Yugo 55/60/65 - modificiranje i kvačila/korpe/lamele za prijenos veće snage

2 posters

Ići dole

Yugo 55/60/65 - modificiranje i kvačila/korpe/lamele za prijenos veće snage Empty Yugo 55/60/65 - modificiranje i kvačila/korpe/lamele za prijenos veće snage

Počalji od AnteLo Ned 07 Mar 2021, 23:40

Ova tema postoji za raspravu o modifikacijama, zamjeni i ojačanjima dijelovima kvačila.
S vremenom ću nadopunjavat ovu temu s više informacija.
Sve informacije dolaze iz valeovog kataloga.

Znači svaki Yugo 55/60/65 s 128 serijom motora je dolazia s kvačilom promjera 180mm koje ima 17 zubi.


Korpe:
za Fiata 128 1.3 Rally i Yuga 65 EFI sila korpe je 3750N.

Od jačih korpa paše:
- Peugeotova 1.7/1.9d (xud7/9) od npr 205 ili 106 1.4 (TU3M) (802073) - paše bez ikakvih modifikacija, sila valeove korpe je 4250N.
- Fiat Uno 1.3t ili 75/Tipo/Tempra/Dedra 1.5/1.6 (279244) - navodno paše direkt, sila valeove korpe je 4500N


Lamela:
Koliko sam ja primjetio svi koriste tvorničke lamele prerađene u sniter.
Imaju se kupiti sinter lamele npr za Fiat 128 Rallye i one su od 150ak do 250eur.
Takve navodno mogu izdržati do 15% više okretnog momenta bez ikakvih drugih promjena (naravno ovisno o proizvođaču)
Prepostavljam da paše lamela od mk1 una turba koja ima 190mm i 17 zubi.

Lamela od 180mm bi imala površinu od 15393.8 m2 dok bi turbo lamela trebala imat 20106.1 m2.
To bi bilo povećanje od barem 30% a i vjerojatno je i veće jer mi je lamela za izmjerit u garaži a meni se nije dalo ić.


Uklanjanje torzionskih opruga na lameli:
Pozitivne stvari: izgubi se dosta na težini i auto se lakše vrti
Negativne stvari: teže je auto "po gradu" voziti, getriba trpi veće šokove i jednostavno se nije ugodno voziti u takvoj auti
Vidio sam da uklajanju opruge na organskom kvačilu prije ali kad već tako daleko idete možete i sinter kvačilo stavit.


Ako se ispostavi da set kvačila od Una Turba 1.3 paše na Zastava zamajac onda bi to bio dobar izbor jer trpi skoro kao i tvornička getriba a opet je organsko kvačilo Very Happy
Prepostavljam da promjer lamele i nije toliko bitan, primjetio sam da inače veće autu imaju istu snagu, korpu ali veću lamelu.
Npr Punto hgt 1.8 130ks i Stilo 1.8 130ks, Stilo ima lamelu veću za 10mm ako me pamćenje dobro služi
AnteLo
AnteLo
OHV 1451ccm 73ks

Broj poruka : 973
Godina : 20
Datum upisa : 14.01.2020

Nazad na vrh Ići dole

Yugo 55/60/65 - modificiranje i kvačila/korpe/lamele za prijenos veće snage Empty Re: Yugo 55/60/65 - modificiranje i kvačila/korpe/lamele za prijenos veće snage

Počalji od YUgisa Pon 08 Mar 2021, 00:26

AnteLo ::
- Fiat Uno 1.3t ili 75/Tipo/Tempra/Dedra 1.5/1.6 (279244) - navodno paše direkt, sila valeove korpe je 4500N

Prepostavljam da paše lamela od mk1 una turba koja ima 190mm i 17 zubi.

Ove dve stavke se ne poklapaju?  Barem za Una, ne moze da istovremeno pase direkt i da bude 190mm, barem ne na fabricki zamajac Wink Ali koliko sam ja vidjao, ljudi tvrde da "turbo" menjaci imaju deblje spojnicke... Mada ako nije kod svih isto, pretpostavio bih da je mozda spojnicka ista u varijanti gde menjac ima jos saltung kao Yugo/Z101.

Gubitak mase usled skidanja opruga u srcu lamele je minimalan i ne verujem da je kritican u vrtenju motora sem ako nije bas neka pila od motora, s obzirom da je ta masa relativno skoncentrisana blizu centra i nema toliko veliku inerciju, pogotovo ne naspram korpe i zamajca Wink Veci ce uticaj imati korpa sa vecim precnikom koja ce verovatno dodati vise mase od same lamele, a pri tome je na obodu masa. Oko opruga vise je stvar nacina na koji se salta, a to je da da se po aktiviranju lamele prenosi direktno snaga i nema debalansa auta kao kod opruga dok se ne stabilizuju i umanjene su sanse da popucaju te opruge, ispadnu iz lezista, dobiju lufta itd...

Sto se tice negativnih strana, definitivno necu reci da je za svakog i da se vozi kao sa oprugama, ali kad mentalno savladas voznju lamele bez opruga, zaista nije tako velik problem. Treba samo shvatiti da se kvacilo koristi kao prekidac, ili je skroz stisnuto ili je skroz popusteno i da se sa pedalom gasa dozira taj prelaz, umesto kao kod klasicnog kvacila gde gas drzis ustaljeno, a kvacilom doziras prelaz od totalno stisnutog, do totalno pustenog.

Promer lamele jeste bitan jer sa istom silom ako dalje uhvatis moci ce vise da prenese. Kao sto i kad popustas neki sraf, sto je duza poluga to je lakse popustiti iako je sraf jednako stegnut... Postoje i kombinacije od 200 i 215mm koje se tehnicki mogu ubaciti, mada u globalu zahteva izradu lamele po meri i obradu zamajca ogirinalnih za ta kvacila na dimenzije Zastavinih... Posto su ti zamajci dosta tezi i u globalu je veca masa postignuta dodavanjem materijala tj debljine u predelu gde naleze lamela/korpa sto udaljava korpu od bloka motora odnosno pravi problem da fizicki stane u Zastavino zvono menjaca. I kao sto kazem, inercija je puno bitniji faktor nego sama cinjenica koliko je nesto tesko u stanju mirovanja. Naravno ne kazem da lakse nije bolje ali neki delovi mogu biti jednake mase ali da imaju totalno razlicitu inerciju zbog razlicitosti postavke te mase unutar samog dela.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61769
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Yugo 55/60/65 - modificiranje i kvačila/korpe/lamele za prijenos veće snage Empty Re: Yugo 55/60/65 - modificiranje i kvačila/korpe/lamele za prijenos veće snage

Počalji od AnteLo Pon 08 Mar 2021, 00:30

Mislim na korpu od una turba, za nju mi je netko rekao da 100% paše.

Jebiga kod ovakvih stvari uvik ima pretpostavke.

Što se tiče lamele bez opruga, meni barem koliko je god zamorno opet mi nije nikakav problem pogotovo kad okretaji idu do neba Wink

Yugisha ti u svom Yugu imas onaj trokraki sinter sto di radio?
AnteLo
AnteLo
OHV 1451ccm 73ks

Broj poruka : 973
Godina : 20
Datum upisa : 14.01.2020

Nazad na vrh Ići dole

Yugo 55/60/65 - modificiranje i kvačila/korpe/lamele za prijenos veće snage Empty Re: Yugo 55/60/65 - modificiranje i kvačila/korpe/lamele za prijenos veće snage

Počalji od YUgisa Pon 08 Mar 2021, 09:27

Pa ja se sad stvarno ne secam da li sam imao u ruci 190mm, ali imao sam 170, 180, 200 i 215 i sve su imale drugaciji raspon srafova za montazu. Cak i da moze da se zasrafi na fabricki zamajac, nisam siguran jel unutrasnji precnik dovoljno mali da pritisne u potpunosti 180mm lamelu. A ako i moze da se zasrafi i stavi 190mm lamela, opet mora u potpunosti da se modifikuje taruca povrsina na zamajcu sto ce mu skratiti vek jer ce se skinuti skoro sav materijal koji ostaje za ravnanje ako budes ikad ponovo menjao kvacilo. Sto je pogotovo bitno za sinter lamele.

Mislim da je sve stvar navike i da ljudi ne vole bez opruga jer je kontra onoga sto su navikli, pogotovo sto neki ljudi nisu svesni koliko ustvari voze na pola kvacila. Meni recimo vise cima kad vozim lamele sa oprugama jer one cimaju u takvom nacinu voznje gde ih odjednom sabijes u potpunosti Very Happy

Da, ja vozim 180mm, trokraki sinter:
Yugo 55/60/65 - modificiranje i kvačila/korpe/lamele za prijenos veće snage Cam05810

Fabricki set: 10530g
Moj set: 7760g (sa 2000g olaksanim zamajcem)

770g je ustedjeno na cinjenici da je plitka umesto duboke korpe i da je sinter lamela, a ne klasicna Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61769
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Yugo 55/60/65 - modificiranje i kvačila/korpe/lamele za prijenos veće snage Empty Re: Yugo 55/60/65 - modificiranje i kvačila/korpe/lamele za prijenos veće snage

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu