obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka

+4
zile
YugoM55
Aki91
NikolaBoss
8 posters

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka Empty obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka

Počalji od salezli Pet 22 Mar 2013, 07:30

Pozdrav,

Na Unu 45,903 kubika(jugicev motor), mi je paljenje sa platinskog prebaceno na elektronsko. Kupljeni- nov razvodnik(Cajevec), Komutator(Elmos), kabl sa dzekom(nisam siguran za proizvodjaca), a bobina je zadrzana stara(Iskra ATA 1710), po mojim saznanjima, bobina je neodgovarajuca, tj, za paljenje sa platinskim razvodnikom. Imao sam jos neke bobine u rezervi(Iskra VTE 1204) pa sam zeleo da proverim da li su mozda one odgovarajuce za el. paljenje, da ne bacam pare na novu.Nisam uspeo da saznam pouzdano, ni na internetu, ni kontaktiranjem Iskrinog predstavnistva,niti bilo kako drugacije, pa sam, obzirom da mi postojeca nije pravila problem, resio da sacekam pravu informaciju.

Kako god, sto se rada motora tice, radi i "vuce" poprilicno dobro, za 4+,(povremeno se osecaju blagi trzaji i ponekad ne prima gas najbolje nakon prebacivanja u visi stepen prenosa, ako je ispod 3-3.500 obrtaja). Model Una koji vozim, fabricki nije imao ni pokazivac temperature motora sa kazaljkom, a kamoli obrtaljku, pa sam naknadno kupio instrument tablu od modela sa obrtaljkom i ugradio, i to je funkcionisalo bez problema sa platinskim paljenjem, i gore pomenutom bobinom).

Malo nakon ugradnje el. paljenja, tj. novih delova,(prvih nedelju dana je bilo O.K), ali nakon toga obrtaljka je na 3.500 obrtaja, nekontrolisano skakala, i na 4.000 bi se smirila, ali bi svaki put na tim obrtajima obavezno poskakivala, da bi u poslednje vreme krenula da skace i izmedju 1.500 i 2.000. U servisu su zakljucili da je komutator neispravan(tako sto su moj novokupljeni, radi probe zamenili sa provereno ispravnim "Boshovim"). U medjuvremenu sam saznao da je oznaka Iskrine bobine ze el. paljenje ATE 1711, pa sam pazario polovnu bobinu, i polovni komutator, takodje Iskra. U servisu su to sve ugradili,(odgo arajucu bobinu, ispravan komutator) ali je obrtaljka i dalje "ludovala", osim u paru sa bobinom koja mi je vec bila na autu(ATA 1710).

E sad, kako sam saznao sa neta, el.paljenje mozes da radi i sa obicnom bobinom, ali se ne dobija pravi efekat, a kako sam komplet akciju prebacivanja sa jednog na drugo paljenje(odlicno je funkcionisalo i sa platinama osim sto je razvodnik dotrajao pa ga je trebalo zameniti) i preduzeo zarad "full" efekta, zeleo bih da znam, ima li neko ko zna u cemu moze biti problem?

Unapred, hvala na pomoci.
salezli
salezli
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 31
Datum upisa : 21.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka Empty Re: obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka

Počalji od Miljan Pet 22 Mar 2013, 12:39

Drugar je imao takav problem jer je bobina bila losa, ceska, sa Iskrinom je resio problem. Nema veze to da li je elektronsko ili platinsko paljenje.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka Empty Re: obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka

Počalji od salezli Pet 22 Mar 2013, 19:50

Problem je u sledecem- sa bobinom Iskra ATA 1710(za koju mislim da je za platinsko+ komutator Elmos=oscilira nekontrolisano.(ima skokove na odredjenom broju obrtaja)
-sa bobinom Iskra ATE 1711(za koju znam da je za elektronsko)+komutator Iskra=oscilira nekontrolisano(ima skokove na odredjenom broju obrtaja)
-sa bobinom Iskra ATA 1710(platinska)+komutator Iskra=obrtaljka radi kao sat.
Jedini je problem sto zelim da kompletiram-bobina za elektronsko, uz ostatak elektronskog paljenja, jer se prema mojim saznanjima, sto sa ovog foruma, sto iz drugih izvora, jedino tako dobija pun efekat elektronskog paljenja.
Sta kazes na ovo, i sta mi je ciniti dalje?
Postoji li nacin da se proveri ispravnost bobine? Ova ATA(platinska)mi je na autu godinama i znam da je ispravna, a ovu ATE sam uzeo polovnu, pa u nju nisam siguran. U servisu su mi stavljali i jednu i drugu, i kazu radi jednako sa obe. Jedino sto nisam probao da vozim sa tom ATE(elektronskom) pa da vidim,ako je zaista toliko osetna razlika(sto mi je neverovatno, ali bih voleo da je tako),da li auto bolje ide.
Ako imas, imate, bilo kakvu sugestiju!!
I jos zaboravih slag na tortu. Sve se ovo experimentisalo zakljucno sa jucerasnjim danom. Jutros krecem na posao, palim auto kao i inace(za 16 godina, koliko vozim ovaj auto, skoro da nije imao sansu da zavergla, jer je palio ne na pola, nego na cetvrt kljuca, i leti i zimi), ali auto samo vergla, ni da pomisli da upali. Nakon 15-ak verglanja, kao da je slucajno i bojazljivo upalio, pa sam mogao da krenem dalje. Nakon gasenja motora, palio sam ga nakon 15 minuta, i upalio je solidno(ne brzo i lako kao ranije, ali poprilicno brzo). Nakon sat vremena opet ga palim, opet upali, nakon pola sata opet, i opet upali. Zavrsim smenu(proslo je znaci oko 6 sati, na 0 stepeni) i palim ga, tek nakon treceg verglanja, i opet stidljivo.
Sve se to desava nakon sto sam zamenio Elmosov komutator(sa kojim obrtaljka "igra", i stavio "Iskrin" sa kojom obrtaljka radi normalno, uz bobinu ATA 1710. Znaci li to, da mozda razliciti komutator, zahteva razlicito stelovanje paljenja(pitao sam majstora iz servisa danas, kaze da komutator nema veze sa uglom paljenja), koje je tvoje iskustvo, ili misljenje?


Poslednji izmenio salezli dana Pet 22 Mar 2013, 20:08, izmenjeno ukupno 1 puta
salezli
salezli
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 31
Datum upisa : 21.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka Empty Re: obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka

Počalji od NikolaBoss Pet 22 Mar 2013, 19:54

pa napisao je da ti je losa bobina za elektronsko paljenje tj ATE bobina,nju zamenis za drugu elektronsku
NikolaBoss
NikolaBoss
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1111
Godina : 27
Lokacija : Crna Gora
Datum upisa : 17.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka Empty Re: obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka

Počalji od Crazy128 Pet 22 Mar 2013, 19:59

VTE je elektronska. ATE je platinska Wink Potrazi VTE Cheers
Crazy128
Crazy128
SOHC 1290ccm EFI 67ks

Broj poruka : 2816
Godina : 33
Lokacija : Lebane
Datum upisa : 10.12.2012

https://www.facebook.com/LeWolf90

Nazad na vrh Ići dole

obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka Empty Re: obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka

Počalji od NikolaBoss Pet 22 Mar 2013, 20:01

scratch
ATA platinska
ATE elektronska
to znam jer ih imam obadve ako su iskrine
NikolaBoss
NikolaBoss
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1111
Godina : 27
Lokacija : Crna Gora
Datum upisa : 17.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka Empty Re: obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka

Počalji od Crazy128 Pet 22 Mar 2013, 20:05

Moja greska, izvinjavam se ATE je elektronska, VTE platinska malo sam se zbunio Embarassed
Crazy128
Crazy128
SOHC 1290ccm EFI 67ks

Broj poruka : 2816
Godina : 33
Lokacija : Lebane
Datum upisa : 10.12.2012

https://www.facebook.com/LeWolf90

Nazad na vrh Ići dole

obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka Empty Re: obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka

Počalji od Miljan Pet 22 Mar 2013, 20:08

Bas tako. Wink

Ocigledno je ta ATE neispravna pa zeza, a ona daje skoro duplo veci napon od ATA ili VTE, samim tim i duplo jacu varnicu na svecicama, bolje sagorevanje, vecu snagu, manju potrosnju.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka Empty Re: obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka

Počalji od NikolaBoss Pet 22 Mar 2013, 20:09

Miljane a sta mislis da se stavi ATE bobina na platinsko paljenje,bili imala kakvog uticaja?
NikolaBoss
NikolaBoss
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1111
Godina : 27
Lokacija : Crna Gora
Datum upisa : 17.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka Empty Re: obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka

Počalji od salezli Pet 22 Mar 2013, 20:14

Ajd sto si se ti zbunio, mene si upropastio, jer ionako veze sa tim nemam, a zadnjih 2 meseca, samo rujem i kopam da saznam sta je sta, i jedva se usaglasio sam sa sobom da je ATA platinska, VTE platinska, a ATE elektronska, i onda mi napises ovo. Pa samo sto se nisam rokn'o. Sad .
zezam se, znam da nije iz lose namere, i hvala!
salezli
salezli
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 31
Datum upisa : 21.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka Empty Re: obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka

Počalji od salezli Pet 22 Mar 2013, 20:16

@NikolaBoss-toliko mislim da sam i ja naucio u ovom kopanju, verovatno bi ti stradale platine duplo brze.
salezli
salezli
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 31
Datum upisa : 21.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka Empty Re: obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka

Počalji od Crazy128 Pet 22 Mar 2013, 20:16

NikolaBoss ::Miljane a sta mislis da se stavi ATE bobina na platinsko paljenje,bili imala kakvog uticaja?


Samo dobijas precizniju varnicu Wink
Crazy128
Crazy128
SOHC 1290ccm EFI 67ks

Broj poruka : 2816
Godina : 33
Lokacija : Lebane
Datum upisa : 10.12.2012

https://www.facebook.com/LeWolf90

Nazad na vrh Ići dole

obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka Empty Re: obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka

Počalji od Aki91 Pet 22 Mar 2013, 20:17

Izgorene platine bi dobio Wink
Aki91
Aki91
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1117
Godina : 32
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 07.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka Empty Re: obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka

Počalji od NikolaBoss Pet 22 Mar 2013, 20:18

E nista onda Very Happy
NikolaBoss
NikolaBoss
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1111
Godina : 27
Lokacija : Crna Gora
Datum upisa : 17.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka Empty Re: obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka

Počalji od salezli Pet 22 Mar 2013, 20:28

Ajd da se vratimo na problematiku koju sam postavio, ako nemate nista protiv Cheers
salezli
salezli
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 31
Datum upisa : 21.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka Empty Re: obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka

Počalji od NikolaBoss Pet 22 Mar 2013, 20:29

pa zamenis bobinu,uzmes bobinu za elektronsko paljenje iskra ATE
NikolaBoss
NikolaBoss
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1111
Godina : 27
Lokacija : Crna Gora
Datum upisa : 17.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka Empty Re: obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka

Počalji od salezli Pet 22 Mar 2013, 22:07

Za one koji nisu pazili na casu, ako pazljivo procitate post od pocetka, videcete da sam napisao da sam to vec uradio. Jedino sto objektivno postoji sansa(50-50%, sto ce reci moze biti ne mora da znaci), da je bobina koju sam stavio, upravo tu koju mi sugerises(ATE), neispravna, pa sam iz tog razloga i postavio pitanje,izmedju ostalih pitanja, da li je i kako moguce proveriti ispravnost bobine?
Sistemom eliminacije vladam, ono cime ne vladam, je strucnim znanjem vezanim za mehaniku, elektriku, tim povodom sam se i obratio, ne bih li dosao do resenja problema koji je evidentan.
salezli
salezli
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 31
Datum upisa : 21.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka Empty Re: obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka

Počalji od NikolaBoss Pet 22 Mar 2013, 22:23

pa to i kazem..probaj pozajmiti elektronsku (ATE) bobinu kraj nekoga pa vidi kako funkcionise..
NikolaBoss
NikolaBoss
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1111
Godina : 27
Lokacija : Crna Gora
Datum upisa : 17.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka Empty Re: obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka

Počalji od Crazy128 Pet 22 Mar 2013, 22:25

Ispravnost bobine mozes proveriti unimerom, ali to nije bas precizna metoda jer prilikom voznje moze se desi da bobina probija negde i da napon varira Wink
Crazy128
Crazy128
SOHC 1290ccm EFI 67ks

Broj poruka : 2816
Godina : 33
Lokacija : Lebane
Datum upisa : 10.12.2012

https://www.facebook.com/LeWolf90

Nazad na vrh Ići dole

obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka Empty Re: obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka

Počalji od salezli Pet 22 Mar 2013, 22:26

O,k, hvala, mislim da cu sutra to uraditi(cim pre u svakom slucaju) pa obavestavam sta se dalje desava. Hvala svima na predlozima.
salezli
salezli
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 31
Datum upisa : 21.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka Empty Re: obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka

Počalji od salezli Pet 22 Mar 2013, 22:28

A kako se meri unimerom? Mozes li preciznije da mi objasnis, posto ja to ne umem, ali moj kolega je elektricar(na zalost ne auto elektricar), pa bih njemu pokazao "uputstvo" koje bi mi napisao, a on postupio po njemu.
salezli
salezli
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 31
Datum upisa : 21.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka Empty Re: obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka

Počalji od Crazy128 Pet 22 Mar 2013, 22:32

Spojis na kontakte 15 i 1 stipaljke unimera i meris.
Crazy128
Crazy128
SOHC 1290ccm EFI 67ks

Broj poruka : 2816
Godina : 33
Lokacija : Lebane
Datum upisa : 10.12.2012

https://www.facebook.com/LeWolf90

Nazad na vrh Ići dole

obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka Empty Re: obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka

Počalji od salezli Pet 22 Mar 2013, 23:08

a sta se konkretno meri(napon, otpor, ili sta vec) i koje su vrednosti ocekivane za ispravnu bobinu, i koja je tolerancija, tj. od koje vfednosti racunas da je neispravna???
salezli
salezli
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 31
Datum upisa : 21.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka Empty Re: obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka

Počalji od salezli Sub 23 Mar 2013, 11:28

"Update"

Jutros sam mu izmenjao 2 bobine ATE 1711(elektronske), i izveo sledeci zakljucak, doduse, auto je bio u mestu. Na ler gasu (koji mi je na oko 800-1000)obrtaljka leluja u opsegu(1000-2000) nepravlilmo. Cim malo dodam gas, umiri se i prikazuje realan broj obrtaja, da bi poskocila kada dodje na 3500, i zatim se smirila izmedju 3500 i 4000.

Takodje, ako sauhom, pojacam lera gas, tj. broj obrtaja na oko 1000-1100, smiri se, i prilicno je "ispravna", sa opet onim malim skokom na 3500-4000.

Ponavljam, sve je to dok radi u mesto i na leru. Idem danas da ga vozim na duze, i da vidim sta ce se desiti, a nadam se da vam ovo sto sam opisao moze posluziti kao smernica i indikacija za nesto, sto ce mozda dovesti do razresenja enigme.

Danas cu takodje uspeti da pozajmim jos jedan set(bobina, komutator), pa cu nadam se stici da i to danas isprobam, pa da napisem iskustvo.
salezli
salezli
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 31
Datum upisa : 21.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka Empty Re: obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka

Počalji od salezli Sub 23 Mar 2013, 21:35

Nisam uspeo da pozajmim drugi set za probu, ali sam zakljucio(potvrdicu sutra ujutro), da komutator definitivno ima veze sa paljenjem, kao sto i bobina ima veze sa obrtataljkom(kako i sta ne znam), ali poslednja varijanta koju sam probao, je Iskra ATE 1711 (elktronska) bobina+ Elmos komutator=ne dobijem da mi obrtaljka radi savrseno(skace od 3500-4000 obrtaja), ali sam zato dobio paljenje kao sto je bilo na pola kljuca. Sutra cu potvrditi, jer je motor danas imao svega 6-7 sati da se ohladi, pa da budem siguran, videcu kako ce mi sutra ujutro upaliti.

Znaci ,sa Iskrinim komutatorom i Iskrinom platinskom bobinom, nemam paljenje kako treba(skoro da ga nema), obrtaljka leluja na ler gasu, i mnogo vise oscilira inace.

Sa istom bobinom i Elmos komutatorom, pali na pola kljuca, a obrtaljka skace tek od 3500.

Toliko od prakticnih iskustava za danas, nastavak u sledecem broju.
salezli
salezli
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 31
Datum upisa : 21.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka Empty Re: obrtaljka+elektronsko paljenje=ne funkcionise obrtaljka

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu