Promena tecnosti sistema za hladjenje

+13
Vojislav
DonPablo
zile
zastavayugo1.1i
djzecky
Petar
Mitke
dragan brate
Aki91
Avram '90
USKE
YUgisa
Vladimir-1985
17 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Promena tecnosti sistema za hladjenje Empty Promena tecnosti sistema za hladjenje

Počalji od Vladimir-1985 Sre 03 Avg 2011, 16:34

Pitanje mi je dal kod NT hladnjak-aluminski ima ispusni ventil il mora da se pusta iz crevo (mora da ima neki bolji nacin)?
Evo i slike hladnjka:

Promena tecnosti sistema za hladjenje Ladnjak


Poslednji izmenio Vladimir-1985 dana Sre 03 Avg 2011, 17:14, izmenjeno ukupno 1 puta (Razlog : Zaboravio da stavim sliku)

Vladimir-1985
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 102
Datum upisa : 19.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Promena tecnosti sistema za hladjenje Empty Re: Promena tecnosti sistema za hladjenje

Počalji od YUgisa Pet 05 Avg 2011, 09:38

Koliko sam ja zagledao hladnjak, nisam video nigde ventil sem gore na vrhu Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61581
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Promena tecnosti sistema za hladjenje Empty Re: Promena tecnosti sistema za hladjenje

Počalji od Vladimir-1985 Pet 05 Avg 2011, 15:24

Da taj (2) je za uspustanje vazduha iz hladnjaka a kako da se uspusti tecnost (sem iz donjeg creva) to nemogu da otkrijem a ne verujem da je tako predvidjeno sem ako ZCZ nije resila da nema potreba za promenu tecnosti i pranje sistema Laughing Laughing Laughing

Vladimir-1985
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 102
Datum upisa : 19.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Promena tecnosti sistema za hladjenje Empty Re: Promena tecnosti sistema za hladjenje

Počalji od USKE Pet 05 Avg 2011, 21:09

imas na bloku sraf za ispustanje tecnosti... sa zadnje strane,iza izduvnih cevi,malo zavuci ruku i naces ga sigurno Wink
USKE
USKE
OHV 1451ccm 73ks

Broj poruka : 838
Godina : 40
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 26.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Promena tecnosti sistema za hladjenje Empty Re: Promena tecnosti sistema za hladjenje

Počalji od Avram '90 Sub 06 Avg 2011, 09:24

Da ima šaf,samo njega odvrneš i izaći će skoro sve,a onda kad već sve to radiš predlažem ti da ispereš sistem par puta,možeš i običnu vodu,a možeš i da kupiš destilovanu balon od 5 litara nije to skupo!
Meni je stari antifriz onako imao boju rđe,a sad kad sam ja to sve lepo isprao antifriz je i dalje plave boje!
Cheers
Avram '90
Avram '90
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4182
Godina : 33
Lokacija : Bogatić-Šabac
Datum upisa : 29.08.2010

Nazad na vrh Ići dole

Promena tecnosti sistema za hladjenje Empty Re: Promena tecnosti sistema za hladjenje

Počalji od YUgisa Sub 06 Avg 2011, 10:08

Verovatno je pitao da li ima cep na hladnjaku da bi ga bolje isprao Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61581
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Promena tecnosti sistema za hladjenje Empty Re: Promena tecnosti sistema za hladjenje

Počalji od Vladimir-1985 Sub 06 Avg 2011, 16:39

USKE ::imas na bloku sraf za ispustanje tecnosti... sa zadnje strane,iza izduvnih cevi,malo zavuci ruku i naces ga sigurno Wink

Promena tecnosti sistema za hladjenje Cep1 Promena tecnosti sistema za hladjenje Cepib

Ako mislis na ovaj straf nasao sam ga. Nisam znao da postoi ali ne znam dali ce ispustiti svu tecnost iz hladnjaka jer hladnjak ima nize tacke, osim ako ne povuce tecnost ali onda mora da navijes neko crevo i drugi kraj da spustis na zemlju. Videcu kako ide pa kad nadjem vreme da to uradim slikacu pa postavicu. A i obavezno perem al nabavicu neko sredstvo i obavezno samo destilirana voda jer ova ova obicna sadrzi materije koje se taloze u kanale i onda smanjuje se sposobnost hladjenja sistema. U svakom slucaju Thank you


Vladimir-1985
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 102
Datum upisa : 19.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Promena tecnosti sistema za hladjenje Empty Re: Promena tecnosti sistema za hladjenje

Počalji od USKE Sub 06 Avg 2011, 17:14

da da bas taj Wink zato so ljudi to i napravili ;)skines ga i nek curi,posle malo dunes u hladnjak i sve mora da izadje Wink
USKE
USKE
OHV 1451ccm 73ks

Broj poruka : 838
Godina : 40
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 26.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Promena tecnosti sistema za hladjenje Empty Re: Promena tecnosti sistema za hladjenje

Počalji od Aki91 Sub 06 Avg 2011, 18:37

Ne dunes u hladnak nego ispustis vodu iz hladnjaka tako sto skines dolnje crevo.
Aki91
Aki91
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1117
Godina : 32
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 07.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Promena tecnosti sistema za hladjenje Empty Re: Promena tecnosti sistema za hladjenje

Počalji od dragan brate Uto 16 Avg 2011, 22:01

A jel ima neka slika za ST gde se odvrce?

dragan brate
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 244
Godina : 31
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 08.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Promena tecnosti sistema za hladjenje Empty Re: Promena tecnosti sistema za hladjenje

Počalji od Mitke Sre 17 Avg 2011, 01:42

Ako mislis na st hladnjaka on ima na samom dnu sraf za kljuc 10. Medjutim ako nije bas dugo odvrtan ili ako je pretegnut hoce da pukne tako da mislim da je ipak najbolje na donje crevo ispustiti.Al ako hoces slikacu ja ujutru pa cu postaviti sliku ako ne tebi nekom ce sigurno koristiti Cheers
Mitke
Mitke
SOHC 1581ccm 83ks

Broj poruka : 8662
Godina : 34
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Promena tecnosti sistema za hladjenje Empty Re: Promena tecnosti sistema za hladjenje

Počalji od Vladimir-1985 Sre 17 Avg 2011, 02:11

Evo tu imaš i šemu i sliku:

Promena tecnosti sistema za hladjenje Ladnjak

Promena tecnosti sistema za hladjenje Ladnjakcep

Procedura je sledeća:
1) Ako samo menjaš tečnost - radi ovo samo kad je motor hladan. Otvori poklopac hladnjaka i ekspanzionog suda, grejanje stavi na maksimum (kako bi iscurela i tečnost iz radijatora), odvrni čep i sačekaj da sva tečnost iscuri. Kada sve iscuri, zavrni čep, proveri zaptivač i ako je oštećen, promeni ga, a ako nije, onda samo zavrni i sipaj novi antifriz. Posle sipanja, sigurno će u sistemu ostati vazduh koji ćeš morati da ispustiš, jer ce on da pregreva motor. Upali motor i prati nivo u sudu i po potrebi dosipaj. Nemoj da prepuniš (3 prsta iznad "MAX" je dovoljno kad je motor hladan) jer to povećava pritisak u sistemu, pa može da pukne crevo ili sami sud.

2) Ako želiš da opereš ceo sistem (što ja preporučujem) - Kupi sredstvo "Engine flush" ili sl. Ima uputstvo, ali u osnovi, sipa se u ekspanzioni sud, ostaviš kola da rade 10-ak minuta i onda ispuštaš, ali napominjem sledi uputstvo jer ima raznih tipova. SAČEKAJ DA SE MALO OLHADI, JER BIĆE JAKO VRUĆE. E sad, za ovaj posao treba ti pomoćnik koji će da prati temperaturu u rashladnoj tečnosti, za svaki slučaj, da se ne pregreje. Uzmi crevo, poveži ga sa slavinom na jednom kraju, otvori poklopac hladnjaka i ekspanzionog suda, odvij čep, stavi drugi kraj creva u otvor hladnjaka i podesi da iz creva teče taman toliko koliko antifriz ističe iz hladnjaka. Upali kola i odrzavaj nivo tečnosti dolivanjem. Kada je voda, koja izlazi iz hladnjaka, potpuno čista, ugasi motor, ali nastavi sipati vodu još 3-5 min da se lepo ohladi, pa onda sačekaj da iscuri i nastavi radnju kao kod koraka 1. Polugu grejanja stavi na toplo kako bi isprao i radijator. VAŽNO Pri ovom postupku postoji opasnost od pregrevanja, ako dotok vode (sa creva iz česme) nije dovoljan. Zato mora da se radi jako pažljivo. Biraj pomoćnika mudro Very Happy . Nadam se da sam pomogao i da sam bio dovoljno jasan Smile

Vladimir-1985
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 102
Datum upisa : 19.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Promena tecnosti sistema za hladjenje Empty Re: Promena tecnosti sistema za hladjenje

Počalji od Petar Pet 19 Avg 2011, 07:35

Pobrisao sam "ОФ ТОПИК", uneo korekcije od kolege Vladimira i sada bi trebalo da valja. Hvala na saradnji!

Petar
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2438
Godina : 41
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 27.10.2008

http://www.sever.rs/

Nazad na vrh Ići dole

Promena tecnosti sistema za hladjenje Empty Re: Promena tecnosti sistema za hladjenje

Počalji od djzecky Pet 19 Avg 2011, 21:42

A sta ce gumena creva da kazu kada ih malo gricne Engine Flush, koji je inace za ispiranje bloka motora tj.sipa se u ulje pre zamene i nagriza,skida garez i ostale taloge.

Dok trazite postojece i nepostojece srafove na hladnjaku,jednostavno otvorite ono sto vidite na najnizoj tacki kod hladnjaka - da li crevo ili sraf,svejedno.
Hladan motor ! Otvorite sve slavine,skinete cepove,sraf sa zadnje strane bloka i od gore zavucete crevo sa cesme i odvrnete max mlaz.Ostavite par minuta da se ispere.
Posle malo dunete eventualno,da isterate i bezobrazne skrivene centilitre vode.
Sve vratite,napunite antifriz. Sa otvorenim cepom posude upalite auto da radi par min uz lagano dodavanje gasa, da istera vazdusne mehurice.
djzecky
djzecky
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1098
Godina : 41
Lokacija : Backa Topola
Datum upisa : 13.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Promena tecnosti sistema za hladjenje Empty Re: Promena tecnosti sistema za hladjenje

Počalji od Vladimir-1985 Pon 22 Avg 2011, 20:20

Ja ne znam zasto si pomislio da preporucujem sredstvo za ispiranje bloka sto se sipa u ulje kada postoje posebna sredsta za tu namenu (za ispiranje sistema za hladjenje). A sta imaju creva da kazu, pa bolje nek kazu tad i da sve promenis neko na sred put pa da onda ceses til.

Evo samo jedan primer a ima ih hiljade:
Promena tecnosti sistema za hladjenje Web%20parts%20031

Kao drugo ovo se ne radi svaki dan i ne radi se na nova kola nego 15-20+ god. plus i ako je sipana obicna voda. Oksidni sloj u kombinaciju sa mineralnim materijama (od obicne vode) ima stvoreno fini sloj u sve kanale (koj lepo izolira pa cudis se sto ti greje a sve po PS) i creva pa ko misli da se to moze isprati samo vodom svaka cast neka proba. Svaka stvar moze da se uradi na vise nacina ali uglavno postoje dva...? Smile

Vladimir-1985
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 102
Datum upisa : 19.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Promena tecnosti sistema za hladjenje Empty Re: Promena tecnosti sistema za hladjenje

Počalji od djzecky Pon 22 Avg 2011, 22:36

Zato sto si napisao bas Engine Flush a ovo je vec nesto drugo.
Covek da je otisao u radnju i trazio Engine flush garant bi mu uvalili ono za ulje a i ja sam shvatio da to preporucujes.

Jos se cudim, danas postoji milion raznih tecnosti posebno namenjenih za ispiranje svega i svacega, a ovaj mu savetuje da sipa EF u hladnjak Laughing

Ne znam kod tebe, ali ovde kod mene prodavac uglavnom kaze "ma sve je to isto" pa ti pokusa uvaliti ono sto trenutno ima.
djzecky
djzecky
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1098
Godina : 41
Lokacija : Backa Topola
Datum upisa : 13.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Promena tecnosti sistema za hladjenje Empty Re: Promena tecnosti sistema za hladjenje

Počalji od Vladimir-1985 Pon 22 Avg 2011, 23:37

Da, sta se toga tice mozda i nisam bio dovoljno jasan imaju milion imena "Motor flush, Engine flush, Ne znam ti sta flush" bitno je da je naglaseno da je za sistem za hladjenje, znaci samo sredstvo za ispiranje hladnjaka. A sto se tice sipanja Engine flush u motor ili neki slican aditiv koj razgradjuje garezi to nikako jer moze da napravi nepovratnu stetu pa na kraju da ode celo motor. Problem je u tome sto ta tecnost stvarno otkida sve te naslage sa klipova i cilindra ali ne rastvara uh potpuno pa ti mali jako tvrdi komadi ostaju u motoru i deluju prilicno razorno na radne povrsine slicno kao da ste stavili saku pesak u ulje. Puno ljudi se zeznulo. Isto vazi i za menjac jer ima i takvih neki aditivi. Vrlo oprezno.
A to sto kazes za prodavace i da sam siguran u nesto ako mi on kaze isto ja odma posumljam u sebe Very Happy

Vladimir-1985
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 102
Datum upisa : 19.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Promena tecnosti sistema za hladjenje Empty Re: Promena tecnosti sistema za hladjenje

Počalji od zile Sre 17 Apr 2013, 14:06

ne znam da li sam pogodio temu, ali me zanima stada radim tek na 110 stepeni mi se upalio ventilator... proslog leta je sve bilo normalno.. u cemu moze da bude problem inace mi je termostat na 92 stepena Smile
zile
zile
OHV 1451ccm 73ks

Broj poruka : 933
Godina : 29
Datum upisa : 03.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Promena tecnosti sistema za hladjenje Empty Re: Promena tecnosti sistema za hladjenje

Počalji od zastavayugo1.1i Sre 17 Apr 2013, 15:25

Termoprekidac?? on pali ventilator kad postinge temperaturu....ili jedino ako nema dovolno rashladne tecnosti u hladnjak pa nece da upali jer u njega brzo se oladi pomala kolicina RT a u motor je 110
zastavayugo1.1i
zastavayugo1.1i
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 666
Godina : 39
Lokacija : Skopje, Makedonija
Datum upisa : 31.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

Promena tecnosti sistema za hladjenje Empty Re: Promena tecnosti sistema za hladjenje

Počalji od zile Sre 17 Apr 2013, 15:42

probacu sa zamenom termoprekidaca, kolicina rt je na nivou
zile
zile
OHV 1451ccm 73ks

Broj poruka : 933
Godina : 29
Datum upisa : 03.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Promena tecnosti sistema za hladjenje Empty Re: Promena tecnosti sistema za hladjenje

Počalji od DonPablo Sre 22 Maj 2013, 12:44

a koliko je potrebno litara antifriza sipati kada se vrsi cela zamena rashladne tecnosti? u pitanju je NT hladnjaka. Dali je preporucljivo tokom cele godine biti cist antifriz ili mesavina antifriza i vode i na cega obratiti paznju prilikom kupovine antifriza?
DonPablo
DonPablo
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 47
Godina : 43
Lokacija : Novi Becej
Datum upisa : 08.04.2013

Nazad na vrh Ići dole

Promena tecnosti sistema za hladjenje Empty Re: Promena tecnosti sistema za hladjenje

Počalji od YUgisa Sre 22 Maj 2013, 12:54

Pazi, postoji vec razblazen antifriz i mnogo cesci koncentrat antifriza. Koncentrat ako sipas sam, ima gora svojstva nego kad je pomesan sa vodom i prakticno svi se menjaju u razmeri 1:1 tj 1l vode (preporucujem destilovanu jer ne sadrzi kamenac) na 1l antifriza. A ukupno treba oko 5.5-6l Wink Ono sto treba obratiti paznju je upravo to da li je razblazen ili koncentrat i da li je za aluminijumski hladnjak Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61581
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Promena tecnosti sistema za hladjenje Empty Re: Promena tecnosti sistema za hladjenje

Počalji od Vojislav Ned 08 Nov 2015, 13:28

ima li neko iskustva sa ovim sredstvom za ispiranje engine flush ? Kako se to pokazalo,razmisljam da probam da ocistim sistem posto tecnost ima boju Pooh . Jednom sam sipao obicnu vodu sa cesme i mislim da je od tada ovakve boje. I sta bi vi preporucili obicna ili destilovana voda ?
Vojislav
Vojislav
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 92
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Promena tecnosti sistema za hladjenje Empty Re: Promena tecnosti sistema za hladjenje

Počalji od YUgisa Ned 08 Nov 2015, 13:32

Nikako obicnu vodu...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61581
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Promena tecnosti sistema za hladjenje Empty Re: Promena tecnosti sistema za hladjenje

Počalji od junior45 Ned 08 Nov 2015, 13:43

ispusti svoju vodu,sipaj destilovane i sipaj koju kesicu sode bikarbone,teraj koji dan tako pa ispusti i ima da bude sve kao novo
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34902
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Promena tecnosti sistema za hladjenje Empty Re: Promena tecnosti sistema za hladjenje

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu