Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja

+2
yugodriver
YUgisa
6 posters

Ići dole

Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja Empty Re: Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja

Počalji od YUgisa Čet 07 Maj 2009, 22:00

Ajd malo da podignem temu, mozda nekom budu trebale ove informacije...

Postoje poprilicne razlike izmedju 3.1 i 4.6 sistema... Ja sam mislio da su slicniji...

UBRIZGAVANJE:
Razlikuju se ponajvise u pritisku ubrizgavanja, 3.1 radi na 2.5 bara a 4.6 radi na 3 bara. Razlikuju se i regulator pritiska i razvodna cev... Ali je moguce postaviti cev i regulator sa 4.6 sistema na 3.1 i tako podici pritisak ubrizgavanja Wink Obrnuto bas i nedaje neke pozitivne rezultate... Wink Razlikuju se i birzgaljke, ali koliko sam gledao, spolja nevidin nikakve drasticne razlike sem u obliku i boji... Na 3.1 verziji su valjda crne a na 4.6 su crveno-roze. Koliko sam upoznat, nema razlike u performansama izmedju ovih brizgaljki.

SENZORI:
- Lambda sonda se razlikuje, kod 3.1 verzije je sa 1 zicom ako se nevaram, a kod 4.6 sistema je sa 4 zice.

- Senzori za pritisak i temperaturu vazduha u usisu se takodje razlikuju... Kod 4.6 verzije su ova dva senzora objedinjeni u jedan koji se nalazi sa prednje strane usisne grane, dok kod 3.1 sistema ova dva senzora su razdvojena... Senzor za temperaturu se nalazi ispod usisne, a senzor za pritisak ima jedno prikljucno crevo na usisnoj grani koje vodi do ECUa gde se taj pritisak meri i prosledjuje ECUu...

- Kanister sa aktivnim uljem je kod 3.1 verzije slozeniji, posto ima 2 ventila i senzora koji omogucuju normalan rad, dok kod 4.6 sistema, postoji samo jedan takav ventil...

PALJENJE:
Pa ovde je prilicno velika razlika... Kod 4.6 sistema, ne postoji razvodnik paljenja, nego ECU daje signal za okidanje varnice... I 4.6 sistem koristi 2 bobine... 3.1 sistem ima klasicnu bobinu sa ostalih jugica i ima razvodnik paljenja na bregastoj...

EKOLOGIJA:
- Katalizatori, pa koliko sam cuo neke serije 3.1 sistema nisu imale katalizator a ni lambda snondu... Sto se tice katalizatora, posto kod nas se neisplati menjati ga (posto je to samo finansijski izdatak jel nasa drzava ne daje nikakve povoljnosti na to sto vi vozite "cistiji" automobil) najbolje ga izbaciti i zameniti sa jednom cevi... Tj zameniti kratku dvocevku i katalizator sa duzom dvocevkom sto se ugradjuje na Z101.

- Iako ovo nije mnogima bitno, koliko sam upoznat, 3.1 sistem nezadovoljva neke ekoloske standarde, dok 4.6 vezija zadovoljava EURO2 standard. Iz meni nepoznatog razloga, nije mi jasno zasto zastava nije uradila potrebne modifikacije da zadovolji EURO3 standard, koji nije zahtevao neke vece intervencije na motoru...

ECU:
Naravno, zbog razlicitih senzora tako postoji i potreba za razlicitim ECUima, pa se i oni razlikuju izmedju 3.1 i 4.6 verzije.

Evo ovako, malo ukratko, bice ovo jos dopunjeno, inace nedavno sam skontao zasto neki ljudi pricaju svakakve nebuloze, tipa kako je Zastava stedela na delovima i slicno... Da su stedeli na senzorima, onda motor nebi pravilno radio... Ljudi su verovatno pogresno protumacili reci Zastavinih inzinjera kako su uprostili sistem ubrizgavanja, ali to se odnosi na pricu da su ugradili 4.6 sistem umesto 3.1 sistema koji ima vise delova i senzora. 4.6 sistem je napredniji u kojem ECU ima vece mogucnosti i smanjuje potrebe za pojedinim delovima koje ima 3.1 verzija.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61533
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja Empty Re: Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja

Počalji od yugodriver Čet 14 Maj 2009, 21:20

Kako su resili paljenje kod 3,1 ima i modul za paljenje i bombina?
yugodriver
yugodriver
SOHC 1116ccm 61ks

Broj poruka : 1508
Godina : 44
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 27.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja Empty Re: Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja

Počalji od Pedja Čet 14 Maj 2009, 21:25

Ima razvodna kapa i bobina, evo, ovde se lepo vii.

Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja Th_P2130394_resize
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja Empty Re: Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja

Počalji od yugodriver Čet 14 Maj 2009, 21:29

Znam ali gledam tu neki semu taj ima i onaj modul za paljenje,isto sto imaju ovaj karburatorski motori koji oristi beskontaktno paljenje!Kod 3,1 to nema?
yugodriver
yugodriver
SOHC 1116ccm 61ks

Broj poruka : 1508
Godina : 44
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 27.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja Empty Re: Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja

Počalji od Miljan Čet 14 Maj 2009, 21:39

Ima to kod 3.1 komutator kao kod karb modela, fizicki nije isti, ali ima istu funkciju i moze da se zamen tim karb modelom uz prevezivace dzeka.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja Empty Re: Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja

Počalji od yugodriver Čet 14 Maj 2009, 21:42

I kako izgleda taj komutator za 3,1 miljane imas nesto podatke za ovo?
I gde se nalazi taj komutator kod efia?
yugodriver
yugodriver
SOHC 1116ccm 61ks

Broj poruka : 1508
Godina : 44
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 27.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja Empty Re: Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja

Počalji od Miljan Čet 14 Maj 2009, 22:15

Na nosacu bobine, to je jedao deo, u kompletu sa bobinom ide, isti kataloski broj

Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja Dsc06850y.th Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja K1024dsc06838.th

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja Empty Re: Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja

Počalji od YUgisa Sub 06 Jun 2009, 18:17

Evo, probao sam danas kako radi brizgaljka sa 3.1 sistema na 4.6, pa da prenesem utiske, mozda nekom pomogne jednom. Moram reci da ide losije, istina, motor dobija vise benzina ali i previse pa ide losije, tj ne znam ni sam, do 4500obrtaja kao da ide bolje a preko toga ide losije... Ali ako neko bude prepravljao usis (stavljao veci), moze slobodno da kombinuje ova dva sistema Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61533
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja Empty Re: Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja

Počalji od CyberianIce Sre 15 Sep 2010, 15:16

YUgisa ::Ajd malo da podignem temu, mozda nekom budu trebale ove informacije...

UBRIZGAVANJE:
Razlikuju se ponajvise u pritisku ubrizgavanja, 3.1 radi na 2.5 bara a 4.6 radi na 3 bara. Razlikuju se i regulator pritiska i razvodna cev... Ali je moguce postaviti cev i regulator sa 4.6 sistema na 3.1 i tako podici pritisak ubrizgavanja Wink Obrnuto bas i nedaje neke pozitivne rezultate... Wink Razlikuju se i birzgaljke, ali koliko sam gledao, spolja nevidin nikakve drasticne razlike sem u obliku i boji... Na 3.1 verziji su valjda crne a na 4.6 su crveno-roze. Koliko sam upoznat, nema razlike u performansama izmedju ovih brizgaljki.

PALJENJE:
Pa ovde je prilicno velika razlika... Kod 4.6 sistema, ne postoji razvodnik paljenja, nego ECU daje signal za okidanje varnice... I 4.6 sistem koristi 2 bobine... 3.1 sistem ima klasicnu bobinu sa ostalih jugica i ima razvodnik paljenja na bregastoj...

UBRIZGAVANJE:
Kod MP3.1 Brizgaljke su vezane paralelno (FullGroup) i sve ubrizgavaju gorivo istovremeno, odnosno svaka brizgaljka ubrizgava gorivo jednaput po obrtaju radilice (svaka brizgaljka strcne benzin dva puta u toku jednog radnog ciklusa motora) Toliko za sve koji misle da je MP multipoint, ne znam sta je, ali je jos gluplje od karburatora, dakako... Po toj logici mozete mu staviti samo jednu veliku brizgaljku od 620ccm na vrh usisne grane i terati kao singlepoint, ni ECU nebi nista primetio... Na M4.6 brizgaljke su povezane svaka zasebno na ECU, samim tim mislim da se tu napokon radi o sekvencijalnom ubrizgavanju (ubrizgavanju po redosledu).

PALJENJE:
Isto tako ovde kod paljnjenja, M4.6 zeveka varnicu na svakom cilindru dva puta u toku jednog radnog ciklusa, odnosno svaki cilindar dobije po jednu varnicu u toku jednog obrtaja radilice, odnosno, najbitnije, varnica se u svakom cilindru okine i nakon sabijanja (kad treba) i za vreme izduvavanja, tako se osigurava da svo gorivo detonira u auspuhu ili kat-u, zbog emisije gasova i 43 zla.


Poslednji izmenio CyberianIce dana Sre 15 Sep 2010, 15:19, izmenjeno ukupno 1 puta (Razlog : ispravljene tipografske greske)
CyberianIce
CyberianIce
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 433
Godina : 39
Lokacija : Apatin
Datum upisa : 05.08.2010

http://www.hackthissite.org/user/view/CyberianIce

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja Empty Re: Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja

Počalji od sinke Sre 26 Okt 2011, 17:19

Bobina 3.1m nije ista kao kod karbutratorskog ubrizgavanja, sto se vidi i na Miljnanovoj slici.


UBRIZGAVANJE:
Kod MP3.1 Brizgaljke su vezane paralelno (FullGroup) i sve ubrizgavaju gorivo istovremeno, odnosno svaka brizgaljka ubrizgava gorivo jednaput po obrtaju radilice (svaka brizgaljka strcne benzin dva puta u toku jednog radnog ciklusa motora) Toliko za sve koji misle da je MP multipoint, ne znam sta je, ali je jos gluplje od karburatora, dakako... Po toj logici mozete mu staviti samo jednu veliku brizgaljku od 620ccm na vrh usisne grane i terati kao singlepoint, ni ECU nebi nista primetio... Na M4.6 brizgaljke su povezane svaka zasebno na ECU, samim tim mislim da se tu napokon radi o sekvencijalnom ubrizgavanju (ubrizgavanju po redosledu).

Cisto sumnjam da je ovo tacno. Odnosno da sve dizne ubrizgavaju gorivo istovremeno. Sem ako nije neka modifikacija u pitanju. Na izvadjenom rail-u sa diznama ubrizgavale su pojedinacno.

sinke
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 3
Datum upisa : 26.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja Empty Re: Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja

Počalji od CyberianIce Sre 26 Okt 2011, 18:44

Nema sta da sumnjas i nije modifikacije vec je jedonstavno tako. Ja imam to ispod haube a evo ti i dijagram povezivanja pa se uveri a sama bobina je ista kao i sve bobine samo ima za sebe zakacen finalni tranzistor koji pojacava signal koji dolazi iz ECU-a pre ulaza u primar a umesto tog tranzisotra sam cak video nekoliko puta zakacen 2N3055 pa sam prosudi.

Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja Mp31q.th

Obrati paznju na pin 14 iz ECU
CyberianIce
CyberianIce
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 433
Godina : 39
Lokacija : Apatin
Datum upisa : 05.08.2010

http://www.hackthissite.org/user/view/CyberianIce

Nazad na vrh Ići dole

Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja Empty Re: Razlika izmedju 3.1 i 4.6 verzije EFIja

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu