Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem

4 posters

Ići dole

Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem Empty Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem

Počalji od batasson Ned 15 Avg 2010, 13:05

Pozdrav,

Pitanja su sledeca:

Sta mogu da iskoristim od svojih delova, a sta moram da menjam da bi presao na karburator?
Od stvari koje znam tu spadaju:
1. karburator
2. usisna grana
3. kuciste filtera za vazduh
4. filter za vazduh
5. pumpa za gorivo
6. razvodnik paljenja

Ono sto ne znam je da li mora da se menja: bobina i komutator, razvodna kapa, razvodna ruka, kablovi, creva za gorivo, plovak za gorivo, rezervoar. Sta je potrebno od instalacije da se uradi? Da li mogu nekako da sacuvam svoje elektronsko paljenje da stavljam platine? Saug mora rucni da se stavi? Ako ima jos nesto da sam zaboravio samo recite Smile

Bilo bi odlicno ako bi mogli da ostanu kablovi i razvodna ruka jer sam to novo kupio nedavno. Kablovi Lika sistem (1500din) a razvodna ruka, verovali ili ne, neka specijalna Bosch-ova (2400din), pa da ne ispadne da sam bacio pare.

Da ne zaboravim, Yugo ima 1.3 motor, auto je '98 godiste. Ne znam koji se karb stavljao na redovne 1.3 modele, a ako imate neke predloge za bolje karbove od fabrickog tu sam da saslusam.

E, da, imam i plin ugradjen, pa znam da bi tu morao da zamenim deo koji ce da "ubrizgava" plin u karb i nisam siguran za "prekidac" (benzin/plin) i isparivac. Na autu je ugradjen Lovato sistem i ima "prekidac" sa samo jednim tasterom.

Pa navalite sa odgovorima Smile

batasson
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 29.06.2010

Nazad na vrh Ići dole

Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem Empty Re: Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem

Počalji od YUgisa Ned 15 Avg 2010, 16:13

Kablovi mogu da ostanu, creva takodje e sad oko rezervoara je malo problem, treba resiti snabdevanje gorivom, pa trebas napraviti da neko gumeno crevo ide skroz do dna rezervoara, treba saug rucni da se stavi ako to zahteva taj karburator koji bi ti da ugradis, razvodna kapa bi trebala isto valjda moze da ostane ali to valjda zavisi i od razovdnika kakav ugradis, bobina isto moze da ostane ako se nevaram, samo ima nesto oko povezivanja mislim razlike, trebas promeniti sistem ubrizgavanja plina tj trebas da ubusis dizne u karburator za plin ili da stavis mesac, treba promeniti tu elektroniku plina...

Za neke detaljnije delove i karburatore ce morati neko strucniji od mene da ti kaze, ja se u to ne razumem nista... Very Happy

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61534
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem Empty Re: Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem

Počalji od Miljan Ned 15 Avg 2010, 16:35

Bobina i komutator dobijaju signal sa ECU, ako je taj deo ispravan i imas varnicu, to mozes da ostavis, i da ti paljenje ide preko ECU, a napajanje gorivom preko karba, svetlece check engine jer nisu spojene brizgaljke, ali nema veze, mozes to da otkacis, da ne svetli.

Rezervoar i creva ostaju, samo plovak moras da promenis, da stavis za karb. verziju (uzmi isto cevni).

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem Empty Re: Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem

Počalji od batasson Ned 15 Avg 2010, 16:44

Hteo sam da povadim bukvalno sve vezano za efi, da nema jedne zicice od efija. Varnicu imam, je li to znaci da cu moci iskoristiti bobinu i komutator iako izvadim ECU??

Zamenio bi mozda cak i rezervoar, drugar uze na nekom otpadu nov za 1600din. Kad uporedim koliko drugima ode novca na odrzavanje "obicnog" juga, lepo me boli dusa sto sam kupio ovo.

Ne razumem se bas u karburatore, vidim da spominju Weber kao bolji. Pa me zanima da li da trazim takav neki ili nesto drugo? Takodje sam video da ima neke oznake 32\nesto. Sta to znaci?


batasson
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 29.06.2010

Nazad na vrh Ići dole

Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem Empty Re: Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem

Počalji od Miljan Ned 15 Avg 2010, 17:29

Ako izvadis ECU mozes da koristis tvoju bobinu i komutator, ali moras da stavis razvodnik za karb motor, elektronac.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem Empty Re: Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem

Počalji od batasson Ned 15 Avg 2010, 17:40

Odlicno, znaci za sada ostaje bobina i komutator. Pretpostavljam da i razvodna kapa moze da ostane.

Idemo dalje.... Smile

batasson
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 29.06.2010

Nazad na vrh Ići dole

Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem Empty Re: Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem

Počalji od CyberianIce Ned 29 Avg 2010, 07:50

S' konja na magarca? To sam i ja juce hteo da uradim jer sam dosao do kraja zivaca sa svojim EFI-jem. No BOSCH no problem Very Happy Da li je Motronic kod tebe MP3.1 ili MP4.6? Pitanje je dosta vazno jer se bas najvise i razlikuju oko paljenja i nekih senzora koji su bitni za ugao paljenja?

A sto se tice toga imas dve alternative:

Mozes da ostavis da ti paljenje radi tvoj ECU, ali onda ti treba i jos nekoliko senzora od njega (Davac polozaja klipa i GMT, davac temperature usisanog vazduha, davac temperature motora i podpritiska u usisnom kolektoru) stim da su kod MP4.6 dva od ovih cetiri senzora objedinjeni u jedan. Da, to bi onda radilo savrseno ali bi se palila lampica CHECK ENGINE koja nervira.

Alternativa dva: kupis i ugradis Digiplex 2, to kosta oko cca 30 eura sa svim senzorima, radi savrseno, i jos ti daje prostora da kompletan svoj EFI sistem mozes odstraniti i prodati (verovatno jos i zaraditi nesto para da otplatis i karb i granu i paljenje i sve)

Mozes i da stavis komplet elektronsko ili platinasto paljenje ali digiplex je puno bolji a verovatno i jeftiniji.

Sto se tvog plina tice, verovatno imas lambda kontrol sistem, a to je neupotrebljivo sa karbom, moralo bi se odstraniti definitivno kako bi izbegao da ti on automatski prebacuje i pravi mixturu sa zaostalim benzinom iz sholje karba. To ce se morati prepakovati.

Sto se karbova tice, Weber je zakon, oni brojevi 32/nesto su oznake za precnik difuzora kod dvogrlih. Znaci 32/34 sa mehanickim sauhom je zakon, moze i 32/32 ali samo gledaj da bude sa mehanickim sauhom. I to gledaj da bude bas italijanski weber, a ne ovo nase IPM smece.
CyberianIce
CyberianIce
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 433
Godina : 39
Lokacija : Apatin
Datum upisa : 05.08.2010

http://www.hackthissite.org/user/view/CyberianIce

Nazad na vrh Ići dole

Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem Empty Re: Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem

Počalji od Miljan Pon 30 Avg 2010, 00:53

Prednost Digiplexa u odnosu na elektronski razvodnik je jedino sto upravljacka jedinica regulise ugao paljenja u zavisnosti od broja obrtaja, umesto centrifugalnog regulatora u razvodniku, i dokle god je taj mehanizam ispravan, neces osetiti znacajnu razliku izmedju ta dva sistema, jer koristi bobinu istu kao i klasicno elektronsko paljenje (konstrukcijski).

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem Empty Re: Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem

Počalji od CyberianIce Pon 30 Avg 2010, 10:17

Miljan ::Prednost Digiplexa u odnosu na elektronski razvodnik je jedino sto upravljacka jedinica regulise ugao paljenja u zavisnosti od broja obrtaja, umesto centrifugalnog regulatora u razvodniku, i dokle god je taj mehanizam ispravan, neces osetiti znacajnu razliku izmedju ta dva sistema, jer koristi bobinu istu kao i klasicno elektronsko paljenje (konstrukcijski).

Jeste ali sve zavisi sta covek stvarno hoce da postigne. Ne treba zaboraviti da digiplex ima latencije <0.8ms tako da moze da zakrene paljenje za svaki cilindar u svakom taktu ponaosob, dok je to kod elektronskog paljenja malo teze jer je potrebno i po citava sekudna dok se mehanicki elementi posloze. Digiplex bi ga izasao jeftinije ako ce sam da ga montira. Moj izbor bi bio digiplex, valjda zato sto je nekako precizniji i finiji.

Ako covek ima volje, ima i mogucnost nadogranje za Cut Off, posebno ako ima lambda kontrol, moze da se nabudzi onaj step motor da mu zatvara plin prilikom abgasovanja isto kao i elektronsku diznu... Samim tim usteda, samo treba naci majstora koji je voljan da se sa tim zeza.
CyberianIce
CyberianIce
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 433
Godina : 39
Lokacija : Apatin
Datum upisa : 05.08.2010

http://www.hackthissite.org/user/view/CyberianIce

Nazad na vrh Ići dole

Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem Empty Re: Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem

Počalji od batasson Pon 30 Avg 2010, 15:37

Uspeo sam da upalim auto direktno na plin (imao je neki skriveni taster na prekidacu za plin kod dzeka iza i kada stisnem njega odmah pali na plin).
Sto ostavlja problem palenja na benzin. Znaci, ili ne dobija masu sa ECU na relej ili je nesto drugo, ali kad dam kontakt pumpa ne radi.

Je li znate mozda gde se nalazi relej za pumpu? Ja ne mogu da ga nadjem.

P.S. Za sada ubrizgavanje ostaje jer auto radi kao sat, samo da resim zasto pumpa ne radi, a ispravna je.

batasson
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 29.06.2010

Nazad na vrh Ići dole

Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem Empty Re: Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem

Počalji od CyberianIce Pon 30 Avg 2010, 16:19

Relej pumpe se nalazi u motornom prostoru pored inercijalnog prekidaca ispod plasticne deklice na kojoj pise "Yugo" koja je zasarafljena sa dve matice M6. Tu se nalaze glavni rele za napajanje ECU-a, rele pumpe za benzin i glavni osiguraci pumpe i ECU-a. Da li si ti uopste proverio da nije inercijalni prekidac problem?
CyberianIce
CyberianIce
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 433
Godina : 39
Lokacija : Apatin
Datum upisa : 05.08.2010

http://www.hackthissite.org/user/view/CyberianIce

Nazad na vrh Ići dole

Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem Empty Re: Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem

Počalji od Miljan Uto 31 Avg 2010, 00:53

Nema Yugo tu plasticnu kutiju kao Florida, kod njega su releji i osiguraci pored standardne kutije osiguraca.

Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem Motronic


Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem Empty Re: Nazalost, prelazak sa EFi-ja na karburatorski sistem

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu