Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga

+3
Miljan
Milos
Tatamata
7 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Empty Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga

Počalji od blackb Pon 20 Apr 2015, 08:36

Jugo 55 ST (1988g.) - pošto nikako ne mogu da oteram gremline sa prednjih kočnica (bila tema - https://zafc.forumsr.com/t4473p25-blokiraju-prednje-koenice-kad-je-hladno) majstor mi preporučuje da stavim NT čeljust sa juga tj Floride - kaže da su iste. On kaže da onda mora da se menjaju i diskovi (NT) a logika kaže da onda idu i druge pločice i creva za NT.

Dakle moja pitanja su, pošto sve to već menjam:
- Da li ostaje ST nosač čeljusti za NT čeljust?
- Da li ima nova čeljust NT da se kupi (pošto ST ima samo kinez) i koje da uzmem?
- Koje NT diskove, pločice i creva (proizvođač) preporučujete?
- Pretpostavljam da glavi kočioni ostaje isti (ST - skoro stavljen nov)?

Kod mene su i (možda) problem ST creva koja su dugačka 40cm (ima u gore navedenoj temi) i kače se na amortizer pa ne znam da li uopšte postoje takva creva za NT jer ona standardna kraća creva definitivno ne stižu od cevi do čeljusti - valjda se bakarno crevo završava nešto dalje kod mene nego kod ST sa standardnim kraćim crevom.

Dakle, generalno šta se sve menja ako se prelazi sa ST na NT prednje kočnice?

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Empty Re: Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga

Počalji od Milos Pon 20 Apr 2015, 12:33

-Cela kljesta i nosac ST se skidaju i stavljaju se NT posto su drugaciji.
-Postoje nova ali vecina tih ''novih'' je ustvari remontovana i ofarbana i prodaju se kao nove. Problem kod njih je to sto ih mahom remontuju sa Sigurnost Zrenjanin gumicama koje teze ka tome da u vrlo kratkom periodu pocnu da pustaju ulje. Mozes kupiti polovna kljesta pa da ih sam remontujes, moze da se nadje kvalitetan set gumica za ta kljesta koja ce trajati dosta dosta kilometara.
-Diskove mozes bilo koje, nema tu nekog pravila ali cuo sam Zastavina original treba izbegavati, ako uopste moze da se nadje. Mislim da Ferodo nije skup a radi posao odlicno. Plocice NIKAKO Fritech i Cobest, skripe. Ferodo, Bosch, TRW su ok. Neki preporucuju i Valeo mada ja imam losa iskustva sa njima, ponekad znaju da zaskripe. Kod kocionih creva nema bas puno da se bira, Boban sajle firma ih prodaje, ok su. Ako si pri kesu, mozes uzeti pancirna creva koja su dosta skuplja ali mnogo bolja od gumenih.
-Glavni kocioni ne moras da menjas, kao ni servo ali veci efekat bi postigao sa NT.

Kod ST kljesta, crevo se putem srafa uvija u kljesta a kod NT se celo crevo uvrce u kljesta (ne znam kako najjasnije da objasnim). Ne znam da li je isti navoj i korak navoja, mozda ST creva mogu da se usrafe u NT kljesta pa ne moras ni to da menjas.

Na kraju, menja se:
-Kociona kljesta sa nosacima
-Kocioni disk i plocice
Za crevo treba proveriti tj. javice se Miljan kada vidi temu. Takodje, treba proveriti da li ce zastitni lim kod ST kljesta smetati NT disku posto je disk veci.
Milos
Milos
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4104
Godina : 27
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 05.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Empty Re: Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga

Počalji od Tatamata Pon 20 Apr 2015, 13:46

druze odakle si ako si iz novog sada doteraj auto da ti sredim te tvoje kocnice ne kupuj nista gratis cu ti sve odraditi.
Tatamata
Tatamata
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 263
Lokacija : Novi sad
Datum upisa : 25.02.2015

Nazad na vrh Ići dole

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Empty Re: Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga

Počalji od Miljan Pon 20 Apr 2015, 14:35

Milos ::Kod ST kljesta, crevo se putem srafa uvija u kljesta a kod NT se celo crevo uvrce u kljesta (ne znam kako najjasnije da objasnim). Ne znam da li je isti navoj i korak navoja, mozda ST creva mogu da se usrafe u NT kljesta pa ne moras ni to da menjas.

Mogu ST creva na NT kljesta i obrnuto.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Empty Re: Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga

Počalji od Crazy128 Pon 20 Apr 2015, 16:53

Ali bolje nt. Sa nt creva i st kocnice postaju osetljivije. Smile Ja bi te st celjusti rasturio, osmirglao klipove sa vodenu, isprao cilindar od mulja, stavio nove gumice i nt creva. I opet bi dobro radile. Mada, sa druge strane gledano, plivajuca celjust je majka. Smile
Crazy128
Crazy128
SOHC 1290ccm EFI 67ks

Broj poruka : 2816
Godina : 33
Lokacija : Lebane
Datum upisa : 10.12.2012

https://www.facebook.com/LeWolf90

Nazad na vrh Ići dole

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Empty Re: Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga

Počalji od blackb Pon 20 Apr 2015, 20:42

@tatamata - druže hvala na ponudi ali iz Pančeva sam tj. daleko si mi al, opet hvala kao da si mi uradio.

@ milos - sve si objasnio samo još jedna stvar - imaš li ideju koje gumice za klešta (proizvođač) valjaju? I ova problematična klešta sam reparirao sa nekim gumicama (ne mogu se setiti kojim) ali NISU bila sigurnost Zrenjanin jer sam znao da su loša pa sam ih izbegao. U nekoj temi ovde je bilo rasprave o markama gumica ali ne mogu da nađem.

@miljan - dobro je znati ovo što si rekao ali nigde u gradu nisam mogao da nađem ni ST (sem ovih "made in EU" no name koje sam stavio i u koje po malo sumnjam iako su nova) a kamoli NT odgovarajuće dužine - 40cm. Uglavnom ako se upustim u ovo pogledaću na Boban sajle.

@crazy128 - čeljusti sam već reparirao, pa i kupio novu levu (kinez ali isto se ponaša kao i reparirana stara) - sve objašnjeno u temi navedenoj u prvom postu. Čak su i stare bile u odlično stanju (auto, iako star, malo je prešao) - klipovi kad sam ih izvadio nisu imali baš nikakve tragove korozije ni habanja. Još jedna stvar klipove nikako ali NIKAKO ne treba šmirglati zbog sloja cementacije. Iskusniiji od mene će ti to ovde mislim i potvrditi.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Empty Re: Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga

Počalji od Miljan Pon 20 Apr 2015, 21:42

Trazi klasicna NT creva Fadipova, ovakva.

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga IMG_1295_resize

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Empty Re: Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga

Počalji od blackb Pon 20 Apr 2015, 22:14

Da, to je to, hvala.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Empty Re: Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga

Počalji od Crazy128 Pon 20 Apr 2015, 23:04

Pa ne treba šmirglati da se oderu, već vodenom finom ispod česme se oglancaju ako ima korozija i to je to bez mng struganja. NT kočnice su dobre. Imam ih na drugi auto. Svaka preporuka za njih. Wink
Crazy128
Crazy128
SOHC 1290ccm EFI 67ks

Broj poruka : 2816
Godina : 33
Lokacija : Lebane
Datum upisa : 10.12.2012

https://www.facebook.com/LeWolf90

Nazad na vrh Ići dole

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Empty Re: Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga

Počalji od Milos Uto 21 Apr 2015, 00:18

Probaj AutoFren set gumica za reparaciju da potrazis, predlazem Euro07 prodavnicu. Generalno mozes staviti bilo sta stranog porekla, nisam cuo da se neko zalio na neku odredjenu marku, sem Sigurnost Zrenjanin naravno Smile
Milos
Milos
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4104
Godina : 27
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 05.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Empty Re: Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga

Počalji od blackb Uto 21 Apr 2015, 07:27

Ok, hvala svima, kad budem odradio javiću rezultate. Samo mi treba malo "vremena " da se oporavim od generalne.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Empty Re: Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga

Počalji od blackb Sub 25 Apr 2015, 11:02

Nabavio sam pločice, creva i polovna ali solidna klešta sa nosačima. Ostaju mi diskovi ali problem je što ima samo zastavini za koje kažete da su loši. Na jednom mestu imaju i neki iz neke domaće livnice (zaboravih - neko prezime je u pitanju) što mi deluje još sumnjivije. Svi kažu da nikada nisu ni imali druge diskove NT sem Zastavinih, a što je najčudnije imaju Ferodo za ST (!?).

Dakle, postoje li NT diskovi sem zastavinih - ne nalazim ni na netu druge.

Dalje, da li će mi zaštitni lim ST predstavljati problem, kao što kaže miloš, pa da pojurim i to?

Da li na NT crevo ide bakarna podloška na kraju do klešta, kao što su išle dve na ST? Ne vidim najbolje na Miljanovoj slici ali deluje da ne ide.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Empty Re: Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga

Počalji od Miljan Sub 25 Apr 2015, 12:18

I ne postoje drugi sem Zastavinih, jer su Fiatovi dubine 40mm, a Zastavini 46.5mm.

Odgovaraju od Una dizel, dubina im je odgovarajuca, ali su debljine 12 umesto 11mm sto nista ne smeta, ja imam njih od 2010.

Podloska ide, ista kao i kod ST.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Empty Re: Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga

Počalji od blackb Sub 25 Apr 2015, 12:30

Hvala miljane. A za zaštitni lim?

Sad mi pade na pamet i drugi (eventualni) problem - imam alu felne koralke (ali jaje - one bez poklopca za šrafove) da neće one da prave problem tj. hoće li da u njih stane ovaj NT disk i čeljust?

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Empty Re: Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga

Počalji od Miljan Sub 25 Apr 2015, 12:49

Zastitni lim je isti kod svih. Ne smeta nista, staje bez problema.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Empty Re: Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga

Počalji od blackb Sub 25 Apr 2015, 13:38

Ok, hvala. U toku sledeće nedelje odradjujem sve.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Empty Re: Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga

Počalji od blackb Uto 05 Maj 2015, 21:08

E ovako ljudi. Odradili smo sve: stavili nove NT diskove - zastava (drugih nema) - prethodno očišćena glavčina i namazana bakarnom mašću, nove pločice NT i to neke LPR (srednje cenovno rešenje - za sada ne škripe), nova creva NT - prodavci "pretpostavljaju" da su Semperit - drugih nema, polovne čeljusti NT dobre, podmazani šrafovi (plivajući) bakarnom mašću, gumice i cilindri dobri. Vazduha nema. Auto mnogo bolje koči.

Ali... danas u toku vožnje primetim da mi se auto opet ne kreće kada stojim na nekoj blagoj nizbrdici/uzbrdici - dakle opet malo blokira. Kada sam stao opet vrući prednji točkovi i to opet levi više nego desni!?

Iznerviran večeras skinem prednje točkove, probam rukom - ide teško, a mnogo lakše kada oslobodim disk (skinem jedan šraf i "otvorim" klešta da skroz oslobodim pločice) - dakle definitivno ne vraća dovoljno. Izvadim nove pločice. Poučen prethodnim iskustvom sa ST čeljustima i novim pločicama, skinem one zaštitne plastikice (ili šta li je već) koje su nalepljene na metal pločica (sa strane gde su klešta/klip klešta) - rekoh da dobijem malo prostora - možda ne može da se klip klešta dovoljno vrati - ipak su to neke stranske pločice pa ko zna kako se uklapaju sa, jelte, domaćim starim kleštima i novim diskovima. Vratim sve nazad, drukam nekoliko puta, probam rukom - i ide mnogo bolje, i tako nekoliko puta, i dalje ide bolje tj. vraća mnogo bolje. Pogotovo na levom se oseti razlika. Ali videćemo sutra i ovih dana da li sam stvarno nešto uradio.

Pretpostavljam da te plastikice na pločicama nemaju neku značajnu funkciju, tj, da se može i bez njih?

Muči me takođe drugi problem - nosač creva na amortizeru - koji je naravno bio predviđen za ST čeljust i ST crevo koje je horizontalno ulazilo u čeljust (sa onim šupljim šrafom) dok NT crevo se ušrafljuje vertikalno u NT klešta i time malo gubi na dužini, iako je (poređenjem) NT crevo čak duže za oko cent od ST creva. Evo slika:

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Th_Prednja%20desna%20celjust%20NT%20na%20desno_zpsfx3ofpno

Ovde je desni točak skrenut u desno. Zaokruženo crvenim je taj nosač - ja sam ga okrenuo naopako na oba točka u odnosu na položaj koji je imao sa ST crevom i ST kleštima - nagore jer mi se čini da je NT crevo tako manje nategnuto u krajnjim položajima.

Evo kako to izgleda na istom točku kada stoji pravo:

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Th_Prednja%20desna%20celjust%20NT%20pravo_zpsitburqe8

Ranije sam na dva auta imao loših iskustava pri promeni tih creva - u oba slučaja mi je točak pri skretanju češao crevo a jednom ga čak i probušio pa sam zato pomalo paranoičan.
Dakle, ako mislite da sam pogrešio, dajte neki drugi predlog kako da vežem crevo za amortizer.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Empty Re: Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga

Počalji od Miljan Uto 05 Maj 2015, 21:37

Tako i treba da stoji.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Empty Re: Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga

Počalji od ZAC Uto 05 Maj 2015, 21:42

Zar ne postoji leva i desna kociona celjust??? Zakleo bih se da je kod mene rzlicita leva od desne... i da natpis YUGO stoji normalno i na jednij i na drugoj...da nisi ti obrnuo levo desno?? Unsure

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Empty Re: Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga

Počalji od Miljan Uto 05 Maj 2015, 22:52

Postoji leva i desna, ali je na desnoj naopako natpis.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Empty Re: Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga

Počalji od blackb Uto 05 Maj 2015, 22:55

Naravno da postoji leva i desna i na desnoj je odlivak "yugo" naopako a na levoj je normalno. Da li je uvek kod NT čeljusti bilo tako neka ti potvrdi neko iskusniji. Kada bi ovu desnu stavio levo crevo bi došlo dole.

Miljane, kod ST creva i čeljusti je definitivni nosač stajao na dole (šraf desetka nosača je bio iznad creva a sad sam ga stavio da bude ispod tako da nosač stoji višlje). Tako je auto stigao do mene i ne verujem da je pre mene to iko dirao. Ako ti kažeš da je ovo sad ovako OK, onda ga ne diram više.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Empty Re: Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga

Počalji od ZAC Uto 05 Maj 2015, 22:57

Moze biti da sam se ja onda zeznuo... sve mi ostala slika da je normalan natpis na obe...cak sam i kupio dve nove..eno ih u podrumu...


_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Empty Re: Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga

Počalji od blackb Pon 01 Jun 2015, 14:46

E ovako posle nekih 400km sa novim kočnicama, već ima par pitanja i iskustava: majstor mi je pri montiranju rekao da mogu da očekujem da će kočnica da ima nešto duži hod s obzirom da je to karakteristika NT čeljusti ali da će on početi da hvata već na početku. Tako je i bilo, međutim vremenom je hod postajao sve duži i na kraju sam ja odlučio pre neki dan da probam da ispustim vazduh. Vazduha je nešto malo bilo samo na najdaljem (zadnjem desnom) točku - na kome smo menjali i cilindar (levi sam ja menjao prošle godine) a na oba zadnja smo menjali i paknove. Izdrukao sam i ostale točkove ali ništa - pri tome koristim providnu cev na sisici baš da bih video i najmanje balončiće vazduha.
Dobio sam odličnu kočnicu - mnogo višu i tvrđu, mada ne visoku kao sa ST pre (valjda je majstor u pravu za hod i NT čeljust). Neverovatno koliko je to malo vazduha napravilo razliku.

Međutim evo nekoliko dana posle, kočnica opet propada i dobija dugačak hod - možda i duži nego pre mog ispuštanja vazduha, i to za kraće vreme.
Napominjem da su prednji diskovi, pločice, creva sve NT i sve novo dok je servo i kočioni cilindar ST. Taj ST glavni kočioni cilindar je isto skoro nov, ali je metelli i na njemu imam iskustva od ranije da (i sa ST čeljustima) ima nešto duži hod od Zastavinog cilindra (ako se ne čačka šipkica serva što i nisam radio).

Napominjem da nigde ne gubi ulje i dobro koči samo me nervira taj dugačak hod - sada hvata postepeno već od početka ali koči 100% tek negde posle čak pola hoda. Pomišljam i da vratim Zastavin glavni kočioni koji sam menja jer sam sumnjao na njega (inicijalni problem sa nepotpunim vraćanjem prednjih ST čeljusti - sada je sa NT sve uredu) i koji je očigledno ipak dobar - baš zato jer ima nešto kraći hod od metelija.

Moja pitanja su da li stvarno treba da kočnica ima duži hod sa NT čeljustima (+ST cilindar i servo) i da li ovo postepeno sve veće propadanje znači da i dalje imam vazduha ili je nešto ozbiljnije?

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Empty Re: Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga

Počalji od YUgisa Pon 01 Jun 2015, 15:11

Ako se nevaram, NT klesta imaju veci klip u precniku od ST, tako da za isti pomeraj treba vecu zapreminu ispuniti samim tim treba nesto vise gurnuti papucicu kocnice tj sama papucica onda ima duzi hod kad se koristi u kombinaciji sa ST glavnim kocionim. Cini mi se da je NT glavni kocioni veceg precnika isto pa samim tim kompenzuje veci klip NT klesta i zadrzava se slican hod papucice. Ali sad nisam siguran, stao mi je totalno mozak po tom pitanju, ne mogu da se setim tacno a mrzi me traziti po forumu.

A sta moze biti problem, ne znam, imam svojih problema sa kocnicama vec godinu dana tako da necu ni da razmisljam o tudjim problemima Very Happy

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Empty Re: Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga

Počalji od Crazy128 Pon 01 Jun 2015, 16:28

NT ima isti klip kao ST. Samo je modifikovana čeljust i nosač. Tvoje kočnice imaju veće klipove. Moguće da je servo na izdisaju ili glavni kočioni. Na osmici imam ST glavni a NT čeljusti napred i koči odma čim malo potisneš pedalu. Svega 1-1,5cm. Na 4cm hoda se vuku točkovi. Servo ili glavni kočioni, treće nema.
Crazy128
Crazy128
SOHC 1290ccm EFI 67ks

Broj poruka : 2816
Godina : 33
Lokacija : Lebane
Datum upisa : 10.12.2012

https://www.facebook.com/LeWolf90

Nazad na vrh Ići dole

Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga Empty Re: Prednje kočnice - NT kočnice na ST juga

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu