Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno

+2
VPetar
Sultan
6 posters

Ići dole

Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno Empty Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno

Počalji od Sultan Pon 06 Maj 2019, 08:19

Da li je zbog boje,ili nostalgije,ili je oboje u pitanju,tek,meni se ova mini hechbekica mnogo dopala,a pogotovo celi proces restauracije.

http://mymaranellohousecom.maranellohouse.com/127.html
http://mymaranellohousecom.maranellohouse.com/127part2.html

Svaki automobil se moze dovesti u vozno stanje uz malo ljubavi i brige.
Nekako,kada se krene u ovakvu avanturu,ceo projekat zna da zainteresuje puno dobrih ljudi koji po pravilu,ako su ljubitelji odredjenog brenda,znaju i sami da priskoce ako nista drugo,sa bitnim podacima,dojavama....
Posto je Fiat 127 tata ili deda nasem Yugu,meni je interesantno da pogledam sta se sve krije ispod karoserije....
Neki su delovi slicni ili isti kao u Autobianchi A112...
Na primer,motor...1050 ccm 70 ks. Za laganu karoseriju "127"-ce sasvim dovoljno...
Dovoljno da opravda ime Fiat 127 Sport. Mislim da su nasi u Zastavi ipak trebali i ovaj pogon ukljuciti u ponudu mogucih agregata za Yuga....


Poslednji izmenio Sultan dana Pon 06 Maj 2019, 08:29, izmenjeno ukupno 1 puta

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7043
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno Empty Re: Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno

Počalji od VPetar Pon 06 Maj 2019, 08:25

Stavi navodnike na rec malo 😂
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7278
Godina : 29
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno Empty Re: Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno

Počalji od Sultan Pon 06 Maj 2019, 08:36

Pa dobro,moze i tako. Neko bi rekao da je ovo mnogo posla za nesto sto je odavno prevazidjeno , i da se ne isplati...po meni,ako neko vozilo moze da se spase,a pri tom,neko ima mogucnost za ovakvu avanturu,ja uvek pozdravljam plan da se sama restauracija izvrsi,jer posle ostaje samo divan osecaj i sirok osmeh,a i vetar u kosi,u ovom slucaju,cak i doslovno...
Sad,nekom je puno,nekom malo,sve zavisi i od prioriteta....
Dodao sam po nesto,npr nastavak same price o malom Fiatu...
Meni je ovaj model Fiata posebno drag. Vidjali su se ranije po Bg-u (kad ovo kazem,tek sad kontam koliko sam mator), dok ga nije zamenio Ritmo...
Osvojio me je i bojom,naravno... stidljivko
Dekali i nalepnice ( Stripes) su mi takodje interesantni...

I jos jedan me je detalj zaintrigirao:
Here's a little trick that's worked a treat. You know when you buy a new washing machine there are bolts with long hard plastic washers to hold the drum in place for carriage, well the bolt hole is an exact fit for the rod that attatches to the gear lever. So all you have to do is use a bench grinder to grind it down unti it fits in the hole for the gear lever and then cut it to size. Best of all it means if you manage to wear it out you have enough length for 2 more goes at it. So start rumaging. I fitted the lever and linkage back onto the car and the lever is as tight as can be. Just like new again. So tell the missus Hording stuff pays off in the end...

Ovde se govori o blokerima bubnja u novoj vesmasini i kako se mogu upotrebiti. Ja sam svoje sacuvao,znao sam da ce negde biti korisno...
Naughty Laughing Rolling Eyes


Poslednji izmenio Sultan dana Pon 06 Maj 2019, 08:51, izmenjeno ukupno 1 puta

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7043
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno Empty Re: Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno

Počalji od VPetar Pon 06 Maj 2019, 08:48

Ne kazem da se ne isplati, i sam to radim, samo je potrebno puno truda, volje, para, odricanja, vremena, znoja, nerviranja i svega ostalog sto se trenutno ne secam Wink Very Happy Trazi podrsku ljudi oko i njihovo razumevanje Very Happy A ako ne radis sam, to je tek druga dimenzija kad krene ganjanje sa majstorima Very Happy Moj projekat ce uskoro na 2 godine, a ne nazirem mu kraj..
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7278
Godina : 29
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno Empty Re: Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno

Počalji od Sultan Pon 06 Maj 2019, 09:11

To je uvek nekako dugorochna avantura tj projekat.
Sve stoji sto si napisao.
Da imamo drugacije poslove,tipa podelis "nesto" od 9.00-12.00 h a posle si ceo dan slobodan,bez obaveza ( sitna deca krupna zena zmija od taste...)...a imas kola za svaki dan,pa da se i uvatis takvoga posla,ovako...

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7043
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno Empty Re: Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno

Počalji od VPetar Pon 06 Maj 2019, 09:23

Ovako to samo ludaci 😂
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7278
Godina : 29
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno Empty Re: Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno

Počalji od Sultan Pon 06 Maj 2019, 12:26

Ali ostaje cinjenica da je fino uradjen poslic i da 127ca zaisra izgleda lepo,povozno sto bi se reklo.
A koliko sam uspeo da shvatim,tip je one blokere za vesmasinu iskoristio da napravi plasticne kao biksne za saltericu,dole gde se spaja sa sipkom polugom...
Interesantna ideja...

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7043
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno Empty Re: Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno

Počalji od junior45 Pon 06 Maj 2019, 13:07

( sitna deca krupna zena zmija od taste...)
Sa tim imam ja problema vise sto se tice perinog projekta nego pera 😁
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34826
Godina : 32
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno Empty Re: Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno

Počalji od Sultan Pon 06 Maj 2019, 16:33

Ja opet imsm problem sa tipom posla ...od 7.00 h do 16.00+ h ,svaki dan sem nedelje. Kad se u to ukljuci i vreme provedeno u prevozu,bilo busom bilo kolima ,na tih 9 h rada se slobodno nakarika jod 1-3 h...tako da sam van kuce 10-12 h svaki dan,tj 72 h nedeljno,ugrubo.
A nemam sitnu decu krupnu zenu a ni zmija tastu.
Ako bi se i to ukljuchilo,ja bolje onda da se sa ovoga sveta iskljuchim...
Rolling Eyes Bye2
I onda za 'vake avanture mesta nema,mora covek i da spava.
Cekam penziju...a drzava mi ne da' da idem u nju,kao,nismo te dzaba opravljali.
Cak i kad bih u penziju otisao,opet bih nesto morao da radim,ovako sam u ovoh firmi trenutno dobro zasticen a ni plata nije losha...

E sad,doce kazu,da mi transplantirani imamo onako,kako ko ,lep zivotni vek,kome se pelcer fino primi...meni je to pupupu da zlo ne cuje,sve dobro....neki koji su opravljani devedesetih,jos uvek su sasvim ok,to bi bilo i preko 20 godina sa transpl organom.
A meni je moja draga seja uvek govorila da sam ja kao kornjaca sa Galapagosa,ima 100 god da zivim...
Laughing Laughing Laughing 🐢🐢🐢
Sve ovo pishem jer imam neku ideju...
Tako da ja nesto gledam da nakamarim neku pristojnu lovu negde na str,pa kad se upenzionishem,da krenem u bar jednu temeljnu restauraciju,cisto da vidim mogu li ja to...a mozda to bude i ranije,ko zna,zavisi od mnogo faktora...

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7043
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno Empty Re: Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno

Počalji od Sultan Pon 06 Maj 2019, 16:51

Samo da se ne igramo restauratora ako ne znamo sta treba da znamo...

https://www.motor1.com/news/63473/animated-short-shows-the-pitfalls-of-repairing-a-classic-fiat/

Laughing Laughing Laughing

Treba prvo nabaviti dobru osnovu koja nije prosla sito resheto i pokretne skele...leleleeeleeeeee

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7043
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno Empty Re: Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno

Počalji od dimmu Pon 06 Maj 2019, 17:06

Sultan ::Dovoljno da opravda ime Fiat 127 Sport. Mislim da su nasi u Zastavi ipak trebali i ovaj pogon ukljuciti u ponudu mogucih agregata za Yuga....
Pa sta ce ti takav motor kada mozes 1.1 da dovedes do te snage, a imas i fabricki 1.3....

Meni je ovo sve ok ali mnogo vise sam uzivao nekoliko godina unazad dok sam na zfc forumu listao teme clana naseg foruma Aki-ja i Zdrnje kako su na svoj nacin sredjivali svoje automobile.
Nazalost taj forum vise ne postoji, a i dok je postojao mnoge slike vec par godina su bile izbrisane sa host sajta.
dimmu
dimmu
SOHC 1301ccm EFI 68ks

Broj poruka : 3881
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 29.04.2015

Nazad na vrh Ići dole

Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno Empty Re: Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno

Počalji od Sultan Pon 06 Maj 2019, 17:33

Taj motor je mislim,ultimativni i krajnji oblik ili izdanje Fiat.100 serie motora.
Mislim da bez prepravki staje sraf na sraf u Y45, i inace mi je jedan od najinteresantnijih konstrukcija ,a i meni na oko najlepsih. Nekako mi je kompaktniji...mada je to samo subjektivan odnos prema Fiatovim motorima.

Na primer kad bih imao mogucnost da biram Yuga sa ovim motorom,ili sa PuG motorom,zna se sta bih izabrao...
Dalje,ovaj motor bez ikakvih prepravki,fabricki ,ima 70 ks,sto opet snaci dugovecnost.
1.3 lit je slabiji...na zalost...

Sve je tu sto bi rekli,ima prostora za diskusiju... Svi znamo da su OHV motori konstrukcije koje su "prohujale sa vihorom", ali ima neka draz i u njima,pogotovo kada se urede kao sto je ovaj baja postigao...
Ne znam da li je iko ikada pokusavao da od DMB 903 bloka napravi ovako nesto i kako bi to sve stimalo...

Sto se Akija tice,nesto sto sam uspeo da pogledam i procitam,naravno da me je ostavilo sa dozom neverice da Yugo moze da se onako dobro prepravi.
Naravno Aki je svoje brzilice pravio za sebe i onako kako je on to zamislio,a zamislio ih je vrlo vrlo optimisticno i u tome 110% uspeo.
Sto se vidi na snimcima i sa Nurburgringa i sa Navaka... Naughty Love




Poslednji izmenio Sultan dana Pon 06 Maj 2019, 17:40, izmenjeno ukupno 1 puta

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7043
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno Empty Re: Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno

Počalji od ZAC Pon 06 Maj 2019, 17:37

Vrlo aljkavo odradjeno ... greda ako je i skidana, ofarbna u crno..i vracena na auto pre nego je auto komplet ofarban, ni jedan zavrtanj nije pocinkovan, na zavrtnju nosaca branikla vidi se boja , dobosi, greda, prednje vesanje...sve farbano cetkom. Auto se ne farba sa skinutim vratima...zavrsni sloj, felne farbao a ni gume nije poskidao, diskovi se ne farbaju, Glavcina prednjeg tocka se ne farba dok je leazj unutra.... i tako jos siaset detalja koji mi se ne svidjaju.... Nista posebno...brzinska "restauracija" kao sto vecina i radi.

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno Empty Re: Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno

Počalji od dimmu Pon 06 Maj 2019, 17:40

Tebi igra ulogu 5ks?
Opet i sa 1.3 možeš sa par stvari da dođeš do te snage bez ikakvog rizikovanja dugovečnosti motora. Da je u pitanju neki motor od 100-150ks pa i da te razumem što ti se toliko sviđa, a ovako je to samo malo jači nego običan Zastavin motor.
dimmu
dimmu
SOHC 1301ccm EFI 68ks

Broj poruka : 3881
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 29.04.2015

Nazad na vrh Ići dole

Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno Empty Re: Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno

Počalji od Sultan Pon 06 Maj 2019, 17:45

@ ZAC
Odatle mozda i onaj mali crtani clip i komentari uz njega,ako je ko procitao...

U restauraciju se po meni,ulazi sa 100% znanja,energije,istrajnosti i jos mnogo toga,ako se zeli nesto postici.
Ali ako je osnova relativno zdrava pa je zamisao da se ne dira ono sto ne mora da se dira,vec da se zastiti od daljeg propadanja,...go for it...

@ Dimmu
Ne bih se u potpunosti slozio sa tobom. Kazem ti,taj motorcic je vredan paznje.
Evo i zasto:
Pri 6600 rpm ... 70 ks
Pri 4200 rpm ...  85-87 Nm
DMB standardni motori su daleko slabiji..
Za 903ku
Pri 6000 rpm ...45 ks
pri 3300 rpm ... 62-63 Nm
Za 1100ku
pri 6000 rpm ... 55 ks
Pri 3000 rpm ... 77-78 Nm
Iz prilozenig se odmah vidi koliko je malisa zivlji...

Naravno da ce 1300 ccm imati nesto vise obtrnog momenta,ali nista narocito,da bi opravdalo dodatnih 250 ccm...
Ovo bi bio pregled fabrickih motora bez prepravki...

A mozda sam i pokrenuo ovu temu iz ovakvog razloga...
https://www.telegraph.co.uk/cars/classic/uks-rarest-cars-1979-fiat-127-sport-one-three-left/

Da ne umru fini modeli,i da ne padnu u zaborav


Poslednji izmenio Sultan dana Pon 06 Maj 2019, 18:32, izmenjeno ukupno 1 puta

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7043
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno Empty Re: Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno

Počalji od YUgisa Pon 06 Maj 2019, 18:25

Da moze bolje - moze, ali da je lose, daleko od toga. Ako se vozi onda ne vredi ici u ne znam kakve detalje i ja sam mog juga hteo oduvek da ofarbam da bude kao ogledalo i posle 10 godina sam shvatio da dzaba tezim tome ako ne mislim da mi stoji u garazi... Evo danas sam isao i baci kamen auto ispred nas i razbije soferku na Renolu...

Sto se tice motora, nazalost imali smo 90te takve kakve su bile, Zastava je imala brdo prototipova motora od 45 do 120ks, skoro na svakih 5-10ks je postojala neka verzija. Od atmo, turbo motora, od raznih kubikaza pa do raznih izvedbi karba, EFIja, bregastih, glava, hidro ili mehanickih ventila itd...

To sto taj motor ima vise ks u startu, ne cini ga boljim. To je jednostavno stariji motor koji nije zahvacen normama za ekologiju. Zamenjen je sa SOHC motorima koji su projektovani u startu da budu gde je taj "zavrsio" ali su onda udavljeni tada novouvedenim normama. Laksa obrada glave i jedna bregasta na 1.1 SOHC ce nadoknaditi ceo "gubitak" za tim motorom. Ti motori imaju neki plafon od 115ks/l, a SOHC sam ja vidjao i sa po 130ks/l na 8v pa do 150ks/l sa 16v glavama (govorim o atmo verzijama).


Poslednji put izmenio YUgisa dana Pon 06 Maj 2019, 18:37, izmenio ukupno 6 puta

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61445
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno Empty Re: Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno

Počalji od VPetar Pon 06 Maj 2019, 18:29

Bas iz tog razloga prednost ide za 1.3 jer je dosta rastereceniji sa svojih 69ks.. A vrlo lako se doda jos 10 ponija
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7278
Godina : 29
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno Empty Re: Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno

Počalji od Sultan Pon 06 Maj 2019, 18:39

Ali mu je lep zvuk.
Ma naravno da je to vec zastarela konstrukcija.
Ali da ide fino,ide...
Sta cu kad vozam Fiat 100 derivat motora pa sve posmatram kroz tu lupu...
Da vozam 128 derivat,onda bih drugacije mozda sve gledao...

Kad bismo nase Yugere bar ovako doterali,verujem da bi bolje bilo...
Dobro kaze Yugisa,zastitis sve sto treba,malo nalickas da bude na oko lepse i furaj,nama trebaju auti za svaki dan a ne da stoje u garage

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7043
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno Empty Re: Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno

Počalji od dimmu Pon 06 Maj 2019, 18:41

Sultan ::@ Dimmu
Ne bih se u potpunosti slozio sa tobom. Kazem ti,taj motorcic je vredan paznje.
Evo i zasto:
Pri 6600 rpm ... 70 ks
Pri 4200 rpm ...  85-87 Nm
DMB standardni motori su daleko slabiji..
Za 903ku
Pri 6000 rpm ...45 ks
pri 3300 rpm ... 62-63 Nm
Za 1100ku
pri 6000 rpm ... 55 ks
Pri 3000 rpm ... 77-78 Nm
Iz prilozenig se odmah vidi koliko je malisa zivlji...

Naravno da ce 1300 ccm imati nesto vise obtrnog momenta,ali nista narocito,da bi opravdalo dodatnih 250 ccm...
Ovo bi bio pregled fabrickih motora bez prepravki...
Pa eto ako bas sada trebamo da se razbacujemo ciframa koje se u normalnoj voznji jedva i osete 1.3cw motor izbacuje 95nm pri 3500 obrtaja ako cemo verovati fabrickoj specifikaciji.
Pri 6000 obrtaja izbacuje za 5.9ks manje nego taj Fiat pa eto ako ti bas toliko znace te cifre da dobijes 30nm manje i 6ks vise svaka cast.
Da ne spominjemo opet da sa tim Zastavinim 1.3 motorom kada se zameni karburator i malo sredi glava lagano dodjes do 70ks i sigurno dobijes jos vise obrtnog momenta tako da mi je hajp za taj Fiatov motor apsolutno nejasan.
Cudno mi je kada si i sam rekao na nase predloge da ubacis obican 1.1 da za tvoj stil voznje i potrebe motor iz 45-ice ti je sasvim dovoljan. Ne znam cemu onda tolika zelja za ovakvim Fiatovim i pricama o jacem motoru.
dimmu
dimmu
SOHC 1301ccm EFI 68ks

Broj poruka : 3881
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 29.04.2015

Nazad na vrh Ići dole

Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno Empty Re: Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno

Počalji od YUgisa Pon 06 Maj 2019, 19:27

1.1EFI:
63ks/5600obrtaja
85Nm/3800obrtaja

95Nm/3500 = 47.3ks (trebalo bi da ima oko 54ks na 4200obrtaja)
85Nm/3800 = 46ks (trebao bi da ima oko 50ks na 4200obrtaja)
87Nm/4200 = 52ks

64ks/6000 = 75Nm
63ks/5600 = 79Nm
70ks/7000 = 70Nm

Sta govore ove brojke, prve govore kolike su realne razlike u nekim optimalnim obrtajima za svakodnevnu voznju. Druge brojke govore da je 1.3 udavljen, 1.1EFI dobro optimizovan i taj 1.1 OHC prilicno forsiran tj da ga davi svoja ogranicenost.

Ustalom, 70ks na 7000 obrtaja ili recimo 73ks na cini mi se 6200 obrtaja (82.7Nm) iz 1.3 motora iz 128 Rally tj Z101 Specijal. Ovaj prvi ces da forisiras na 8000 za optimalno saltanje a ovaj drugi ces preci mozda 7000. 1.3 SOHC pripremljen za snagu na 7000 obrtaja zna da izbaci 90+ks.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61445
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno Empty Re: Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno

Počalji od Sultan Pon 06 Maj 2019, 20:07

Ok,mi sad poredimo dve razlicite konstrukcije motora i to sa elektronskim ubrizgavanjem i atmo na karb...
I to,sa razlicitim kombinacijama karbova....pa samim tim i razlicitim snagama,obrtajima,momentima itd...

Ovaj motor o kome se ja veselim je takav kakav je,izasao iz fabrike bez tunovanja pa proizvodi to sto je potrebno.
Ako bi se i sa njim igralo,ko zna sta moze da se izvuche iz tog malog bloka.
Uostalom ,980 ccm Abarth verzije su dostizale 110-112 ks i 130+Nm i 8000rpm,pa sto onda ovaj ne bi mogao i bolje?

Nije stvar u obradi glave,poliranju kanala i sta ja znam.
Jednostavno se meni dopada oblik motora,izgled,konstrukcija...posto vozam jednu od mnogobrojnih verzija te legendarne konstrukcije koju su talijani uspeli prilicno dugo da odrze u zivotu i u upotrebi.
Ja i dalje tvrdim da je meni sasvim dovoljno i ovo sto je sad pod haubom,zavrsava posao sasvim solidno,jer je moj stil voznje takak kakav je...taman pristaje

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7043
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno Empty Re: Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno

Počalji od YUgisa Pon 06 Maj 2019, 21:57

Mozda ja gresim ali "citajuci izmedju redova" stekao sam slucaj da bi ti voleo da je ovo motor ukljucen u ponudu pored drugih motora iz Yuga kada vec nisu nista drugo "smislili". Zato sam spomenuo ubrizgavanje kao eto najacu verziju po fabrickim specifikacijama kod Zastave za 1.1, istina bila je cini mi se specifikacija neka sa dvogrlim solexom sa cini mi se 64ks kod Z101, ali da neidemo previse u teoriju. Taj od 1050 je dostigao cini mi se 120ks. I malo sta je delio sa fabrickim motorom koliko sam ja upucen, ali necu nista da tvrdim. Dok SOHC motori za tu snagu manje vise je sve bazirano na ozbiljnoj obradi standardne glave i dobroj bregastoj, blok je vecinom samo ozbiljan nivo obrade za generalku, nije namenski konstruisana radilica i slicni elementi Wink

Ok je to da se tebi svidja i jeste cinjenica da za pricu kako je izaslo iz fabrike, "nudi" vise. Ali to sto nudi vise nakon toliko godina je u samo teoriji tj na papiru. Stvar je da je tvoj motor sklon odredjenim konstruktivnim kvarovima cak i u fabrickoj meri i da bi se namucio sa ogranicenim budzetom da izguras tih 70ks, dok za 1.1 SOHC je izvlacenje te snage manje vise ispravljanje fabrickih tolerancija, a da ne zalazim u to razliku u tome koliko se prijatno voze ti motori.

Mislim ukoliko ti to zelis, samo napred, ne mogu reci ni ja da sam imao objektivno dobar razlog da vozim 1.1 motor, trenutna situacija kod mene je takva da se vrlo kajem sto eto nisam ugradio 1.6 16v motor i uzivao u 103ks (tj ako je verovati internet prici, lako dostupnih 120ks), jer sad ne mogu da uradim atest ni za sta, a mogao sam ceo auto atestirati po starom zakonu da sam hteo da promenim motor, a iz trenutnog motora necu verovatno izvuci nikad ni priblizne performanse tog motora a da ne ulazim uopste u kompromise koji ce "nastati" na putu da se postigne manje od toga.

Svako povlaci liniju gde mu odgovara, ja sam povukao liniju iznad toga da auto ne sme da ima ozbiljnu konstruktivnu gresku Wink Nije da ce taj motor sigurno da ima problem, ali jeste nesto sto je relativno cesto da ne moze da se kaze eto desilo se samo u par slucajeva.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61445
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno Empty Re: Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno

Počalji od Sultan Uto 07 Maj 2019, 07:08

Da da...
Voleo bih da su ukljucili takav motor u ponudu za ugradnju u Yuga. To je prosto ,po meni,logican sled i trebao da bude.
Posto su vec izabrali DOHC motor od 903ccm kao osnovni agregat za najmrsaviju verziju,mogli su takodje da razmisle i o ponudi motora od 1050ccm,na primer za mlade motoriste....jeftiniji od SOHCa, a daje kakvu takvu agilnost vozilu...
Kao sto su to ucinili i sa SOHC 1100-1300. Pa se u ponudi naslo raznih karbova i jednogrlih i dvogrlih,i bar dve generacije EFIja,ali tu bas nisam upucen,pa su na jako jeftin nacin dobili 55,60,65 ,69 ks...itd. Na istom bloku i glavi motora.
Do duse,verovatno su pravilno postupili.
Jer,Yugo je nastao,bar mehanicki,nesto kao mix Fiata 127/128 .
Fiat 127 je vec pocetkom 80-ih izlazio iz proizvodnje. Talijani su DOHC motore do duse ,koristili u Pandi i Cinquecentu valjda jos neko kratko vreme,i na kraju penzionisali taj model motora posle skoro cetiri decenije upotrebe...
Naravno,svaka Abarth verzija motora malo toga deli sa fabrickom verzijom,inace i ne bi bila u stanju da dosegne te vrtoglave cifre.
Samo da ne zaboravimo da sadasnji trocilindricni agregati sa nepunih 900 ccm dosezu 75-85 ks...kako to objasniti? Dakle moze,a najlakse je podizanjem npr kompresije i koriscenjem malo boljeg karburatora kad vec nije EFI...
A Lampredijeva konstrukcija je i dalje pozeljna i prilicno upotrebljiva i u danasnje vreme.
Tako da se u osnovi slazem sa tim da je Fiat100 serija motora na zalost zavrsila svoj razvojni i upotrebni vek. Ali da je bila losha konstrukcija,to se ne slazem,ili,da je imala nekih konstruktorskih gresaka.
Na kraju,ganjala je pobednicke modele na raznim relijima i trkama i bez ikakvih problema drala mnogo naprednije mashine,na papiru...
Da ne mesamo Fiat i DMB...
Bar za Fiatove motore kazu da su nepoderivi
http://www.carsurvey.org/reviews/fiat/127/
Ali kao i uvek,mozda gresim...

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7043
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno Empty Re: Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno

Počalji od Sultan Uto 07 Maj 2019, 16:32

https://www.kultmobil.hu/cars-for-sale/fiat-127-sport-70hp

Jedna mozda zanimljiva stranica,sto bi rekli ,127ca u " mint condition" modu...
Mislim da bi ZAC mogao biti zadovoljan... Smile  Smile

A evo i malk bolji link za Maranello House sajt...
http://www.maranellohouse.com/index.html
http://www.maranellohouse.com/127restop2.html

Ima tu jos po nesto od Talijana,i malih i velikih...

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7043
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno Empty Re: Restauracija Fiata 127- ovako se to radi,temeljno

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu