Start na dugme

+24
YUgisa
ZAC
junior45
Milan
dimmu
Pakson
novmaher
Mitke
YugoM55
Petar030
srki79
EvilMax
Zuty
bukusa
jugobre
Crazy128
igor-iggy
dragan77
djzecky
NikolaBoss
StefanMK1.1i
Vladimir-1985
Avram '90
Riverholder
28 posters

Strana 2 od 4 Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći

Ići dole

Start na dugme - Page 2 Empty Re: Start na dugme

Počalji od srki79 Ned 04 Avg 2013, 15:45

Dugme je povezano sa komjuterom u automobilu na istom principu kao i na kucnom kompjuteru ,koje samo daje naredbu da se upali ili ugasi a komjuter radi ostalo, prekida napon do anlasera na odredjenom broju obrtaja ili prekida strujno kolo motora kako bi se ugasio
srki79
srki79
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 87
Godina : 45
Lokacija : Cuprija
Datum upisa : 26.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Start na dugme - Page 2 Empty Re: Start na dugme

Počalji od EvilMax Ned 04 Avg 2013, 15:50

Sto bi znacilo da resenje mora biti sa nekim mikrokontrolerom i pratecom logikom za senzorsko pracenje raznih stanja na autu......Majstor
EvilMax
EvilMax
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 8
Godina : 42
Lokacija : 44.855N 20.664E
Datum upisa : 08.05.2011

Nazad na vrh Ići dole

Start na dugme - Page 2 Empty Re: Start na dugme

Počalji od srki79 Ned 04 Avg 2013, 15:56

Moglo bi to da se uradi i u kucnoj radinosti ali neznam koliko bi to izaslo i trebalo bi da bar "MALO" poznajes elektroniku. Mozda bi Miljan to mogao da uradi cuj se sa njim
srki79
srki79
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 87
Godina : 45
Lokacija : Cuprija
Datum upisa : 26.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Start na dugme - Page 2 Empty Re: Start na dugme

Počalji od bukusa Ned 04 Avg 2013, 16:01

Pa ima MODUL kao za centralno,i sluzi samo za paljenje/gasenje ovaj se veze sa alarmom,zbog bezbednosti Very Happy 
Start na dugme - Page 2 Kjeg
bukusa
bukusa
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 756
Lokacija : Prijepolje
Datum upisa : 14.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

Start na dugme - Page 2 Empty Re: Start na dugme

Počalji od EvilMax Ned 04 Avg 2013, 16:11

Ma sto se tice elektronike i izrade, tu sam poprilicno razradjen...Nemam znanje ing-a da konstruisem sklopove al sam tata-mata da ih sklapam....Imam i programatore za AVR, PIC, SMD duvaljku i razne cipove po tepihu...Laughing Samo mi sema uredjaja fali...Mad Lep je ovaj modul, ali da ga narucujem sa Ebay-a, ubistvo mi je....Prvo cu pokusati da dodjem do neke DIY verzije, ako budem imao srece.....Hvala na pomoci.....Zastava Forum 
EvilMax
EvilMax
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 8
Godina : 42
Lokacija : 44.855N 20.664E
Datum upisa : 08.05.2011

Nazad na vrh Ići dole

Start na dugme - Page 2 Empty Re: Start na dugme

Počalji od bukusa Ned 04 Avg 2013, 16:20

Da ovde bi bio 80e garant Sad plus ti treba alarm da imas.Mozda kod EFI bi mogo lakse da se uradi.Najveci problem kod starijih motora je sto nemas siguran pokazatelj kad je motor upalio,to sto kazes kad da prestane da vergla scratch 
bukusa
bukusa
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 756
Lokacija : Prijepolje
Datum upisa : 14.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

Start na dugme - Page 2 Empty Re: Start na dugme

Počalji od Avram '90 Ned 04 Avg 2013, 18:02

Kod mene je običan taster i verglaš ga kao i na ključu.
Ovo bi bilo fino da sam vergla dok se ne upali, ali to se ne isplati Very Happy
Avram '90
Avram '90
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4182
Godina : 33
Lokacija : Bogatić-Šabac
Datum upisa : 29.08.2010

Nazad na vrh Ići dole

Start na dugme - Page 2 Empty Re: Start na dugme

Počalji od Petar030 Sre 14 Avg 2013, 05:17

ajde elektronicari resite,pazi to je vrlo prosto imam semu imam sve,
sam sam sastavio semu
taster je metalni zatvoreni,mada ima i otvoreni,

ajde pitanje za vas gde se koriste otvoreni tasteri,propusta struju kad nije pritisnut,kada je pritisnut ne propusta struju,imate u svim zastavama,ali gde ? scratch 

Sema sto se tice start/stop je standardni uredjaj sa nekoliko tranzistora,ceo sklop ne kosta...,osim releja snage za pokretanje alansera.
Postoje dvopolni tasteri,gde imas startovanje motora sve dok drzis taster dok se ne upali motor,a drugi pol ima senzor vremena i senzor alternatora,senzor punjenja.
Prvi put za start imamo drzanje u zavisnosti dok elektropokretac/alanser ne pokrene motor,a drugi put vrlo kratak kontakt tastera gde elektronika odspaja napon,gasi automobil.
Tu ide nesto skuplja elektronika,gde mozes da biras,oces relej od 300A DC koji se rucno mota,to znam ja,ili oces aktivne komponente.

E sada prilikom kratkog drugog okidanja tastera moze da se desi da pokrenes alanser u radu motora i da prezubis zamajac i zupcanike alansera,jer se alanser kaci na zamajac.
Postoji tu elektronika,taj deo senzor punjenja,tako da kraj tastera/dvopolan taster,prvi deo za startovanje nema funkciju dok okrece alternator.
Ajde malo sam vam pomogao elektronicari,jer vam ne pada na pamet nikakava primena,recimo iz nekog uredjaja.

Ima prosta sema za to sve,ali prvo ocu odgovor za otvoren taster Wave

Ja sam prestao da se bavim elektronikom,jer nema leba od toga,ali ako insistirate i imate ovce za sisanje,bicu nezan ali pomoci cu vam u svemu,ima nesto sto i nemogu,ali prvo pitajte,da iskopam semu i da proracunam da vidim kako se ponasa u praksi.
Imam u bazi ALTIUM PROTEl negde oko 25000 komponenti,za izradu PCB-a koristim TANGO i flomaster Very Happy
Ako ide nesto ekstra idem fotopostupkom,NE KORISTIM SITO STAMPU SAMO NA SERIJE

Petar030
Petar030
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 134
Godina : 36
Lokacija : Bor
Datum upisa : 12.08.2013

http://mob. 0621448257

Nazad na vrh Ići dole

Start na dugme - Page 2 Empty Re: Start na dugme

Počalji od YugoM55 Sre 14 Avg 2013, 09:43

Petar030 ::

ajde pitanje za vas gde se koriste otvoreni tasteri,propusta struju kad nije pritisnut,kada je pritisnut ne propusta struju,imate u svim zastavama,ali gde ? scratch 

Prekidač stop svijetla na pedali kočnice.
YugoM55
YugoM55
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 746
Godina : 30
Lokacija : Dubrovnik
Datum upisa : 13.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

Start na dugme - Page 2 Empty Re: Start na dugme

Počalji od Mitke Sre 14 Avg 2013, 12:02

Prekidac za unutrasnje svetlo, na A stubu Very Happy
Mitke
Mitke
SOHC 1581ccm 83ks

Broj poruka : 8662
Godina : 34
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Start na dugme - Page 2 Empty Re: Start na dugme

Počalji od Petar030 Sre 14 Avg 2013, 17:36

YugoM55 ::
Petar030 ::

ajde pitanje za vas gde se koriste otvoreni tasteri,propusta struju kad nije pritisnut,kada je pritisnut ne propusta struju,imate u svim zastavama,ali gde ? scratch 

Prekidač stop svijetla na pedali kočnice.


Brao ima zapazanja,lepo,a sad idu seme,koje ocete da postavljam ?
Petar030
Petar030
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 134
Godina : 36
Lokacija : Bor
Datum upisa : 12.08.2013

http://mob. 0621448257

Nazad na vrh Ići dole

Start na dugme - Page 2 Empty Re: Start na dugme

Počalji od Mitke Sre 14 Avg 2013, 17:50

Inace ih ima jos, kao sto kolega rece, prekidac pedale kocnice, i prekidac rucne Very Happy 

Pa postavljaj seme koje ljudima trebju,mene to ne intereuje, pa stvano ne znam koja sema treba da se postavi, ali najbolje bi bilo da postavis to sto imas nekome ce znaciti, ipak ovo nije kviz, nego forum, pa ako nesto hoces da podelis sa drugima, podeli Very Happy

Morao sam da EDIT, zabada mi tastatura, pa pola slova progutala Very Happy


Poslednji izmenio mitke dana Sre 14 Avg 2013, 18:31, izmenjeno ukupno 1 puta
Mitke
Mitke
SOHC 1581ccm 83ks

Broj poruka : 8662
Godina : 34
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Start na dugme - Page 2 Empty Re: Start na dugme

Počalji od Petar030 Sre 14 Avg 2013, 18:29

Sve je jako komplikovano,iskljucivo vas zanima da na jedan taster pokrecete elektropokretac,i gasite motor ?

jeftinija solucija je prekidac za napajanje,skriveni kratkospojnik u vidu kartice i taster za startovanje preko releja
To ima Mclaren F1 LM,zasto ne biste i vi,cak i elektricnu pumpu benzina ima na prekidac

imate najeftiniju soluciju,da dajte napon preko prstena start tastera,okrecete prsten,a na start tasteru startujete elektropokretac
ili taster mehanicki iz dva dela,koji ima touch senzor na sebi,pa radi kao dvodelno elektricno kolo
imas mehanicki taster preko releja i startujes elektropokretac,a ta touch senzor iskljucujes motor,tako sto gasis napon,koji se odrzava preko releja,koji se za tu nameni ugradjuje
Petar030
Petar030
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 134
Godina : 36
Lokacija : Bor
Datum upisa : 12.08.2013

http://mob. 0621448257

Nazad na vrh Ići dole

Start na dugme - Page 2 Empty Re: Start na dugme

Počalji od Petar030 Sre 14 Avg 2013, 18:39

Ide sema malo komplikovanija,blok sema,nije kompletna elektricna
Start na dugme - Page 2 Touch_Button_2007_Chrysler_300c_Vehicle_Igniton
ovo je izgled start tastera kod honde
Start na dugme - Page 2 IMG_7057

senzor na dodir touch taster sa relejem
Start na dugme - Page 2 Touch_switch_circuit
Petar030
Petar030
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 134
Godina : 36
Lokacija : Bor
Datum upisa : 12.08.2013

http://mob. 0621448257

Nazad na vrh Ići dole

Start na dugme - Page 2 Empty Re: Start na dugme

Počalji od Miljan Sre 28 Avg 2013, 01:57


Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Start na dugme - Page 2 Empty Re: Start na dugme

Počalji od novmaher Pon 18 Nov 2013, 11:10

ja bi to kod mene povezao za prekidaca za zadnji brisac,na prvi kontakt,kad su ukljuci brisac da se da kontankt a kad treba da se ukljuci pumpica za pranje zadnjeg brisaca da se auto upali. sve ce ostati isto samo sto ce se kljuc nalaziti u bravi da se ne zakljuca al nece moci da se upali auto preko kljuca. naravno sve to preko releja.
malo da se sakrije i ne vidi gde se pali auto Smile
novmaher
novmaher
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 181
Godina : 38
Lokacija : okolina Pozarevca
Datum upisa : 12.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

Start na dugme - Page 2 Empty Re: Start na dugme

Počalji od Pakson Uto 25 Nov 2014, 22:59

Procitao sam sve postove i zanima me jedno imam start dugme, znaci koliko ga drzim on vergla,kad ga pustim prestaje, kontakt nravno sa kljucem dajem i ostaje u bravi, dugme ima dve zice crna i crvna, koju gde da povezem kod kontakt brave, za koju zicu ima neko sliku ??
Pakson
Pakson
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 155
Godina : 30
Lokacija : Banatska Palanka
Datum upisa : 01.02.2013

https://www.facebook.com/Zakhaev911

Nazad na vrh Ići dole

Start na dugme - Page 2 Empty Re: Start na dugme

Počalji od Zuty Sre 26 Nov 2014, 01:36

Kupi nov ulozak brave.
Zuty
Zuty
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2224
Godina : 30
Lokacija : Leskovac
Datum upisa : 17.06.2013

Nazad na vrh Ići dole

Start na dugme - Page 2 Empty Re: Start na dugme

Počalji od Pakson Sre 26 Nov 2014, 16:52

sto novi ulozak brave??
Pakson
Pakson
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 155
Godina : 30
Lokacija : Banatska Palanka
Datum upisa : 01.02.2013

https://www.facebook.com/Zakhaev911

Nazad na vrh Ići dole

Start na dugme - Page 2 Empty Re: Start na dugme

Počalji od Zuty Čet 27 Nov 2014, 02:23

Pa zato sto ti je verovatno ulozak presecen te 2 zice pa da ne spajas, on nije skup, a nije i dzabe to preseceno i izvedeno na dugme verovatno nesto do brave ili opet do ulazaka one iglice kod brave, jel tebi ta brava ispravna ili menjas drugu stavljas?.
Zuty
Zuty
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2224
Godina : 30
Lokacija : Leskovac
Datum upisa : 17.06.2013

Nazad na vrh Ići dole

Start na dugme - Page 2 Empty Re: Start na dugme

Počalji od Pakson Čet 27 Nov 2014, 22:05

brava ispravna na taster ima 2 zice ja to tek hocu da sprovedem ,jos nije to ceprkano..pa me zanima kako da ga prikacim!!
Pakson
Pakson
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 155
Godina : 30
Lokacija : Banatska Palanka
Datum upisa : 01.02.2013

https://www.facebook.com/Zakhaev911

Nazad na vrh Ići dole

Start na dugme - Page 2 Empty Re: Start na dugme

Počalji od Milan Pon 12 Feb 2018, 12:31

Na netu ima ovaj "After market setup" za paljenje na dugme: https://m.youtube.com/watch?v=jTzfuSwCo-s
Radi tako da se prvim pritiskom na taster dobija "acc1" ( accessories 1 ) položaj, drugim "acc2" (kontakt) a trećim pritiskom se gasi sve ukoliko nije pritisnuta kočnica a uz pritisnutu kočnicu automatski vergla dok ne upali ali ne duže od 5 sekundi. Može da se upali i prvim pritiskom na taster ako uz to držite nogu na papučici kočnice. Kada motor radi gasi se pritiskom na taster ali samo kada je noga na kočnici, ako nije neće reagovati na dugme. Gledao sam neke klipove na engleskom ali ništa oni ne znaju da objasne, tek kada sam našao ruske klipove sve mi ke bilo jasno kako funkcioniše, nema dok brat Rus ne objasni Wink
E sad ova kombinacija ima nekoliko neudobnosti. To držanje noge na kočnici je klasična američka fora sa njihovih raspalih automatika... Ako ti je potrebno da dodaš malo gasa dok pališ morao bi u isto vrijeme da držiš i kočnicu što je bezveze... Takođe to što je verglanje automatsko u nekim situacijama nije dobro jer kada je veliki minus nekad možda neće da upali u tih 5 sekundi pa tako 5 po 5 i izveglaš akumulator. Na to se baš žalio jedan Rus, kaže kad je veliki led taman da upali ono prekine verglanje pa daj opet, on je tako ugradio još jedan taster za verglanje kada je posebno hladno da može da vergla koliko hoće. Još ima malo komplikacija jer ima ta čip- kartica koju modul prepoznaje na 10 do 15 metara od auta i otključava vrata i pali osvjetljenje tastera... To bi konkretno kod mene bio problem jer meni iskaču vrata na signal otvaranja a i morao bih da izbacujem ovaj alarm-modul što imam i što već više od 10 godina radi prefektno. I kod povezivanja bi moglo biti problema jer modul ima 4 pozicije (off, acc1, acc2 i on) a Yugo 3 (off, acc i on) mada kapiram kad su ga povezali na Ladu i na Yugu bi radilo OK.
Dobre stvari su što se auto i pali i gasi na isto dugme i što je onemogućeno veglanje dok je motor upaljen.

Milan
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 144
Godina : 36
Lokacija : Beograd, Rep. Srbija
Datum upisa : 13.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Start na dugme - Page 2 Empty Re: Start na dugme

Počalji od Milan Pon 12 Feb 2018, 13:25

DRUGA KOMBINACIJA
Start na dugme - Page 2 QqFfrVO

Start na dugme - Page 2 BDZfKQi

E sad ima i druga kombinacija sa dva tastera koja je manje-više svima jasna. Mislim da bi moglo da se uradi i sa jednim ali problem bi bio što ne bi bilo koraka unazad ( osim ako nisi Nikola Tesla), tj. ako daš kontakt sledeći pritisak na taster bi bio verglanje, ako hoćeš samo da daš kontakt i da ga ugasiš- ne može. Ali tu bi morao da bude taster sa relejima i dosta znanja oko elektrike jer tu mora i da se gasi auto.
Kolega @novmaher je dao odličnu ideju kako da se uradi sa jednim prekidačem od brisača/prskalica zadnjeg stakla, prvi položaj je kontakt a drugi momentalni koji se aktivira pritiskom je verglanje, tu ima sve i ostaju sve funkcije jer je to i kombinovani prekidač, svaka čast. Jedino što onda nemaš ove fensi tastere na koje sam se ja nameračio Smile
Dakle ovo moje je prosta zamisao, prvi prekidač je sa dva položaja (off i on, toggle switch) i pritiskom na njega daješ kontakt i gasiš auto. Drugi je potisni (momentary press button) i na njega verglaš, njega bih zašrafio na rupu đe je sad kontakt brava. Što se osvjetljenja prekidača tiče radilo bi samo kada je kontakt, znači pritisneš prvi pali se osvjetljenje od oba, kad gasiš auto sve se gasi.
Ova opcija ima nekoliko mana. Prvo, ne pali se i ne gasi na isti taster. Drugo, lakša je za lopove (mada se Jugići više i ne kradu, šta će da radi od njega, nema potražnje ni za njima ni za djelovima)... I treća koja me najviše brine je da ako stisneš prvo na drugi prekidač to bi vjerovatno aktiviralo verglanje bez kontakta (što je problematično ako je auto u brzini) i još gora opcija da neko pokuša da ugasi auto na drugi taster- tada bi se aktiviralo verglanje sigurno a motor već radi. To moram da prokljuvim kako da onemogućim, svaka pomoć je dobrodošla, svaki predlog... Dok to ne smislim ništa od rada.
E sad nešto sam čačkao, na fabričkom džeku koji ide u kontakt bravu ima 4 žice: crvena, crna, braon i sivoplava sa crnom prugom, pomoglo bi ako neko zna šta je šta da ne moram da ispitujem, Yugo je 1990. godište.
Isto mi nije najjasnije što su na strani džeka koja se šrafi na kontakt bravu tri pkastične sisice koje brava aktivira okretanjem ključa a praktično Yugo ima dvije aktivne pozije (kontakt i verglanje), samo ubacivanje ključa u bravu ne mjenja ništa, tj. ne aktivira nikakvu operaciju.
Odužio sam, pozdrav svima Cheers Ako neko ima neku ideju ili predlog ili šta god neka piše, da napravimo konstruktivnu raspravu Smile

Milan
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 144
Godina : 36
Lokacija : Beograd, Rep. Srbija
Datum upisa : 13.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Start na dugme - Page 2 Empty Re: Start na dugme

Počalji od junior45 Pon 12 Feb 2018, 15:38

Po meni,najbolje ti je da stavis efi i onu prvu kombinaciju,on ce garant upaliti u tih 5s i uvek pali isto..
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34976
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Start na dugme - Page 2 Empty Re: Start na dugme

Počalji od ZAC Pon 12 Feb 2018, 15:53

Milane da te pitam, koji je valjan razlog za ugradjivanej tog dugmeta.
Takvo dugme sam imao na A6 i A8 ...ali tamo je to i pristajalo, na Zastavi ne vidim smisao.

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Start na dugme - Page 2 Empty Re: Start na dugme

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 4 Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu