Obrada bloka motora Yugo55

+4
MARKO.M
Aleko2141
junior45
Miki-Kg
8 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Obrada bloka motora Yugo55 Empty Obrada bloka motora Yugo55

Počalji od Miki-Kg Sub 19 Dec 2020, 08:56

Postovani forumasi,
posto mi na prolece sledi sredjivanje svog jugica ,a uz vase savete razgranicio u kom pravcu da krenem sto se sredjivanja limarije tice, dodje na red i najverovatnije i sredjivanje motora. Zanima me vase misljenje sto se tice honovanja stublina bloka motora, da li honovanje pa hilzne i vratiti na standard ili je bolja varijanta obrada bloka na koju specijalu izadje, naravno ide zamena klipova karika u tom slucaju. I zanima me razlika ili poredjenje izmedju hilzne vracanje na standard i obrade bloka na specijalu. Unapred hvala na svakom savetu.

Miki-Kg
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 102
Datum upisa : 01.01.2020

Nazad na vrh Ići dole

Obrada bloka motora Yugo55 Empty Re: Obrada bloka motora Yugo55

Počalji od junior45 Sub 19 Dec 2020, 09:38

Kod obrade culindara ti je bitno da nadjes klipove u a ili b klasi..posto se cilindri buse po klipovima a sve karike su u a klasi a klipova imas do e klase..svaka klasa klipa je za 0.02 veca,sto znaci ako su karike iste dobijas veci zazor karike sto je veci klip..dlobijq se na dugotrajnosti motora,duze bude veca kompresija manje trosi ulje..ja sam mog yuga kupio polovnog,presao 70000km prilicnoostre voznje i dan danas ulja ne trosi al klipovi a klasa..moze da se resi i kad imas e klasu klioa,al tad kupujes karike specijala vece i pravi se sazor da bude u fabrickoj specifikaciji..ukratko 😂
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34886
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Obrada bloka motora Yugo55 Empty Re: Obrada bloka motora Yugo55

Počalji od Miki-Kg Sub 19 Dec 2020, 09:57

Dobro, a razlika izmedju stavljanja hilzne i vracanja na standard ili obrade na specijalu. Sta je bolje i dugotrajnije resenje.

Miki-Kg
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 102
Datum upisa : 01.01.2020

Nazad na vrh Ići dole

Obrada bloka motora Yugo55 Empty Re: Obrada bloka motora Yugo55

Počalji od junior45 Sub 19 Dec 2020, 10:02

Sam zastavin blok nije tako los,posebno ne polovan okaljen,lose su obrade tih blokova i gore spomenute klase klipova,zato su ti motori kako koji
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34886
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Obrada bloka motora Yugo55 Empty Re: Obrada bloka motora Yugo55

Počalji od Miki-Kg Sub 19 Dec 2020, 13:37

Pa dobro junior45 , shvatio sam to , hvala na savetima, ali mene ovde jos interesuje da li je bolje honovanje stublina pa hilznovanje (vracanje na standard) ili je bolje razbusivanje bloka pa na koju specijalu izadje. Sta su prednosti i mane jednog i drugog zahvata. Znam da se kod specijala siri kompresioni prostor e sada da li to dovodi do povecanja kompresije ,povecanja potrosnje ,veceg grejanja,kraceg veka motora.....??? Sa druge strane sto se hilzovanja tice negde procitah da je to macka u dzaku jer retko kada bude dobro kao resenje. Kakva su vasa iskustva i saznanja u tom pogledu? Sta bi ste vi uradili da radite generalnu motora gde je neminovna obrada bloka(stublina)??? Hilzovanje pa na standard ili razbusivanje na specijalu i zbog cega????

Miki-Kg
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 102
Datum upisa : 01.01.2020

Nazad na vrh Ići dole

Obrada bloka motora Yugo55 Empty Re: Obrada bloka motora Yugo55

Počalji od junior45 Sub 19 Dec 2020, 13:40

Povexanje kompresije samo moze da smanji potrosnju,neced ti busiti 2mm da ce se on sad grejati i sve to,neces imati razlike uopste skoro na prvu specijalu a verovatno je bolje nego hilzna,moze fa bude los kvalitet
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34886
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Obrada bloka motora Yugo55 Empty Re: Obrada bloka motora Yugo55

Počalji od Aleko2141 Sub 19 Dec 2020, 15:34

Bolje specijala, da bi se radilo holznovanje skida sa tvoja do neke mere pa se radi na meru, ovako odradis na specijalu i miran si, razlika u standardu i specilali je mislim 0.4 mm sto je smesno, ja sam na ladi širio za 1mm sa 82 na 84, podigao stepen kompresije, mozes ti naci i druge klipove da malo dorasis taj motor da ima smisla kad ga vec radis.
Aleko2141
Aleko2141
SOHC 1290ccm EFI 67ks

Broj poruka : 2881
Godina : 36
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 01.05.2016

Nazad na vrh Ići dole

Obrada bloka motora Yugo55 Empty Re: Obrada bloka motora Yugo55

Počalji od MARKO.M Sub 19 Dec 2020, 17:14

Upravo radim generalnu na fici 750SC....posto mi je trebala druga ili treca specijsla klipova koja kosta 250 evra,nisam hteo da bacam pare pa su mi na masinskoj obradi hilznovali blok na standard vratili klipove koji su vec bili i koji su u super stanju stavljene nove karike i ljudi koji rade mas.obradu kazu da nikakve razlike nemam u kvalitetu i da je to sve u fabrickim tolerancijama,tako da umesto 250 evra za klipove dao sam 50 za hilzne....
MARKO.M
MARKO.M
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 281
Godina : 31
Lokacija : Pozega
Datum upisa : 15.11.2019

Nazad na vrh Ići dole

Obrada bloka motora Yugo55 Empty Re: Obrada bloka motora Yugo55

Počalji od junior45 Sub 19 Dec 2020, 17:24

Obrade oni sve ide to uredu,nego mi kazemo o tvrdoci i kvalitetu hilzne,svaka ce trajati godinu dana koliko npr masinska daje garancije,sam blok ja mislim da je tvrdji od hilzni,mada mozda naletis i na dobro
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34886
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Obrada bloka motora Yugo55 Empty Re: Obrada bloka motora Yugo55

Počalji od Miki-Kg Sub 19 Dec 2020, 17:26

Pa ok, samo sam cuo da postoje odredjeni problemi oko hilznovanja u smislu da hilzne moraju da budu od materijala koji se isto skuplja i siri kao i blok motora i da bude tacno odredjenog kvaliteta da ne bi preterano brzo istrosio karike ili karike istrosile hilzne. Cuo sam primer gde su hilzne uradjene od neodgovarajuceg materijala te je posle 20k od generalne motor produvao ( pojele se hilzne). A s'druge strane, kada se uradi na specijalu da li motor vise trosi , da li mu se smanjuje vek da li se dobija na snazi..... Mozda da malo prodiskutujemo o tome.... i dalje aktuelno pitanje..... hilzne -standard ili honovanje-specijala i zbog cega ???

Miki-Kg
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 102
Datum upisa : 01.01.2020

Nazad na vrh Ići dole

Obrada bloka motora Yugo55 Empty Re: Obrada bloka motora Yugo55

Počalji od junior45 Sub 19 Dec 2020, 17:44

Dosta traktora ima takozvane suve hilzne sto je faktocki i to sto rade na masinskoj obradi,to radi na traktorima godinama al problem je do tih kvaliteta hilzni..busenje nema nikakvih losih uticaja na potrosnju,glava je konkretno ista kod 1.1 i 1.3 tako da ni da stavis klip veci 6mm ne bi treba da imas problema sa pregrevanjem i tim slicnim problemima..
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34886
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Obrada bloka motora Yugo55 Empty Re: Obrada bloka motora Yugo55

Počalji od Miki-Kg Sub 19 Dec 2020, 18:43

hmmm..... ma ok, nego sto je sada sve upitno.... sa jedne strane treba pogoditi dobar kvalitet hilzni i obradu da bi trajalo , a sa druge strane treba imati srecu da naletimo na kvalitetne klipove i karike. Posto sam otvorio ovu temu da razmenimo iskustva oko obrade bloka, svaki komentar je dobrodosao, pa ako neko ima predlog za provereni kvalitet karika, klipova i lezajeva radilice neka navede proizvodjace. Prateci forum, zakljucio sam da je najbolji odnos cena kvalitet MOTINS klipovi, karike GOETZE , lezajevi radilice KOTOR (ispravite me ako gresim) ili ako neko ima drugi predlog.... ranije su u Novom Sadu proizvodili karike , ne znam da li sada rade i kakav je kvalitet istih. Koje klipove i karike je Zastava ugradjivala u prvoj ugradnji???

Miki-Kg
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 102
Datum upisa : 01.01.2020

Nazad na vrh Ići dole

Obrada bloka motora Yugo55 Empty Re: Obrada bloka motora Yugo55

Počalji od Aleko2141 Sub 19 Dec 2020, 19:34

Imas ti klipove za Fiate, probaj nadji neke ravne ili sa celom, kad sam pakovao Ladin uzeo sam 82 ili 84 sa celom al mi se nisu uklopili a bili su nesto tipa 100 eura al sam vratio i uzeo ravne.
Aleko2141
Aleko2141
SOHC 1290ccm EFI 67ks

Broj poruka : 2881
Godina : 36
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 01.05.2016

Nazad na vrh Ići dole

Obrada bloka motora Yugo55 Empty Re: Obrada bloka motora Yugo55

Počalji od junior45 Sub 19 Dec 2020, 20:09

Ne moze na yuga ravni,mora da ima klipove sa usecima za ventile
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34886
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Obrada bloka motora Yugo55 Empty Re: Obrada bloka motora Yugo55

Počalji od YUgisa Sub 19 Dec 2020, 20:51

Mislim da je bolje raditi specijalu od hilzni jer znaju nekad da urade lose hilzne i onda probije dihtung glave. Ali kao sto kaze Ceda, najveci je problem kvalitet rada i klasa odredjenih delova, kada se sve probere i uradi redovno moze dugo da traje.

Povecanje kubikaze cilindra kroz specijale je toliko minorno i po pitanju debljine zida cilindra i samih termickih opterecenja da je na nivou statisticke greske, 50 puta gore moze da bude kada ti neko ne namesti dobro paljenje ili smesu.

Sto se tice klipova, ne znam da li postoje "bolji" od Zastavinih po karateristikama u smislu da se dobije bolji stepen kompresije, ali znam da za 1.6 motore postoji gori tj sa ukopanim celom Very Happy

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61534
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Obrada bloka motora Yugo55 Empty Re: Obrada bloka motora Yugo55

Počalji od Miki-Kg Sub 19 Dec 2020, 21:06

YUgisa, koji su to Zastavini klipovi? Koje su isli u prvu ugradnju??? Koje bi ti izabrao za generalnu svog juga??? Ranije su bili neke novosadske karike na glasu ne znam sa li jos uvek radi ta firma ni kako se zove a Kotor lezajevi za radilicu. Za klipove ne znam neki kazu MOTINS ..... Eto mozda najbolje pitanje da ti sebi radis sta bi izabrao za obradu bloka (hilzne ili specijala) koje klipove, karike i lezajeve radilice? Dobrodosli i ostali komentari.... za to forum i sluzi....

Miki-Kg
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 102
Datum upisa : 01.01.2020

Nazad na vrh Ići dole

Obrada bloka motora Yugo55 Empty Re: Obrada bloka motora Yugo55

Počalji od YUgisa Sub 19 Dec 2020, 21:17

Da mislim na te koji su bili u prvoj ugradnji. Ne znam zaista, nisam siguran sta sada ima u ponudi uopste (bas sam danas spomenuo drugu koji je automehanicar ali kaze da nema skorijih iskustava sa generalkama na Zastavi, ali ako se seti pitace svog rodjaka koji ima masinsku radionicu), motori nisu bas moj fah pa ne vodim previse racuna o tome jer ne radim drugima, a moj motor ako ne dozivi neki mehanicki peh moze barem jos 60-70.000km minimalno i mojim trenutnim temom koriscenja to je nesto o cemu necu brinuti celu deceniju jos Wink  Jednostavno sam okupiran drugim stvarima oko auta i necu ni da razmisljam o tome. Za glavu su dobri domaci ventili, Corteco semering, victor reinz dihtunzi i gumice ventila i to je to Very Happy To jeste nesto sto cu radili i radio sam Very Happy

Jedino sto sam se ja skorije raspitivao su lezajevi radilice na tudji zahtev i u tom trenutku je postojao jedan jedini proizvodjac dostupan na stanju sto kod nas sto u Madjarskoj. Ali ne secam se vec imena, sem da nije domaci. Tako da kazem dostupnih novih delova iz aktuelne proizvodjenje bas i nema u smislu broja proizvodjaca, jedino da se traze neki stari lageri.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61534
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Obrada bloka motora Yugo55 Empty Re: Obrada bloka motora Yugo55

Počalji od Miki-Kg Sub 19 Dec 2020, 21:56

Uhhh..... do onoga nesretnoga rata 90tih imali smo svetske firme i sve je bilo standardizovano..... ja kada gledam engleze (onu firmu SOS car) pa oni repariraju i nalaze kvalitetne delove i za vozila od pre 100 godina i vise, a mi ne mozemo da nadjemo kvalitetne originalne delove za nas produkt koji je prestao da se proizvodi do pre 10tak godina! Sada ste me bacili u dilemu oko motora.... da li u opste se isplati raditi generalnu na Yugu55 ili bolje pronaci drugi motor i samo zameniti.... ?!

Miki-Kg
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 102
Datum upisa : 01.01.2020

Nazad na vrh Ići dole

Obrada bloka motora Yugo55 Empty Re: Obrada bloka motora Yugo55

Počalji od VPetar Sub 19 Dec 2020, 22:01

Drugi motor je macka u dzaku osim ako mu ne znas istoriju Smile I svede se na isti ili slican posao Smile
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7282
Godina : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Obrada bloka motora Yugo55 Empty Re: Obrada bloka motora Yugo55

Počalji od Miki-Kg Sub 19 Dec 2020, 22:07

Ma ne sporim ja vrednost generalne motora, nego se rukovodim onim sto je YUgisa izneo i iz njegovog izlaganja ,nisam siguran u kvalitet dostupnih klipova, karika ,lezajeva radilice.... ne bi bilo lose ako je neko radio generalnu motora na Yugo55 da iznesr svoje misljenje i sta je od delova koristio. Ako je kvalitet ovih glavnih i najbitnijih delova upitan.... onda mu dodje i generalna kao " macka u dzaku" osim ako postoje delovi proverenog kvaliteta sa kojim vredi uraditi generalnu i kada se sklopi motor da znas da je to to.Ako je neko radio ili iz iskustva moze da predlozi koje marke delova da se koriste neka navede bice od koristi svima na forumu , tipa ako mozes da nadjes te i te klipove , te karike........

Miki-Kg
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 102
Datum upisa : 01.01.2020

Nazad na vrh Ići dole

Obrada bloka motora Yugo55 Empty Re: Obrada bloka motora Yugo55

Počalji od d.stole Sub 19 Dec 2020, 22:19

Petar je hteo da kaže, imaš dve opcije:
1. Uradiš generalku tvog motora
2. Platiš za drugi motor. Pa ispadne da i njemu treba generalka. I tako platiš još jednom. Laughing

Zaključak: nezgodno je savetovati po tom pitanju.

d.stole
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 612
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 23.09.2013

Nazad na vrh Ići dole

Obrada bloka motora Yugo55 Empty Re: Obrada bloka motora Yugo55

Počalji od Miki-Kg Sub 19 Dec 2020, 22:23

Ma ok shvatio sam sustinu. U svakom slucaju hvala na podrsci i savetima.... Ako ima nekoga ko je skoro radio generalnu na Yugu55 bilo bi dobro da iznese svoje iskustvo.

Miki-Kg
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 102
Datum upisa : 01.01.2020

Nazad na vrh Ići dole

Obrada bloka motora Yugo55 Empty Re: Obrada bloka motora Yugo55

Počalji od YUgisa Sub 19 Dec 2020, 22:26

Drugi motor vredi samo ako poznajes licnog nekoga ili ako bas naletis na nekoga kome je taj motor u autu pa da mu izmeris kompresiju na ladno, upalis da vidis kako radi, ako imas onu malu kamericu da je gurnes malo kroz karburator, svecice i to pa vidis situaciju, ali usustini u danasnje vreme ces jako tesko naci dobar motor. Pre 10+ godina si mogao da se nadas da je neko imao par godina star auto, da je presao par stotina km pa da je mozda imao neku saobracajku i da ga je morao otpisati pa je ostao dobar motor, danas jednostavno nema puno tih koji su malo presli i vecinom su zavrsili u kobasicama zato sto su ih uz prosecno odrzavanje sada vec dokususrili.

Ali i onda da nadjes dobar trebalo bi barem skinuti kuciste bregaste, zameniti gumice ventila, semeringe, dihtunge jer cak i da je cuvan u garazi od starosti bi to propalo vec polako. I jos uvek imas pocetni trosak kupovine tog motora i birokratije ako hoces stvarno legalno.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61534
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Obrada bloka motora Yugo55 Empty Re: Obrada bloka motora Yugo55

Počalji od VPetar Ned 20 Dec 2020, 08:32

Ima kvalitetnih delova sigurno, samo treba narucivati iz inostranstva Smile E onda je cena pod znakom pitanja Smile
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7282
Godina : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Obrada bloka motora Yugo55 Empty Re: Obrada bloka motora Yugo55

Počalji od Miki-Kg Ned 20 Dec 2020, 08:52

To na kraju ispade vrzino kolo 😀 ja bolje da sam postavio pitanje ""sta je starije? Kokoska ili jaje? '' 😂😂😂

Miki-Kg
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 102
Datum upisa : 01.01.2020

Nazad na vrh Ići dole

Obrada bloka motora Yugo55 Empty Re: Obrada bloka motora Yugo55

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu