Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

+7
Bohoc
DRAZEN92
maljchik
staracstol
Pedja
zeleni macak
YUgisa
11 posters

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima - Page 2 Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od Bohoc Sub 20 Feb 2010, 23:32

svaka cast na ideji i entuzijazmu ja vise necu nista pisati ovde
Bohoc
Bohoc
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1877
Datum upisa : 30.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima - Page 2 Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od staracstol Ned 21 Feb 2010, 00:46

@YUgisha: nisam mislio nikog da vredjam. Stvarno. Mislio sam da ce se voditi konstruktivna diskusija...
@Aki91: Skidaju, ali mislim da je to strasno mala vrednost u vremenu na tih 402m. Ne samo da se skidaju retrovizori vec se lepljivim trakama zatvaraju spojevi (npr hauba - blatobran).
staracstol
staracstol
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 18
Godina : 52
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 04.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima - Page 2 Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od YUgisa Ned 21 Feb 2010, 09:30

Pa ja nemislim da si ti vredjao nekog, nego samo kazem da svako ima pravo da kaze svoje misljenje makar kakvo ono bilo na jedan kulturan nacin Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61568
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima - Page 2 Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od maljchik Uto 23 Feb 2010, 22:49

Sa strane aerodinamike i trup aviona je štetan. Korisni su samo aeroprofili na kojima se stvara sila uzgona kao rezulltujuća sila.
Yugiša napred, čekam rezultat da vidim kakav će biti.
maljchik
maljchik
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 65
Lokacija : KV
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima - Page 2 Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od Danilo Ned 14 Mar 2010, 13:54

Mislim da za gradski auto (kakav ti pravis, koliko vidim), mnogo vecu dobit mozes imati smanjenjem mase auta, nego li poboljsanjem aerodinamike.
Masa je prilicno apsolutna stvar, ili je oduzimas ili je dodajes i tu greske nema, a sa aerodinamikom bez ozbiljnih ispitivanja i merenja u vazdusnom tunelu mislim da nikad neces biti na cisto (sem nekih extremnih promena, kada recimo uspes da dobijes trista obrtaja u iberu samo promenom necega na skoljci). Istina, aerodinamikom se poboljsava mahom krajnja brzina (kao i neka prolazna ubrzanja na vecim brzinimaa), a smanjenje mase na nju ne utice toliko, koliko na ubrzanje.
Smanjenje mase ne kosta puno (ako ista i kosta), a dobit je velika. Jos bitnija stvar je smanjenje neovesane mase.
Danilo
Danilo
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 201
Lokacija : BG
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima - Page 2 Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od YUgisa Ned 14 Mar 2010, 14:31

Pa dobro, tema nije bila posebno vezana za moj auto... Nego u globalu ovako sta bi se moglo uraditi... Posto neke velike brzine sa mojim ne planiram da postizem, jer cak i ako uspem da uradim ono sto zelim, preko 164km/h nece moci jer ce se tu zavrsiti u blokadi u petoj brzini...

A sto se tice mase, pa moze da kosta i smanjivanje, bas sam se raspitao i hauba za Yuga od karbona teska 3.5kg je bezobraznih 400e...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61568
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima - Page 2 Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od Danilo Ned 14 Mar 2010, 14:50

Ima puno jeftinijih nacina za olaksavanje juga. Puno je nepotrebnih stvari smesteno u juga, po meni, recimo rezervni tocak (stavis mali copavi u gepek), nosac rezervnog tocak, razni sus-plehovi u motornom prostoru i kojekakve zastite (potpuno nepotrebne stvari, po meni), izolacije po gepeku koje u vecini juga samo skupljaju vodu i ne sluze nicemu sem da ubrzaju proces truljenja.
Sto se haube tice, podrzavam svaki vid skidanje mase sa nosa juga, ali 400 eura za haubu ne bih dao, puno mi je za gradski auto. Da je neki SS1600 ili tako nesto pa ajde, ali tada ne bih pravio juga... :/ Haubu mozes lako da olaksas tako sto ces joj raspunktovati ojacanje sa donje strane i ostavis samo spoljnu oblogu, naravno bice tanka i nikakava, ali... Mozes da je napravis i od poliestera u tankom sloju, takodje jeftino i jednostavno, a moze da bude jako lagano. Skoro su na limundu bila nova plasticna krila za juga, cena je bila tipa 1000 dinara ili tako nesto, a izgledala su kao serijska... Zadnja stakla mogu da se naprave od plexiglasa jednostavno a lagano i jeftino, ali tu vec ulazimo u dublju pricu i dosta toga gubi smisao na gradskom autu.
Sedista su serijski dosta teza od recimo osnovnih modela brendiranih kadica (sparco sprint recimo, kosta oko 150-180 eura, a dosta je lagana).
Danilo
Danilo
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 201
Lokacija : BG
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima - Page 2 Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od negeru Uto 16 Jul 2013, 11:47

Ehhh. Već dve godine nije dao odgovor niko na ovu temo. Pa vreme je da kažem i ja nešto Very Happy
Što se tiče spojlere i ostale kerefeke, sve je to postavljen ne samo zbog brzine nego zbog stabilnosti vozila na putu na velikoj brzini.
Auto kao yugo i njegova kompletna konstrukcija ( karoserija ) nije smišljen za to da neko piči sa njim 170 km/h ili brže. Yugo je do 110km/h stabilan preko toka već je rizik voziti auto. Same kočnice na vozilu nisu prediviđene na to da zaustavi vozila na toj brzini Sad
OK. Spustilismo yuga to je ok. Već auto postao stabilniji nego što je bio. Da skroz Izravnaš pod? Nije pametno. Zato što na velikoj brzini taj ravan pod služi kao jedra. Uhvati ti se vetar u to i kreće da diže auto. Ponovo gubiš na stabilnosti vozila. Da bi stabilizovao Yuga, da postane aerodinamičan moraš postaviti prednji rep koja gura auto prema dole ( naravno samim tim motor dobija opterećenje jer težina vozila se povećava ) i zadnji rep koja drži guzicu prema dole da ne šeta u krivini. Imate emisiju na internetu vezano za spojlere i za takozvanu TTuning Stilyng. Emisija priča oko toga da koliko nesreće se desilo baš zbog toga što su ljudi na auto stavljali i kreirali ne adekvatne spojlere repove itd, koje njih doveo do teške nesreće.

Sad sam već sebe smorio Very Happy

Inače promena Retrovizora na yugi zlatno smanji šum oko auta, pored toga dodatna izolacija i to je to Very Happy
negeru
negeru
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 39
Godina : 37
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 13.07.2013

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima - Page 2 Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od MilosB Uto 13 Avg 2013, 23:54

Kao neko ko se dosta bavi s fluidima i opstrujvanjem istih oko kojekakvih tela, vam mogu potvrditi da je najbolje staviti ravan lim ispod CELOG vozila.
svaki fluid koji struji nekom brzinom izmedju dve povrsine stvara pad pritiska. pad pritiska stvara silu prijanjanja.

nisam procitao bas sve postove pa nznm dal je neko spomenuo F1, a taj efekat se javlja vec pri vrlo malim brzinama

MilosB
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 29
Datum upisa : 10.08.2013

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima - Page 2 Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od MilosB Uto 13 Avg 2013, 23:58

YUgisa ::Pa dobro, tema nije bila posebno vezana za moj auto... Nego u globalu ovako sta bi se moglo uraditi... Posto neke velike brzine sa mojim ne planiram da postizem, jer cak i ako uspem da uradim ono sto zelim, preko 164km/h nece moci jer ce se tu zavrsiti u blokadi u petoj brzini...

A sto se tice mase, pa moze da kosta i smanjivanje, bas sam se raspitao i hauba za Yuga od karbona teska 3.5kg je bezobraznih 400e...


mozda 100€ materijala Cop al cim je CF je mnogo skupo

MilosB
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 29
Datum upisa : 10.08.2013

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima - Page 2 Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu