LED dnevna svetla

5 posters

Ići dole

LED dnevna svetla Empty LED dnevna svetla

Počalji od vukiclab Ned 12 Apr 2020, 20:42

Rasturajuci svoj auto naisao sam na nesto sto nekom moze biti zanimljivo. Pre mnogo godina sam uradio ova dnevna svetla kod mene i nisam imao ni jedan jedini problem - i dalje rade.

Naime, ideja je da se iskoriste SMD diode velike snage jer im je kuciste zgodno za montazu oko same H4 sijalice, da bi se smanjila mogucnost detekcije i zadrzao fabricki izgled. Ja sam konkretno odlemio same LED sa zvezdastih Luxeon dioda (dolaze na tankom zvezdastom hladnjaku precnika 20mm), mada se ovakve diode lako mogu naci individualno. Nominalne snage su im obicno 1W ili 3W (ali kao sto cu napisati u nastavku, u ovoj primeni nece ni priblizno dostizati te snage). Na aluminijumski prsten (koji treba blago isturpijati u 4 tacke da bi nalegao preko sijalice) treba fiksirati 4 diode. U to vreme ja nisam mogao da dodjem do neceg boljeg pa sam koristio neki acetatni silikon koji uopste nije namenjen za ovu upotrebu ali sada sam rasturio far prvi put posle mnogo godina i sve se i dalje drzi. Mislim da sam koristio Ceresit CS25 ali ono sto bi zaista trebalo koristiti je bilo koji pravi thermal adhesive. Prsten takodje treba nekako fiksirati za obod sijalice/grlo.

Optimalno se diode pogone sa izvora konstantne struje, ali meni je to u to vreme bilo komplikovanije od izvora konstantnog napona kojih sam puno uspesno pravio. Nominalni napon jedne diode je oko 3.4V, ali da bi se osigurao dug zivotni vek kada se koristi regulacija napona (a ne struje), dobro je da se napon jedne diode drzi na oko 3V (pogotovo sa ogranicenim hladjenjem kada su u pitanju LED velike snage). U kolu su po dve diode na red, pa dve grupe paralelno (po faru), sto znaci da nam treba regulator napona sa izlazom 6V. Za ovu opciju sam se odlucio zato sto regulator sa ulazom 12-14V i izlazom 6V ima veliki pad za dobru regulaciju a kao rezultat ovoga dobijaju se dnevna svetla koja uopste ne "osecaju" startovanje motora - intenzitet ostaje konstantan i pri paljenju. Opcija sa tri diode na red i regulacijom na 9V je takodje OK. Regulacija napona za cetiri diode u rednoj vezi nije dobra opcija jer svakom linearnom regulatoru napona treba nesto veci napon na ulazu da bi na izlazu dali regulisan dati napon; dakle za 12V izlaz ulaz bi uvek trebao da bude oko 14V (za tipican jeftin regulator) sto u ovom elektricnom sistemu na autu nije moguce garantovati. U to vreme sam napravio regulator napona na bazi LM317 kola zbog finog podesavanja - napon sam podesio taman toliko da budem zadovoljan intenzitetom, ne preko toga, jer treba imati u vidu da ovaj mali aluminijumski prsten nije u stanju da dovoljno ohladi ove diode. Efikasnost ovog samog linearnog regulatora nije visoka, pogotovo sto se obara napon sa 14V na 6V, ali zbog toga sto ove diode na tako niskom naponu (3.0 umesto 3.4V) zahtevaju vrlo malo struje, ovi gubici stvarno nisu veliki (LM317 zahteva mali hladnjak u ovom slucaju). Za samo povezivanje dioda sam koristio provodnike sa silikonskom izolacijom zbog toga sto sam ocekivao da su temperature oko sijalice previsoke za obicne zice, a i zbog toga sto je tesan prolazak izmedju sijalice i H4 grla. Naravno, moze se isturpijati mesto da zice lakse prodju.

Danju je vizuelno intenzitet slican kratkim svetlima, mozda i malo jaci. Zbog konstrukcije zaslona sijalice i reflektujuceg stakla fara, prakticno je vrlo tesko detektovati da svetlost ne potice od standardne sijalice.

LED dnevna svetla P1030014
LED dnevna svetla P1030015
LED dnevna svetla P1030016
LED dnevna svetla P1030018
LED dnevna svetla P1030017
LED dnevna svetla P1030019


Dnevna svetla sam povezao sa kontakt brave (preko osiguraca) ali preko preko mirnog 87a kontakta dodatnog releja. Relej se aktivira ukljucivanje fabricke pozicije/kratkih svetala, i na taj nacin se LED gase.

Treba da napomenem da ovakvo dnevno svetlo opterecuje instalaciju sa manje od 10W (za oba fara) sto je odlicno. Ovo je za mene bio uspesan eksperiment. Najvise me je brinula temperatura u okolini H4 sijalice ali se ispostavilo da nije fatalna za ove LED. Ova ideja moze da se kombinuje sa dodatnim diodama pozicionog svetla u faru (za farove koji to imaju), mada cu reci da sam primetio da zbog nesretne pozicije te rupe za sijalicu, dodatni izvor svetla na tom mestu vizuelno ne doprinosi mnogo ukupnom intenzitetu. Takodje treba reci da zaista postoji mnogo opcija da se ovo uradi, danas ima gotovih prstenastih LED modula koji se mogu iskoristiti; takodje ima i LED drajvera koji bi trebalo da su bolji izbor (jer predstavljaju izvor konstantne struje), ali sam ja izabrao opciju gde sam pravim regulator jer sam na taj nacin mogao da iskoristim licno oprobanu metodu sa napajanjem dioda nizim naponom (sa ovim sistemom mi mnoge druge diode rade vec mnogo godina bez bilo kakvih problema), i da na racun nesto smanjenog intenziteta dobijem bezbednu radnu tacku sa ovako ogranicenim hladjenjem unutar fara i oko fabricke sijalice. Pre 5-10 godina nije bilo problema sa ovom bojom, ali se isto moze izraditi sa toplo belim LED da bi se boja svetlosti poklopila sa standardnim halogenim sijalicama. Naravno, moze se kupiti ili napraviti i podesavajuci LED driver - ovo su samo ideje i uvek mozemo da diskutujemo. Zastava Forum
vukiclab
vukiclab
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 555
Godina : 31
Lokacija : Portland, Oregon
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

LED dnevna svetla Empty Re: LED dnevna svetla

Počalji od VPetar Pon 13 Apr 2020, 08:44

Strava Zastava Forum
Ako budem radio kod sebe, taman mozemo dopuniti temu sa svezim diy slikama tokom rada Very Happy
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7280
Godina : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

LED dnevna svetla Empty Re: LED dnevna svetla

Počalji od Sultan Pon 13 Apr 2020, 09:17

A sama sijalica ne osteti nista s obzirom da se prilicno greje?
Ovo je extra,nema sanse da iko moze da primeti da je nesto domontiravano,osim ako ne rasklopi kompletan far ili stogod drugo...
A i konstrukcija sama po sebi nije mnogo komplikovana,koliko mogu da primetim,najteze u celoj prici je uraditi ALU prsten...
Naughty
Ostalo se slepi i kraj...
Imaju u  Saratoga ili Bison silikoni do 1200°C, sluze za kotlove i kamine, mozda bi bili adekvatni za fixiranje cele konstrukcije.

Ja opet imam drugaciju situaciju...
Meni je Yugo bas bas ST model,tako da je kod njega sijalica za poziciju u samom faru,malo sa strane...
Mozda,ako bih stavio prilicno jaku LED sijalicu,mislim da bih dobio slican efekat...

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7057
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

LED dnevna svetla Empty Re: LED dnevna svetla

Počalji od junior45 Pon 13 Apr 2020, 09:38

Viktor reinz sam ja koristio da zapusavam auspuhe na spojevima kad cure,ako drzi tu,drzace i na sijalici
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34872
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

LED dnevna svetla Empty Re: LED dnevna svetla

Počalji od dimmu Pon 13 Apr 2020, 16:45

Interesantna ideja za igranje ali sada je toliko tehnologija uznapredovala da farovi koji imaju poziciju u faru mogu da ubace led sijalicu i za par minuta dobiju iste ili jos bolje rezultate. Ima sada T10 sijalica koje neverovatno jako preko dana sijaju, a nocu su samo za rikverc svetla jer za pozicije smetaju..
dimmu
dimmu
SOHC 1301ccm EFI 68ks

Broj poruka : 3892
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 29.04.2015

Nazad na vrh Ići dole

LED dnevna svetla Empty Re: LED dnevna svetla

Počalji od vukiclab Pon 13 Apr 2020, 17:29

Kao sto sam napisao gore, zbog konstrukcije fara i samog mesta gde je sijalica za poziciju sta god da se stavi u rupu za poziciju nema efekat ni priblizno dobar izvoru svetlosti koji je na mestu H4 sijalice. Pored ove 4 diode ja sam odmah krenuo da dodajem jos na toj rupi i sa aspekta nekog ko gleda u auto iz drugog auta nisam dobio prakticno nista.

Nije pitanje da li ce nesto da drzi diode na mestu, vec da li ce da prenosi toplotu; zato kazem da je najbolje staviti neki thermal adhesive ako to ima po nasim radnjama sa elektronskim komponentama.

Naravno, postoje dobre LED zamene za H4 sijalice, ali uz svoje druge prednosti/mane potrosnja za oba fara je daleko veca od 10W.
vukiclab
vukiclab
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 555
Godina : 31
Lokacija : Portland, Oregon
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

LED dnevna svetla Empty Re: LED dnevna svetla

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu