Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova

+11
MarkoIrmes
Predrag B.
ilija jovanovic
ZAC
kokisa82
bukusa
kalasnjikov
YUgisa
Avram '90
Petar
castiel-87
15 posters

Ići dole

Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova Empty Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova

Počalji od castiel-87 Pet 14 Sep 2012, 06:50

Pozdrav svima,
Imam jedno pitanje za vas. Moja Zastava Koral In 1.1, sa zastavinim motorom, 2008. godište je prešla nekih 90.000,00 km, pritom sam ja samo menjao ulje, filter za ulje, dolio ulje za kočnice, dolivao tečnost za hladjenje i tečnost za pranje stakla. Koji su vaši saveti, šta da zamenim sve još? Ja sam mislio da zamenim i filter za vazduh e sad ovo koje sad imam je ovo Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova 20120913153552 , ali takvo nemogu nigde da nađem. Isti takav model se proizvodi, ali više nema ovog limenog dela, tačnije filter nije obložen limom i rupicama na limu sa unutrašnje i spoljašnje strane. Prodavci kazu da je to kao isto ono ovo, ali je mene praksa naučila da ne stavljam svake delove na moj auto već samo originalne. Koji su Vaši komentari i saveti?

Unapred Vam hvala. Unsure
castiel-87
castiel-87
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1158
Godina : 36
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova Empty Re: Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova

Počalji od Petar Pet 14 Sep 2012, 07:57

Taj filter za vazduh si trebao devet puta do sada da promeniš ako si prešao 90000km. To prvo.

Drugo: ja sam već kod prve ugradnje imao filter bez te metalne mreže i kupovao sam UNICO filter. Bitan je njegov prečnik i visina da bi lepo odradio posao.

I još jedno oko filtera: produvavanje na kompresoru i vraćanje nazad u auto ne preporučujem.

Ako baš hoćeš filter, koji traje 100 godina i ne menja se, nego se pere, traži onda filter od NOMEX-a. Moja fabrika kupuje fradove velike panelne filtere za vazduh, koji se peru.

Petar
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2438
Godina : 41
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 27.10.2008

http://www.sever.rs/

Nazad na vrh Ići dole

Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova Empty Re: Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova

Počalji od Avram '90 Pet 14 Sep 2012, 08:05

Dosta si prešao bez problema! ThumsUp

Pa imaš još svećice da pogledaš i filter goriva!

Možeš i taj fradov filter za vazduh bez limenog dela,oko 200 dinara je!
Avram '90
Avram '90
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4182
Godina : 33
Lokacija : Bogatić-Šabac
Datum upisa : 29.08.2010

Nazad na vrh Ići dole

Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova Empty Re: Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova

Počalji od YUgisa Pet 14 Sep 2012, 10:06

Zameni svecice i otidji kod majstora da nasteluje ventile, zameni ti obavezno zupcasti i klinasti kais (trebao si ga sad vec drugi put menjati) i nasteluje paljenje i proveri karburator... I to sto pre jer je velika verovatnoca da dodje do velike havarije motora...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61539
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova Empty Re: Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova

Počalji od Avram '90 Pet 14 Sep 2012, 11:01

Tačno,zaboravio sam za kaševe! stidljivko
Avram '90
Avram '90
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4182
Godina : 33
Lokacija : Bogatić-Šabac
Datum upisa : 29.08.2010

Nazad na vrh Ići dole

Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova Empty Re: Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova

Počalji od kalasnjikov Pet 14 Sep 2012, 16:09

Cuo si sta sve treba. Moj ti je savet da postujes fabricke preporuke, ali i da ih poranis. Delovi nisu skupi, menjaj sve na vreme.
Evo ti primer kako ja to radim kod sebe, pa ti uporedi kako ti radis. Mozda ti tako bude lakse.
Zupcasti Bosch 20-25 000, klinasti menjam kad i zupcasti. Ulje neko kvalitetnije, recimo Selenia Gold ili Elf 10-40, mada mozes i mineralno, ali da je neka kvalitetnija marka. Povremeno mozes da sipas tecnost da ciscenje motora, sipa se pred neposrednu zamenu ulja u motor i istoci se zajedno sa starim uljem. Karburator se cisti po potrebi, vidim da ti je iberlauf na mestu, mozda je karburator prljav ako nikad nije ciscen. Svecice menjam na 10 000km. E da, filter ulja se menja pri svakoj zameni ulja, jer sta si dobio menjanjem ulja ako je najveca necistoca ostala u filteru. Uzmi Frad. A filter za vazduh kakav god da stavis, nema neke razlike, sve je to slicno. Osim ako zelis da ostavis 100e za original KN filter (ovo za 15-20e su sve kopija).

Sta god da menjas, stavljaj samo originalne delove ili u prevodu, izbegavaj sve sto dolazi iz Turske.
kalasnjikov
kalasnjikov
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 520
Datum upisa : 30.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova Empty Re: Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova

Počalji od castiel-87 Sub 15 Sep 2012, 02:15

Znači ovako da sumiram, trebalo bi sledeće da uradim :
- Da zamenim ulje i to Optima Sae 15w40 Gas 4l pošto koristim i auto gas uglavnom
- Filter ulja Frad
- Filter goriva Frad
- Kaiš klinasti nazubljen 9.5x825 Dayco
- Kaiš zupčasti 116x19 94053 Dayco
- Ležaj španera C-517 Coram
- Ulje za menjač 1/1 Optima Sae 80-90, a da li i za diferencijal može ovo ulje ili?
- Da kažem majstoru da mi izvrši štelovanje ventila i čišćenje karburatora

Da li sam nešto zaboravio? Recite mi šta mislite o ovome? I dodajte nešto ako sam zaboravio.

Unapred hvala.


Poslednji put izmenio castiel-87 dana Sub 15 Sep 2012, 02:34, izmenio ukupno 2 puta
castiel-87
castiel-87
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1158
Godina : 36
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova Empty Re: Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova

Počalji od bukusa Sub 15 Sep 2012, 02:20

" Ulje za menjač 1/1 OPTIMA SAE 80-90, a da li i za diferencijal može ovo ulje ili?"
Koji diferencijal kad je on zajedno sa menjacem Very Happy Naughty
bukusa
bukusa
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 756
Lokacija : Prijepolje
Datum upisa : 14.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova Empty Re: Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova

Počalji od castiel-87 Sub 15 Sep 2012, 02:31

bukusa ::" Ulje za menjač 1/1 OPTIMA SAE 80-90, a da li i za diferencijal može ovo ulje ili?"
Koji diferencijal kad je on zajedno sa menjacem Very Happy Naughty

Ne znam, tako mi je pisalo u tehničkom uputstvu za vozilo, kaže ovako stavka :
Na svakih 30.000,00 km zameniti ulje u menjaču i diferencijalu, pa zbog toga pitam. Very Happy
castiel-87
castiel-87
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1158
Godina : 36
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova Empty Re: Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova

Počalji od YUgisa Sub 15 Sep 2012, 15:58

Licno ja nisam ljubitelj Optima ulja.

Imas pricu o ulju ovde:
https://zafc.forumsr.com/t578-koje-ulje

I ulje za menjac ovde:
https://zafc.forumsr.com/t476-delovi-za-menjac-ulje-i-dihtunzi

A kvalitet Frad filtera za ulje meni licno ne uliva poverenje.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61539
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova Empty Re: Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova

Počalji od Avram '90 Sub 15 Sep 2012, 22:14

Tebi ništa ne valja! Laughing

Meni je optima sasvim zadovoljavajuća! ThumsUp
Avram '90
Avram '90
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4182
Godina : 33
Lokacija : Bogatić-Šabac
Datum upisa : 29.08.2010

Nazad na vrh Ići dole

Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova Empty Re: Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova

Počalji od kokisa82 Sub 15 Sep 2012, 22:26

Proveri i kocnice,proveri stanje prednjih plocica i zadnjih paknova,dosta si presao a da nista nisi menjao.

Ja sam kod mene vec menjao plocice i paknove a nisam cekao da se skroz istrose.
kokisa82
kokisa82
OHV 1451ccm 73ks

Broj poruka : 890
Godina : 41
Lokacija : Jagodina
Datum upisa : 22.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova Empty Re: Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova

Počalji od ZAC Sub 15 Sep 2012, 23:26

castiel-87 ::
Moja Zastava Koral In 1.1, sa zastavinim motorom, 2008. godište je prešla nekih 90.000,00 km, pritom sam ja samo menjao ulje, filter za ulje, dolio ulje za kočnice, dolivao tečnost za hladjenje i tečnost za pranje stakla.
Unsure

Znaci neverujem! Doh

Ne znam da li prvo da cestitam Jugu za izdrzanoj torturi od 90 000 km bez kvarova, ili da tebe kritikujem za uzasno ophodjenje prema autu. Rolling Eyes Posto su ti moje kolege vec napisale sta sve treba odraditi, ja necu pametovati, samo cu te posavetovati da auto redovno odrzavas...bar na 10 000km....pa zamisli da ti neko zapusi jednu nozdrvu (prljav filter vazduha) i natera te da trcis sa punom borbenom opremom uz brdo, a pri tome te jos i nehrani ( kaisevi, svecice, kocnice......).....koliko bi izdrzao? Ti si pred svog Jugica postavio tezak zadatak, da trci 90 000 km bez "hrane"...


PS: Ulje za kocnice se ne doliva, sem ako curi, to sto ti nivo u posudi opada znaci da su potrosene frikcione obloge na plocicama i paknovima..
I da posto to niko nije pomenuo, na 90 000km, obavezno neka ti promene i kocionu tecnost, posto ta stara vise ne valja. Kociona tecnost je higroskopna i vremenom se prezasicuje vlagom, a od vlage krece i oksidacija kocionih elemenata, do njihovog unistavanja a samim tim i do nepravilnog funkcionisanja kocionog sistema....

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova Empty Re: Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova

Počalji od ilija jovanovic Pet 11 Jan 2013, 23:33

pomozite hteo bi da uradim veliki servis na mom yugu
recite mi sta je od delova potrebno da zamenim ali nije mi bitna cena koliko kvalitet
sta je najbolje od ulja za njega
filter za vazduh
filter za ulje obavezno
kociono ulje
provera diskova i paknova
kaisevi
do sad je presao 51000 neznam da li ima potrebe cistiti mu karburator
sta vi mislite koje delove za uzmem
da zaboravio sam i koje je najbolje ulje za menjac
ilija jovanovic
ilija jovanovic
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 45
Godina : 30
Lokacija : Beograd,Grocka
Datum upisa : 05.01.2013

http://ilija.jovanovic993@gmail.com

Nazad na vrh Ići dole

Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova Empty Re: Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova

Počalji od ZAC Sub 12 Jan 2013, 00:38

Moj licni savet...
-Gates zubcasti kajis
-SKF spaner
-MAN filteri...svi.
-Ulje za motor-menjac Castrol ili ELF...ELF nije skup kod uvoznika direktno, posto si iz Bgda, evo ti link...nalaze sa preko puta opstine NBgd, u YU-biznis centru, njihov maloprodaja... http://www.profaco.rs/proizvodi/putnicka-vozila/elf-ulja/
-Sto se tice kocionog ulja, koliko ti je star auto i da li si do sada menjao kocionu tecnost? Novije kocione tecnosti, u standardu DOT4 su kompatibilne sa vecinom kocionih sistemima (kocione gumice...itd) tako da je moj savet DOT4

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova Empty Re: Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova

Počalji od Predrag B. Sub 12 Jan 2013, 01:17

A sada malo ja:

- zupčasti kaiš: Gates (Euroauto), Bosch (Top Auto),
- zatezač: SKF (BRC, Coram),
- klinasti kaiš: Bosch, Dayco...
- pumpa za vodu (ako se čuje): AP Sport traži italijansku,
- semerinzi (ako puštaju): Corteco,
- filter za ulje: Man (http://www.motomarinerbg.rs/), a slobodno možeš i: Frad ili Unico,
- filter za vazduh: važi isto što i za filter za ulje,
- filter za gorivo: Frad,
- tečnost za kočnice: Tutela Top4,
- ulje za menjač: Tutela Epyx 80W-90 (AP Sport),
- ulje za motor: slobodno 10W-40 (Optima HC Power - Kuća Ulja u Bulvaru kralja Aleksandra, Liqui Moly - Kit Commerce, Selania Gold - AP Sport); Žao mi je, ali potpuno sam izgubio poverenje u (druge) strane brendove nakon niza problema. Od Castrola i Mobila bežim samo tako, a Elf i Total su mi sumnjivo jeftini.
- pločice (ako treba): TRW (Top Auto), Ferodo, Bosch,
- paknove: ne diraj,
- diskove i doboše ne diraj,

A svećice? Može NGK BPR6E ili BPR6ES, a mogu i Super Bosna (samo originalne FE65CPR).

Da li imaš uređaj za TNG?

...
Predrag B.
Predrag B.
SOHC 1498ccm 85ks

Broj poruka : 6738
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 14.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova Empty Re: Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova

Počalji od MarkoIrmes Ned 06 Dec 2015, 03:13

Da malo osvežim temu i pitam da li još uvek važe pomenute preporuke ili se nešto izmenilo u skorije vreme? Smile
MarkoIrmes
MarkoIrmes
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 651
Godina : 30
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 02.09.2015

Nazad na vrh Ići dole

Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova Empty Re: Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova

Počalji od YUgisa Ned 06 Dec 2015, 12:08

Nikako Bosch klinasti, ja imam ocajna iskustva sa njim, bukvalno mora da se preteze da ne bi skripao, jako je plastican, morao bih proveriti ali cini mi se da imam Federal Mogul, taj jedva da je stegnut a ne skripi i ne proklizava.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61539
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova Empty Re: Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova

Počalji od Miljan Ned 06 Dec 2015, 13:16

Montirao sam Bosch klinasti na vise auta i sve je ok, jedini je problem sto za Zastavu svi daju 825, a on je pretegnut i sa maksimalno popustenim alternatorom i jako tesko se montira.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova Empty Re: Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova

Počalji od YUgisa Ned 06 Dec 2015, 13:20

Ja sam 3 promenio i sa svakim je isto bilo... Steze se toliko da jedva se ugiba izmedju dve remenice kad pritiskas a ovaj sto imam moze jedno 2cm sa istim pritiskom...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61539
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova Empty Re: Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova

Počalji od Nikola I. Ned 06 Dec 2015, 13:42

Ja imam Flenor klinasti, sve je ok... Pise da je to nemacki proizvod, a ne znam kakva iskustva su ljudi imali sa tom markom?

Nikola I.
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2252
Godina : 29
Lokacija : Bor
Datum upisa : 07.05.2015

Nazad na vrh Ići dole

Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova Empty Re: Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova

Počalji od kokisa82 Ned 06 Dec 2015, 18:51

Kod mene na Yugu zupcasti i klinasti Continental a tako sam i na Seata stavio,nema problema evo vec treca godina.
kokisa82
kokisa82
OHV 1451ccm 73ks

Broj poruka : 890
Godina : 41
Lokacija : Jagodina
Datum upisa : 22.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova Empty Re: Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova

Počalji od Miljan Ned 06 Dec 2015, 18:58

Meni se GoodYear kaisevi najbolje pokazali.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova Empty Re: Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova

Počalji od junior45 Ned 06 Dec 2015, 19:04

i continental Very Happy
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34888
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova Empty Re: Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova

Počalji od ristivoje Uto 08 Dec 2015, 22:28

Nikola I. ::Ja imam Flenor klinasti, sve je ok... Pise da je to nemacki proizvod, a ne znam kakva iskustva su ljudi imali sa tom markom?
Meni je ok,i ja sam ga koristio.
ristivoje
ristivoje
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2370
Godina : 43
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 30.08.2014

Nazad na vrh Ići dole

Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova Empty Re: Saveti za redovno odrzavanje, tj. za zamenu delova

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu