Koji auspuh?

+32
YUgisa
VPetar
d.stole
dubicko90
Mitke
Slobodan Negic
ljuti
ZAC
Sultan
Sima21
fox_87
grofmed
bane90
ilija94
Petar
Zuty
MarkoIrmes
mefisto
bratislavbelic
charjek
Jandro
KISSME
Miljan
Tatamata
Crazy128
castiel-87
Nikola NS
ristivoje
Predrag B.
Nikola I.
Milos
nebojsas
36 posters

Strana 6 od 7 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Ići dole

Koji auspuh? - Page 6 Empty Re: Koji auspuh?

Počalji od ZAC Čet 28 Feb 2019, 17:13

Ti na svog stojadina i ne mozes da montiras katalizator...kada bi ga i postavio za sat vremena voznje bi mogao da ga skines i bacis.
Katalizator imaju samo ona vozila cije je ubrizgavanje pod kontrolom  elektronike (kompjutera) .  Uz katalizator  idu i lamda sonde koje salju informaciju upravlajckoj jedinici o  procentu ugljen monoksida u izduvnim gasovima pre i posle katalizatora ( danas to radi samo jedna sonda)  Ako je koncentracija ugljen monoksida veca od propisane tada kompjuter salje podesava kolicinu smese  kao i uglove paljenja...

Pricati o katalizatoru u vozilu stare konstrukcije, sa karburatorskim ubrizgavanjem, potpuno je suludo.

Cak i kada donesu taj zakon niko tebi nece traziti da ugradis katalizator, jer je to nemoguce...auto ce se voditi kao old tajmer i sa nekim papirom ces moci da ga vozis...kao i svuda u svetu oni koji voze oldtajmere.

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Koji auspuh? - Page 6 Empty Re: Koji auspuh?

Počalji od YUgisa Čet 28 Feb 2019, 17:50

Ugradjuju se katalizatori i na karburatorske motore u inostranstvu i neki su dolazili tako fabricki, pa cak je i Yugo sa karburatorom imao katalizator za cini mi se trziste amerike, ali je cinjenica da katalizatori imaju kratak vek na tim motorima i da zahtevaju cesce "produvavanje" na autoputu kako bi katalizator postigao adekvatnu toplotu i ocistio se od garezi.

U svakom slucaju zakon ce se sigurno menjati, ali neverujem da ce se taj deo menjati, sigurno je samo da ce prve godine kao i prosle biti havarija na tehnickim pregledima i onda ce se oladiti pa ce meriti izduvne gasove ali nece gledati da li je katalizator stvarno fizicki na predvidjenom mestu.

Ono sto potencijalan problem moze da bude je da se insistira na odredjenim normama koje moze da postigne samo propisano podesen motor. A to moze biti problem jer vecina steluje "na sluh"...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61550
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Koji auspuh? - Page 6 Empty Re: Koji auspuh?

Počalji od ZAC Čet 28 Feb 2019, 18:03

Ne vidim svrhu katalizatora na motoru gde ne mozes precizno kontrolisati smesu.. a to onda dovodi do toga da bi se on vrlo brzo zapusio i ne bi imao funkciju...a jako je skup.. ne znam od cega sve zavisi ali krecu se od 700 do 2000e.

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Koji auspuh? - Page 6 Empty Re: Koji auspuh?

Počalji od YUgisa Čet 28 Feb 2019, 18:10

Ima jeftinijih, od nekih 250 evra. A ima i originalnih EFI katalizatora u oglasima, za nesto tipa 85 evra, definitivno je vreme sad za nabavku jer ce u buducnosti biti samo skuplje i redje.

Da nema smisla, slazem se ali tako je kako je. Ali kazem, koliko ja znam to nece biti situacija kod nas, a ujedno bi bilo kontra zakonskim normativima jer bi bila modifikacija. Pa bi zahtevala atest.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61550
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Koji auspuh? - Page 6 Empty Re: Koji auspuh?

Počalji od ljuti Čet 28 Feb 2019, 19:42

u HR,a valjda rade po nekim EU normama i pravilima,ako u papirima pise da je auto bez katalazatora,onda ga i ne treba imati i to je to,cak je sa takvim autom i lakse ici na tehnicki jer nema prokletog eko testa,odnosno da u auspuh gurnu neku sondu i tamo na kompjuteru gledaju koliki su ispusni plinovi i da li su u granicama normale i slicno,na yugu45 i stojadinu je bilo milina ici na tehnicki jer imas jednu brigu manje
ljuti
ljuti
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 657
Godina : 33
Lokacija : kostajnica
Datum upisa : 11.06.2017

Nazad na vrh Ići dole

Koji auspuh? - Page 6 Empty Re: Koji auspuh?

Počalji od Slobodan Negic Čet 28 Feb 2019, 23:04

Komsija ima Audi 80, 1.6 benzinac, 1988. sa karburatorom ali nekim malo "slozenijim" sa nekim dzekovima itd.(razlikuje se od golfovih karburatora na istom tom motoru). Elem, ima fabricki katalizator, a auspuh na kraju je toliko cist da ne mozes prst da isprljas.
Slobodan Negic
Slobodan Negic
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 452
Godina : 34
Lokacija : Lajkovac
Datum upisa : 14.05.2015

Nazad na vrh Ići dole

Koji auspuh? - Page 6 Empty Re: Koji auspuh?

Počalji od Mitke Pet 01 Mar 2019, 15:36

ZAC ::Ne vidim svrhu katalizatora na motoru gde ne mozes precizno kontrolisati smesu.. a to onda dovodi do toga da bi se on vrlo brzo zapusio i ne bi imao funkciju...a jako je skup.. ne znam od cega sve zavisi ali krecu se od 700 do 2000e.

A imas i univerzalne od 6000 din pa na gore.
Mitke
Mitke
SOHC 1581ccm 83ks

Broj poruka : 8662
Godina : 34
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Koji auspuh? - Page 6 Empty Re: Koji auspuh?

Počalji od dubicko90 Pet 01 Mar 2019, 17:50

Vidjao sam te univerzalne za 50e. Treba da menjam auspuh na novijem kecu, pa sam razmisljao da odmah ugradim i da ne mislim da ce me vratiti sa tehnickog zbog katalizatora, ali odustajem od te ideje. Hvala na savetima...
dubicko90
dubicko90
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 49
Godina : 33
Lokacija : Odzaci 37240 Trstenik
Datum upisa : 28.03.2017

Nazad na vrh Ići dole

Koji auspuh? - Page 6 Empty Re: Koji auspuh?

Počalji od VPetar Pet 01 Mar 2019, 18:32

Ako mi budu pravili problem zbog tehnickog pregleda, verovatno cu staviti obican protocni lonac velicine katalizatora i menjati po potrebi kad dodje tehnicki Smile
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7282
Godina : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Koji auspuh? - Page 6 Empty Re: Koji auspuh?

Počalji od d.stole Pet 01 Mar 2019, 19:09

dubicko90 ::Vidjao sam te univerzalne za 50e. Treba da menjam auspuh na novijem kecu, pa sam razmisljao da odmah ugradim i da ne mislim da ce me vratiti sa tehnickog zbog katalizatora, ali odustajem od te ideje. Hvala na savetima...

Sta da ugradis, katalizator? Pa lepo odgovorise momci, to ne ide na keca. Niti treba kec da ga poseduje.

d.stole
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 612
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 23.09.2013

Nazad na vrh Ići dole

Koji auspuh? - Page 6 Empty Re: Koji auspuh?

Počalji od dimmu Ned 03 Mar 2019, 18:17

dimmu ::Na Zelenku sam pre neki dan ustanovio da je pukla kratka dvocevka. Ne bih je vario vec bih uzeo novu jer je ova pukla prema podu vozila te da se vari mora napolje, a kada vec ide napolje sto da ne bi dosla tu nova.
Sta uzeti i kako se otprilike krecu cene?
Hteo bih da izbegnem zvuk rezanja, bitno mi je da auto radi sto tise i mirnije.
Ne bih da budem dosadan ali ako neko ima preporuku.. Vidim da se spominje Kiler, Kulic i Vlajkovic, a neki kazu da je lim pretanak na Killeru i Kulicu, a opet kazem izbegavao bih ikakvo rezanje.
Takodje gledam kod Kulica u cenovniku jedino sto mi lici da je slicno kratkoj dvocevki je duplo grlo. Da li ima jos neki izraz ili..?


Poslednji izmenio dimmu dana Ned 03 Mar 2019, 18:34, izmenjeno ukupno 1 puta
dimmu
dimmu
SOHC 1301ccm EFI 68ks

Broj poruka : 3895
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 29.04.2015

Nazad na vrh Ići dole

Koji auspuh? - Page 6 Empty Re: Koji auspuh?

Počalji od VPetar Ned 03 Mar 2019, 18:20

Nek se javi Ceda da potvrdi, msm da je kod mene bilo Kilerovo sve i top je.. Godinama bez problema Smile
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7282
Godina : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Koji auspuh? - Page 6 Empty Re: Koji auspuh?

Počalji od YUgisa Ned 03 Mar 2019, 18:27

Svi ti variraju sa kvalitetom, stalno je neko ultra dobar a ostali ocajni i onda ide u krug. Recimo ja na kraju svega nisam bas zadovoljan za kilerovom dvocevkom jer je izdrzala duplo manje nego ostatak izduva.

I ja moram da resavam moj jer je poceo da rdja nesto ubrzano poslednje dve godine i jer me nervira sto stalno lupa negde u patos. Samo sto se ja razmisljam da napravim nov po meri.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61550
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Koji auspuh? - Page 6 Empty Re: Koji auspuh?

Počalji od dimmu Ned 03 Mar 2019, 18:37

Koliko dugo ce trajati to neka brine buduci vlasnik/ca, meni je bitno da je sto tisi Laughing
Nisam znao da je tako. Zovem onda ovih dana i Kiler i Kulic i Vlajkovic auspuh servise pa cemo gledati kod koga je cena povoljnija.
dimmu
dimmu
SOHC 1301ccm EFI 68ks

Broj poruka : 3895
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 29.04.2015

Nazad na vrh Ići dole

Koji auspuh? - Page 6 Empty Re: Koji auspuh?

Počalji od dimmu Uto 05 Mar 2019, 11:31

Kod Vlajkovica 3300din + postarina, a sa ugradnjom 4000din.
Kulic 1600din + postarina.
Magnum se ne javlja na broj za auspuhe.
Kiler nema na stanju.

Naruceno od Kulica.
dimmu
dimmu
SOHC 1301ccm EFI 68ks

Broj poruka : 3895
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 29.04.2015

Nazad na vrh Ići dole

Koji auspuh? - Page 6 Empty Re: Koji auspuh?

Počalji od junior45 Uto 05 Mar 2019, 15:31

Dobar je kulic
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34891
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Koji auspuh? - Page 6 Empty Re: Koji auspuh?

Počalji od Slobodan Negic Ned 06 Dec 2020, 20:32

Imao bih par pitanja vezanih za auspuh. Jedan od planova za izmenu na svom yugu jeste i auspuh. Prvobitno sam mislio da pređem na jedan lonac, poprečni...e sada razmisljam da li bi imao neki benefit ako bih umesto standardne cevi presao na f50, zatim da li bi stavljanje pletenice sprecilo da se auspuh vremenom "otegne" i viri kada kola posmatram bocno sa par metara udaljenosti? Može li se fabrički zadnji lonac od In-a ili Efi-ja tako uklopiti da ne viri jedan deo posmatrano sa zadnje strane vozila posto gde god sam video taj lonac i plitke branike, on jednostavno kao da je predimenzioniran i da se ne može skriti? I na kraju, kakav kraj uraditi, okrugli, cetvrtasti, nešto diskretno, da viri par centimetara, pod kojim uglom da izlazi (koso ili pravo) ili da se zadrži fabrička varijanta zakrivljenosti na dole?
Mnogo pitanja, ako imate neko mišljenje, neko iskustvo, savet i slično, biće mi drago da podelite sa mnom. Z Zastava Forum
Slobodan Negic
Slobodan Negic
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 452
Godina : 34
Lokacija : Lajkovac
Datum upisa : 14.05.2015

Nazad na vrh Ići dole

Koji auspuh? - Page 6 Empty Re: Koji auspuh?

Počalji od Aleko2141 Ned 06 Dec 2020, 21:02

Pa ako ostavis jedan lonac ima da se dere a to je opet da li ti to hoces, povećanjem prečnika lako mozes da izgubis i to sto imas, sa nekim velikim zavrsrtkom lako ce biti da moras na tehnickom da skidas i malo bode oci al niko nema iste oci tako da sto je tebi lepo drugom nije, vise sam za to da ide srednji prigusivac i neki zadnji protocni da se dobije dubok zvuk a ne da rezi i para usi.
Aleko2141
Aleko2141
SOHC 1290ccm EFI 67ks

Broj poruka : 2881
Godina : 36
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 01.05.2016

Nazad na vrh Ići dole

Koji auspuh? - Page 6 Empty Re: Koji auspuh?

Počalji od junior45 Ned 06 Dec 2020, 21:13

Nece se derati sa zadnjim efijevim,al je svakako bucniji od fabrikog sa dva lonca. Pletenica nece da resi to sto auspuh odvisi i ako imas sve nosace i dobro namestis auspuh ne visi..prednji deo ti je isti i kod ina i kod obicnog,razlika ti je u zadnjoj cevi i lomcu samo
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34891
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Koji auspuh? - Page 6 Empty Re: Koji auspuh?

Počalji od VPetar Ned 06 Dec 2020, 21:28

Ja sam bio zadovoljan sa efijevom postavkom, bio mi je lep zvuk, niti previse glasan, a cuo se i nije bilo onog rezanja karakteristicnog za Zastave Smile
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7282
Godina : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Koji auspuh? - Page 6 Empty Re: Koji auspuh?

Počalji od YUgisa Ned 06 Dec 2020, 21:36

Noviji Yugici imaju samo jedan lonac pa nisu glasni, tako da to nista ne mora da znaci Wink

Fi50 je po mom misljenju totalno preterivanje za 1.1 motor i samo ce se buka dobiti. Kod izduva se verovatno vise dobija time da ne budu glupo uradjene krivine i prelomljene cevi, nego neko povecavanje precnika cevi. Fi40 za dvocevku i fi45 za glavnu cev je verovano i vise nego dovoljna.

Sto se tice EFIjevog lonca, on je napravljen da viri pola ispod veznog lima jer je predvidjen da izlazna cev bude horizontalna kad izlazi ispod veznog lima. Ali mogao bi fizicki da se namontira nesto vise, mada ne moze biti totalno skriven, ali podrazumeva da se cevi prave po meri.

Sto se tice zavrsetka, mislim da trebas da stavis po svom ukusu, ja licno volim kada stoji pod 90 stepeni u odnosu na zadnji deo auta, ne pod uglom, najvise volim okrugle tu negde oko 60-70mm u precniku. I da zavrsetak ne strci ceo iza veznog lima, nego da je tipa 1/4 ispod auta, a ostatak da viri, posto kad sve viri iza, nekako mi izgleda nakalemljeno.


Sto se tice samog visenja auspuha, problem su lose izradjeni auspusi koji su ono "otprilike" uradjeni plus fabricki nosaci nisu nikako reseni realno, zato sam ja totalno redizajnirao svoje.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61550
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Koji auspuh? - Page 6 Empty Re: Koji auspuh?

Počalji od junior45 Ned 06 Dec 2020, 21:39

Sa kratkom dvocevkom nema rezanja,a efi sam po sebi ima drugaciji zvuk,nislija je stavljao efi izduvnu na karb motor i opet je rezao sa dugom dvocevkom..znaci kod efija je verovatno zbog usisne grane i zato sto je jednacije ubrzgavanje izmedju cilindara,pa je onda i zvuk na auspuhu drugaciji..
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34891
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Koji auspuh? - Page 6 Empty Re: Koji auspuh?

Počalji od YUgisa Ned 06 Dec 2020, 21:44

Izduvna grana je razlog za redji problem sa rezanjem, jer su prespojeni kanali zbog sonde. Sa njom reze samo bas ocajni izduvi. Moj nije rezao sa EFIjevom, ali jeste rezao sa izduvnom od karba koju sam privremeno stavio kada sam prvi put polomio brezone pre nekih 11-12 godina...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61550
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Koji auspuh? - Page 6 Empty Re: Koji auspuh?

Počalji od Slobodan Negic Ned 06 Dec 2020, 21:51

Recite mi onda sta se dobija pletenicom i ima li je smisla postavljati? Ja planiram da zadrzim kratku dvocevku, ne zelim ono rezanje, to me podseca na keca i bas ga ne gotivim. Sto se tiče završetka, ja sam bliži tom izlazu pod 90 stepeni i okruglom zavrsetku, tako da se tu @yugiša slažemo, kao i to da bude jedan deo ispod auta a ostatak van...nekako prave realniju celinu i ne deluju nakalemljeno. Kakvog su promera cevi od kiler-a ili magnuma, koje debljine su im zidovi, valjaju li nešto?
Ovakav zavrsetak mi je ok.
Slobodan Negic
Slobodan Negic
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 452
Godina : 34
Lokacija : Lajkovac
Datum upisa : 14.05.2015

Nazad na vrh Ići dole

Koji auspuh? - Page 6 Empty Re: Koji auspuh?

Počalji od Aleko2141 Ned 06 Dec 2020, 21:57

Ok je al mozda da je vise unutra
Aleko2141
Aleko2141
SOHC 1290ccm EFI 67ks

Broj poruka : 2881
Godina : 36
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 01.05.2016

Nazad na vrh Ići dole

Koji auspuh? - Page 6 Empty Re: Koji auspuh?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 6 od 7 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu