Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza.

+10
fox_87
junior45
ZAC
bane90
Nikola I.
dimmu
Milos
stefan.matic830
acer
kovač
14 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza. Empty Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza.

Počalji od kovač Uto 22 Nov 2016, 11:13

Pozdrav svima,
Hteo sam da pitam da li bih sam mogao zameniti ulje?
Treba li mi specijalni alat za filter,gde se ispusta ulje u pitanju je Skala 55.
Mislio sam mineralku 15w40 da sipam.
Sto se antifriza tice,da odvijem samo crevo na hladnjaku i dolijem antifriz?
Hvala.
kovač
kovač
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 72
Godina : 48
Lokacija : Banovci
Datum upisa : 16.12.2015

Nazad na vrh Ići dole

Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza. Empty Re: Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza.

Počalji od acer Uto 22 Nov 2016, 11:48

Ispod na krteru imas cep koji skines i pustis da se ulje ocijedi.
Filter kao sto si rekao odvijes sa specijalnim alatom i zamjenis.
Obicno se na brtvu od filtera ulja malo namaze samog motornog ulja,onako lagan na prst pa preko cijele gumene brtve na filteru.

Za antifriz skini donje crijevo na hladnjaku i pusti da sve istoci.
Nakon toga vratis crijevo, ulijes anntifriz u motor i ekspanzijonu posudu i upalis auto.
U kabini otvori grijanje na ful
Prati nivo vode u hladnjaku i posudi i dolivaj po potrebi, sistem bi se trebao sam ozraciti, pocet ce puhat toplo u kabini i ventiraltor bi se trebao upaliti.

Mozda nije 100% tocno ovo za zamjenu tekucine ali mislim da je u principu to sto treba napravit, nek me netko ispravi ako grijesim.

acer
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 194
Godina : 48
Lokacija : Rijeka, hrvatska
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza. Empty Re: Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza.

Počalji od kovač Uto 22 Nov 2016, 12:21

Hvala acer,nemam specijalni alat,mozda cu morati kod majstora,uh.
Jedan mi trazio 1000 dinara,za zamenu ulja,mnogo mi pa sam zato pitao.Sto se antifriza tice mozda ne bih menjao,nego samo dolio,ne znam.
kovač
kovač
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 72
Godina : 48
Lokacija : Banovci
Datum upisa : 16.12.2015

Nazad na vrh Ići dole

Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza. Empty Re: Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza.

Počalji od stefan.matic830 Uto 22 Nov 2016, 12:23

samo uradi kao sto ti rece acer u principu radim isto i nisam imao problema do sada samo tvoj je ibor oko ulja Very Happy a ja sam prvi filter odvio tako sto sam ga ekserom probio i odvio nekako kao nije mi ni dan danas jasno i novi sam dotegao rukom koliko sam mogao i samo posle svratio kod majstora da mi dotegne i posle sam nabavio kais onaj Smile
stefan.matic830
stefan.matic830
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 123
Datum upisa : 13.04.2016

Nazad na vrh Ići dole

Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza. Empty Re: Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza.

Počalji od Milos Uto 22 Nov 2016, 12:53

Zaboravili ste sraf na bloku motora za ispustanje antifriza Very Happy
Milos
Milos
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4104
Godina : 27
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 05.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza. Empty Re: Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza.

Počalji od stefan.matic830 Uto 22 Nov 2016, 12:57

to ako mu je zapeklo bolje i da ne odvija Very Happy
stefan.matic830
stefan.matic830
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 123
Datum upisa : 13.04.2016

Nazad na vrh Ići dole

Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza. Empty Re: Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza.

Počalji od Milos Uto 22 Nov 2016, 13:03

To jeste ali ako to ne odvrne, ostaje stari antifriz u bloku i umesto tih 6.2-6.5l, ide manje. Ja iskreno do sada nisam imao situaciju da je na nekoj Zastavi to zapeklo ali nikad se ne zna.
Milos
Milos
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4104
Godina : 27
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 05.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza. Empty Re: Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza.

Počalji od stefan.matic830 Uto 22 Nov 2016, 13:12

od kako sam uzeo auto nisam nikad odvijao taj sraf jednom sam probao i prsao wd sprejom i malo ga cukao i nije hteo da se odvrne pa sam se pomirio sa tim, kad sam menjao antifriz ja sam skinuo sva creva i vratio ono malo sto je ostalo u bloku valjda se izmesalo sta cu sad Very Happy
stefan.matic830
stefan.matic830
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 123
Datum upisa : 13.04.2016

Nazad na vrh Ići dole

Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza. Empty Re: Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza.

Počalji od kovač Uto 22 Nov 2016, 13:48

Da pokusam,pa sta bude? Smile Ako ga zeznem nema veze moj je haha
kovač
kovač
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 72
Godina : 48
Lokacija : Banovci
Datum upisa : 16.12.2015

Nazad na vrh Ići dole

Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza. Empty Re: Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza.

Počalji od dimmu Uto 22 Nov 2016, 14:32

Ako nemas alat za skidanje filtera ulja i ako vec ne moze da se skine rukom stari filter koji skidas, probodi ga srafcigerom ili necim slicnim, napravi polugu i lagano ga odvrni. Novi mozes zavrnuti rukom (pre zavrtanja namazes ga uljem kao sto ti je acer rekao), naravno ne treba zavrtati nasilnicki.
Za taj sraf na bloku mozes da probas da ga odvrnes, ako hoce-hoce, a ako nece onda probaj bez njega da ispustis antifriz. Bolje je kada ispustis sve ali ako je vec zapekao jbg..
Nema potrebe da placas nekom 1000din da ti to uradi, ako nisi nikada radio mozes veoma lako da naucis samo se naoruzaj sa kantama za ulje i antifriz i to je to. I da, ako ti je ovo prva zamena antifriza otkako si kupio automobil i ako imas vremena i volje ne bi bilo lose da malo isperes hladnjak i probas da izbacis sve sto se mozda moglo skupiti u njemu. Ja sam pre dve godine skinuo ceo hladnjak, ispirao ga i iako je izgledao cist sta je sve izaslo napolje...
Sto se ulja tice
https://zafc.forumsr.com/t578p1000-koje-ulje?highlight=ulje
Povelika tema, a sad za koje se ti odlucis to je tvoj izbor Smile
dimmu
dimmu
SOHC 1301ccm EFI 68ks

Broj poruka : 3896
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 29.04.2015

Nazad na vrh Ići dole

Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza. Empty Re: Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza.

Počalji od kovač Uto 22 Nov 2016, 15:25

Hvala puno dimmu,zaista opsirno.
kovač
kovač
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 72
Godina : 48
Lokacija : Banovci
Datum upisa : 16.12.2015

Nazad na vrh Ići dole

Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza. Empty Re: Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza.

Počalji od Nikola I. Uto 22 Nov 2016, 16:21

Sve je prosto i jednostavno i mocices sam da odradis... Wink A antifriz bolje zameni, sto je sigurno sigurno je... Wink

Nikola I.
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2252
Godina : 29
Lokacija : Bor
Datum upisa : 07.05.2015

Nazad na vrh Ići dole

Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza. Empty Re: Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza.

Počalji od bane90 Uto 22 Nov 2016, 17:25

jos jedna bitna stvar koju niste napomenuli coveku.kad postavljas novi filter, gledaj da ga napunis uljem koliko mozes, a da ti ne izlije kad ga postavljas...znaci minimum polovina filtera da bude napunjena uljem...
bane90
bane90
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 382
Godina : 33
Lokacija : Cuprija
Datum upisa : 15.05.2011

Nazad na vrh Ići dole

Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza. Empty Re: Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza.

Počalji od ZAC Uto 22 Nov 2016, 18:27

A zasto da napuni filter ulja? To nikada nisam radio  a i prvi put cujem!

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza. Empty Re: Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza.

Počalji od ZAC Uto 22 Nov 2016, 18:45

@Kovac...

Druze, otvori slavinu grejanja..znaci ukljuci grejanje, skini donje crevo sa hladnjaka i odvi cep na bloku...nalazi se pozadi na motoru ispod izduvne grane...jedini na bloku pa ces ga lako naci.

Zatim kada iscuri sve vrati crevo na hladnjak ali bez selne, samo ga natakni... Onda sipaj kroz ekspanzionu posudu cistu vodu...ako imas dvoriste i crevo jos bolje..isperi dobro ceo sistem tekucom vodom. Onaj cep na bloku ne treba da vracas prilikom ispiranja...neka tuda curi voda....kada sistem napunis do max. ponovo svuci ono crevo sa hladnjaka..i ako je voda i dalej prljava ponovi postupak dva tri puta.
Kada zavrsis ispiranje vrati crevo na hladnjak i dotegni selnu. Zavrni i cep na bloku.
Ako ti je hladnjak aluminijumski onda je to zatvoren sistem i nemas cep na hladnjaku..u tom slucaju sistem punis kroz ekspanzionu posudu.
NE ZABORAVI ODNOS ANTIFRIZA TREBA DA BUDE 50:50 AKO KUPIS ANTIFRIZ OD 100% (preporucujem)
Nikako ne sme biti vise antifriza od 50% zato sto onda postaje agresivan na delove u motoru...blok i semering vodene pumpe.

Ak oti je stari hladnajk od mesinga i bakra onda imas cep na nejmu, punis sistem kroz taj cep na hladnajku.
Kada napunis sistem tolik oda u ekspanzionoj posudi pokaze MAX upali motor i ostavi u leru da se zagreje do momenta paljenja ventilatora. Top onda znaci da ej termostat otvoren. Svo to vreme grejanje neka ti je otvoreno (ukljuceno)
Kada se teromostat otvori vrlo verovetno ce nivo u ekspanzionom sudu opasti na min ili nize, tada dolivaj lagano mesavinu vode i antifriza.

Kada prestane da "odlazi " voda i nivo u posudi s estabilise onda doli antifriza (mesavine vodde i antifriza) na nivo izmedju MIN i MAX. i zatvori ekspanzioni sud.
Tada ej operacija zavrsena.
Narednih par dana prati nivo tecnosti u ekspanzionom sudu i po potrebi doli ako opadne do min.

Neka te ne zbuni promena nivoa u sudu na vrucem i hladnom motoru...mora da varira za nekih 1-1.5 cm...to je normalno.

Pozdrav! Cheers

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza. Empty Re: Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza.

Počalji od ZAC Uto 22 Nov 2016, 18:47

Sto se tice filtera ulja uradi kao sto su momci rekli, probij ga srafcigerom i odpusti ga..posle ce ici rukom.
Na novom filteru namazi prstom diht gumicu (ovo se preporucuje da se gumica ne "zaroza" na suvo) zatim stegni do momenta kada guma dodirne blok (nalezucu povrsinu na bloku). Zatim pritegni jos za 2/3 kruga i tu stani...dovoljno je. Tako se steze filter za ulje. Ne pretezi suvise!!!

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza. Empty Re: Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza.

Počalji od kovač Uto 22 Nov 2016, 20:35

Hvala momci svima,svaka cast,covek nesto i nauci citajuci vas!👍
kovač
kovač
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 72
Godina : 48
Lokacija : Banovci
Datum upisa : 16.12.2015

Nazad na vrh Ići dole

Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza. Empty Re: Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza.

Počalji od kovač Uto 06 Dec 2016, 11:49

Zamenio ulje,antifriz,sve sledeci vase savete,hvala jos jednom.
Sad imam jos jedno pitanje u vezi akumulatora pa bih pitao cuvara reda da li da otvaram na ovoj temi ili da otvaram novu?
kovač
kovač
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 72
Godina : 48
Lokacija : Banovci
Datum upisa : 16.12.2015

Nazad na vrh Ići dole

Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza. Empty Re: Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza.

Počalji od ZAC Uto 06 Dec 2016, 16:03

Pitaj brate mili ovde... Smile

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza. Empty Re: Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza.

Počalji od junior45 Uto 06 Dec 2016, 16:30

kad smo mi kod pere odvili posle 13 godina cep na bloku za antifriz,onda moze bilo ko Very Happy samo treba imati dobar kljuc i nema problema
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34902
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza. Empty Re: Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza.

Počalji od fox_87 Uto 06 Dec 2016, 18:07

ili ti ni ne treba kljuc, kod mene se sraf na bloku sam odvrnuo. izgleda mi nema bakarnu podlosku
fox_87
fox_87
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 634
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 28.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza. Empty Re: Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza.

Počalji od junior45 Uto 06 Dec 2016, 18:12

nema on podlosku,nego je konusan,i sto ga vise stezes,to bolje zaptije
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34902
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza. Empty Re: Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza.

Počalji od kovač Uto 06 Dec 2016, 18:30

Meni izgleda akumulator otisao.
Punim ga svako vece,ujutru zavergla dva puta
a posto punjac bude prikljucen odmah se popne na 6
E sad,malopre sam ga upalio,da li temperatura spoljna utice
jel moguce da anlaser toliko struje povuce...nisam pametan.
kovač
kovač
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 72
Godina : 48
Lokacija : Banovci
Datum upisa : 16.12.2015

Nazad na vrh Ići dole

Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza. Empty Re: Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza.

Počalji od junior45 Uto 06 Dec 2016, 19:16

izmeri napon punjena i napon akumulatora sa unimerom..
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34902
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza. Empty Re: Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza.

Počalji od ZAC Uto 06 Dec 2016, 19:48

Anlaser poviuce ogromnu struju , u to ne sumnjaj...
Proveri napone kao sto ti rece Junior..i ako na akumulatoru imas cepove proveri nivo elektrolita. Ako su celije odozgo suve dolij destilovanu vodu tek toliko da celije ogreznu u kiselini...

Ako punajc ima na sebi ampermetar...onda ces lako znati..kada kazaljka padne na 0 ili blizu nule, tada je akumulator pun... a ako stalno pokazuje 5-6 A onda je akumulator mrtav.

Koliko ti je star taj akumulator?

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza. Empty Re: Samostalna zamena ulja,dolivanje antifriza.

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu