Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde

+10
Miljan
nebojsas
charjek
mmarkoo
MikiUE
junior45
Zuty
slobodan271
YUgisa
fox_87
14 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde Empty Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde

Počalji od fox_87 Pet 03 Jan 2014, 21:46

U pitanju je black horse, star oko godinu dana kupljen nov, pre par nedelja kada su bile one malo jace zime ispod nule auto nije paljen oko 7 dana i kada sam uvece seo u njega, jedno verglanje sa ugasenim svetlima i to je bilo to. Posle toga je samo zavijao, nije bilo teoretske sanse da upali. Ujak ga je upalio na drugi akumulator, raskacio ga, ubacio moj, i onako u leru napunio, ukljucio sam sve potrosace,nije bilo zmirkanja svetla ili promene zvuka sto bi ukazalo na lose punjenje akumulatora,par puta sam ga ugasio/upalio sve ok. Sutradan opet ista prica, jedno verglanje koje je bilo jadno i nista, ujakovo misljenje je bilo ili da se u leru bez voznje nije napunio kako treba ili vuce negde struju.
Stavio mi neki drugi koji je imao napunjen, sada skidam klemu svaki put kada ce duze da stoji. Jel ovo do akumulatora, zime, ili stvarno izvlaci negde struju, kako to proveriti ?  

Ko za inat to vece sam klinca trebao voziti u Tirsovu, popizdeo sam kada sam video kako slabo vergla i nece da upali.

fox_87
fox_87
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 634
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 28.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde Empty Re: Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde

Počalji od YUgisa Pet 03 Jan 2014, 21:48

Pa ja bih rekao da je normalno da se isprazni nakon 7 dana na nula stepeni, odprilike tako i moj drzi a verovatno se slabo napunio to na leru pa zato nije izdrzao ni jednu noc ;)Probaj da ga napunis sa punjacem skroz ili vozi 2-3 sata u jednom danu Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61581
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde Empty Re: Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde

Počalji od slobodan271 Pet 03 Jan 2014, 23:31

Imao sam sličan problem pre nekoliko dana.Nešto mi "izvuče" akumulator preko noći,i ujutru ni da pisne.Razni saveti su me debelo bacili u bespotreban trošak.Dok se na kraju nisam dao na literaturu i dobio pravu pomoć na ovom forumu....Elem.Za tvoj problem najbolje da prvo napuniš akumulator punjačem.Pre punjenja proveri nivo elektrolita u ćelijama i po potrebi dolij destilovanu vodu.Nivo mora da bude oko 10 milimetara elektrolita iznad ćelija.Kada je akumulator pun,stavi ga u auto,bilo bi dobro da od nekog pozajmiš unimer,ili nađeš ko zna sa tim da barata.Posao će završiti i onaj kineski.Prikači na akumulator minus pol a preko plus pola i unimera izmeri potrošnju struje kada su svi potrošači u autu isključeni i ključ izvučen iz kontakt brave.Auto nebi smeo da tako troši više od 0,03 -0,09ampera (najčešći potrošač je tu radio,sat,alarm...u stand bay režimu).Ukoliko je potrošnja veća,a meni se desilo da je neispravni alternator vuko  čitava 3 ampera-A normalno punio),onda imaš neki kvar na instalaciji ili ti "nešto" odvlači struju.Neka sijalica,kvar na instalaciji,alternator,zalepio relej...Svašta može da bude.Ako je potrošnja OK,onda sa akumulatorom nešto nije bilo ok.Možda ga alternator ne puni kako treba (proveri punjenje istim unimerom),možda ga samo treba dopuniti elektrolitom i napuniti...Uglavnom ovo što sam napisao je sve relativno jednostavna i besplatna procedura,pa se nadam da ćeš uspeti da mu postaviš dijagnozu,onda je lako rešiti problem.Ako treba neko preciznije obaveštenje slobodno pitaj.
slobodan271
slobodan271
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 73
Lokacija : Beograd-Srbija
Datum upisa : 24.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde Empty Re: Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde

Počalji od fox_87 Pet 03 Jan 2014, 23:48

@yugisa realno *ebes auto ako ne smes da ga ostavis 7 dana da se ne vozi, minusi (-2) su bili samo preko noci, u toku dana oko 5-7c.

@slobodan
crkao mi je unimer i samo sam cekao povod da uzmem drugi , a ta alatka treba i te kako, tako da cu to proveriti kako si i napisao pa cu javiti

ako sam te dobro shvatio klema ide samo na minus akumulatora, a sa unimera + na + neprikacenu klemu, a minus sa unimera na minus akumulatora
fox_87
fox_87
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 634
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 28.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde Empty Re: Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde

Počalji od YUgisa Pet 03 Jan 2014, 23:49

Pa tako ce se isprazniti svakome, to je do akumulatora ne do auta Wink Eventualno ako ima neku termoizolaciju pa da ga to spase Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61581
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde Empty Re: Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde

Počalji od fox_87 Pet 03 Jan 2014, 23:50

znao sam , u cebe moram da ga umotam i rukavice da mu kupim Very Happy
ili elektricno cebe ali da ga kacim na drugi akumulator
fox_87
fox_87
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 634
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 28.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde Empty Re: Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde

Počalji od YUgisa Pet 03 Jan 2014, 23:55

Pa neki automobili imaju kutiju pa vidi da li mozes da nadjes nesto Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61581
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde Empty Re: Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde

Počalji od Zuty Sub 04 Jan 2014, 00:04

Jedan drugar ga je prosle godine umotao u stiropor 2, i da znate da vredi Very HappySmile
Zuty
Zuty
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2224
Godina : 30
Lokacija : Leskovac
Datum upisa : 17.06.2013

Nazad na vrh Ići dole

Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde Empty Re: Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde

Počalji od slobodan271 Sub 04 Jan 2014, 00:05

Minus klemu prikačiš na akumulator,pipalicu plus (crvena) staviš na plus klemu akumulatora a pipalicu minus (crna) na kabl koji ide na plus akumulatora.Tako provodiš struju kroz unimer i meriš potrošnju u amperima.Pazi kako povezuješ pipalice na unimer za merenje amperaže,jer ako pogrešno povežeš,može da ti izgori uređaj.Na taj način proveravaš dali struja negde odlazi i tako prazni akumulator.Možeš to uraditi i na jednostavniji način.Skineš + klemu i lagano sa njom dodiruješ + na akumulatoru.Ako se pojavljuje iskrenje-nešto vuče struju.(Mada je najsigurnije proveriti unimerom)Napisao si da je aku. relativno mlad...Možda ga samo treba po potrebi doliti i napuniti punjačem.Ako voziš često na kratkim relacijama alternator nemože dovoljno da napuni akumulator,pa je preporučljivo da se s vremena na vreme (1-3 meseca)dopunjava punjačem.Tako mu se znatno produžava vek.Takođe je bitno znati da rad automobila na leru skoro nimalo ne dopunjava akumulator.Potrebno je bar da bude na 1500 obrtaja da bi ga iole dopunio kako treba,ali je to neisplativa varijanta.Možda je kvar i u alternatoru,pa ga dovoljno nepuni,a možda i sam akumulator nevalja...(događa se).
slobodan271
slobodan271
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 73
Lokacija : Beograd-Srbija
Datum upisa : 24.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde Empty Re: Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde

Počalji od YUgisa Sub 04 Jan 2014, 00:07

Zavisi od alternatora, neki pune od 700-800 obrtaja a neki tek preko 1500 obrtaja Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61581
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde Empty Re: Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde

Počalji od slobodan271 Sub 04 Jan 2014, 00:11

Tačno.Kod mene je bio češki magneton koji je punio tek na 1500.Ali u svakom slučaju neisplativo je prazan akumulator puniti na leru osim ako nije baš zapelo za "prvu pomoć".
slobodan271
slobodan271
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 73
Lokacija : Beograd-Srbija
Datum upisa : 24.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde Empty Re: Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde

Počalji od fox_87 Sub 04 Jan 2014, 00:15

ukapirao, provericu ovo. ujak ga je skinuo, dolio vode i napunio, stoji kod njega, ja se sluzim drugim trenutno, ali sve u svemu moram proveriti da li vuce i ako vuce da vidim sta,ako ne onda je bilo do akumulatora
fox_87
fox_87
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 634
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 28.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde Empty Re: Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde

Počalji od slobodan271 Sub 04 Jan 2014, 00:17

Ok.Nadam se da sam pomogao.Ako vuče-Traži gde je,ako ne onda je akumulator ili alternator (nepuni ili nepuni kako treba).
slobodan271
slobodan271
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 73
Lokacija : Beograd-Srbija
Datum upisa : 24.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde Empty Re: Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde

Počalji od fox_87 Sub 04 Jan 2014, 00:30

znam da zima ima uticaja na akumulator, ali jedini novi "potrosac" koji je ubacen skoro je onaj razdelnik upaljaca sa usb-om,ima svoju lampicu ali to je led dioda koja trosi smesno
Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde USB-punjac-za-kola-dodatna-uticnica-upaljac_slika_O_8924081

nasao sam super unimer Smile ,porucujem ga sutra

fox_87
fox_87
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 634
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 28.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde Empty Re: Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde

Počalji od fox_87 Pon 06 Jan 2014, 15:14

Akumulator ima napon od 12V , kada je sve ugaseno vuce 0.018A ,sto bi trebalo da je malo, ali baca malu varnicu kada se stavlja klema. punjenje alnasera je malo jace od 14V ,mislim da je bilo 14.7v

fox_87
fox_87
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 634
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 28.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde Empty Re: Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde

Počalji od slobodan271 Pon 06 Jan 2014, 15:29

Ako auto sa isključenim svim potrošačima vuče 0,018 ampera,onda je to ok.To nemože da isprazni akumulator duže vreme jer je zanemarljiva potrošnja.S tom konstatacijom si isključio mogućnost da struja negde "otiče".To što instrument pokazuje 12 Volti je napon struje koju aku. daje i to je ok.Međutim nemožeš sa unimerom da izmeriš koliko ampera je u njemu preostalo-Ako auto neće samo sa njim da zavergla,a sve ostalo je ok-Onda je u pitanju akumulator.Verovatno ne "drži" struju.Proveri mu nivo elektrolita i napuni ga punjačem.Ako se posle dan-dva isprazni i opet zeza da nemožeš pomoću njega da upališ,a sa pozajmljenim akumulatorom pali...Ne preostaje ti ništa drugo nego da ga reklamiraš ako je u garanciji.Kvar je do njega.
slobodan271
slobodan271
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 73
Lokacija : Beograd-Srbija
Datum upisa : 24.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde Empty Re: Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde

Počalji od junior45 Pon 06 Jan 2014, 15:35

.Znam da kod mene povuce malo radio,al cim se napuni posle ne varnici nista.na traktoru nista ne varnici mada nema nista od potrosaca
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34902
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde Empty Re: Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde

Počalji od fox_87 Pon 06 Jan 2014, 15:40

Ok, bitno mi je da znam da ne vuce, da ne moram svaki put da skidam sa kleme, polomicu sajlu haube od silnog otvaranja pa mogu da se *ebem. Ujakova varta mi je sada u kolima, sacekacu prve minuse i sneg da vidim kako se ona ponasa,za sada je ok, neka njemu black horse, provericu koliko je dolio vode, ali sumnjam da je moglo toliko da ispari za godinu dana il sta vec pa da se tako lose odrazi na paljenje. Garancija postoji ali ju je izgleda predhodni vlasnik zagubio

fox_87
fox_87
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 634
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 28.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde Empty Re: Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde

Počalji od slobodan271 Pon 06 Jan 2014, 15:48

Preporučujem svima, da malo pročačkaju po netu.Ima tu jako dobrih tekstova o pravilnom rukovanju i održavanju akumulatora.Nije dovoljno samo kupiti nov,ubaciti u auto i zaboraviti...Uz malo pravilnog održavanja,njegov vek zna da se višestruko uveća i smanji rizik da vas zbog neispravnosti auto "ostavi" u nekoj nedođiji".Ipak je to,može se reći,vitalan deo auta. Swerve 
slobodan271
slobodan271
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 73
Lokacija : Beograd-Srbija
Datum upisa : 24.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde Empty Re: Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde

Počalji od fox_87 Pon 06 Jan 2014, 15:55

ja znam kako se odrzavaju Li-Ion baterije Wink , i kompjutere poznajem u dusu ali ovo je vam mog delokruga, a i kad ti stigne sve izakano onda je veselo,seces usi krpis dupe
fox_87
fox_87
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 634
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 28.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde Empty Re: Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde

Počalji od MikiUE Uto 07 Jan 2014, 18:54

ako znas za Li-Ion baterije kako se odrzavaju, reci meni. Ja za akumulatore koliko toliko znam, ali za baterije za telefone nisam bas siguran. meni su rekli da je najbolje da ih punim kad imaju negde 60-70% i da ih punim do kraja, da ne prekidam.

MikiUE
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 55
Datum upisa : 06.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde Empty Re: Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde

Počalji od fox_87 Uto 07 Jan 2014, 19:15

Nadam se da se kolege nece ljutiti (mada vise nisam mod) na linku, ali tu sam opsirnije napisao sve.
Ukratko na ove stvari treba obratiti paznju,dodao sam par zapazanja :

Uticaj temperature i stepena napunjenosti na gubitak ukupnog kapaciteta baterije,tj. procenat degradacije:
Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde Tabelagubitkakapaciteta

1. Li-Ion baterija se ne formira u smislu tri uzastopna pražnjenja i punjenja od po 12-15 sati,teska zabluda koju prodaju "strucnjaci" po servisima i mobile shopovima
2. Po kupovini je prvo treba isprazniti pa tek onda napuniti i koristiti
3. Bateriju "ostecuju" 3 stvari: broj ciklusa (punjenje/praznjenje) ,visoka temperatura, vreme
4. Baterija ne trpi duboka praznjenja,ne treba je prazniti do kraja osim u slucaju kalibracije,ne prijavljuje dzabe android telefon kada baterija dodje na 15%,tada treba staviti na punjac
5. Kalibraciju odraditi na 30 ciklusa,znaci isprazniti je dok se laptop ne ugasi (najsigurnije je da automatski ode u hibernaciju) i zatim je napuniti do kraja,ovim se sprecava da merac napunjenosti i preostalog vremena rada pocne da laze i pokazuje vise od realnog stanja
6. Ne drzite bateriju u laptopu ako ga pretezno koristite na punjacu ,time se stalno puni/prazni,greje i skracuje joj se vek trajanja veoma brzo
7. Ne kupujte bateriju unapred ako nemate nameru da je koristite,od stajanja ce gubiti svoj kapacitet
8. Gledajte datum proizvodnje kada kupujete novu bateriju kao da je uskislo mleko,ne kupujte baterije stare po nekoliko godina ,jer ko zna kako su skladistene i koliko su izgubile na kapacitetu

Rezime,baterija ima broj ciklusa od 300-500 posle kog ce prestati da drzi i vreme je da se zameni. Tih 500 ciklusa neko moze da obrne za godinu dana a neko ni za 5 ,tako da je besmisleno govoriti koliko godina baterija moze da traje. Ako laptop koristite na punjacu veci deo vremena, bateriju izvadite,ovo je u slucaju ako nemate ceste nestanke struje,jer u protivnom laptop gubi napajanje i mozete izgubiti projekat na kome ste trenutno radili ako ga niste sacuvali. Ta baterija predstavlja u jednu ruku UPS uredjaj,jer ce u sled nestanka mreznog napajanja laptop nastaviti rad na bateriji,vi vidite sta vam je prakticnije ,kupiti novu bateriju koja moze da kosta i 100e ili cesce koristiti Save.
Baterija kada se vadi i skladisti (recimo ako je minimum 15 dana necete koristiti,za manje se i ne isplati ovo primenjivati) , ispraznite je na 40% i ostavite na hladno mesto,slobodno i u frizider na 0 ili do 20 stepeni ,ne preporucije se ispod -40c. Po vracanju je pustite da dodje na sobnu temperaturu i ubacite u laptop,napunite ili odmah koristite .
Izvor: http://forum.krstarica.com/showthread.php/559702-Odrzavanje-Li-Ion-Baterije-Laptopa-NE-Formiranje
ovo za frizider, realno je i nepotrebno, jer je mala razlika u gubitku kapaciteta baterije izmedju 0 i 25c, a ono sto bi moglo da se desi je oksidiranje kontakta baterija
najvaznije je NE drzati je 100% napunjenu ili praznu vec na 40% ako se duze vreme ne koristi, i ne prazniti je da kazemo ispod 10-15% sem kada se radi fizicka kalibracija
fox_87
fox_87
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 634
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 28.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde Empty Re: Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde

Počalji od MikiUE Uto 07 Jan 2014, 19:30

A kada je punim, moram li da je punim do 100% ili mogu dokle hocu?

MikiUE
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 55
Datum upisa : 06.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde Empty Re: Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde

Počalji od fox_87 Uto 07 Jan 2014, 19:37

naravno da punis do 100%
fox_87
fox_87
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 634
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 28.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde Empty Re: Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde

Počalji od MikiUE Uto 07 Jan 2014, 19:38

Ok. A sta je kalibracija?

MikiUE
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 55
Datum upisa : 06.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde Empty Re: Akumulator ispustio dusu ili izvlaci struju negde

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu