KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"

+2
Pedja
zastava101b
6 posters

Ići dole

KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"  Empty KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"

Počalji od zastava101b Pet 14 Nov 2008, 10:03

Zbogom "jugo"


U KRAGUJEVAČKOJ "Zastavi" u utorak oko 9 časova počela je montaža poslednjeg automobila "jugo". Na trakama više nema ni "floride", a proizvodni "konvejer" naše najjače fabrike automobila biće zatvoren i za treći, najnoviji model - "zastavu 10". "Desetka" će čekati završetak rekonstrukcije "Lakirnice", a onda će se ovaj model proizvoditi pod oznakom - "punto".
Bez uobičajene svečanosti, koja je pratila gašenje prethodnih "Zastavinih" modela, bez prisustva javnosti, program kragujevačke Fabrike automobila otišao je u penziju. Više desetina radnika, koji su angažovani na sklapanju nekoliko poslednjih modela, i sami su iznenađeni takvim potezom novih vlasnika. Vele, na prvi pogled ništa nije ukazivalo da oznaka "jugo" odlazi u vitrine istorije.
- Starije kolege su više "sebi u bradu" mrmljale da im je žao - svedoči jedan od mlađih radnika "Zastave", a ni sam nije želeo da se predstavi. - Kod jednog, koji je završio posao, primetio sam i suze. Odmah smo dobili nove zadatke...
Direktor fabrike "Zastava auto" Zoran Bogdanović kaže da je proizvodnja "zastave 10" obustavljena sve dok se prateći pogoni ne osposobe za potrebe nove fabrike:
- Ovih dana ćemo tačno znati kada će krenuti proizvodnja tog modela pod oznakom "punto". Izmeštanje opreme je počelo i kada budemo znali rokove i tehničke detalje za završetak drugih obaveza, biće nam poznat i datum kada će krenuti "punto". U svakom slučaju taj posao se neće čekati dugo.
Pod nadzorom italijanskih stručnjaka u utorak su počeli i prvi ozbiljniji poslovi na raščišćavanju pogona. Pravi se prostor za postavljanje savremene opreme za proizvodnju novog "Fijatovog" programa. Na ovim posloviima, kako je najavljeno, biće angažovano oko hiljadu radnika. Do 2010. godine, nova fabrika će biti osposobljena za proizvodnju oko 300.000 vozila "A" i "B" klase. Procene stručnjaka su da će samo u kragujevačkoj fabrici biti angažovano oko 8.000 radnika, a da će bar još 22.000 biti zaposleno u pratećoj industriji.

ODLAZAK U ISTORIJU
OD 1954. godine u Fabrici automobila je proizvedeno oko 4,2 miliona automobila, a od toga oko 700.000 je plasirano na inostranom tržištu. "Zastavini" modeli su se vozili na svim kontinentima, a pored tržišta SAD, gde je prodato 142.000 "jugića", kragujevački modeli su se izvozili i na nemačko i britansko tržište. Bio je "glumac" i u nekim inostranim filmovima, kao i video-spotovima. Prvi "jugo" proizveden je ručno, 2. oktobra 1978. godine. U dogovoru sa menadžmentom "Fijata", poslovodstvo "Zastave" je u utorak saopštilo da će poslednji primerak automobila "jugo" biti izložen u "Zastavinom" muzeju.

"KEC"
DO 20. novembra biće proizveden i poslednji model "zastave 101", poznatiji kao "kec" ili "stojadin". Sa montažnih traka će sići 1. 273. 532. primerak ovog tipa vozila.


Sa sajta vecernjih novosti.

Moj komentar:

Ovo je za sve nas tuzan završetak jedne specifične i jedinstvene price. U istoriju idu i poslednji automobili koji su pratili istoriju naše države kako kroz slavne dane glamura i blagostanja, tako i kroz krizne periode ratova, razaranja, tranzicije i nadam se nastupajuće stabilizacije.
ZASTAVA je počela sa topovima, vojnim vozilima, pružila je našim starima ''Fiću'', ''tristaća'', ''Stojadina'', automobile kojih se svi rado sećaju, jer ih podsećaju na vreme njihove mladosti, prvih ljubavi, putovanja, avantura.
Sa druge strane to su i automobili u kojima su se neki od nas igrali kao deca, automobili koji nas secaju na neko drugo vreme, na vreme decije bezbriznosti.
Slazem se sa cinjenicom da su to vec zastarele tehnologije, ''Kec'' se proizvodio od 1971, a YUGO od 1981. Odajem priznanje Zastavi a trebao bi i cika Ginis, jer nijedna fabrika nije proizvodila jedan model skoro 40 godina!
Bez obzira na sve, suza mi iz oka krene kada sam video radnike na ispracaju Yuga, a dve mi suze krenu kada pomislim na 20.11.

Dakle poslednje zbogom ZASTAVA automobili, Srbija te nikad zaboraviti nece.
zastava101b
zastava101b
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 55
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 06.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"  Empty Re: KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"

Počalji od Pedja Pet 14 Nov 2008, 14:28

Sramota je sto su prekinuli proizvodnju ovih modela (i Floride). Pricaju o proizvodnji modernih kola koja ispunjavaju evropske standarde. Sve je to lepo, ali treba da shvate da ako oni (politicari, biznismeni i sl.) imaju para za "evropski" auto, mnogi nemaju. Podatak da su Yugo i 101 godinama najprodavaniji na nasem trzistu nam sve govori.
Do sada je prosecan covek u Srbiji (sa platom takvom kakva je) sebi mogao da prousti nov auto za 4000e. To verovatno vise nikad necemo videti. Najjeftiniji model koji se sada bude proizvodi u Zastavi bice bar duplo skuplji. A nekako mi je najtuznije sto bar ime nece ostati i sto ce mnogi, na zalost, ali verovatno, brzo zaboraviti da je to nekad bila srpska fabrika automobila.
Meni licno je takodje tesko palo gasenje proizvodnje ovih automobila. Nemam toliko godina da pamtim neka lepsa i srecnija vremena, ali od kad znam za sebe, u mojoj porodici je bio Zastavin automobil.
Zastavi treba odati priznanje ne samo sto je skoro 40 godina proizvodila automobil koji se svih tih godina kupovao, nego i sto je uspevala da odrzi proizvodnju i u onim ne bas srecnim vremenima, u uslovima pred kojima bi pokleknuli mnogi "bolji" proizvodjaci.
I svi treba da joj budemo zahvalni sto nam je podarila automobile uz koje su generacije rasle, koji su motorizovali ne samo Srbiju vec citavu bivsu Jugoslaviju i koji su svakom bili pristupacni, automobile za koje verovatno svakog stanovnika ove zemlje vezuje bar jedna uspomena.
Zastava, hvala ti! Sad
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1850
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"  Empty Re: KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"

Počalji od zastava101b Pet 14 Nov 2008, 16:34

To je jedna zaista tuzan kraj jedne ex-Yu legende. Poslednji sajam u Beogradu je bio bas dostojan oprostaja, toliko sitnica je izmenjeno(po obicaju), ali ipak nekako mi je srce zaigralo kada sam video modernizovan 101 odnosno osvezenu Skalu. Pa i Yugo i Florida su bili tu, uglancani.
Postovane kolege, sve je sada na nama, da ocuvamo dobro ime nase legende, i da svojim automobilima pokazemo svetu koliko je ipak Zastava bila i deo nasih srca.
zastava101b
zastava101b
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 55
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 06.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"  Empty Re: KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"

Počalji od YUgisa Pet 28 Nov 2008, 15:14

Meni je jako zao sto vise nama Yuga, keca i floride Sad ali za one koji su pri parama, zatava je napravila odredjen broj Yugica sa 1.3 motorima u vrziji sa manuelnim ali i automatskim menjacem Smile kao i odrdjen broj yugica sa pezo 1.1 motorom u verziji sa starim uskim branicima. Verzija sa automatskim menjacem i 1.3 motorom kosta okruglo 5000e, odlican poklon za vasu zenu, cerku ili tastu koje nevole da menjaju brzine Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61903
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"  Empty Re: KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"

Počalji od Pedja Pet 28 Nov 2008, 16:12

Gde si iskopao ovu informaciju za automatike? :shock: Pa ne prave ih 15 godina, otkud im sad to? Jesu to EFI 1.3 ili obicni? Jer automatici koji su se prodavali u SAD su bili samo 1.3 EFI.
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1850
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"  Empty Re: KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"

Počalji od YUgisa Pet 28 Nov 2008, 16:48

Nisu precizirali koje ubrizgavanje. Bilo je u emisiji SAT Plus. Moguce je da su EFI jer su rekli da prodaju sve sto imaju na lageru, pa im je ostalo par komada sto nisu izvezli u ameriku :shock:

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61903
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"  Empty Re: KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"

Počalji od Miljan Pet 28 Nov 2008, 20:59

EFI su, Koral In, 5 komada ima.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"  Empty Re: KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"

Počalji od Pedja Sub 29 Nov 2008, 07:03

Ne znas mozda jel ima EFi (1.1 ili 1.3) sa obicnim menjacem i posto su, ako ih ima?
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1850
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"  Empty Re: KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"

Počalji od YUgisa Sub 29 Nov 2008, 19:54

Mozda i ima, jer sam video da prodaju 1.3EFI floride. Najbolje otici kod nekog ovlascenog dilera i pitati sta moze da se naruci Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61903
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"  Empty Re: KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"

Počalji od Miljan Sub 29 Nov 2008, 20:09

Ima EFI sa obicnim menjacem, cenu ne znam.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"  Empty Re: KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"

Počalji od YUgisa Sub 29 Nov 2008, 20:12

Au da mi je sad jedno 4500e da kupim jednog EFIja Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61903
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"  Empty Re: KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"

Počalji od BaronNS Ned 15 Apr 2012, 19:36

YUgisa ::Meni je jako zao sto vise nema Yuga, Keca i Floride Sad

Nađe se još po koji:
KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"  DSCF0154 Cool
BaronNS
BaronNS
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 189
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 18.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"  Empty Re: KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"

Počalji od YUgisa Ned 15 Apr 2012, 19:38

Hahahahahaha svaka cast na slici ThumsUp

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61903
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"  Empty Re: KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"

Počalji od Avram '90 Ned 15 Apr 2012, 20:48

Svaka čast za sliku! ThumsUp

Samo sledeći put uteraj i neku 128.! Cool
Avram '90
Avram '90
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4182
Godina : 34
Lokacija : Bogatić-Šabac
Datum upisa : 29.08.2010

Nazad na vrh Ići dole

KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"  Empty Re: KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"

Počalji od BaronNS Ned 15 Apr 2012, 22:21

Uzeo je drugar Osmicu pre jedno dve nedelje,prvi vlasnik,očuvan,samo driftuje na pravcu.Neko je menjao zadnje viljuške,a nije uradio optiku. Sofer
BaronNS
BaronNS
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 189
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 18.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"  Empty Re: KRAJ PROIZVODNJE U KRAGUJEVACKOJ "ZASTAVI"

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu