Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije

+3
YUgisa
d.stole
VPetar
7 posters

Ići dole

Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije Empty Re: Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije

Počalji od VPetar Sre 18 Mar 2020, 19:59

Prvo sto mi pada na pamet, nije dobro uradjena generalna?
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7282
Godina : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije Empty Re: Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije

Počalji od dzonimus Sre 18 Mar 2020, 20:08

VPetar ::Prvo sto mi pada na pamet, nije dobro uradjena generalna?
Pa jedino ako delovi nisu na nekom nivou,rad je dobar
dzonimus
dzonimus
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 153
Godina : 19
Lokacija : Umka
Datum upisa : 06.02.2020

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije Empty Re: Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije

Počalji od VPetar Sre 18 Mar 2020, 21:30

Kolika je kompresija?
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7282
Godina : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije Empty Re: Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije

Počalji od dzonimus Čet 19 Mar 2020, 08:58

VPetar ::Kolika je kompresija?
Pa ne bih znao, ali vidiš toga se nisam setio uopšte. Videću da izmerim pošto nisam nikad
dzonimus
dzonimus
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 153
Godina : 19
Lokacija : Umka
Datum upisa : 06.02.2020

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije Empty Re: Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije

Počalji od YUgisa Čet 19 Mar 2020, 10:46

Stelovanje ventila, provera faze, kompresije i paljenja (stelovanje plina ako ga ima). To treba da uradis i onda vidis kakvo je stanje sa motorom i sta treba popraviti Wink I onda mozda da razmislis o menjacu.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61539
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije Empty Re: Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije

Počalji od d.stole Čet 19 Mar 2020, 10:51

To ja htedoh napisati. Tvoja Zastava prvo treba da ide onako solidno, kako fabrika zapoveda. Znaci, dobra kompresija, dobro nastelovano paljenje, ventili, svecice, struja i sve u vezi sa strujom da bude besprekorno.

dzonimus ::Imam 17/64 menjač u kecu, ali ne ubrzava dovoljno dobro čak šta više i lošije od 1.1 na plin.

Kada sredis Z101 da ide bolje na benzin, nego ostali 1.1 na plin....Onda prelazis na 13/53 ako bude bilo potrebe. Smile

d.stole
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 612
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 23.09.2013

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije Empty Re: Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije

Počalji od dzonimus Čet 19 Mar 2020, 11:25

d.stole ::To ja htedoh napisati. Tvoja Zastava prvo treba da ide onako solidno, kako fabrika zapoveda. Znaci, dobra kompresija, dobro nastelovano paljenje, ventili, svecice, struja i sve u vezi sa strujom da bude besprekorno.
Kada sredis Z101 da ide bolje na benzin, nego ostali 1.1 na plin....Onda prelazis na 13/53 ako bude bilo potrebe. Smile
Ono što me najviše boli jeste što nije 1.1 pa da kazem ide lošije, nego je 1.3 fiatov motor, e to mi je. Ali odneću auto kod nekog trkača da sredi motor, ili kod mehaničara. Hvala

YUgisa ::
Nema plin, ići ću do trkača nekog da on sredi motor 99% Hvala
dzonimus
dzonimus
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 153
Godina : 19
Lokacija : Umka
Datum upisa : 06.02.2020

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije Empty Re: Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije

Počalji od d.stole Čet 19 Mar 2020, 11:55

dzonimus ::Ono što me najviše boli jeste što nije 1.1 pa da kazem ide lošije, nego je 1.3 fiatov motor, e to mi je.

Taj mora ici kao nevreme. Doduse, ako je Fiat motor iz prvih keceva, taj ima cca 40god. Ne znam koliko je presao, ali svakako poci prvo od motora.
Kad je poslednji put remontovan karburator?
Je l' imas platinsko ili elektronsko paljenje?

I proveri da ti ne glave prednje kocione celjusti, i pozadi dobosi. Meni tako jednom glavili pozadi paknovi, dok nisu poceli da se puse, na kraju i zablokirao cilindar jednog tocka. Kad sam to sredio, auto kao da nije bi moj, koliko je bolje isao.
E sad mislim da imam kod prednjih celjusti slican problem koji moram resiti. Smile

d.stole
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 612
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 23.09.2013

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije Empty Re: Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije

Počalji od dzonimus Pet 20 Mar 2020, 19:07

d.stole ::
Taj mora ici kao nevreme. Doduse, ako je Fiat motor iz prvih keceva, taj ima cca 40god. Ne znam koliko je presao, ali svakako poci prvo od motora.
Kad je poslednji put remontovan karburator?
Je l' imas platinsko ili elektronsko paljenje?

I proveri da ti ne glave prednje kocione celjusti, i pozadi dobosi. Meni tako jednom glavili pozadi paknovi, dok nisu poceli da se puse, na kraju i zablokirao cilindar jednog tocka. Kad sam to sredio, auto kao da nije bi moj, koliko je bolje isao.
E sad mislim da imam kod prednjih celjusti slican problem koji moram resiti. Smile
Da fiatov iz prvih kečeva, ovaj je iz policijskog keca izvađen. Prešao je od generalne 170000. Karburator remontovan kad je i generalna rađena. Platinsko paljenje. Nisu kočnice.
Hvala svima, problem je u kompresiji motora, drugar koji je gledao motor mi nije rekao koliko je ali kaže da je dosta ispod normale
dzonimus
dzonimus
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 153
Godina : 19
Lokacija : Umka
Datum upisa : 06.02.2020

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije Empty Re: Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije

Počalji od MIXI_BG Uto 24 Mar 2020, 23:39

Samo jedna mala ispravka, izmeri pritiske u cilindrima a ne kompresiju, ona se izracunava a ne meri se.
MIXI_BG
MIXI_BG
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 606
Godina : 55
Lokacija : Beograd-Topcider
Datum upisa : 09.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije Empty Re: Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije

Počalji od YUgisa Sre 25 Mar 2020, 09:23

Ako cemo bas se drzati termina, onda nije kompresija nego stepen kompresije i ona se takodje meri (i preracunava), samo ne manometrom.

Mislim da je zargon merenje kompresije vec prilicno ustaljen za merenje pritiska u cilindrima i da ga niko nece pomesati sa stepenom kompresije.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61539
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije Empty Re: Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije

Počalji od dzonimus Sre 25 Mar 2020, 09:33

MIXI_BG ::Samo jedna mala ispravka, izmeri pritiske u cilindrima a ne kompresiju, ona se izracunava a ne meri se.
Ja nikad nisam ni čuo za merenje pritiska u cilindrima, nego za kompresiju(a mislimo na istu stvar). Pa si me malo zbunio kad si rekao, ja to zovem kompresija i navikao sam na to
dzonimus
dzonimus
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 153
Godina : 19
Lokacija : Umka
Datum upisa : 06.02.2020

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije Empty Re: Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije

Počalji od MIXI_BG Sre 25 Mar 2020, 09:57

Nije mi jasan tvoj post Yugisa, napisao si skoro isto kao i ja, a koji je razlog tog pisanja.
Ja sam napisao da bi ljudi znali da razlikuju te dve stvari i nista lose nisam mislio.
MIXI_BG
MIXI_BG
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 606
Godina : 55
Lokacija : Beograd-Topcider
Datum upisa : 09.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije Empty Re: Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije

Počalji od YUgisa Sre 25 Mar 2020, 10:29

Ne vidim u cemu je problem, napomenio si nesto i ja sam dopunio. Ako je vec cilj skrenuti paznju ljudima na dva pojma, onda bolje da ih detaljno uputimo umesto da neko posle cuje stepen kompresije pa da misli da je nesto trece.

I Dzoni je potvrdio ono sto ja kazem, da se zargonski kompresija pre svega koristi kao termin za merenje pritiska u cilindrima, a retko kad porazumeva stepen kompresije za koji vecina ni ne zna niti je realno bitan za bilo koga sem ukoliko nije u nekoj ozbiljnoj prici oko modifikacije motora.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61539
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije Empty Re: Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije

Počalji od VPetar Sre 25 Mar 2020, 10:37

dzonimus ::
MIXI_BG ::Samo jedna mala ispravka, izmeri pritiske u cilindrima a ne kompresiju, ona se izracunava a ne meri se.
Ja nikad nisam ni čuo za merenje pritiska u cilindrima, nego za kompresiju(a mislimo na istu stvar). Pa si me malo zbunio kad si rekao, ja to zovem kompresija i navikao sam na to

Ta "kompresija" o kojoj mi pricamo predstavlja pritisak i meri se u barima ili psi Smile
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7282
Godina : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije Empty Re: Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije

Počalji od MIXI_BG Sre 25 Mar 2020, 10:39

Ja mislio u metrima.
Izgleda da izolacija uzima danak😀
MIXI_BG
MIXI_BG
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 606
Godina : 55
Lokacija : Beograd-Topcider
Datum upisa : 09.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije Empty Re: Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije

Počalji od VPetar Sre 25 Mar 2020, 10:45

Nisam tebi ni napisao Wink
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7282
Godina : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije Empty Re: Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije

Počalji od MIXI_BG Sre 25 Mar 2020, 10:48

Ma ok, malo šale ako nije problem😂
Ja polude u kuci, nedaju mi moji ni do garaze a toliko ideja imam.
MIXI_BG
MIXI_BG
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 606
Godina : 55
Lokacija : Beograd-Topcider
Datum upisa : 09.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije Empty Re: Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije

Počalji od VPetar Sre 25 Mar 2020, 10:51

Nije, samo treba i da zvuci tako Laughing
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7282
Godina : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije Empty Re: Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije

Počalji od MIXI_BG Sre 25 Mar 2020, 10:52

Malo je teze recima, lakse je uzivo.
Izvinjavam se čika Pero😂
MIXI_BG
MIXI_BG
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 606
Godina : 55
Lokacija : Beograd-Topcider
Datum upisa : 09.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije Empty Re: Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije

Počalji od dzonimus Sre 25 Mar 2020, 11:31

VPetar ::
Ta "kompresija" o kojoj mi pricamo predstavlja pritisak i meri se u barima ili psi Smile
Da, znam to. Napisao sam da ja nisam čuo za taj pravilni naziv Very Happy nego samo za ovaj narodski.
dzonimus
dzonimus
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 153
Godina : 19
Lokacija : Umka
Datum upisa : 06.02.2020

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije Empty Re: Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije

Počalji od ZAC Sre 25 Mar 2020, 17:27

Onim komparaterom-manometrom, meri se pritisak u motoru...i pomocu izmerenih vrednosti se utvrdjuje da li motor negde "duva". Ako pritisak pada na vrednosti ispod onih koje je fabrika propisala onda moze da bude do istrosenih karika (klipnih prstenova), do ne zaptivenosti ventila, usled pregorevanja samoe pecurke ventila ili ventilskog sedista i naravno dihtunga glave motora ako je iz nekog razloga izgoreo.
Stepen kompresije je nepromenljiv u ekslaoataciji jednog motora...i predstavlja zapreminu izmedju cela klipa kompresionog prostora (kompresione komore) u glavi motora.
Zargonski kod nas, a takodje i u bivsim republikama SFRJ , uglavnom je usvojen termin "merenje kompresije" a misli se na merenje zaptivenosti klipnih prsteniova i ventila...odnosno pritiska u motoru prilikom sabijanja smese vazduha i goriva u kompresionu komoru.

Evo objasnjenja i nemojte se svadjati!!! Cheers

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije Empty Re: Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije

Počalji od baki001 Čet 26 Mar 2020, 19:12

Ne zelim da se svadjam, ali ruku na srce, ni tvoje objasnjenje, ZAC, nije mi bas jasno. Slazem se da je stepen kompresije nepromenljiv, bez daljnjeg. Ono sto se ne slazem, ne predstavlja zapreminu izmedju cela klipa kompresionog prostora (kompresione komore) u glavi motora, vec odnos zapremine cilindra kad je klip u donjoj mrtvoj tacki i zapremine kad je klip u gornjoj mrtvoj tacki ( ukupna zapremina cilindra/zapremina kompresione komore ), zato i u publikacijama o tehnickim karakteristikama motora stepen kompresije je i naznacen najcesce, na primer, kao 10:1. Cisto da bude jasnije i onima koji su manje upuceni, bez zle namere.
baki001
baki001
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 102
Godina : 49
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 28.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije Empty Re: Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije

Počalji od YUgisa Čet 26 Mar 2020, 19:21

+1

PS: Sutra cu da isecem ovo u zasebnu temu.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61539
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije Empty Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije

Počalji od MIXI_BG Čet 26 Mar 2020, 20:07

Podrzavam
MIXI_BG
MIXI_BG
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 606
Godina : 55
Lokacija : Beograd-Topcider
Datum upisa : 09.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije Empty Re: Razlika izmedju kompresije i stepna kompresije

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu