Razlika izmedju akrilne i metalik farbe?

+2
Predrag B.
hcore1
6 posters

Ići dole

Razlika izmedju akrilne i metalik farbe? Empty Razlika izmedju akrilne i metalik farbe?

Počalji od hcore1 Sub 25 Maj 2013, 01:29

Posto ovde postoji mnogo ljubitelja automobila koji bi u skorije ili u buduce vreme da farbaju svoje ljubimce, (od kojih sam jedan i ja) pomislio sam ako neko moze da pomogne oko odabira farbe.Ako moze neko vise da napise koja je razlika izmedju akril boje i metalik,i koje projzvodjace preporucuje.Cime je lakse raditi,sta je bolje...Unapred zahvalan.

hcore1
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 151
Godina : 36
Lokacija : 17km istocno,selo kod Pozarevca
Datum upisa : 07.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju akrilne i metalik farbe? Empty Re: Razlika izmedju akrilne i metalik farbe?

Počalji od Predrag B. Ned 26 Maj 2013, 02:13

Podela nije baš takva... postoje akrilne boje i boje dobijene kao baza + lak koje ne moraju da budu metalik. Ove druge su postojenije, ne blede, a lak može da se polira više puta za razliku od akrilnih boja koje relativno brzo matiraju. Druga varijanta je lakša i za kasnije dorade jer može da se "flekuje", za razliku od akrila kod kojeg to malo teže ide.

Preporuka za proizvođača: MaxMayer.
Predrag B.
Predrag B.
SOHC 1498ccm 85ks

Broj poruka : 6738
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 14.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju akrilne i metalik farbe? Empty Re: Razlika izmedju akrilne i metalik farbe?

Počalji od hcore1 Ned 26 Maj 2013, 13:37

Tako sam i mislio.Samo kad god da sam posetio neku prodavnicu auto lak boja,uvek su mi ponudili "metalik" i :akrilnu" boju.Bez da sam ja pitao za nijansu.No hvala na pomoci,nadam se da je jos nekome pomoglo.Ili,ako neko ima jos neki predlog dobro bi doso Smile

hcore1
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 151
Godina : 36
Lokacija : 17km istocno,selo kod Pozarevca
Datum upisa : 07.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju akrilne i metalik farbe? Empty Re: Razlika izmedju akrilne i metalik farbe?

Počalji od javašluk Sre 21 Jun 2017, 20:37

Što u svijetu automobilskih lakova znači oznaka "mica"? I kako se to uopće izgovara? Doslovno kako piše "mica" ili možda mika? I odakle dolazi ta riječ? Imamo klasične koje svi znamo koji su i kakvi su, i znamo za metalike koje također dobro poznajemo i znamo što je to. Međutim po katalozima se navode oznake "perl" što znači biser, znači nešto pojačani sjaj. Međutim u čemu je štos kod metalika s bisernim efektom i metalika kao bez bisernog efekta?
javašluk
javašluk
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 3
Datum upisa : 20.06.2017

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju akrilne i metalik farbe? Empty Re: Razlika izmedju akrilne i metalik farbe?

Počalji od YUgisa Sre 21 Jun 2017, 21:51

Nisam cuo za mica, ali perla efekat su ti sljokice u farbi Wink

Razlika izmedju akrilne i metalik farbe? 516F416D-89C7-0747-8807-35BFDD9EBDDA_thumb

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61517
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju akrilne i metalik farbe? Empty Re: Razlika izmedju akrilne i metalik farbe?

Počalji od ZAC Sre 21 Jun 2017, 22:44

Razlika izmedju metalik boje i boje sa perlama je u tome sto je metalik boja baza...mat je i mora se lakirati bezbojnim lakom u par slojeva...sitniji su kristali u njoj..kod perle je drugacije, u obicnu boju (akrilnu) dodajes kristale perle onoliko koliko ti zelis...i nema lakiranja bezbojnim lakom nakon farbanja.. Farba se u dva sloja bojom pa se u poslednji dodaju perle.
Kristali kod perle su nesto krupniji od metalika pa boja na suncu dobija dve nijanse..ne kao kameleon, ali ima nekog slicnog efekta... to se desava zahvaljujuci krupnijim kristalima i prelamanja svetlosti kroz njih...kao kroz prizmu.

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju akrilne i metalik farbe? Empty Re: Razlika izmedju akrilne i metalik farbe?

Počalji od Pedja Sre 21 Jun 2017, 22:57

Zaintrigirala me tema, nisam nikad cuo za "mica" boju, pa sam iskopao jedan clanak na tu temu:

https://www.carwow.co.uk/guides/glossary/car-paint-types-guide

Mica (mislim da se cita "majka" Very Happy ) je mineral koji mi zovemo liskun. Poznat mi je jer se koristi u elektronici, kao izolator. Lici na staklo, a sudeci po objasnjenju iz clanka odozgo, upravo se on dodaje u perla boje. Takodje, kazu da je razlika izmedju metalik i perle to sto metalik samo odbija, a perla i prelama svetlost, cime stvara efekat duge. Tako da, nesto sto lici na staklo (liskun) ima smisla da se nalazi u perla bojama. Smile U metalik, kazu, stavljaju samo komadice metala.
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju akrilne i metalik farbe? Empty Re: Razlika izmedju akrilne i metalik farbe?

Počalji od javašluk Pon 26 Jun 2017, 13:09

Te mica su se pojavile sredinom devedesetih. Tada mi je jedan lakirer (inače koristi MaxMayer) rekao da su te mica skupe "ko svetog petra kajgana". Nisam se više doticao tog pitanja, ali po katalozima se uredno pojavljuju i takve. Izučiti ću ovo što je pedja postavio. Ali meni je jasno na Alfi 156 ona svijetlo-plavo-srebrna da se preljeva s efektom duginih boja, to ja jasno uočljivo, međutim postoje i neke boje s efektom ali čiji efekt nije "duga" već extra dubinski sjaj. Auto izgleda kao klasični lak ali s pojačanim efektom ogledala. Naravno, da ne bi bilo zabune, svi ovi proizvodžači lakova imaju u svom asortimanu lakove različitih "klasa", što mi se čini da se kao razlika očituje i na efektu i na cijeni. Dobro, proizvodžači pišu  u razlikama u trajanju sušenja, prianjanja i slično. E sad, pitam ja sve vas koji ste lakirali "zastave" (i ne samo "zastave") koje lakove, kojeg prizvodžača preferirate? Sve informacije su dobrodošle, od cijena, do iskustva u nanošenju, loša i dobra iskustva itd. A što se metalik lakova tiče, treba još navesti i da se veličina zrnca u laku klasificira na barem desetak podklasa. Ali o toj veličini zrnca ne znam previše osim ovako po opisu.
javašluk
javašluk
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 3
Datum upisa : 20.06.2017

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju akrilne i metalik farbe? Empty Re: Razlika izmedju akrilne i metalik farbe?

Počalji od YUgisa Pon 26 Jun 2017, 14:11

To sa dubinskim sjajom je deblji lak na metalik farbi Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61517
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju akrilne i metalik farbe? Empty Re: Razlika izmedju akrilne i metalik farbe?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu