Izrada izduva sa varijabilnim ventilom

+2
junior45
YUgisa
6 posters

Ići dole

Izrada izduva sa varijabilnim ventilom Empty Izrada izduva sa varijabilnim ventilom

Počalji od YUgisa Pon 09 Dec 2013, 20:53

Nisam hteo da gusim postojece teme o izduvu sa ovom tematikom jer mozda ljudi ne budu bas nesto specijalno zainteresovani za ovu tematiku ili ako budu onda necemo praviti guzvu u drugoj Very Happy

Naleteo sam na ovu tematiku na drugom forumu pa me dosta zainteresovalo i posto imam neke ideje, mislio sam da malo porazgovaramo o tome, pogotovo sto nisam siguran kako sve napraviti samostalno Very Happy

Ideja je vrlo popularna medju novijim vozilima a radi se o ventilu na izduvu koji se otvara odnosno zatvara u razlicitim rezimima rada motora, odnosno trebao bi da ima efekat odrzavanja nadpritiska u izduvu u zavisnosti od opterecenja motora i do regulacije buke. Skroz protocan izduv je mozda dobar za maksimalnu snagu motora ali nizak podpritisak u izduvu pri nizim obrtajima umanjuje snagu motora. Takodje je prilicno bucan pa nije bas praktican za svakodnevno koriscenje, pogotovo ne kad se vozi dugo konstantnom brzinom na autoputu i slicno ali moze da bude zanimljiv za podizanje adrenalina u odredjenim uslovima.

Neke moje ideje su bile ovakve:
1. Izrada izduva sa varijabilnim ventilom 91i7

Prva ideja je jedan ne protocan lonac sa ventilom izmedju dve unutrasnje perforirane cevi koji bi po potrebi otvarao i tako omogucavao bolji protok.
Prednosti su sto je ventil skriven u unutrasnjost pa manje privlaci eventualnu paznju i nesto laksa izrada
Mane su sto delimicno krivudaju izduvni gasovi sto u nekoj teoriji smanjuje protok

2. Izrada izduva sa varijabilnim ventilom 2e40
Druga ideja je slican lonac ali da je ventil postavljen sa spoljne strane. Postoji mogucnost i da se napravi ulaz u lonac a da deo sa ventilom ni ne ide kroz lonac nego da je cev koja obilazi sam lonac, ali mislim da bi to toliko bilo bucno da bi znali 5km dalje da ste startovali auto Very Happy
Prednost je sto se na taj nacin njegovim otvaranjem omogucava sirenje gasa bez vecih prepreka pa je izduv protocniji sto bi trebalo da znaci manje smanjenje u protoku
Mana je nesto komlikovanija izrada i vece dimenzije.

E sad sam problem kombinovanja ventila sa loncem nije nesto specijalno komplikovan, ono sto se meni cini komplikovano je pokretanje ventila tj klapne u izduvu. Sem izrade posebne klapne za tako nesto (slicno leptiru kod EFIja ili karburatora), ima li neko ideju za neki gotovo primer takve klapne ili jos bolje elektroventila za ovu namenu? Ili ako bi se pravila klapna, koji mehanizam iskoristiti za pokretanje te klapne a da je relativno jeftino. Meni pada jedino koriscenje nekog mehanizma uz koriscenje motorcica CB, ali nekako mi komplikovano to za izradu i mnogo pipkavo. Takodje pored samog problema sa otvaranjem same klapne, problem je i sta iskoristiti za upravljanje time, neke ideja koje imam su ovakve:

1. Prekidac, vrlo jednostavan sistem, stisnete kad ste raspolozeni za buku i snagu... Prednost je jednostavnost i to sto nije potrebno brzo otvaranje ili zatvaranje ventila posto nije nikakav problem da se saceka 1-2s nakon pritiskanja prekidaca. Mana je to sto je ventil otvoren stalno pa iako bi imali koristi na visim obrtajima, na nizim ne bi imali nikakav nadpritisak u izduvu sto bi u teoriji smanjilo snagu. Licno meni je ideja malo smekerska, posto je vise buke nego konja :DVerovatno ce nekima pasti ideja sa tasterom da se postavi na papucicu gasa pa kada je stisnut gas skroz da se otvori ventil, ali to ne resava baz sve probleme, jer moze da se stisne pun gas i na nizim obrtajima... A opet nece se iskoristiti ni sva mogucnost jer vi mozete da vozite u visokim obtajima i bez mnogo stisnutog gasa... Ovo resenje je meni vise nekako uspesno samo za drag... Ideja je dobra za koriscenje N2O, on se aktivira na dugme pri punom gasom sto nije lose jer se aktivacijom stvori vise izduvnih gasova i veci nadpritisak u izduvu pa bi se omogucilo bolje funkcionisanje motora pod tim opterecenjem.

2. Drugi sistem je nesto komplikovaniji ali resava veci deo problema. Radi se usustini o koriscenju vakuma za upravljanje ventilom posto vakum u motoru je direktno povezan sa opterecenjem motora... Ono sto je problem kako povezati vakumsko ocitavanje sa pokretanjem ventila takodje ventil treba da reaguje relativno brzo. Prednost je to sto se dozira nadpritisak u izduvu u zavisnosti od opterecenja motora sto je glavna stavka koja nam je potrebna po pitanju snage u celom rezimu obrtaja a takodje pri malim opterecenjima ventil ostaje zatvoren tako da se i buka uskladuje sa opterecenjem motora. Ova ideja je meni najinteresantnija ali nisam siguran kako je sprovesti... Da li vakum nekako mehanicki preneti pomeraj potreban za otvaranje klapne i kako ga uskladiti da pri manjem vakumu otvara a pri vecem da ne otvara. Jer vakum je veci sto je vise zatvoren leptir u usisu... Mislim da je najlogicnije ocitavanje vakuma nekako pretvoriti u elektricni impuls ali kako tako nesto uraditi... Ideja bi mogla da se iskoristi kao za senzor merenja pritiska u usisu kod EFIja ili cak i iskoristiti taj senzor (barem kod motora koji ima EFI), samo je potrebno odrediti pri kojem naponu da se otvori klapna, ali nisam siguran kolike su mogucnosti toga po pitanju elektrike jer se ne razumem :DPale su mi neke ideje sa dvogrlim karburatorima gde se drugo grlo otvara vakumski, ali nisam siguran kako tacno to funkcionise?

3. Treci sistem je neka mesavina, pre svega sa dvogrle karburatore gde se drugo grlo otvara mehanicki kad se dostigne odredjen stepen pritiska na papucicu gasa, mislim da bi bilo zanimljivo da se mozda sajlom poveze na mehanizam otvaranja drugog grla i tako omoguci bolji protok kad se vozi pod tim vecim opterecenjem motora.

Ima li neko neke ideje ili barem neko misljenje, nema veze da li je za ili protiv teme, rado cu ih saslusati ;)Voleo bih videti neke ideje koje bi koristile lako dostupne delove, mada moze i malo filozofiranja, nije bas da cemo svi pohitati sa ugradnjom ovakvog ventila i da sam izmislio toplu vodu sa ovom idejom  Very Happy

PS: Dizajn lonca je neka moja ideja, vec objasnjena u drugoj temi, znaci ulazna cev je definisana snagom motora, tipa 42 ili 45mm, dok se unutar lonca nalaze perforirane cevi veceg precnika, recimo 60-75mm jer se tako povecava njegova protocnost takodje je i izlazna cev iz lonca dimenzija kao perforirane cevi jer se tako pravi veca razlika u pritiscima pre i posle lonca sto povecava u teoriji protok a i izgleda "sportskije" kad je zavrsetak 50+mm Very Happy

PS2: Mozda se Predragu dopadne ideja, on voli to igranje sa usisima i izduvima radi postizanja bolje krive momenta Razz

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Izrada izduva sa varijabilnim ventilom Empty Re: Izrada izduva sa varijabilnim ventilom

Počalji od junior45 Pon 09 Dec 2013, 22:55

ja imam takav lonac,i mislim da je sasvim dovoljno za svakodnevnu voznju..a sto se tice leptira u auspuhu,najbolje je da se stavi leptir od karba ili nekog ubrizgavanja..i da se namesti da kad je auto ugasen da ga neka mala opruga drzi otvorenog..kako upalis auto vakuum povuce leptir kroz neke sisteme klipova i zatvori leptir..i tako od vakuuma zavisi kako ce auto da se cuje..mada,sa onakvim auspuhom i bez toga se cuje ko lud Very Happy
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34891
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Izrada izduva sa varijabilnim ventilom Empty Re: Izrada izduva sa varijabilnim ventilom

Počalji od novmaher Pon 20 Jan 2014, 09:32

video sam nesto silcno kod jednog auspuha sto uradio pirke ugradjen je na neki bmw.
preko vakuma je uradjen i oprugom,opruga ga drzi otvorenom a kad upalis auto vakum povuce i zatvori,u kabiniji je prekidac koji zatvara elekto ventil i vakum pa opruga povuce i otvori lonac.
cuno je kod tog sto sam ja video to sto lonac ima pozadi,iza lonca 2 izduvnice i taj sisetm je smesten iza lonca i zatvara samo jedan izduv i poprilicno ima razlike,to je uradjeno samo zbog buke pretpostavljam.
ja sam mislio nekako drugacije da to probam. da od izduve grane do zadnjeg protocnog lonca bude cevka fi50,da se na sredini stavi jedan klapna od nekog usisa istog promera a da se pored te ceve stavi neki srednji protocni lonac malih dimenzija i da se to povese sa cevkom. kad se kplana zatvori da izduvni gasovi prolaze kroz taj srednji a kad je otvorena logicno po menije je da ce lakse da idu kroz cevku i klapni. klapna moze da se poveze nekom sajlom za grejanje pa neka poluga unutra ili neki elektro motorcic.
ovako nekako
Izrada izduva sa varijabilnim ventilom S97l

novmaher
novmaher
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 181
Godina : 38
Lokacija : okolina Pozarevca
Datum upisa : 12.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

Izrada izduva sa varijabilnim ventilom Empty Re: Izrada izduva sa varijabilnim ventilom

Počalji od YUgisa Pon 20 Jan 2014, 09:41

Inace sam nasao resenje ovoga, jedan lik rece da je video da je neko ovo pravio, jednostavno se stavi klapna s odgovarajucom oprugom da je gura da bude zatvorena i kada pritisak u izduvu naraste do odredjene mere, klapna se otvori pod pritiskom izduva i cista automatika i nema nista komplikovanog spajanja Very Happy

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Izrada izduva sa varijabilnim ventilom Empty Re: Izrada izduva sa varijabilnim ventilom

Počalji od miljanxXx Pon 20 Jan 2014, 11:22

ovako nesto ima Bax,samo kako sam ja cuo on je klapnu povezao preko nekog motorcica,pa je elektronika otvara Wink
miljanxXx
miljanxXx
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 10127
Godina : 31
Datum upisa : 07.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Izrada izduva sa varijabilnim ventilom Empty Re: Izrada izduva sa varijabilnim ventilom

Počalji od YUgisa Pon 20 Jan 2014, 11:25

Pa to je relativno jednostavno resenje po pitanju kontrole, ali nije bas ono sto bih ja zeleo, a to je veca portocnost samo u rezimima kada je to potrebno motoru, ne samo da se dere da bi se derao Very Happy

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Izrada izduva sa varijabilnim ventilom Empty Re: Izrada izduva sa varijabilnim ventilom

Počalji od Crazy128 Pon 20 Jan 2014, 22:05

Taj leptir bi dobro sluzio za spustanje na nizbrdice Very Happy jer bi odrzavao pritisak u izduv sto bi rezultovalo dobrim motornim kocenjem, slican sistem ima kod autobusa, samo ne znam kako funkcionise. Lepo si zamislio ideju, mada, ja sam pre za to da se uradi leptir, izbusi se tackasto i postavi na izlazu iz srednjeg lonca prema zadnji. Tako da on prigusuje zvuk kad je zatvoren a da ipak kroz rupe prolaze gasovi. A kad je otvoren da daje protok. Moglo bi to da se uradi sa sajlom od bicikle i obicnog limenog leptira. Prostije je nego sto se misli Wink
Crazy128
Crazy128
SOHC 1290ccm EFI 67ks

Broj poruka : 2816
Godina : 33
Lokacija : Lebane
Datum upisa : 10.12.2012

https://www.facebook.com/LeWolf90

Nazad na vrh Ići dole

Izrada izduva sa varijabilnim ventilom Empty Re: Izrada izduva sa varijabilnim ventilom

Počalji od YUgisa Pon 20 Jan 2014, 22:09

Nije problem napraviti tehniku da se on otvori kad ti zelis na neki mehanicki ili elektricni nacin, nego napraviti da se otvori samo onda kada je to potrebno motoru Wink Tj na punom gasu pri visim obrtajima Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Izrada izduva sa varijabilnim ventilom Empty Re: Izrada izduva sa varijabilnim ventilom

Počalji od Crazy128 Pon 20 Jan 2014, 22:15

To onda jedino sa odgovarajucu oprugu, pa da ga sam pritisak u izduvu otvara. Sve ostalo je velika komplikacija. To bi mogli da se uradi kao na princip jednogrlog karba. Kad povuces sauh i dajes gas, sam vakum otvara veliki leptir. Tako bi i pritisak mogo da odradi Smile
Crazy128
Crazy128
SOHC 1290ccm EFI 67ks

Broj poruka : 2816
Godina : 33
Lokacija : Lebane
Datum upisa : 10.12.2012

https://www.facebook.com/LeWolf90

Nazad na vrh Ići dole

Izrada izduva sa varijabilnim ventilom Empty Re: Izrada izduva sa varijabilnim ventilom

Počalji od YUgisa Pon 20 Jan 2014, 22:17

E pa tako sam ja prvo mislio sa vakumom da napravim da otvara Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Izrada izduva sa varijabilnim ventilom Empty Re: Izrada izduva sa varijabilnim ventilom

Počalji od Pedja Sre 22 Jan 2014, 18:04

Ako je potrebno da se otvara samo na visim obrtajima, onda bi neki sistem poput shift lighta mogao da upravlja motorcicem koji otvara ili zatvara klapnu. Wink Mogao bi se dodati i prekidac za manuelno upravljanje, da je uvek zatvoreno ili uvek otvoreno. E sad, pitanje je kako bi se elektromotoru dopala visoka temperatura, vlaga i ostali uslovi oko izduva.

Motorcic od CB nije bas pametno resenje, jer bi morao non stop da bude ukljucen, a onda bi verovatno pregoreo. Jedino ako bi neki sistem fiksirao klapnu u jednom ili drugom polozaju kad je motor pomeri, a onda da se motor iskljuci. Druga mogucnost je neki step motor, ali to je vec dosta posla i oko mehanike i oko elektronike. Very Happy
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Izrada izduva sa varijabilnim ventilom Empty Re: Izrada izduva sa varijabilnim ventilom

Počalji od YUgisa Sre 22 Jan 2014, 18:30

E pa upravo je u tome fazon ne treba da se otvara samo na visim obrtajima nego na visim obrtajima i pod punim opterecenjem tj drugacije receno i visim obrtajima i pri manje vise stisnutom gasu do kraja... Jer ti lako mozes motor da zavrtis u vise obrtaje i sa jedva stisnutim gasom Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Izrada izduva sa varijabilnim ventilom Empty Re: Izrada izduva sa varijabilnim ventilom

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu