Olaksavanje zamajca

+11
bukusa
valsorimkaran
Oggy
bavaria
Danilo
CyberianIce
Abarth
Nisevic
Pedja
YUgisa
markus_bc
15 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Olaksavanje zamajca Empty Olaksavanje zamajca

Počalji od markus_bc Sub 29 Nov 2008, 00:50

U jednim starim novinama procitao sam clanak o starim trkacikm automobilima da je dobro olaksati zamajaca tj busenje zamajca da se olaksa kao bi se dobio veci obrtni moment, pa me interesuje da li je to neko radio i da li to moze da mi uradi obican strugar( imam drug strugara za DZ. bi bilo) ili ...

i koliko precizno to busenje mora da bude???
markus_bc
markus_bc
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 98
Godina : 36
Lokacija : Bela Crkva
Datum upisa : 20.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Olaksavanje zamajca Empty Re: Olaksavanje zamajca

Počalji od YUgisa Sub 29 Nov 2008, 19:36

Pa evo da ti ja prenesem tudje utiske i svoja svatanja olaksavanja zamajca. Prvo, olaksavanje zamajca ce dovesti do toga da ce se motor lakse zavrteti. Ali to ima i losu stranu, jer kad pustis gas, obrtaji ce da padnu brze. Pa ako planiras da olaksavas zamajac za gradski automobil ja nebi preporucio da previse skidas. Drugo, ja koliko sam upoznat da olaksavanje zamajca smanjuje moment, pa shodno tome, ne bi radio to na 1.1 i 1.3 motorima jer oni imaju i ovako mali moment, pogotovo 1.1. Pa busenje tj obrada mora da bude precizna jer se zamajac vrti pa treba da bude izbalansiran. Mislim da je neisplativo i bez velike koristi to raditi na fabrickom ili blago modifikovanom gradskom motoru.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61903
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Olaksavanje zamajca Empty Re: Olaksavanje zamajca

Počalji od markus_bc Ned 30 Nov 2008, 00:47

Znaci nema leba od toga , ja sam pitao jer bih hteo da malo ozivim mojeg keca, da unesem malo zivota u njega posto nista nije diranio na motoru,pa citam tu na forumu i gledam na netu kao mogu to da uradim pa to mi je bilo nekako... ok dakle najbolje da stavim dvogrlni karburator, da nabavim visokoprotocni filter i da budem zadovoljan time za sam pocetak? ili neko ima bolji predlog za mene, naravno da to ne bude extra kesh nego nesto osrednje
markus_bc
markus_bc
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 98
Godina : 36
Lokacija : Bela Crkva
Datum upisa : 20.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Olaksavanje zamajca Empty Re: Olaksavanje zamajca

Počalji od YUgisa Ned 30 Nov 2008, 08:36

Pa za pocetak, koji motor imas? Imas tu par tema na forumu sta mozes da uradis na 1.1, 1.3, EFI i ostalim motorima, pa prelistaj, mozda ti nesto bude odgovaralo. A ako zelis neku odredjenu snagu, otvori novu temu pa cemo da ti pomognemo savetma kako da do nje stignes.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61903
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Olaksavanje zamajca Empty Re: Olaksavanje zamajca

Počalji od markus_bc Pon 01 Dec 2008, 00:33

ma ljudi moj kec je 84 godiste ,starije od pola nas na forumu i motor je radjeno samo osvezavanje i nista vise.
imam z 101 gt55 motor je 11oo
markus_bc
markus_bc
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 98
Godina : 36
Lokacija : Bela Crkva
Datum upisa : 20.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Olaksavanje zamajca Empty Re: Olaksavanje zamajca

Počalji od Pedja Pon 01 Dec 2008, 11:10

Pa onda je najbolje to sto si naveo da uradis, nisu veliki troskovi, a imaces kakve-take dobitke. Naravno, ako ti je motor u dobrom stanju, a ako nije, bolje ga prvo sredi da bude "kao nov", pa tek onda doradjivanje. Wink
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1850
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Olaksavanje zamajca Empty Re: Olaksavanje zamajca

Počalji od Nisevic Uto 02 Dec 2008, 14:43

U ni jednom slucaju busenje, samo obrada na strugu.

U tvom konkrento slucaju, gubljenje vremena i novca.

Nisevic
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 33
Lokacija : Batajnica,Zemun
Datum upisa : 27.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Olaksavanje zamajca Empty Re: Olaksavanje zamajca

Počalji od Abarth Uto 02 Dec 2008, 18:48

Ja sam olaksavao zamajac na strugu,skinuo sam 500g i motor se vrteo mnogo lakse.
@Yugisa-"Ali to ima i losu stranu, jer kad pustis gas, obrtaji ce da padnu"
Kakve ima veze sto ce obrtaji da padnu?Kad pustis gas i treba sto pre da padnu.Ortak je pre 10-ak godina olaksao zamajac na fici za citavih 1200g i fica je jedva palio na kljuc jer je imao veliko opterecenje zbog gubitka tezine zamajca,ali se vrteo affraid
Abarth
Abarth
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 4
Datum upisa : 29.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Olaksavanje zamajca Empty Re: Olaksavanje zamajca

Počalji od YUgisa Uto 02 Dec 2008, 21:29

Abarth: Sto treba brze da padnu obrtaji kad pustas gas? Meni to nema nikakve logike, jer, npr, kad saltas brzine, umesto da ti padnu obrtaji lupam 2000obrtaja, tebi ce sad da padnu 2500obrtaja, i onda ti treba duze vreme da se razvije ta snaga u tih 500 obrtaja. Ne znam bas koliko mnogo mozes da dobijes da se vise vrti samo olaksavanjem zamajca. Mislim da je to povecanje mizerno. Nego kad imas bregastu od 300stepeni, odradjenu glavu, dva dvogrla, max snagu na 8000 onda se isplati olaksavati jer ce lakse da se zavrti do tih obrtaja. I dalje smatram da je na manje vise serijskim motorima i 1.1 i 1.3 motorima (ako se ti motori koriste za svakodnevnu voznju) ne treba olaksavati zamajac, i da su dobici mizerni. Ali, ovo je moje misljenje, moguce da gresim.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61903
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Olaksavanje zamajca Empty Re: Olaksavanje zamajca

Počalji od Abarth Sre 03 Dec 2008, 21:40

Naravno to je samo delic od onoga sto treba da se uradi da bi se dobilo na snazi i obrtajima.
Spustanjem glave 1mm,razbusiti hilzne na trecu specijalu,olaksati zamajac,menjac umesto 17/64 staviti 13/53 diferencijal,jedan dvogrli karb i to je dosta za neku skromniju varijantu gradskog autica.Naravno pod uslovom da je motor u nekom solidnijem stanju.Sve to bi izaslo onako otprilike oko 200e,naravno ruke ne racunam.
Abarth
Abarth
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 4
Datum upisa : 29.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Olaksavanje zamajca Empty Re: Olaksavanje zamajca

Počalji od YUgisa Sre 03 Dec 2008, 22:02

A tako vec u kombinaciji sa ostalim prepravkama moze, ali na standard motoru je dzabe olaksavanje. Inace, moze da se obrije glava i 1.5mm bez bojazni od prevelike kompresije (pod uslovom da glava nije prethodno brijana).

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61903
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Olaksavanje zamajca Empty Re: Olaksavanje zamajca

Počalji od CyberianIce Sub 04 Sep 2010, 21:47

YUgisa ::Ali to ima i losu stranu, jer kad pustis gas, obrtaji ce da padnu brze. Pa ako planiras da olaksavas zamajac za gradski automobil ja nebi preporucio da previse skidas. Drugo, ja koliko sam upoznat da olaksavanje zamajca smanjuje moment, pa shodno tome, ne bi radio to na 1.1 i 1.3 motorima jer oni imaju i ovako mali moment, pogotovo 1.1. Pa busenje tj obrada mora da bude precizna jer se zamajac vrti pa treba da bude izbalansiran. Mislim da je neisplativo i bez velike koristi to raditi na fabrickom ili blago modifikovanom gradskom motoru.

Daj da dodam malo ulja i na ovu vatru, pre dugo je ugasena:

@Yugisa
Gde si dosao do informacije da se gubi obrtni moment? Jel moguce da si u stvari samo pomesao pojmove moment inercije i obrtni moment? Posto nema ni malo logike u tome sto pricas, odnosno ima kontralogike. Verujem da su tvoja iskustva bazirana na nekom konkretnom slucaju, da li si uzeo u obzir da je moguce da je gubitak momenta izazvala neka druga prepravka koja je radjena na tom motoru (mozda bregasta ili izduv?) koji si probao...

A drugo samo da skrenem paznju kod olaksavanja zamajca da se to ne radi ni slucajno nikakavim burgijama vec na strugu i posle tog struganja pravac na ETF na balansiranje. Kada ga odnesete tamo na balansiranje, budite sigurni da ce biti izbalansiran da na onom broju obrtaja na kojem vas motor razvija najvecu snagu nece bacati ni gram, samo je potrebno navesti o kojim obrtajima se radi. A strugari ma koliko bili precizni ne mogu da izbalansiraju vas zamajac, ako i mogu da ga izbalansiraju to u vecini slucajeva rade na niskim obrtajima sto ne znaci da na visim obrtajima nece skakati k'o jarac (kao i gume/felne, mogu biti izbalansirane da ne bacaju na 80kmh a na 120 skacu ne mo's ga povatati...).
CyberianIce
CyberianIce
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 433
Godina : 39
Lokacija : Apatin
Datum upisa : 05.08.2010

http://www.hackthissite.org/user/view/CyberianIce

Nazad na vrh Ići dole

Olaksavanje zamajca Empty Re: Olaksavanje zamajca

Počalji od YUgisa Sub 04 Sep 2010, 22:53

Citajuci po netu sam dosao do tog podatka da smanjuje obrtni moment... Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61903
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Olaksavanje zamajca Empty Re: Olaksavanje zamajca

Počalji od Danilo Ned 05 Sep 2010, 11:26

E ako su ti tako rekli...

Od olaksavanja zamajca mnogo bitnija stvar je balansiranje istog. Samo olaksavanje u vidu skidanja materijala sa njega je samo po sebi jednostavno i moze se uraditi na strugu ili glodalici.
Medjutim, balansiranje, koje MORA da se uradi, nije tako jednostavno i ne moze se raditi na masini za balansiranje tockova, kao sto sam citao neki mozgovi po forumima da hoce da rade. Zamajac se balansira prvo samo sa radilicom, a zatim sa radilicom i korpom kvacila, ako je radilica na autu treba napraviti ravnu osovinu u nuli na koju se zamajac moze pricvrstiti kako bi se moglo staviti na masinu za balansiranje.
U Beogradu moze da se balansira na Masinskom Fakultetu, recimo.
Ako zamajac nije balansiran (a olasksan je), u najboljem slucaju ce brzo da razlupa semering radilice i nece hteti da se vrti kako treba. Gori scenarijo je da pukne, a onda dolazi do teze havarije.
Danilo
Danilo
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 201
Lokacija : BG
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Olaksavanje zamajca Empty Re: Olaksavanje zamajca

Počalji od CyberianIce Pon 06 Sep 2010, 00:45

E vidis, ovo sto kaze Danilo je upravo razlog zasto se kolenasto vratilo (radilica) i zamajac olaksavaju u paru. Kad vec radite na zamajcu, veoma je pozeljno odraditi i radilicu, posto te stvari moraju ici na balansiranje taman idu o jednom trosku... Pod ovim "veoma je pozeljno" podrazumevam ako hocete da napravite da valja.
CyberianIce
CyberianIce
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 433
Godina : 39
Lokacija : Apatin
Datum upisa : 05.08.2010

http://www.hackthissite.org/user/view/CyberianIce

Nazad na vrh Ići dole

Olaksavanje zamajca Empty Re: Olaksavanje zamajca

Počalji od bavaria Pon 06 Sep 2010, 22:06

nemoj to raditi druze,neces nista dobiti,ja sam to imao na autu i samo padaju jako obrtaji kada pustish gas,jednostavno to ne vredi raditi.....
A ako vec jako zelish to da radish rekli su ti ljudi sta treba zajedno sa radilicom i obavezno na balansiranje pa ondsa mozda i dobijesh nesto.....
bavaria
bavaria
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 408
Godina : 39
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 07.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Olaksavanje zamajca Empty Re: Olaksavanje zamajca

Počalji od CyberianIce Pon 06 Sep 2010, 23:25

Jedno je sigurno: ni ovde se ne moze proci jeftino za tih par asmaticnih kobila. Ako radite da valja, to ce i da kosta (koliko vas izidju samo transportni troskovi ovih delova do BG i nazad, koliko olaksavanje i balansiranje i koliko muke da se sve to rasklopi i opet sklopi pa opet poravnavanje glave i srafovi za glavu, dodatnih troskova krsh...) i opet ostaje pitanje da li cete biti zadovoljni krajnjim rezultatom, da li zelite da vam auto ide k'o zmaj* ili da bude upravljiviji u toku voznje... Kod nekog ko se lagano voza po gradu i ocekuje revolucionarne promene ovim postupkom moze da dodje i do razocarenja...

* pojasnjenje: ide ko zmaj - vozilo ide dobro ali tesko izaci na kraj sa njim usled drugacijih voznih performansi, zahteva dodatne skilove i uopste drugaciji stil voznje ;D pa kome to odgovara...
CyberianIce
CyberianIce
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 433
Godina : 39
Lokacija : Apatin
Datum upisa : 05.08.2010

http://www.hackthissite.org/user/view/CyberianIce

Nazad na vrh Ići dole

Olaksavanje zamajca Empty Re: Olaksavanje zamajca

Počalji od bavaria Uto 07 Sep 2010, 17:54

CyberianIce ::

* pojasnjenje: ide ko zmaj - vozilo ide dobro ali tesko izaci na kraj sa njim usled drugacijih voznih performansi, zahteva dodatne skilove i uopste drugaciji stil voznje ;D pa kome to odgovara...

xaxaxaxaxaxax,dobro objasnjenje,a koliko znam u bg-u to kosta oko 100 evropskih novaca......zamajac i radilica....
bavaria
bavaria
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 408
Godina : 39
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 07.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Olaksavanje zamajca Empty Re: Olaksavanje zamajca

Počalji od Danilo Uto 07 Sep 2010, 19:03

Sta bre kosta 100 eura?
Na fakultetu to kosta max. 2000 dinara bre, samo da se obratis gde treba...
Danilo
Danilo
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 201
Lokacija : BG
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Olaksavanje zamajca Empty Re: Olaksavanje zamajca

Počalji od Danilo Uto 07 Sep 2010, 19:10

Ako radite da valja, to ce i da kosta (koliko vas izidju samo transportni troskovi ovih delova do BG i nazad, koliko olaksavanje i balansiranje i koliko muke da se sve to rasklopi i opet sklopi pa opet poravnavanje glave i srafovi za glavu, dodatnih troskova krsh...)

Slazem se, ali i ako se ne skida radilica moze (a i ne mora) da ispadne OK, narocito ako je radilica na standardu, a donji deo motora nije otvaran. Onda se balansira zamajac sa korpom i vidjao sam dosta ljudi da radi tako i zadovoljavajuci su rezultati...
Grubo gledano ne mora da kosta puno, 3l menjackog ulja (ako se ne vraca staro Smile ), nova lamela i korpa ako se menjaju, transportni troskovi - u to ne ulazim, posto sam cesto na tom mestu gde se to obavlja, troskovi balansiranja 10-30 eura, na koga naletite na katedri i koliko su raspolozeni Very Happy
Danilo
Danilo
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 201
Lokacija : BG
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Olaksavanje zamajca Empty Re: Olaksavanje zamajca

Počalji od bavaria Sre 08 Sep 2010, 20:08

Danilo ::Sta bre kosta 100 eura?
Na fakultetu to kosta max. 2000 dinara bre, samo da se obratis gde treba...

a je li?onda su mene hteli da kolju,majku im......................................
bavaria
bavaria
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 408
Godina : 39
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 07.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Olaksavanje zamajca Empty Re: Olaksavanje zamajca

Počalji od YUgisa Sre 08 Sep 2010, 22:18

Toliko price o tezini i olaksavanju ali nigde nanadjoh podatak, koliko je tezak fabricki zamajac? Wink Zna neko?

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61903
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Olaksavanje zamajca Empty Re: Olaksavanje zamajca

Počalji od Danilo Čet 09 Sep 2010, 09:27

Mislim da je 6,5kg, ali cu proveriti...
Danilo
Danilo
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 201
Lokacija : BG
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Olaksavanje zamajca Empty Re: Olaksavanje zamajca

Počalji od YUgisa Čet 09 Sep 2010, 16:33

Znaci onda imam ~400g olaksan zamajac Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61903
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Olaksavanje zamajca Empty Re: Olaksavanje zamajca

Počalji od bavaria Čet 09 Sep 2010, 21:14

imas navodno sa starijih auta 6,5kg i sa novijih 6kg,ali nisam bash 100% siguran.......
bavaria
bavaria
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 408
Godina : 39
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 07.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Olaksavanje zamajca Empty Re: Olaksavanje zamajca

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu