Motor se zapalio

+6
Mitke
Miljan
YUgisa
ZAC
junior45
blackb
10 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Motor se zapalio Empty Motor se zapalio

Počalji od blackb Pet 19 Maj 2017, 09:14

Došlo je i do toga. Juče ćale istera juga ispred kuće, malo ga je teže upalio jer nije paljen 10 dana, kad ispred kapije počne da kulja dim ispod haube - iako auto nije bio ni zagrejan. Sreća bio je blizu pa odmah kofa-voda i gašenje. Evo i nekoliko slika havarije:

Motor se zapalio Th_palj_1-1_zps99qvpei3

Motor se zapalio Th_palj_2-1_zpsxpnq58yi

sa skinutim filterom za vazduh:

Motor se zapalio Th_pajl_3-1_zps2dzawlht

Motor se zapalio Th_palj_4-1_zps5iamx6rp

hauba:

Motor se zapalio Th_palj_haub-1_zpsjs2jtnqr


Od vas mi treba konstatacija ako se da videti sa slika šta je bio uzrok. S obzirom na poziciju paljevine isključio sam karb kao uzrok. Dalje, prvo sam pomislio da je povratno crevo za gorivo jer  je išlo preko opruge sajle gasa pa reko da ga ona nije vremenom načela.
Sledeće možda neko drugo (dovodno) crevo benzina tu gde je počela paljevina ako je bilo naslonjeno na deklu glave motora pa opet vremenom od temperature dekle.
Međutim gledajući haubu sa spoljne streane (zadnja slika) najveći trag na njoj sa spoljne strane je upravo negde iznad filtera za gorivo (plastični - od pumpe do karba - vidi se izgoreo na prvoj slici u donjem delu) pa možda je i on (više se ne sećam) bio malo naslonjen na glavu motora i od toplote polako načinjan dok nije juče prosvirao - mada je najviše deformisan sa gornje strane - opet se vidi na prvoj slici.

Inače sam imao povremeno problema sa smradom benzina koji nisam uspeo da otklonim iako sam zbog toga: promenio sva creva za benzin, nova pumpa za benzin, repariran karb (iz drugih razloga ali urađen je), proveravan odušak i dihtung rezervoara..

Danas kupujem sve delove - kablove, svećice (a i vreme im je), kabl za komutator, creva za benzin, zupčasti kaiš (mada mi deluje OK kad sam skinuo zaštitni poklopac) i PP aparat Smile pa mi treba savet pri montaži creva, filtera pa i kablova na šta da obratim pažnju da se ovo ne ponovi ako možete da utvrdite uzrok.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Motor se zapalio Empty Re: Motor se zapalio

Počalji od junior45 Pet 19 Maj 2017, 09:39

Curelo gorivo po svecicama i kablovima i zapalio se,tako i drugaru jednom
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34886
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Motor se zapalio Empty Re: Motor se zapalio

Počalji od ZAC Pet 19 Maj 2017, 16:00

Slazem se...uzrok je 99% kao sto kaze Ceda...gorivo i varnica.
E sad, savet za dalje...ne stavljaj nikada vise plasticni filter za gorivo, vec metalni FRAD
Drugo, creva za gorivo neka budu armirna i kvalitetna..na primer Gates, Dunlop, Tigar...ako ih pravi ..itd.

Na sva mesta gde crevo fizicki dodiruje bilo koji deo motora ili karoserije , pre montaze creva navuci na njega buzir duzi od samog mesta dodira creva i metala...
Buzir je najbolje napraviti od creva koje ima unutrasnji precnik kao spoljni precnik creva za gorivo...
Ne lepi izolir trakom i slicno po crevima.
Kablovi neka budu kvalitetni sa kvalitetnom zastitnom gumom koja naleze na svecicu i na kapu...da ne dodje do proboja varnice van kabla...

Eto, to je par saveta kojih sam se ovak ona brzinu setio...neka doda jos neko sto ja nisam pomenuo.

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Motor se zapalio Empty Re: Motor se zapalio

Počalji od blackb Sub 20 Maj 2017, 09:33

Gorivo je definitivno uzrok. Ćale kaže da je video samo dim i da je mislio da je prokuvao a plamen je bio mali (veličine pesnice) kada je otvorio haubu. Verovatno je gorivo razliveno po motoru gore prvo obgorevalo od toplote motora, a kada je došlo do kablova i svećica tu nije bilo spasa. Tako da ne sumnjam na struju - sve to redovno menjam.

Sada kao što ZAC kaže najviše sumnjam na plastični filter. Nažalost svojevremeno mi je neko ovde na forumu preporučio plastični jer je providan. Kupio sam delove: metalni filter, zatim Boschovu kapu, Tesline kablove (jednostavno nema drugih), NGK svećice (najskuplje su), sajla gasa, crevo Gates (eto potrefilo se a drugo i nije bilo) Boschov zupčasti (najskuplji je, i mislim da ću ga ipak menjati) kabl od komutatora (2.100 din! - ne znam šta je tu toliko skupo), filter za vazduh.. i naravno PP aparat  Very Happy  (1500 din) za relativno miran san.

ZAC što se tiče bužira da li da to crevo navučem na crevo benzina pre montaže da ga ne bih posle rasecao po dužini? Ili ako ne nađem odgovarajuće crevo da stavim duplo od benzina - rasečeno podužini pa preko funkcionalnog creva benzina na kritičnim delovima - mestima dodira sa motorom, i opruge sajle za gas

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Motor se zapalio Empty Re: Motor se zapalio

Počalji od junior45 Sub 20 Maj 2017, 09:46

Nema veze sto je plastican filter,nikad se meni ni ije istopio..creva su bila problem,sigurno..
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34886
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Motor se zapalio Empty Re: Motor se zapalio

Počalji od YUgisa Sub 20 Maj 2017, 09:51

Moze biti i filter, zavisi od proizvodjaca, a verovatno ima i nekih kopija. Kod caleta na Renolu ima poseban nosac na motoru gde ide filter i on uvek stavlja plastican da vidi u kakvom je stanju i sem jednog puta nije imao problema, a taj jedan put se poceo topiti tj deformisao se nakon duzeg puta.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61533
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Motor se zapalio Empty Re: Motor se zapalio

Počalji od junior45 Sub 20 Maj 2017, 09:54

Da,al on na plin vozi,ko vozi na benzin stalno se ladi
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34886
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Motor se zapalio Empty Re: Motor se zapalio

Počalji od blackb Sub 20 Maj 2017, 09:56

Vidite slike (kliknite na njih i otvorite u punom formatu) pa zaključite sami, a filter je stajao blizu bloka/glave ako ne i naslonjen na njih jer jednostavno ne može drugačije.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Motor se zapalio Empty Re: Motor se zapalio

Počalji od Miljan Sub 20 Maj 2017, 15:39

Povratno crevo se vidi da je totalno ispucalo, verovatno je to bio uzrok. Inace, gorivo nece da se zapali od toplote motora, cak i kad curi na izduvnu granu, potrebna je varnica da se zapali, sto znaci da je dospelo do kape i kablova, a nesto od toga nije bilo u dobrom stanju i probijalo je.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Motor se zapalio Empty Re: Motor se zapalio

Počalji od blackb Sub 20 Maj 2017, 15:59

Evo zamenio sam sve i radi. Tamo gde creva prolaze blizu motora (dekla glave, opruga gasa) sam rasekao dodatno crevo za benzin uzduž i obmotao oko funkionalnog creva sa donje strane - gde dodiruje ili skoro dodiruje deklu glave. Što se tiče ispucalosti creva - i povratno i dovodno mi je bilo ispucalo tako par meseci po montaži kada sa ih menjao pre 3 godine.. Jednostavno samo ta su bila za kupiti, a sada sam uzeo Gates koja je neko gore i preporučio (između ostalih)

Miljane pitanje za tebe (i ostale) koliko teško treba da prolazi vazduh kada duvaš u povratno crevo? Sada sam proveravao pre montaže i skoro da nisam mogao da probijem duvanjem, pa sam onda malo povukao vazduh i tek onda je krenulo ali opet dosta teško ide - duvam, ide teško ali čuje se brboćanje benzina u rezervoaru.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Motor se zapalio Empty Re: Motor se zapalio

Počalji od ZAC Sub 20 Maj 2017, 16:58

Pa zavisi od kolicine goriva u rezervoaru....ako je pun onda je teze dunuti..to ti je zakon vodenog stuba
Dobro si uradio sa crevima... Kabal ti je probijao,kao sto rekoh juce plus curelo gorivo...i eto pozara

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Motor se zapalio Empty Re: Motor se zapalio

Počalji od Miljan Sub 20 Maj 2017, 18:02

Cak i kad je prazan rezervoar ne ide bas lako kad duvas, zbog velike duzine, a malog precnika creva.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Motor se zapalio Empty Re: Motor se zapalio

Počalji od blackb Sub 20 Maj 2017, 22:40

Još jedno pitanje: sada je (odprilike) situacija sa putanjama creva ovakva:

Motor se zapalio Th_Putanja%20oba%20creva%20benzina_zpsbn3ki8ut

žuto je dovodni a crveno povratni vod - tako je i bilo pre havarije. Ono što me nervira je što se creva ukrštaju iznad dekle glave i time pritiskaju jedno drugo - povratno leži na opruzi gasa a dovodno dodiruje i deklu glave i usisnu cev kućišta filtera vazduha.

Da li bi bilo pametno dovodnu cev sprovesti skroz levo (gledano ka kabini kad se otvori hauba) preko tj ispred maske zupčastog kaiša, tj. nekako ovako:

Motor se zapalio Th_Putanja%20creva%20benzina_zpssvn9mma8

Bilo bi dovodno crevo nešto duže ali jednostavno želim da izbegnem tu gužvu i ukrštanje creva u kritičnom delu između dekle glave motora (koja se naravno greje), opruge sajle gasa i usisne cevi kućišta filtera vazduha. Ili imate neki drugi predlog?
I uostalom za koje crevo je predviđena ona zakačka koja se nalazi na šrafu koji pričvršćuje kućište filtera vazduha (sa leve strane) za deklu glave motora? Na njega sam (kao i pre havarije) prikačio dovodno crevo.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Motor se zapalio Empty Re: Motor se zapalio

Počalji od Miljan Sub 20 Maj 2017, 23:01

Ovako treba da stoje creva, i dve takve zakacke treba da imas, donja za povratno, gornja za dovodno.

Motor se zapalio DSC_0861 Motor se zapalio DSC_0866


Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Motor se zapalio Empty Re: Motor se zapalio

Počalji od blackb Sub 20 Maj 2017, 23:18

Hvala na slikama. Imam samo jednu zakačku i to za dovodno crevo a povratno mi ide preko (umesto ispod) opruge gasa pa okolo. Moram da nabavim još jednu zakačku i odradim ovako.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Motor se zapalio Empty Re: Motor se zapalio

Počalji od Miljan Sub 20 Maj 2017, 23:24

Ova druga ga bas drzi da ne dodiruje oprugu sajle.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Motor se zapalio Empty Re: Motor se zapalio

Počalji od Mitke Ned 21 Maj 2017, 12:36

Bolje izbegni da ti crevo ide preko kape, kao na slikama. To sto stoji na dekli mu nista ne smeta.
Mitke
Mitke
SOHC 1581ccm 83ks

Broj poruka : 8662
Godina : 34
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Motor se zapalio Empty Re: Motor se zapalio

Počalji od blackb Ned 21 Maj 2017, 15:16

Neće ići preko kape. Namestiću ponovo kao na miljanovim slikama samo da nađem zakačku za povratni vod. Jedina dilema mi je da li ipak da potražim neka kvalitetnija pancirna creva. Ako neko ima neku preporuku tipa proizvođač/model

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Motor se zapalio Empty Re: Motor se zapalio

Počalji od Miljan Ned 21 Maj 2017, 16:35

Goodyear creva uzmi, ili Wurth. Gates ispucaju posle nekog vremena.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Motor se zapalio Empty Re: Motor se zapalio

Počalji od YUgisa Ned 21 Maj 2017, 17:13

Motor se zapalio CAM05636

Slazem se za Gates...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61533
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Motor se zapalio Empty Re: Motor se zapalio

Počalji od ZAC Ned 21 Maj 2017, 18:37

Pa kako sad ispucaju..a ovde na forumu sam dobio preporuke za Gates...kada sam menjao pre 3 godine Doh
Jebes ga....ja ih vec menjao kada je auto bio star 7 godina.... na Loganu ne moram da menjam narednih 40 godina...

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Motor se zapalio Empty Re: Motor se zapalio

Počalji od Milos55 Ned 21 Maj 2017, 20:05

Moj još ima fabrička creva, i kao nova su...
Milos55
Milos55
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 626
Godina : 24
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 19.04.2014

Nazad na vrh Ići dole

Motor se zapalio Empty Re: Motor se zapalio

Počalji od Miljan Ned 21 Maj 2017, 20:36

Na starijim su ugradjivana originalna Goodyear-Yugo creva iz doba izvoza u Ameriku, to nadzivi auto, nijedno to crevo nisam video da je propalo.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Motor se zapalio Empty Re: Motor se zapalio

Počalji od blackb Ned 21 Maj 2017, 20:43

A ja dalabu zamenio i bacio ta originalna creva pre 3 godine jer mi je smrdeo benzin povremeno u kolima. To su bila ona pancirna sa onim zelenim (valjda) platnom preko. Sutra tražim Goodyear ili Wurth, džabe sam krečio - bar što se creva tiče.
Koliko odprilike za komotnu ugradnju treba dovodnog a koliko povratnog creva? - ne bih više da bacam pare


Poslednji izmenio blackb dana Ned 21 Maj 2017, 20:57, izmenjeno ukupno 1 puta

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Motor se zapalio Empty Re: Motor se zapalio

Počalji od Miljan Ned 21 Maj 2017, 20:56

To su ta creva

Motor se zapalio DSC_0488 Motor se zapalio IMG_1636_resize

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Motor se zapalio Empty Re: Motor se zapalio

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu