Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini?

+2
Miljan
sasacv68
6 posters

Ići dole

Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini? Empty Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini?

Počalji od sasacv68 Čet 09 Jan 2014, 19:26

Filter goriva sam postavio ispred pumpe goriva, razmisljam, da bi zastitio i samu pumpu, a ne samo karburator. Obzirom da su mi creva do filtera, odnosno od filtera do pumpe nesto duza, sam filter, savijanjem i pomeranjem creva, mogu postaviti na razlicitim visinama.

Prvobitno sam ga locirao (visinski) na nivou pumpe za gorivo. Obzirom da je providan, vidi se da je gotovo potpuno pun, osim malog delica, koji je iznad toka goriva, zbog same zakosenosti filtera. Nakon izvesnog vremena, pre paljenja proverim situaciju, filter je isto napunjen, a u radu se uocava dotok goriva, a sam filter ostaje napunjen na tom nivou.

Danas, sam ga locirao (visinski) nesto ispod nivoa karburatora i nakon paljenja se nivo goriva u filteru smanjo, da kazemo na oko polovinu filtera, a u radu i prilokom davanja gasa se takodje uocava dotok goriva, a sam filter ostaje napunjen na tom nivou.

Evo i slike koja to docarava, a crvenom linijom je obelezen nivo goriva kada je filter bio dole, u nivou sa pumpom goriva.Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini? Nivo-goriva-u-filteru

Ono sto me interesuje su iskustva i/ili preporuke gde je najbolje postaviti filter:
- pre ili posle pumpe goriva,
- na kojoj poziciji po visini, odnosno da li i to moze imati nekog uticaja, osim neispravnosti nepovratnog ventila pumpe, na praznjenje creva goriva (od pumpe do karba), a zbog razlike pritisaka, zavisno od polozaja filtera po visini,
- da li je neophodno da filter bude u potpunosti pun benzina.
sasacv68
sasacv68
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 123
Godina : 55
Lokacija : Kladovo
Datum upisa : 06.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini? Empty Re: Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini?

Počalji od Miljan Čet 09 Jan 2014, 22:57

Dok sam imao mehanicku pumpu za gorivo bolje mi se pokazala opcija posle pumpe za gorivo i visini poklopca ventila.
Sa filterom pre pumpe uvek se prvi put gasio, a kad je posle pumpe toga nije bilo.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini? Empty Re: Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini?

Počalji od slobodan271 Sub 11 Jan 2014, 00:18

Kod mene je filter postavljen posle pumpe za gorivo,stoji u vertikalnom položaju.Neposredno iznad pumpe sam ugradio i nepovratni ventil,tako da zbog slabosti nepovratnog ventila u samoj pumpi nemam više problema sa vraćanjem goriva i dugog verglanja dok ne povuče.Sama pumpa je konstrukcijski tako izvedena da joj manje nečistoće koje eventualno kroz nju prolaze zajedno sa benzinom,nebi trebalo da izazovu njen kvar ili skraćenje veka.Jedino mi se ne dopadaju ovi plastični filteri.Zgodni su zbog mogućnosti da čovek vidi protok goriva i sadržaj u njima,ali im je velika mana slabost plastike od koje su napravljeni.Neki (neznam proizvođača) umeju na velikim temperaturama,posebno leti,da se blago deformišu,strogo se mora voditi računa gde se postavljaju,da nema trenja o neke metalne delove automobila ili blizine pokretnih delova motora.Mom kolegi je jedan takav pukao,benzin počeo da prska po razvodnoj kapi i auto plane ko šibica.Srećom da ga je neki taksista ugasio koji se našao u blizini.Izgoreli kablovi,creva,hauba...Za manje od minuta.Zato bolje stavi metalni filter.Nemožeš vizuelno da ga kontrolišeš ,ali je mnogo sigurnije.Takođe šelne kojima stežeš kupi neke kvalitetne.Sigurnost na prvom mestu.
slobodan271
slobodan271
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 73
Lokacija : Beograd-Srbija
Datum upisa : 24.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini? Empty Re: Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini?

Počalji od sasacv68 Sub 11 Jan 2014, 00:45

Samo zato sam i ugradio, privremeno, providan filter...da bi pratio sta se desava, da li se prazni, ima li protok, a i meni ne uliva bas previse poverenja, upravo iz razlog bezbednosti.Vraticu metalni fradov...kad apsolviramo, ovu temu.

Na kojoj visini si postavio filter iznad pumpe? - na kojoj poziciji ?

To i mene muci...lako startovanje, ali i gasenje motora, nakon nekoliko trenutaka...pa sad dal je to sto ne drzi ventil u pumpi ili nesto do karburatora, to i zelim da razcistim i razjasnim ovom temom i eventualnim uticajem mesta postavljanja filtera. Nema dugog verglanja, ni prvi ni drugi put, iz drugog paljenja uhvati i upali, da kazem normalno.

Dva gornja dela pumpe sam promenio, oba su na ˝duvanje˝ kao drzala, a sad sam postavio ganc novu teleoptikovu pumpu, tako da bi bilo i previse, cini mi se, da je do pumpe, to sto upali i brzo se ugasi. E sad, nisam dodao nepovratni ventil, a razmisljao sam, al ko velim, pa imam ga u pumpi...tako da bi ipak zeleo da cujem jos neko misljenje...gde postaviti filter i da li to mozda ima nekog uticaja, na praznjenje creva goriva.
sasacv68
sasacv68
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 123
Godina : 55
Lokacija : Kladovo
Datum upisa : 06.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini? Empty Re: Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini?

Počalji od mmarkoo Sub 11 Jan 2014, 01:13

citam ove poruke pa ne mogu a da ne iskomentarisem nesto, upuceniji neka me isprave, pumpa gorivom puni lonce karburatora koje ima neku zapreminu I kad je to lonce puno preko ventila-plovka visak vraca ponovo u rezervoar. oba prikljucka su na vrhu lonceta tako da je nemoguce da se sistemom spojenih sudova gorivo iz lonceta vrati preko pumpe u rezevoar. kad vam nestane gorivo onda auto radi sve dok ne isprazni to lonce, kod mene na dvogrlom radi oko 1minut. gresku tj kvar da kad upalite auto pod sauhom I on se posle 5 sek ugasi treba, bar po mom misljenju, traziti u pogresno nastelovanom karbu, smesi lera ili nepodesenog sauha ili neispravnog vakum uredjaja sauha. ko ima taj problem neka pre paljenja podigne poklopac karba I vidi da li ima goriva u njemu pa onda neka ide dalje...

mmarkoo
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 111
Datum upisa : 10.12.2012

Nazad na vrh Ići dole

Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini? Empty Re: Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini?

Počalji od Zuty Sub 11 Jan 2014, 01:28

Gorivo se ne vraca preko pumpe, nego preko obicnog creva.
Zuty
Zuty
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2224
Godina : 30
Lokacija : Leskovac
Datum upisa : 17.06.2013

Nazad na vrh Ići dole

Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini? Empty Re: Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini?

Počalji od slobodan271 Sub 11 Jan 2014, 01:34

Ja sam ubacio metalni fradov filter.Stoji na crevu malo pre nego što se ono savija udesno ka karburatoru.Nepostredno posle pumpe sam stavio nepovratni ventil (sopstvene izrade),jer mi nepovratna membrana kod pumpe brzo popusti zbog vožnje na plin (kad vozim na plin,javlja se veliki otpor pošto je blokiran protok benzina,pa samim tim i pumpa brže crkava.)Moje mišljenje kod tog duplog verglanja je da malo benzina ostane u karburatoru,a u crevu koje ide do karburatora "vazdušni čep" ispliva.Pa kad zaverglaš prvi put,auto sa ono malo benzina u karbu nakratko upali i odmah se ugasi.Za to vreme pumpa je pogurala benzin.Već sa drugim verglanjem benzin stiže u karb i auto normalno pali.Tu pojavu možeš pripisati da se ipak malo benzina vrati kroz pumpu nazad,jer on zbog visinske razlike uvek teži da se vrati u rezeorvar,a membrana na pumpi treba čak i fabrički da bude idealna da to spreči.Pa nek se crevo tokom mirovanja i 20-30 cm isprazni,taj vazdušni čep koji ostane uzorkuje "duplo verglanje".Naravno uračunaj tu i ove hladne noćne sate koji potpomažu tu pojavu (hladan motor,gušće ulje.....)U svakom slučaju nemoraš brinuti-Nije nikakav kvar.Isto se i meni dešavalo dok nisam ubacio nepovratni ventil.Sada ujutru sa povučenim sauhom pali kao mina iz prve.Jedino je važno da nepovratni ventil bilo naknadno ugrađen ili onaj u sklopu pumpe drže 100%.Naravno,podrazumeva se da je sve ostalo kako treba.Karb. Svećice,razvodnik,akumulator....)
Što se tiče samog nepovratnog ventila,vidim po netu da ih ima u prodaji.Međutim ja,pošto sam imao neki nepovratni ventil od kerozinske peći,uz malu prepravku-Dodao sam samo holendere ulaz-izlaz,koje sam napravio i sve to sklopio.Sam ventil drži 100%,pa sam se tako rešio problema "duplog verglanja".Na slici je moja skalmerija od ventila  koja za sada besprekorno funkcioniše.Moram da napomenem da je nepovratnu ugrađen odmah iznad pumpe u skoro vertikalnom položaju.Veoma je prost.U njemu se nalazi samo osetljiva opruga i klapna sa gumicom,koja pri zaustavljanju rada pumpe trenutno zatvara povratni tok.Nemogu dalje ništa da kažem,osim da sam ugradnjom ovog ventila rešio problem.
Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini? 412p
Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini? Fk8v
Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini? Mtc2
slobodan271
slobodan271
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 73
Lokacija : Beograd-Srbija
Datum upisa : 24.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini? Empty Re: Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini?

Počalji od junior45 Sub 11 Jan 2014, 02:34

ja imam taloznu casicu koju je montirao moj cale jos pre,pre pumpe,posle pumpe sam stavio filter fradov metalni,a na povratak sam stavio providan cisto da se vidi dal ima goriva na povratku i da li je pumpa i ceo sistem ispravan..
nek ostane lonce puno kad ugasis auto preko noci,i kad je napolju jako hladno,naravnoto zahteva vise goriva da upalis auto..znaci spricas vise puta nego kad je toplije,sto odmah povuce nesto vise goriva...sa povucenim sauhom do kraja povlaci dosta vise goriva iz lonceta,tako da ako se malo vratilo nazad,taman dok ne nagura goriva ce se ugasiti jednom..mene nekad usere da se ne ugasi,al to je retkost,posto razlicita temperatura trazi manji ili veci broj pumpanja papucice al to se tesko udesi..
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34888
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini? Empty Re: Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini?

Počalji od Zuty Sub 11 Jan 2014, 02:48

Slobodane ja mislim da tebi opste nije potreban ovaj nepovratni ventil, zato sto vec imas el.ventil, pa samim ti i kad ugasis auto on se ugasi i zatvori.
Zuty
Zuty
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2224
Godina : 30
Lokacija : Leskovac
Datum upisa : 17.06.2013

Nazad na vrh Ići dole

Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini? Empty Re: Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini?

Počalji od sasacv68 Sub 11 Jan 2014, 09:19

@mmarkoo - odlican komentar i zapazanje, ali treba covek da se seti, danas cu uraditi ˝dijagnostiku˝, skinuti dovodno crevo i videti sta se desava sa paljenjem u tom slucaju

@slobodan271 - vlazi ti benzin na selni iznad filtera (ako nisi u medjuvremenu sanirao) !!! Na tvojoj slici je taj nepovratni postavljen pre pumpe koliko vidim, sto je po meni logicnije, a ti kazes da si ga postavio posle pumpe (mozda ti je slika od ranije), ne znam sta je tacno ? logicnije je da je dodatni nepovratni pre pumpe, jer ukoliko ne drzi ventil u pumpi, ona bi mogla ostati suva, tj bez benzina - sto ne bi bilo dobro ni za startovanje, a ni za muljanje na prazno zbog membrane,...a neko prokopmentarisa, da kad vec imas EM ventil, pa valjda je njegova funkcija upravo to - da spreci protok benzina, tako da se slazem da u tom slucaju nije ni potreban dodatni nepovratni ventil, osim ako taj EM ventil nije jednosmerni, a to ne znam jer nemam plin.

@junior45 - sta ti je sad pa talozna casica, neka vrsta filtera ?

Za sada, izgleda da postoje, razlicita resenja za pozicioniranje filtera, jos samo da se dodje do jedinstvenog i najprakticnijeg...
sasacv68
sasacv68
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 123
Godina : 55
Lokacija : Kladovo
Datum upisa : 06.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini? Empty Re: Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini?

Počalji od slobodan271 Sub 11 Jan 2014, 11:09

Hvala na upozorenju sasacv68.Ne vlaži benzin iznad filtera.Na slici tako izgleda,to se presijava masnoća sa mojih prstiju (sada proverio).
Inače kada završavam vožnju,ja sistem prebacim sa gasa na benzin (da auto povuče benzin-zbog jutarnjeg startovanja)i onda ugasim auto.Mislim da u tom slučaju EM ventil ostaje otvoren (nije jednosmerni) pa tako ne sprečava povrat benzina.Pošto auto obavezno ujutru palim na benzin.Uglavnom,pre godinu dana sam zamenio pumpu koja je popustila i morao sam po 3 - 4 puta da zaverglam dok upali.Kada sam stavio novu-sve bilo ok.Pre mesec dana su opet počeli da se juavljaju isti simptomi.Ugradio sam ovaj ventil i simptomi su prestali.Zato verujem da sam na taj način rešio problem.Sama pozicija nepovratnog ventila-dali je on pre ili posle pumpe je manje bitna.Važno je da on drži 100%.Ako je on iznad pumpe,zatvaranjem će vakuum držati benzin i u pumpi i neće ostati suva.Kao kad bi crevo napunio i na jednom kraju ga začepio prstom.U njemu bi tečnost ostala,ako samo malo pustiš vazduha-tečnost iz njega polako počinje da se vraća nazad.Zato i mislim da ako nepovratna membrana kod pumpe i neosetno popušta...Malo po malo,tokom noći dobar deo dovodnog creva ostane prazan i treba dva verglanja da se auto upali.

Prelivna (taložna) čaša na karburatou (kažu još i "prelivno lonče") Je sklop na samom karburatoru u koji dolazi benzin koji potiskuje pumpa.U njemu se pomomoću plovka reguliše koliko će benzina otići dalje u motor radi sagorevanja,a višak benzina se preusmerava na drugo crevo kroz koje se ponovo vraća u rezeorvar.To je potrebno jer pumpa gura više benzina nego što je autu tog trenutka potrebno pa je na taj način karburator reguliše i uzima samo onoliko koliko mu treba benzina za rad.
slobodan271
slobodan271
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 73
Lokacija : Beograd-Srbija
Datum upisa : 24.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini? Empty Re: Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini?

Počalji od junior45 Sub 11 Jan 2014, 11:18

jeste,kao neki filter sto moze da se cisti..
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34888
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini? Empty Re: Filter goriva - ugradnja pre ili posle pumpe? i pozicija po visini?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu