pitanje u vezi menjaca

+13
ZAC
labud
Aksa22
stojadin
Milos
stefan.matic830
kokisa82
jelen66
charjek
Crazy128
Jandro
Tatamata
bane90
17 posters

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

pitanje u vezi menjaca Empty pitanje u vezi menjaca

Počalji od bane90 Sre 22 Apr 2015, 19:10

dosao sam u posed menjaca 13/53 5b sa polija...menjac sam ooprao i preturio na stranu da se izije ulje...e sad, zanima me da li sme da se cuje bilo kakvo lupkanje kad prstima pokrecem napred nazad onu trianglu u koju ulaze krstovi poluosovine?da li sme da se cuje billo sta, ili mora da radi necujno..?
bane90
bane90
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 382
Godina : 33
Lokacija : Cuprija
Datum upisa : 15.05.2011

Nazad na vrh Ići dole

pitanje u vezi menjaca Empty Re: pitanje u vezi menjaca

Počalji od Tatamata Sre 22 Apr 2015, 21:54

mora da se cuje jer to je diferencijal ali samo malo tak takkad krenes da okreces
Tatamata
Tatamata
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 263
Lokacija : Novi sad
Datum upisa : 25.02.2015

Nazad na vrh Ići dole

pitanje u vezi menjaca Empty Re: pitanje u vezi menjaca

Počalji od Jandro Čet 23 Apr 2015, 19:46

Da i ja nešto pitam: da li postoji idealan položaj onog spoja elastičnog zgloba i šipke ručice menjača,tačnije idealna pozicija ona dva šrafa,da bi lepo pogađao sve brzine?Ili se to razlikuje od auta do auta?

Jandro
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 531
Godina : 40
Lokacija : Novi Sad,Liman
Datum upisa : 20.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

pitanje u vezi menjaca Empty Re: pitanje u vezi menjaca

Počalji od YUgisa Čet 23 Apr 2015, 20:29

Ne postoji idealna univerzalna pozicija, ali postoji idealna pozicija za svako vozilo posebno gde sve lepo funkcionise. Mada taj elastican zglob je najveci problem u sistemu poluga menjaca.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61537
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

pitanje u vezi menjaca Empty Re: pitanje u vezi menjaca

Počalji od Jandro Čet 23 Apr 2015, 20:36

Pa da,najgore je što kad to nameštam,odokativno sve izgleda dobro a tek kad sednem u auto utvrdim da nemam prvu,petu ili rikverc..:-) A onda opet pod auto sa alatom i sve jovo nanovo...

Jandro
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 531
Godina : 40
Lokacija : Novi Sad,Liman
Datum upisa : 20.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

pitanje u vezi menjaca Empty Re: pitanje u vezi menjaca

Počalji od Crazy128 Čet 23 Apr 2015, 20:50

Ja sam taj gumeni zglob izbušio i stavio mu dva m8 šrafa. Stego sam ih dušmanski i sad super precizno bira brzine. Smile
Crazy128
Crazy128
SOHC 1290ccm EFI 67ks

Broj poruka : 2816
Godina : 33
Lokacija : Lebane
Datum upisa : 10.12.2012

https://www.facebook.com/LeWolf90

Nazad na vrh Ići dole

pitanje u vezi menjaca Empty Re: pitanje u vezi menjaca

Počalji od YUgisa Čet 23 Apr 2015, 20:53

Zato se to obicno radi u paru Very Happy

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61537
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

pitanje u vezi menjaca Empty Re: pitanje u vezi menjaca

Počalji od charjek Ned 16 Apr 2017, 04:17

a jel moguce da je ulje u menjacu toliko izgubilo viskozitet (ili sta vec drugo utice) da mi posle nekih 20km voznje nemoguce ubaciti u petu brzinu a da ne zakrci?Kad je auto hladan i otprilike narednih 20ak km menjac radi perfektno...
charjek
charjek
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1005
Lokacija : Sremska Mitrovica
Datum upisa : 20.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

pitanje u vezi menjaca Empty Re: pitanje u vezi menjaca

Počalji od ZAC Ned 16 Apr 2017, 09:05

Koliko si presao sa autom?
Tu je sinhron otisao...

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

pitanje u vezi menjaca Empty Re: pitanje u vezi menjaca

Počalji od charjek Ned 16 Apr 2017, 15:40

presao oko 137000km
ali ne krci uvek,kao sto sam gore napisao...
charjek
charjek
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1005
Lokacija : Sremska Mitrovica
Datum upisa : 20.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

pitanje u vezi menjaca Empty Re: pitanje u vezi menjaca

Počalji od charjek Uto 25 Apr 2017, 08:48

ulje menjaca zamenjeno i opet mi se ponekad cuje kad ubacujem u petu brzinu.Medjutim primetio sam da kad 2x stisnem kvacilo onda idje u petu brzinu bez problema!?
jel zna neko sta to moze biti???
charjek
charjek
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1005
Lokacija : Sremska Mitrovica
Datum upisa : 20.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

pitanje u vezi menjaca Empty Re: pitanje u vezi menjaca

Počalji od junior45 Uto 25 Apr 2017, 15:09

To saltas kao bez sinhrona,sa medjukvacilom 😅 sto znaci sinhron mozda
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34887
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

pitanje u vezi menjaca Empty Re: pitanje u vezi menjaca

Počalji od ZAC Uto 25 Apr 2017, 21:06

Propali su sinhroni menjaca, kao sto sam i predpostavljao.

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

pitanje u vezi menjaca Empty Re: pitanje u vezi menjaca

Počalji od jelen66 Pet 28 Apr 2017, 12:03

Tako je i meni na yugicu isto 5ta brzina svaki put zakrci pomalo kad ubacujem.. Tako da je sinhron sigurno..
jelen66
jelen66
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 168
Godina : 30
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 06.12.2014

Nazad na vrh Ići dole

pitanje u vezi menjaca Empty Re: pitanje u vezi menjaca

Počalji od kokisa82 Pet 28 Apr 2017, 13:03

Takav slucaj je bio ikod mene,nekada zakrci a nekada ne prilikom ubacivanja u petu brzinu,a desavalo se i u rikverc da ubaci tesko.Zamenjena ona kobra i sada ulazi u sve brzine lako i precizno.Ja mislim da nije do ulja u menjacu jer kod mene su brzine isle lako,samo peta i rikverc tesko,zamenom te kobre reseno sve.Ako je ulje zamenjeno,nece da mu skodi.
kokisa82
kokisa82
OHV 1451ccm 73ks

Broj poruka : 890
Godina : 41
Lokacija : Jagodina
Datum upisa : 22.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

pitanje u vezi menjaca Empty Re: pitanje u vezi menjaca

Počalji od stefan.matic830 Čet 21 Sep 2017, 17:11

sta je sve potrebno skinuti sa kola da bi mogao da se odvije menjac i izvadi radi zamene korpe i lamele?
stefan.matic830
stefan.matic830
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 123
Datum upisa : 13.04.2016

Nazad na vrh Ići dole

pitanje u vezi menjaca Empty Re: pitanje u vezi menjaca

Počalji od Milos Čet 21 Sep 2017, 17:47

Evo ti ukratko, od pocetka do kraja. Skidas kleme sa akumulatora, akumulator vadis van auta. Otpustas srafove prednjih tockova i centralne matice homo zgloba (kljuc 30 ili 32, zavisi od tipa i obavezno neka velika i cvrsta poluga). Ispustas ulje iz menjaca, cep za istakanje je na strani prednjeg levog tocka, najniza tacka na menjacu, on je kljuc 17. Dizes prednji kraj auta i osiguravas klocnama, blokovima, kako vec. Skidas oba prednja tocka, raskacinjes rame sa karoserije (kljuc 17), odsrafljujes maticu sa krajeva balans stagle (kljuc 22) i svlacis ga sa same stangle. Rukavac vuces ka sebi i izvlacis homo zglob iz glavcine. Sad, neko ostavlja homo zglob u glavcini, samo izvuce celu poluosovinu iz menjaca i ostavi je da vidi sa strane. Ja volim da je izvadim skroz i sklonim sa strane, izbegavam moguce ostecenje na krstovima a i ne smeta mi u daljem radu. Dalje otpustas tri matice (ili srafa, zavisi sta imas) kljuc 10 sa kacenja manzetni do menjaca i izvlacis poluosovinu. Pazljivo samo i pod pravim uglom je izvlaci da ne bi ostetio krstove. Ako imas novi tip menjaca, vozaceva poluosovina se kaci na selnu, nju otpustis i samo izvuces poluosovinu iz menjaca.
Dalje skidas anlaser, tri srafa kljuc 13, nalaze se na zvonu menjaca, gornji je malo tezi za prici ali gedora i zglobni nastavak resavaju problem. Pre nego sto krenes njih da otpustas, sa gornje strane anlasera imas dve zice koje treba raskaciti. Glavna debela crvena je gornja, nju drzi mazica kljuc 13, donja tanka zica je na buksnu, nju samo povuces sa kontakta lagano.
Kada skines anlaser, prelazis na sajlu kvacila, Dve matice kljuc 10, odvijas njih i skroz je izvlacis iz kacenja na menjacu. Posle nje sajla km sata, nalazi se sa zadnje strane menjaca, do kabine. Kljesta obicna i odsrafis prsten koji je drzi i samo izvuces iz menjaca.
Dalje imas automat rikverca, dve zice sa prednje strane menjaca, blize prednjeg vezom limu, samo ih pocupas posto su na buksnu.
To kada otpustis, stavis neki dizalicu na kraj menjaca i malo ga napnes, ne previse. Otpustas dva srafa i jednu maticu kljuc 13 sa donjeg nosaca kojima se on pricvrscuje za menjac. To kada skines, skidas srafove traverzne, dva na prednjem vezom limu, dva na patosu. Kada si skinuo traverznu, prelazis na sraf nosaca menjaca. Gedora i dugacak nastavak kljuc 19 kroz jednu od rupa na postolju gde stoji akumulator. Kada njega izvadis, prelazis na otpustanje srafova menjaca, ima 5 ili 6 i jedna matica. Sve kljuc 19. Kada si to odpustio, spustas dizalicu lagano da menjac padne toliko da moze da prodje od kosa kada ga budes skidao.
Zaboravih da napomenem da pre samog skidanja menjaca treba otpustiti oba srafa balans stagle na prednjem vezom limu, kljuc 17. Sraf blize kabini ima kontra maticu, ovaj drugi samo odsravljujes bez kontre. Kada skines ta dva srafa, probaj da malo zakrivis balans stanglu da ne smeta ali ja je uvek skinem celu, opet zbog prostora i kasnijeg zezanja sa montiranjem menjaca.
Kada sve raskacis, odsrafis menjac, lagano pajserom odvajas od motora. Sa svake strane po malo i na kraju ce izaci. Pazi, dosta je tezak, ako padne na ruku ili nogu, ne daj boze, nece biti prijatno.
Skinuo si menjac, dalje pristupas skidanju korpe sa zamajca. Imas 6 ili 8 srafova u krug, dva po dva poredjani. Kljuc 10 su oni. Skidas korpu i lamelu, stavljas drugu. Bilo bi dobro i zamajac odneti na obradu ali maltene vecina ljudi to ne radi, moze i bez toga ali time skracujes radni vek lamele. Ako skidas zamajac, kljuc 17, svi srafovi u sredini. Ne moras da brines kako ide nazad, ima samo jedan polozaj u kojem moze da se vrati.
Ostaje jos drug lager, dva zicana osiguraca sa gornje i donje strane, izvuces njih i svlacis lager sa nosaca. Nosac malo osmirglaj finom smirglom ako je zardjao, namazi ga malo nekom mascu, da lezaj lakse klizi, vracas osigurace i to je to. Korpu i lamelu kada vracas na zamajac moras da centriras, da bi kasnije pri vracanju menjaca spojnicka mogla lepo da udje unutra, inaces ces imati problema pri vracaju. Kada budes stavljao menjac nazad, nemoj previse da napinjes, da ne ostetis spojnicku osovinu. Kada vratis menjac i zasrafis ga za motor, sve obrnuo vracas kako si skinuo.
Milos
Milos
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4104
Godina : 27
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 05.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

pitanje u vezi menjaca Empty Re: pitanje u vezi menjaca

Počalji od ZAC Čet 21 Sep 2017, 18:12

Aj malo i ja da ti pomognem....Milos ti je sve lepo objasnio, a ja cu ti postaviti i slike da vidis...

https://zafc.forumsr.com/t3276-zamena-seta-kvacila-na-jugu-1-1-in#108838

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

pitanje u vezi menjaca Empty Re: pitanje u vezi menjaca

Počalji od junior45 Čet 21 Sep 2017, 19:29

bas sam hteo da napisem svaka mu cast na odgovoru,a mogao je samo poslati tvoju temu Very Happy
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34887
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

pitanje u vezi menjaca Empty Re: pitanje u vezi menjaca

Počalji od ZAC Čet 21 Sep 2017, 19:58

Mogao je...a sad tek vidim, pa nema slika u mojoj temi WTF

Milose i Miljane, otkljucajte moju temu o zameni seta kvacila, da mogu da editujem post i postavim ponovo slike...

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

pitanje u vezi menjaca Empty Re: pitanje u vezi menjaca

Počalji od stojadin Čet 30 Jul 2020, 09:06

Pošto izgled niko nije vidjeo moje pitanje u Y311 sastavljanju da ponoivm ovdje;
mislim da mi se orunio jedan igličasti ležaj sa tripoda poluosovine u mijenjač kad sam je vadio...
Jel to ima smisla pokušati vaditi nekako...sa magnetom?? ili moram rastaviti mijenjač, kako najjednostavnije i najmanje potrebno rastaviti?
stojadin
stojadin
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 339
Datum upisa : 17.12.2018

Nazad na vrh Ići dole

pitanje u vezi menjaca Empty Re: pitanje u vezi menjaca

Počalji od YUgisa Čet 30 Jul 2020, 09:47

Puno si slika postavio, pa posto su velike mnogo se skroluje Very Happy Ja sam se i sad namucio da nadjem gde si to pisao xD

Pa ne znam koliko si pomerao i sa koje je strane upalo, ali ako je kojim slucajem u diferencijalu mozda mozes sa nekim jacim magnetom da podignes, ali ako je ispalo iz diferencijala mislim da su male sanse, obicno se ulepi dole u naslage ulja pa nece bas ni rado da se mrda po menjacu. Mozes probati malo da ga muckas u nadi da ce ispasti ili da sipas malo ulja kroz diferencijal pa da ispustis na cepu u nadi da ce naci put napolje.

Sto se tice rastavljanja, manje vise mora u potpunosti da se rastavi. Sto mozda nije lose da bi se predihtovao i proverilo stanje kakvo je unutra. Ima na internetu kako sastaviti ST menjac:


Takodje ce VPetar da okaci uskoro snimak rastavljanja i sastavljanja NT menjaca.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61537
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

pitanje u vezi menjaca Empty Problem sa menjacem

Počalji od Aksa22 Uto 09 Mar 2021, 20:08

Novi sam clan pa ne znam kako sve ovo funkcionise, nadam se da nisam napravio gresku, pa otvaram novu temu...
Imam problem sa menjacem 5 brzina, yugo 45. Prebacio sam zvono sa 45 i stavio na petak menjac, i sve je u redu. Sad, ispao mi je problem sa brzinama, salta svaku brzinu perfektno i odjednom zaglavi u jednu brzinu. Otvorim deklo i gurnem onu sipku da je poravnam, brzine opet funkcionisu kako treba, i posle nekoliko pokusaja ponovo zaglavi😪 da li je problem sa mjestom dje su kuglice i opruge ili se opet mora otvarati i skidati sve?

Aksa22
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 9
Datum upisa : 08.03.2021

Nazad na vrh Ići dole

pitanje u vezi menjaca Empty Re: pitanje u vezi menjaca

Počalji od YUgisa Uto 09 Mar 2021, 21:04

Nema potrebe otvarati posebno temu, pogotovo ako se pitanje postavilo na vec u sklopu druge teme. Ako je neko upucen u resenje problema, napisace odgovor kada bude u mogucnosti. Svi smo mi tu na dobrovoljnoj bazi i vecinom samouki u odrzavanju Zastava tako da resenje nekog problema mora da zahteva malo strpljenja. Cheers Zastava Forum

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61537
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

pitanje u vezi menjaca Empty Re: pitanje u vezi menjaca

Počalji od Vlado 128 Pon 22 Mar 2021, 21:48

Imam pitanje u vezi izmjene ulja u mjenjaču.
Prva slika pretpostavljam da je iberlauf, na drugoj je šaraf za dosipavanje a na trećoj za ispuštanje?
Dali ima neki mjerač kad odpustim šaraf za dosipavanje ili samo lijevam do vrha?
pitanje u vezi menjaca Image010
pitanje u vezi menjaca Image210
pitanje u vezi menjaca Image110


Vlado 128
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 114
Datum upisa : 14.03.2021

Nazad na vrh Ići dole

pitanje u vezi menjaca Empty Re: pitanje u vezi menjaca

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu