceni servis godinama, izmedju ostalog i za Zastavina vozila. Ako njihov stari majstor Mile kaze da je ostao bez kose, a stvarno nema kosu Smile , otvarajuci menjace tih Skala zbog krcanja, ja moram u to da verujem posebno sto sam osetio i na svojoj kozi. Oni su imali instrukcije iz fabrike da u takvim situacijama menjaju zupcanik, sinhron i kliznu prirubnicu. Ako je meni otkazala druga brzina na 8600 km ne mogu da poverujem da se to nece ponoviti jer je tehnologija ostala ista.
Ako si u mogucnosti da mi napakujes menjac sa starim sistemom sinhronizacije javi se da se dogovorimo Cool .

Sto ga nisu popravili ako su ovlasceni servis ?
Jako profesionalan servis u kome seku zice od kocionih plocica da se ne bi palila lampica i rade reglazu tako da auto sam pravi polukruzno kad pustis volan, a za razlicit nagib tockova novog vozila, kazu mora to tako dok legne. Doh
Tehnologija je ista sad vec skoro 30 god, i ljudima nisu crkavali menjaci, jedino ako je pao kvalitet izrade pri kraju proizvodnje, ali ti isti delovi se prodaju i po prodavnicama rezervnih delova, pa ja nisam imao problem nikad.
Mogu da napravim petostepeni menjac sa starim tipom sinhronizacije, ali zupcanik prve za taj tip je skoro nemoguce naci, jer je razlicit odnos, postoji sa 43 i 45 zuba, i ako se stavi neodgovarajuci, menjac zuji.
Petostepeni i noviji cetvorostepeni imaju 45 zuba, a stari cetvorostepeni 43 zuba.
I kod zupcanika trece postoji ta razlika, ali se mogu naci.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike Empty Re: Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike

Počalji od Velibor Pet 07 Dec 2012, 22:00

Ja sam kupio delove a u servisu su ih ugradili i krcanje je prestalo.
Ali moja voznja posle toga je bila pod psihickim opterecenjem da ce to ponovo da se desi. Skala je sada u garazi van Nisa, vozim starog preko zime. Pozvacu te da probas Skalu kada je budem dovezao kad prodje zima i videcemo sta je najbolje da se uradi, voziti dok ne zakrci ponovo ili odmah stavljati drugi menjac, makar i petostepeni sa kombinovanim sistemom sinhronizacije, prva i druga po novom, ostale po starom sistemu.
Prica sa pakovanjem menjaca, koliko vidim, zbog delova, nije bas jednostavna.
Velibor
Velibor
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 56
Godina : 66
Lokacija : Nis
Datum upisa : 25.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike Empty Re: Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike

Počalji od Miljan Sub 08 Dec 2012, 00:30

Ja sam razumeo da nisu resili problem, pa te to i dalje muci, ako je sad sve ok, nema razloga za brigu.
Kupio sam menjac sa novim tipom sihronizacije koje je presao 50000km, kad sam ga otvorio bio je bukvalno kao nov, na sinhronima se tek nazirao trag pocetka trosenja, kao da su presli 5000 a ne 50000km.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike Empty Re: Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike

Počalji od Velibor Sub 08 Dec 2012, 15:21

Problem je resen i dobio sam fabricku preporuku koju su mi rekli u servisu da ne prelazim naglo iz brzine u brzinu. Treba malo da se zastane. Jedan prijatelj kome krci menjac kod ubacivanja iz trece u drugu, problem resava tako sto pritisne kvacilo i izbaci iz trece, pusti kvacilo, pritisne kvacilo ponovo i tek onda ubacuje u drugu(bez medjugasa).
Ja sam probao sledece: zapamtio sam broj obrtaja na 40km/h u drugoj brzini. Kada prelazim iz trece u drugu na 40km/h, izbacim iz trece, pustim kvacilo i podignem broj obrtaja na zapamcenu vrednost i onda, sa pritisnutim kvacilom odmah ubacujem u drugu. Probao sam jednom i nisam bio odusevljen iako bi teorija trebala da bude dobra, to je klasican medjugas.
Velibor
Velibor
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 56
Godina : 66
Lokacija : Nis
Datum upisa : 25.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike Empty Re: Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike

Počalji od Miljan Sub 08 Dec 2012, 15:40

Da vidis kako ja saltam, onda bi trebao svakih 50km da menjam sinhrone. Laughing
A imam komplet novi tip i nikad nisam imao problema sa tim.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike Empty Re: Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike

Počalji od Velibor Sub 08 Dec 2012, 20:07

Steta bi bila da ne iskoristim privilegiju sto zivimo u istom gradu, znam da mi Danijel zavidi Smile
Cekamo lepse dane za voznju i onda bih voleo da vidim kako vozis i kako izgleda tvoja radionica.
Velibor
Velibor
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 56
Godina : 66
Lokacija : Nis
Datum upisa : 25.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike Empty Re: Novi vs stari tip menjaca, prednosti, mane i razlike

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu