Blokiraju prednje kočnice kad je hladno

+4
junior45
blackb
ZAC
YUgisa
8 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Empty Blokiraju prednje kočnice kad je hladno

Počalji od blackb Uto 06 Jan 2015, 14:59

Jugo 55 1988.g. 56kkm.

Situacija je sledeća - pre par meseci auto je počeo skretati ulevo pri kočenju pa sam odradio sledeće:

- nove prednje pločice (neke italijanske DKF, BFG, bem li ga)
- nova prednja creva (ona duža od 40cm kače se i na amort - mala privreda - jedva ih našao i takva)
- reparirana oba klešta - skinuta, izvađeni cilindri, oprani u UK ulju, zamenjene sve gumice, sve vraćeno regularno i ozračeno, na cilindrima nema rđe niti bilo kakvog oštećenja - ipak je auto malo prešao iako je star
Prilikom montiranja prednjih levih klešta jedva su naišla sa novim pločicama - pomislih razradiće se. Desna naišla bez problema.
Inače je još:
- glavni kočioni stavljen nov zastavin pre skoro 2 godine tj. prešao oko 20.000km

Jedno vreme (oko 1000km) je išao bez problema, međutim, pre neki dan kada je počeo žestok minus (+vetar) ujutru oko 7 posle nekih 10-ak km vožnje (otvoren put) počnu da mi smrde kočnice i da se zaustavlja auto - dokotrljam se do nekog pogodnog parkinga pored puta kad ono - puši se prednji levi! Na prednji desni nisam ni obraćao pažnju jer mi je levi i pri montaži (posle reparacije klešta) pravio gore opisani problem. Točak potpuno blokirao i nema šanse više da mrdnem. Sutradan otpusti i točak (i malo vreme) doteram ga kući i zamenim (kupim nova) prednja leva klešta, sa komplet montiranim novim klipom, pređem nakon toga još 200-ak km bez problema, ali uglavnom po boljem vremenu - kakvo je i bilo tokom NG.

Međutim prekjuče opet debeo minus ujutru i opet ista priča - posle 10-ak km mi blokiraju OBA prednja točka i ni makac. Prednji vreli, zadnji mlaki ali ne znam da li i oni blokiraju.
Sačekao sam da malo opuste i posle 5-6 sati ga doterao kući i razmišljam šta dalje kupiti/menjati?

Problem može biti kočiono ulje koje nikada nisam komplet menjao i koje mi deluje dosta prljavo (žuto a ne prozračno). Jedan majstor me ubeđuje da ipak mogu biti prednja creva u pitanju. Mislio sam da nekako iskopam nova Fadipova prednja creva i da zamenim komplet kočiono ulje (finansijski relativno bezbolno) ali me kopka da li ipak može biti i do glavnog kočionog koji nije star ali kojim smo dosta drukali pri ozračivanju?

Dakle šta mislite mogu li tako (samo kad je hladno) blokirati točkovi samo od lošeg ulja, i/ili samo od prednjih creva ili da ipak odmah zamenim i glavni kočioni?

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Empty Re: Blokiraju prednje kočnice kad je hladno

Počalji od junior45 Uto 06 Jan 2015, 15:18

probaj promeni komplet ulje,ako to ne uspe onda je najverovatnije crko servo..reci nam,jel imas nesto praznog hoda u kocnici?
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34886
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Empty Re: Blokiraju prednje kočnice kad je hladno

Počalji od YUgisa Uto 06 Jan 2015, 18:11

Mozda se tebi tecnost nakupila vlage i smrzne ili se barem zgusne na nizim temperaturama i ne moze da se slobodno krece pa ne vraca klip i blokira...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Empty Re: Blokiraju prednje kočnice kad je hladno

Počalji od junior45 Uto 06 Jan 2015, 18:22

Meni se desavalo da zalede zadnje dok nisam promenio ulje
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34886
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Empty Re: Blokiraju prednje kočnice kad je hladno

Počalji od blackb Uto 06 Jan 2015, 19:58

Nemam praznog hoda u kočnici - kada ih dobro ozračim papučica je dobra - tvrda i hvata visoko. I ja sada najviše sumnjam u ulje koje (i opet prednja creva) svakako menjam, ali s druge strane to ulje je u njemu odavno a do sada tj. do ovih intervencija mi kočnice nisu blokirale i sa takvim uljem i po sličnom vremenu prošlih zima.

Najveća mi je dilema da li da menjam i glavni kočioni? Ne bacaju mi se pare za drugi ako je ovaj dobar - ali i ne ostaje mi se po treći put na putu u zadnjih mesec dana.

Dakle da li neko ima iskustva može li zbog kočionog da tako blokiraju prednje kočnice?


Poslednji izmenio blackb dana Uto 06 Jan 2015, 20:07, izmenjeno ukupno 1 puta

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Empty Re: Blokiraju prednje kočnice kad je hladno

Počalji od ZAC Uto 06 Jan 2015, 20:00

Mogu zbog glavnog kocionog da blokiraju...a mogu i zbog prestarog ulja koje je puno vode..pa zaledi.... a moguce i da je nekvalitetno ulje razorilo gumice u kocionim cilindrima...ima vise mogucnosti..

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Empty Re: Blokiraju prednje kočnice kad je hladno

Počalji od blackb Uto 06 Jan 2015, 20:08

Dobro, verovatno ću da menjam i glavni kočioni.
Koji preporučujete? Ja sam za Zastavin iako je skuplji nego recimo metelli.

Kako da izbacim kompletno staro ulje iz sistema? - Moja ideja: da skinem čep sa gl.kočionog, odvrnem sve sisice a onda kada ulje samo isteče odvrnem cevi sa gl.kočionog i kompresorom još izduvam kroz sve četiri cevi. Možda ću ići sisicu po sisicu sa nataknutim crevom da ne bih prljao uljem po točkovima.

Takođe kako da najlakše napunim ponovo sistem? - Moja ideja: Zašrafim sve nazad ali ostavim sve sisice (zbog vazduha) i onda sipam ulje i čekam da procuri - kako na koju sisicu procuri zavrnem je i na kraju ozračim sistem krenuvši od zadnjeg desnog ka prednjim točkovima.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Empty Re: Blokiraju prednje kočnice kad je hladno

Počalji od junior45 Uto 06 Jan 2015, 21:16

Nemoj menjati kocioni,kod drugara je bio problem kad smo izliftirali ustvari se podigla papucica i blokiraju tockovi..skini kocioni i podesi iza njega sto ima onu sipku sto gura kocioni,mozda je pretegnut..ako nije ni do toga onda je crko servo,i sa vremenom kako vozis sve vise i vise koci..
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34886
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Empty Re: Blokiraju prednje kočnice kad je hladno

Počalji od blackb Čet 08 Jan 2015, 20:12

Teško da može šipka da bude problem ako je sve radilo dobro dve godine. Evo i slike creva koje sam stavio pre oko 1,5 meseca i oko 1500 km - piše "made in EU" i marke "Semperit":

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Th_CrevokocionoprednjeSemperitmadeinEU1_zpsf3057b43

Da li neko ima iskustva sa njima i da li je moguće da su ona problem posle tako malo vremena?

Inače nema šanse da nađem nova druga creva od 40 cm (tj. ima samo ova Semperit). Prodavci me ubeđuju da ih Fadip više ne proizvodi a na jednom mestu me ubeđuju da uzmem creva za novi tip!? marke "Nelson". Dakle, dužine su 39 cm (po njima ovakva za stari tip su 37 cm a ja izmerio 40cm) i na oba kraja imaju navoj tj ušrafljuju se u stara klešta samo navodno treba proveriti navoj. Obratite pažnju na zaokruženi levi kraj - taj bi išao u klešta:

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Th_Crevokocionoprenjenovitip_zpsc4443cce

Dakle jel neko stavljao NT prednja kočiona creva na ST kočiona klešta?

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Empty Re: Blokiraju prednje kočnice kad je hladno

Počalji od junior45 Pet 09 Jan 2015, 00:46

Ni kod drugara nje bilo problema dok nije izliftirao kocnice pa se smanjio hod i poceo da koci sam od sebe..ne pricam za dz Very Happy
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34886
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Empty Re: Blokiraju prednje kočnice kad je hladno

Počalji od blackb Pet 09 Jan 2015, 07:42

Znam da ima smisla to što kažeš ali meni se to dešava samo kad je baš loše vreme - minus i vlaga, na pr. u subotu 03.01. sam posle promene levih klešta oko podneva prešao oko 50 km od toga 80% na otvorenom bez ikakvih problema a bilo je oko 4-5C, pa onda u nedelju po lokalu - bez problema ali u ponedeljak 05.01. ujutru oko 7 na tom istom putu ali bilo je mnogo hladnije - mi blokiraju oba prednja (kažem nisam siguran i za zadnje jer su bili mlaki, a prednji vreli). Sad, valjda da je šipkica u pitanju blokirali bi stalno, ne? Takođe, kada blokiraju ostaju blokirane i kada je ugašen auto - a servo tada ne deluje.

Ali svakako hvala, imaću i to u vidu. Ostaju pitanja iz prethodnog posta za prednja creva.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Empty Re: Blokiraju prednje kočnice kad je hladno

Počalji od junior45 Pet 09 Jan 2015, 12:19

Tako je i kod drugara bilo,sto duze vozi,vise blokira,a mi smo cak i promenuli svo ulje iz sistema..takodje,kad je blokirao,bio je minus napolje,a ustvari je na kraju bio problem to sto je izmedju serva i glavnog kocionog izvadio neke odstojnike..kad ih je vratio,sve normalno radii
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34886
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Empty Re: Blokiraju prednje kočnice kad je hladno

Počalji od blackb Pet 09 Jan 2015, 13:45

Kakvi odstojnici? Kada sam menjao kočioni pre par godina ništa tog tipa nije bilo - skinuo dva šrafa (desetke valjda) sa kočionog na servu, stavio novi servo (zastavin isto) i lepo je išao dve godine do pre neki dan.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Empty Re: Blokiraju prednje kočnice kad je hladno

Počalji od junior45 Pet 09 Jan 2015, 14:06

Ne znam,ja to nisam radio,on je kasnije dodao odstojnike kad je video da blokira,mislim da mi je stavio po jednu platnu..
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34886
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Empty Re: Blokiraju prednje kočnice kad je hladno

Počalji od blackb Pet 09 Jan 2015, 15:15

Logično, time je udaljio kočioni od šipkice, ali mislim da fabrički tih podloški na glavnom kočionom nema. To je pametan trik da se ne bi dirala šipkica jer kada se ona jednom čačne (odšrafi/zašrafi) sledi hebada - prošao sam kroz to na prethodnom jugu.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Empty Re: Blokiraju prednje kočnice kad je hladno

Počalji od junior45 Pet 09 Jan 2015, 15:22

kod mene na starog yuga ni ne moze da se popusti sipkica..
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34886
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Empty Re: Blokiraju prednje kočnice kad je hladno

Počalji od blackb Pon 12 Jan 2015, 07:43

E pa ovako: zamenili smo ipak glavni kočioni i svo ulje, ozračili i ajde da proverimo kako vraća - svi točkovi lepo rade, samo opet pednji levi blokira!? (znači na njemu novo crevo, nove pločice, nova klešta, nov glavni kočioni). Skinemo pločice isturpijamo ih par mm i počne da pušta.
Ali ne lezi vraže, ujutru pogledam svo ulje iz posude na kočionom iscurelo! Pogledam, kad ono na NOVOM glavnom kočionom rupa na odlivku/telu kroz koju curi ulje! A ja budala nisma sačuvao fiskalni. Dakle kada kupujete glavni kočioni četvoro očiju. Ja sam ga pogledao u radnji čisto da se uverim da je ST ali bio je zahteftan u kesi a i nije mi palo na pamet da tako nešto može da se prodaje. Elem, saga se nastavlja.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Empty Re: Blokiraju prednje kočnice kad je hladno

Počalji od ristivoje Pon 12 Jan 2015, 18:55

'Ajd i ja da kažem koju. Blokirali i meni prednji,menjaj creva,ovo ono,kad pločice posle malo duže vožnje nabreknu,kao iverica od vlage. Od kuće do majstora nije daleko,tako da se nije odmah javljao problem. Osim što se naduvavaju,jedna je bila presečena skroz,ne obloga nego onaj metalni deo što je nosi,držao se na pola mm,samo je falilo da to pukne negde odkacen Svašta danas ima po trgovinama.
ristivoje
ristivoje
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2370
Godina : 43
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 30.08.2014

Nazad na vrh Ići dole

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Empty Re: Blokiraju prednje kočnice kad je hladno

Počalji od ZAC Pon 12 Jan 2015, 19:11

Auuu..prodaju nam djubre...koju marku kocionog si kupio..napisi ovde da znamo da obilazimo..

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Empty Re: Blokiraju prednje kočnice kad je hladno

Počalji od Crazy128 Pon 12 Jan 2015, 19:12

Ajd da kažem i ja koju reč o kočnicama. Na jugu sam imao problem da nikako nisam imao druk na prednji cilindri. Kad sam ga kupio, nije ni imao kočnice. Dovezo sam ga na ručnu. Promenio sam mu glavni kočioni, zadnje cilindre, pakne, creva napred pločice, gumice. Polirao sam klipove na čeljustima i same čeljusti, nove gumice ubacio. Novo ulje sipao, ispustio vazduh i opet isto, a vazduha nema nit curi ulje. Kad sam skinuo servo, na direktan potisak pedale, kočnice su proradile. Ti imaš problem sa servom i crevima. Servo ti drži napregnut cilindar, verovatno treba da se prešteluje šipkica. Kod mene ima samo šrafče na vrhu šipke, dok šipka se landara i može da se vrti po želji (što sumnjam da je normalno al ne mora da znači) ili ti je neko crevo ili cev presavijena i prljavština od starog creva je zapušuje i blokira. Proveri ceo sistem. Nebi bilo loše da ispustiš ulje i svaku cev ispereš benzinom i produvaš kompresorom.
Crazy128
Crazy128
SOHC 1290ccm EFI 67ks

Broj poruka : 2816
Godina : 33
Lokacija : Lebane
Datum upisa : 10.12.2012

https://www.facebook.com/LeWolf90

Nazad na vrh Ići dole

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Empty Re: Blokiraju prednje kočnice kad je hladno

Počalji od blackb Sre 14 Jan 2015, 14:58

Glavni kočioni je zastava (žuta kutija, plava slova). Creva sam i izduvavao i ulje komplet zamenio ali ovo što kaže ristivoje pije vodu... ali bukvalno - izgleda da je moguće i da pločice nabreknu od vlage jer meni blokira kada je ekstremno vlažno i hladno vreme. Našao sam kutiju - neke LPR pločice su u pitanju - najskuplje su bile u radnji.
Inače vratio sam stari kočioni ali treba još da ozračim sistem pa ću tek onda da se odvažim na duži put. Jbga - ostale su traume ostanaka na putu.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Empty Re: Blokiraju prednje kočnice kad je hladno

Počalji od ristivoje Sre 14 Jan 2015, 17:55

Te vrljave pločice kod mene su bile 'Cobest'-Mladenovac,al ybg brod iz Kine ne prolazi pored Mladenovca  xD Uzeo sam 'Valeo'  za 800 kinti,super rade posao. Ko će ga znati,kol'ko se sećam bilo je lepo vreme kad je to mene zezalo,sve jedno vidi se da su nabrekle a kad se zagreju smrde na pokvarena jaja Doh
ristivoje
ristivoje
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2370
Godina : 43
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 30.08.2014

Nazad na vrh Ići dole

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Empty Re: Blokiraju prednje kočnice kad je hladno

Počalji od junior45 Sre 14 Jan 2015, 19:07

Fritech rade posao,ja na mojim kolima vec jedno 30000 ih vozim..
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34886
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Empty Re: Blokiraju prednje kočnice kad je hladno

Počalji od blackb Ned 18 Jan 2015, 09:10

Avantura se nastavlja: juče uzmem da ozračim sistem (pošto je vraćen stari kočioni - prednji levi blokira i sa novim i sa starim - nije do kočionog), prednji levi sam ostavio poslednjeg za ozračivanje. Stignemo do njega - da proverimo kad i dalje blokira.
Donesemo kompresor (komšija ima sa svim mogućim priključcima) a u međuvremenu skinem bakarnu cev za prednji levi sa gl.kočionog - i dalje blokira, skinem cev sa creva (odspojim kod točka bakarnu cev sa gumenog creva) i dalje blokira!
Skinem crevo sa klešta (dakle sad više na kleštima nema ništa) i tek onda počne pomalo da popušta!  Ponavljam - klešta su nova kupljena negde na početku ove epopeje jer sam sumnjao na stara klešta iako sam i njih reparirao (izbijao klip, čistio, menjao gumice...) ali je i sa starim kleštima blokirao.
Kompresorom prvo izduvamo bakarno crevo sa obe strane a onda i crevo. Vratim sve nazad, ispustim vazduh - i dalje blokira.
Uzmem staro gumeno crevo (sačuvao sam ga), prvo ga dobro izduvamo kompresorom, montiram ga, ispustim vazduh - i dalje blokira!
Skinemo klešta i izšmirglamo pločice za još po 1mm i tek sada ne blokira ali i dalje to nije to tj. prednji desni radi lakše.
Ponavljam da smo prošle nedelje kada smo menjali kompletnu tečnost i gl.kočioni (onaj novi koji je na kraju ujutru procureo) isto blokirao sve dok nismo malo sastrugali pločice. Ali evo nedelju dana kasnije opet je blokirao, nakon čega sledi sve ovo gore opisano.

Dakle da sumiram: prednji levi blokira sa:

  • starim i novim glavnim kočionim cilindrima,
  • starim i novim gumenim crevima,
  • produvanim bakarnim crevom,
  • starim (repariranim) i novim kleštima
  • novim nedirnutim a kasnije dva puta struganim (tanjenim) pločicama.


Ostaje mi još da ipak probam da skratim (zašrafim vrh) šipkicu iz serva. Ne znam koliko ona može da bude problem jer bi onda valjda (da je predugačka pa da stalno dodiruje gl.kočioni) blokirala barem oba prednja a ne samo levi?
Ali sa druge strane putanja (cev+crevo) je najkraće od glavnog kočionog do prednjeg levog točka.

Šta vi mislite - može li šipkica serva da pravi problem samo na prednjem levom točku?

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Empty Re: Blokiraju prednje kočnice kad je hladno

Počalji od Zuty Ned 18 Jan 2015, 14:36

Ja taj problem imam jos uvek nebitno +30 -30 kao ruski rulet 2x 5x mesecno nijednom mesecno kako mu se cefne, promenjeno sve i opet, samo sto imam problem s oba tocka, cekam toplije vreme opet nesto da diram. Sipkicu sam stelovao i skroz dole da hvata ali ne vredi.
Zuty
Zuty
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2224
Godina : 30
Lokacija : Leskovac
Datum upisa : 17.06.2013

Nazad na vrh Ići dole

Blokiraju prednje kočnice kad je hladno Empty Re: Blokiraju prednje kočnice kad je hladno

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu