Za elektronicare-Izrada stampanih ploca

4 posters

Ići dole

Za elektronicare-Izrada stampanih ploca Empty Za elektronicare-Izrada stampanih ploca

Počalji od Pedja Uto 11 Mar 2008, 02:40

Posto imam u planu da radim neke sitnice, voleo bih da cujem misljenja onih koji se bave elektronikom kako je najbolje izradjivati stampanu plocicu. Osim meni, verujem da ce jos nekome koristiti.
Pretpostavimo da crtez stampane plocice imamo. Mene zanima sledece:
1) Kako ga preneti na plocicu (pretpostavimo da je malo komplikovanije, da ima integrisanih kola, mozda i vodova izmedju dva pina IC-a)? Citao sam o foto-postupku i prenosu sa folijom (PnP blue, za koju, uzgred, nisam siguran da se moze naci kod nas). Iskustva sa tim postupcima, saveti, neki treci postupak...?
2) Cime vrsiti nagrizanje? Pominju kombinaciju HCl i hidrogena (H2O2) (i eventualno razblazivanje vodom), ili FeCl3 (koji se teze nabavlja). Ja sam jednom pokusao da nagrizem plocicu (tj.parce neke plocice, prvo sam je lepo ocistio) koristeci prvi metod, ali mi nije uspelo. Istina, i hidrogen i kiselina su bili nesto stariji, mozda zato, ali bas da se nista ne desi...
Gde kupujete hidrogen? Ja sam u apotekama nasao samo 3%, da to nije previse slabo?
3) Da li i kako vrsite zastitu plocice nakon izrade (sprej Plastik 70, ili kako se vec zove, nesto u tom fazonu...)?
Svaki savet je dobrodosao.
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Za elektronicare-Izrada stampanih ploca Empty Re: Za elektronicare-Izrada stampanih ploca

Počalji od Buly Uto 11 Mar 2008, 08:51

Ja sam stampu radio tako sto sam crtao shemu na plocici markerima koji su za to i namenjeni.Te markere imas u skoro svakoj prodavnicii elektronike(ima ih raznih debljina,a ja sam cak kupio neki od 0,3mm sto je tebi dobro sa te vodove izmedu stopica IC).Skidao sam bakar sa ferihloridom i ne znam sto mislis da se teze nalazi.Ja ga kupujem u granulama(sipas koliki je odnos propisan u vodu stavis u neki stari sud i ne ringlu zagrejes na jedinicu)s vremena na vreme plocicu pomeras malo da bi se sloj koji je nagrizen sklonio to traje oko 15-20 min.Savetujem da ako ovako budes radio svaki vod predjes dva puta markerom(napomena plocica ne sme predugo stajati u kiselini pojesce ti ono sto je ispod markera,znaci stalno prati).Jos jedan savet obuci nesto staro da ti ova kiseline ne bi pojela i pantalone.

Buly
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 24
Godina : 35
Lokacija : Cacak-Beograd
Datum upisa : 06.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Za elektronicare-Izrada stampanih ploca Empty Re: Za elektronicare-Izrada stampanih ploca

Počalji od Pedja Uto 11 Mar 2008, 12:13

Ja bih da izbegnem markere jer mi je to previse posla, posebno jer imam uglavnom sve crteze u kompjuteru, pa zato pitam kako da ga prenesem (znam za markere, ali to bi bilo sporo za neke kompleksnije stvari).
Gde si kupio ferihlorid???
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Za elektronicare-Izrada stampanih ploca Empty Re: Za elektronicare-Izrada stampanih ploca

Počalji od vukiclab Uto 11 Mar 2008, 17:38

Ferihlorida ima i u Radio Klubu, u cvrstom je stanju, pa se rastvara. Plocica se prvo opere, onda na plocici oblezim rupe nekim silom (malim, vrh priblizan igli, podrazimeva se) ali tek da se vidi, ne probijam skroz gornji provodni sloj plocice. Onda markerom spajam tacke koje treba spojiti (upravo preci svuda >jednog puta) i potopim plocicu u kiselinu, nadgledam, i kada vidim da se ono sto mi ne treba `izbrisalo` plocicu izvadim, operem i kraj. Za sada nisam koristio nikakva sredstva za zastitu.

Varijanta 2, bez markera i kiselina... U prodaji postoje tzv. foto plocice. Nesto su skuplje od klasicnog pertinaxa ili vitroplasta, da odmah kazem. Kada se kupe, foto plocice imaju preko nalepljen sloj zastitne folije. Slika na kojoj se vidi kako plocica treba da izgleda se istampa na paosu laserskim stampacem i, nakon sto se zastitna folija sa nove plocice skine, stavi na plocicu i izozi UV svetloscu. Proces, da kazem, `brisanja` nepotrebnih delova traje duze. U ulozi UV lampe mogu biti neonke koje se kupuju po radnjama sa opremom za racunare; postoje UV neonke za kompjuterska kucista. Velika prednost ovog sistema je neuporedivo veca preciznost i mogucnost da se izvuce jako tanak vod na plocici.

Trenutno sam, ja, na ferihloridu, dok ga ne istrosim, i finansijski ne budem sposoban za takvo ulaganje, koristicu 1. varijantu. A onda cu preci na ovo drugo, jer, za pocetak, sam izgled plocica je neuporediv. Ova foto izgleda bas kao da je iz fabrike izasla Wink
vukiclab
vukiclab
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 555
Godina : 31
Lokacija : Portland, Oregon
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Za elektronicare-Izrada stampanih ploca Empty Re: Za elektronicare-Izrada stampanih ploca

Počalji od Pedja Čet 13 Mar 2008, 00:25

Za fotoplocice sam znao, a cak sam razmisljao da nadjem neki stari skener (u nekom komp.servisu) i napravim od njega osvetljivac za ovaj postupak, tako sto pomenute neonke ubaciti umesto postojeceg mehanizma. Ideju sam video, ako se ne varam, na www.elektronika.rs.ba i jako mi se dopala. Oni su imali i ugradjen tajmer, ali mislim da toliko mogu i "rucno" da obavim.
Sad videh na sajtu RK FeCl3, nisam znao da ga imaju, imao sam pre onaj njihov katalog koji se skidao sa neta, ali je bio (bar meni) dosta nepregledan, sad sam lako nasao. Smile
A kakav je natrijum persulfat, vidim da je dosta skuplji (1kg FeCl3 768,57din, a ovog cuda 600g 924,22 din.?
Eh, da: koja je razlika izmedju pertinaxa i vitroplasta?
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Za elektronicare-Izrada stampanih ploca Empty Re: Za elektronicare-Izrada stampanih ploca

Počalji od vukiclab Čet 13 Mar 2008, 14:58

Razliku izmedju tih sredstava ne poznajem, do sada sam radio samo sa ferihloridom.

Pertinax je, cini mi se, tanji, savitljiviji, iz prica, vitroplast je kvalitetnije resenje, preciznije se, kazu, radi, a i nesto je skuplji, pa mora da ima razlike. Vitroplast se teze sece od pertinax plocica, iz licnog iskustva.

Neke druge razlike, takodje, ne poznajem...
vukiclab
vukiclab
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 555
Godina : 31
Lokacija : Portland, Oregon
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Za elektronicare-Izrada stampanih ploca Empty Re: Za elektronicare-Izrada stampanih ploca

Počalji od Pedja Čet 13 Mar 2008, 21:07

Hvala za odg.
A cime busis rupe (po logici, teze ih je busiti na vitroplastu)? Ja imam ovu prvu (AD12), a razmisljam da uzmem i onu drugu.

http://www.radioklub.co.yu/katalog/komponente.php?IDgroupweb=8630

Ima i na Elementinom sajtu neke:

http://www.elementa.co.yu/yu/roba_serija_list.php?id_podgrupa=79&serija=Bu%9Ailice

Ona druga mislim da je dosta jaka, ali jaka je i cena. Sad
Naravno, dobre burgije se podrazumevaju.
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Za elektronicare-Izrada stampanih ploca Empty Re: Za elektronicare-Izrada stampanih ploca

Počalji od sale024 Čet 07 Maj 2009, 11:20

nisam bas sve citao ali evo da kazem i ja svoje misljenje...

Ja koristim fotopostupak ali ne koristim UV lampu nego obican reflektor od 500W na udaljenosti od 30cm(ako se dobro secam,provericu) i plocicu osvetljavam 30min...posle visak fotolaka skidam masnom sodom,a bakar nagrizam mesavinom sona kiselina hidrogen... kvalitet odlican vreme izrade nije mnogo gudo...
sale024
sale024
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 63
Datum upisa : 07.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Za elektronicare-Izrada stampanih ploca Empty Re: Za elektronicare-Izrada stampanih ploca

Počalji od Pedja Čet 07 Maj 2009, 14:30

Ovo je korisna informacija, hvala! A da li sam nanosis foto-sprej (sad ne mogu da se setim, valjda se zove Pozitiv 20), ili kupujes plocice na koje je vec nanet sloj foto-laka?
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Za elektronicare-Izrada stampanih ploca Empty Re: Za elektronicare-Izrada stampanih ploca

Počalji od sale024 Čet 07 Maj 2009, 17:45

kupujem plocice nemam ja zivaca da se zezam sa nanosenjem laka...
sale024
sale024
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 63
Datum upisa : 07.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Za elektronicare-Izrada stampanih ploca Empty Re: Za elektronicare-Izrada stampanih ploca

Počalji od Pedja Čet 07 Maj 2009, 19:06

OK, tako cu onda i ja probati. Very Happy
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Za elektronicare-Izrada stampanih ploca Empty Re: Za elektronicare-Izrada stampanih ploca

Počalji od sale024 Čet 07 Maj 2009, 22:13

e sad ima jos par detalja koji ce ti olaksati posao...shemu odradis u nekom programu ima ih vise pa izaberi sam,PCB stampas na paus papit laserskim stampacem...ako ti nije bas kvalitetno odradjen paus stavis ga iznad isparenja nitro razredjivaca neko vreme(utvrdi experimentalno) da bi se toner ravnomerno razlio...paus stavis na bakar pertinaks plocu tonerom na lak...i preko pausa stavis staklo bilo bi preporucljivo da kupis neko deblje staklo da nema ona prelamanja kao obicni prozori...sa tim ces postici da ti paus idealno lezi na laku...
sale024
sale024
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 63
Datum upisa : 07.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Za elektronicare-Izrada stampanih ploca Empty Re: Za elektronicare-Izrada stampanih ploca

Počalji od Pedja Čet 07 Maj 2009, 22:32

Pa sa shemu PCB mi uglavnom i ne treba program jer za dosta uredaja uz standardnu shemu ide i nacrt PCB.

Inace, koji ti program koristis za crtanje shema? Ili da pitam, koji preporucujes? Very Happy Radio sam u Eagle-u (valjda), ali sam samo crtao semu, a PCB nisam, tj.mislim da sam nasao "dugme" za pretvaranje sheme u PCB, ali nije radilo jer je demo verzija...

Stampa na laseru mi nije problem, a ovo za staklo sam cuo, moram uzeti kod stakloresca jedno parce.
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Za elektronicare-Izrada stampanih ploca Empty Re: Za elektronicare-Izrada stampanih ploca

Počalji od sale024 Pet 08 Maj 2009, 06:49

kazu ljudi da je Eagle dobar ali ja sam pvo naucio protel98 nije bas savrsen ali za moje potrebe je dovoljno a trenutno imam dovoljno posla da nemam vremena da ucim Eagle...

a da za gotove sheme ti pretezno i ne treba ali ako pravis shemu sam ili hoces da je smanjis na minimum ili odradis u SMD tehnologiji potreban je i program...
sale024
sale024
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 63
Datum upisa : 07.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Za elektronicare-Izrada stampanih ploca Empty Re: Za elektronicare-Izrada stampanih ploca

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu