Uopsteno o N2O, vrste, ugradnja, cinjenice i zablude...

2 posters

Ići dole

Uopsteno o N2O, vrste, ugradnja, cinjenice i zablude... Empty Uopsteno o N2O, vrste, ugradnja, cinjenice i zablude...

Počalji od YUgisa Ned 17 Apr 2011, 20:47

Posto o ovome skoro nije bilo price na forumu, mislio sam da pokrenem i ovu temu...

Pre svega sto treba znati da postoje dva sistema N2O ubrizgavanja a to su mokri i suvi, odnosno Wet i Dry. Oba koriste solenoid za doziranje N2O ali je razlika u doziranju goriva, odnosno benzina, dok mokri sistem koristi jos jedan solenoid koji sluzi za doziranje dodatnog benzina, suvi sistem nema solenoid za doziranje dodatnog benzina. Naravno, mokri sistem je daleko precizniji sto se tice doziranja pa samim tim i moze bez nekih vecih posledica po motora da se koristi za veca povecanja snage, dok je suvi sistem pored svoje nize cene i opasniji po motor zbog losijeg doziranja... Neke cifre koje sam ja nalazio po internetu je da za fabricki motor, suvi sistem je bezbedan za povecanje snage do nekih 25%, dok je mokri sistem bezbedan za povecanja snage do 50%, mada ima jos mnogo stvari koje uticu na bezbednost ovih sistema ali cemo se mi zadrzati na nekim jednostavnijim i jeftinijim sistemima, posto predpostavljam da niko ne zeli da potrosi po 2000-3000e za vrhunske sisteme...

Ono sto je jos bitna stavka oko sistema N2O, to su broj tacaka ubrizgavanja u usisnu granu, postoje single sistemi, odnosno u jednu tacku (obicno ispred kucista leptira) i direct sistemi, odnosno u vise tacaka (ubrizgavanje se vrsi u kanale usisne grane kod glave). Naravno, ubrizgavanje u vise tacaka je bolje zbog tacnije raspodele po cilindrima i samim tim se mogu izbeci moguce vibracije i ostecenja radilice usled nejednake raspodele snage.

Neke bitnije stavke:
1. Najvaznija i najbitnija stavka je svakako solenoid N2O u celoj ovoj prici. On se mora obavezno koristiti i treba teziti da bude sto boljeg kvaliteta jer u suprotnom usled niskih temeratura koje se javljaju pri njegovom radu, losi solenoidi mogu da se pokvare odnosno zalede u otvorenom polozaju i tada dolazi do neprekidnog ubrizgavanja N2O sto moze da dovede do drasticno siromasne smese koja moze da istopi motor.

2. Flasa odnosno boca za skladistenje N2O treba da izdrzava pritiske preko 100bara, da ima sigurnosni ventil na 100bara. Obavezno je da ima sifon u sebi (u teoriji ne mora da bude ako se okrene naopako tako da ventil bude sa donje strane, ali to je vrlo neprakticno) i da bude postavljena pod uglom od oko 15-20 stepeni u odnosu na pod vozila. Radna temperatura flase bi trebala da bude priblizno oko 20 stepeni, a posto temepratura bri aktiviranju pada na -88 stepeni, potrebno je postaviti grejace flase.

3. Za transport N2O od flase do solenoida, koriste se armirana creva koja izdrzavaju 100bara. Zbog vec pomenutog drasticnog pada temeprature pri aktivaciji sistema, potrebno je creva sprovesti dalje od kocionih creva i pozeljno ih je sprovesti kroz kabinu putanjom da se izbegnu bilo kakve mogucnosti ostecenja... Od solenoida do tacke ubrizgavanja vise ne postoji toliko drastican pritisak, pa mogu da se koriste creva koja izdrzavaju 30bari...

4. Za dobijanje razlicitih povecanja snage, koriste se dizne. To su po principu funkcionisanja dizne kao na karburatoru... Orjentacioni odnos dizni N2O i benzina je izmedju 2 i 2.5 puta veca dizna N2O... Ali pravi odnos se moze utvrditi samo kroz testiranje u kojem se gledaju izduvni gasovi, boja svecica, ponasanje motora... U svakom slucaju, kako ne bi spalili motor, treba poceti od recimo date dizne za N2O i uzmete takvu diznu za gorivo da je ona od N2O veca za 1.5 put od nje, kako bi izbegli mogucnost da dodje do presiromasne smese, mada ovo mnogo zavisi od toga kako ubrizgavate gorivo posto mnogo zavisi i pritisak goriva a i N2O... Dizne treba postaviti na sam solenoid i sto dalje od temeprature jer kod ubrizgavanja N2O je vrlo bitno da se ubrizgava u tecnom stanju (za razliku od recimo od LPG gde je bitno da se ubrizga u gasovitom stanju)...

Postoji tu jos nekih stavki odnosno delova, ali to su vec u sklopu nekih komplikovanijih i skupljih sistema koje ne verujem da ce neki zaljubljenik u Yuga ugradjivati Wink

Cinjenice:
1. N2O se aktivira samo kada je gas pritisnut do kraja, pozeljno u obrtajima iznad max momenta i ne sme se ni slucajno utuci u blokadu ako je motor ima.

2. Nije dovoljno N2O samo ubrizgati za povecanje snage kao sto vecina misli... N2O se pri ubrizgavanju razdvaja na azot koji hladi smesu i kisonik koji je zapravo odgovoran za mogucnost povecanja snage, ali da bi se mogao iskoristiti mora se ubrizgati i dodatna kolicina benzina kako bi mogao da se sagori iz cega dolazi do povecanje snage.

3. Pravilno ugradjen N2O sistem ne moze da unisti motor, ali bilo kakve greske vecinom dovode do topljenja motora... Takodje, pravilno ugradjen N2O sistem ne moze da donese do povecanja temerature motora jer kao sto je receno, on se ubrizgava pri temepraturi od -88 stepeni i samim tim, moze bas da se desi suprotno, da se vodovi od N2O i deo usisne grane bukvalno zaledi...

4. Broj aktivacija i duzina trajanja boce punjena N2O zavisi od njene same velicine, duzine aktivacija kao i povecanja snage koje daje, tako da vam niko ne moze reci koliko ce tacno trajati...

5. Sistem ako se pravilno ugradi, nije nista opasniji od sistema za LPG, tako da nemojte da se plasite da ako neko bude zapalio cigaru u vasem autu da ce flasa da odleti u vazduh...

6. N2O nije kao sam gas smejavac, ali ako vam curi u autu verovatno ce te se poceti smeskati neprekidno Very Happy Laughing

Ovo je odprilike ono najuopstenije i najkrace sto moze da se napise o njemu...

E sad nesto opipljivije, ugradnja odredjenog sistema na Zastavu... Iako ne znam sve pojedinosti, evo nekih o sistemu koji je bio ugradjen u mom Yugu kod bivseg vlasnika sa nekom prepdostavkom da je davao od 25 do 30ks povecanje... Koriscen je suvi sistem...

Delovi:
Solenoid za nitro
Obican ventil za benzin, gorivo uzeto pre raila (pritisak 3 bara)
Dizne nepoznatih dimenzija, samo znam da je odnos bio 2.2:1 u korist za N2O

Bilo je i nekih gresaka, ali ono sto sam skontao da za pravilan sistem trebalo je da se koristi:
Od boce do solenoida bi trebalo da se koristi crevo fi2.5 ili 3mm.
Creva od ventila benzina i od solenoida N2O do tacke ubrizgavanja u usisnu granu treba da budu jednakog precnika

Losa stavka ovog sistema je bila najvise sto nije bilo nikakvog dozera za gorivo koji bi gorivo ubrizgavao pulsno kao sto to radi i solenoid za N2O pa je onda dolazilo do varijacija u pritisku goriva...

Eto, toliko od mene za sada, cisto da napomenem da postoji mogucnost da i ja ove godine ugradim N2O u mog Yuga slican sistem kao ovaj iznad, samo sa nekim unapredjenjima po sopstvenim idejama, pa se mozda ova tema razvije u neki konkretan primer za sistem N2O, mada to pre svega zavisi od toga da li cu moci da obezbedim sve delove Wink ideja je potrositi 100e plus solenoid za N2O.

Mada verovatno najbolja solucija ugradnja N2O u auto je kupovina nekog polovnog wet sistema sa jednom tackom ubrizgavanja cije se cene krecu od 250e do 500e...

Da napomenem da sam ovo ja napisao iz sopstvenog (ne)znanja koje sam stekao na internetu i da nemam konkretnih, barem ne za sada, iskustava u koriscenju ili ugradnji N2O sistema...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61555
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Uopsteno o N2O, vrste, ugradnja, cinjenice i zablude... Empty Re: Uopsteno o N2O, vrste, ugradnja, cinjenice i zablude...

Počalji od junior45 Ned 10 Mar 2013, 18:52

junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34894
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Uopsteno o N2O, vrste, ugradnja, cinjenice i zablude... Empty Re: Uopsteno o N2O, vrste, ugradnja, cinjenice i zablude...

Počalji od YUgisa Uto 05 Nov 2013, 22:13

Evo proverena informacija posto je N2O da se napuni flasa i gde moze da se uzme Wink

1kg gasa je oko 700din, a puni se u Messeru na Batajnici Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61555
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Uopsteno o N2O, vrste, ugradnja, cinjenice i zablude... Empty Re: Uopsteno o N2O, vrste, ugradnja, cinjenice i zablude...

Počalji od YUgisa Uto 07 Jan 2014, 10:18

Jedno dobro objasnjenje montaze N2O dizni na usis:
https://www.youtube.com/watch?v=R6Oo6B3NlvI

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61555
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Uopsteno o N2O, vrste, ugradnja, cinjenice i zablude... Empty Re: Uopsteno o N2O, vrste, ugradnja, cinjenice i zablude...

Počalji od YUgisa Uto 02 Dec 2014, 09:21


_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61555
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Uopsteno o N2O, vrste, ugradnja, cinjenice i zablude... Empty Re: Uopsteno o N2O, vrste, ugradnja, cinjenice i zablude...

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu