Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja

+3
miljanxXx
ZAC
Milos
7 posters

Ići dole

Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja Empty Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja

Počalji od sasacv68 Sre 15 Okt 2014, 23:05

Primetio sam u zadnje vreme (a nisam mozda ni obracao paznju ranije) ... da auto dosta dimi na auspuh, kad se upali - nakon duzeg stajanja. To nakon duzeg stajanja...mislim, kad se auto pali nakon nekoliko sati stajanja (kad prenoci, ili  nakon par sati dok sam na poslu...). Otprilike se isto desava - isto dimi, bez obzira da li se pali uz pomoc sauha (ujutru ga uvek tako palim) ili bez sauha (paljenje u toku dana). Dakle, svakako je motor hladan - pa se startuje.
Paljenje i rad na zagrejan motor (cak i posle par minuta) mi se cini kao sasvim normalno - uobicajeno, odnosno sa sasvim malo ˝dima˝ uglavnom pri turiranju.
Dakle, kad je motor zagrejan - uopste ne dimi toliko mnogo, kao kada je hladan.
Karburator ne preliva, vodu ne trosi i ne mesa, potrosnja goriva je cca 8/100, a ulja cca 800g/1000km (mada to bas nisam ispratio 100%), motor jeste star, verovatno nema neku zavidnu kompresiju (nisam merio), ali relativno dobro vuce i ide...nemam nekih posebnih problema.
Da bi docarao problematiku i olaksao ukazivanje na eventualne uzroke - odnosno sta bi trebao pregledati, odraditi i sl...
evo i par videa, kako to izgleda, kratki su, pa molim iskusnije clanove da ih odgledaju, pre davanja komentara:

1. Paljenje i rad nakon duzeg stajanja - hladan motor

2. Paljenje i rad nakon par minuta rada motora - topao motor

3. Karburator - rad i turiranje


Dakle, sta bi mogao biti uzrok ovome, odnosno sta bi trebao pregledati ili odraditi...ili je mozda ovo sasvim normalno...
sasacv68
sasacv68
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 123
Godina : 55
Lokacija : Kladovo
Datum upisa : 06.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja Empty Re: Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja

Počalji od Milos Sre 15 Okt 2014, 23:11

Gumice ventila su otisle, zato dimi samo na hladnom startu. Jel duva na iber?
Milos
Milos
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4104
Godina : 27
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 05.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja Empty Re: Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja

Počalji od YUgisa Sre 15 Okt 2014, 23:11

Gumice ventila najverovatnije.

Prestigao me Milos Very Happy

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61537
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja Empty Re: Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja

Počalji od sasacv68 Sre 15 Okt 2014, 23:15

I meni je to najlogicnije
...na iber dimi vrlo malo - iber mi je u u kucistu filtera - dakle ne gusi rad motora, niti je tu nesto posebno masno - u kucistu...

Ajd sto dimi...ali povecava i potrosnju ulja ?
sasacv68
sasacv68
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 123
Godina : 55
Lokacija : Kladovo
Datum upisa : 06.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja Empty Re: Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja

Počalji od Milos Sre 15 Okt 2014, 23:17

Onda gumice ventila 100%
Ulje se ''provlaci'' kroz propale gumice ventila i ulazi u komoru sa sagorevanje. Odatle dim i potrosnja ulja. Zameni gumice i sve ce biti ok.
Milos
Milos
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4104
Godina : 27
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 05.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja Empty Re: Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja

Počalji od ZAC Sre 15 Okt 2014, 23:18

+1  gumice ventila, otvrdele od starosti pa na hladan motor ne dihtuju stablo ventila...tad kroz vodjicu sidje ulje u cilindar i eto dima...

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja Empty Re: Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja

Počalji od sasacv68 Sre 15 Okt 2014, 23:19

Neka posebna preporuka za gumice (proizvodjac)...i treba li tu usput jos nesto odraditi ?
sasacv68
sasacv68
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 123
Godina : 55
Lokacija : Kladovo
Datum upisa : 06.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja Empty Re: Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja

Počalji od ZAC Sre 15 Okt 2014, 23:22

Kakve su vodjice to ces videti tak kad skines opruge...ako su lose onda to zahteva i skidanje glave motora i njen remont...mislim da ce u tvom slucaju nove gumice resiti problem...preporuku za proizvodjaca gumica ostavljam drugima.

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja Empty Re: Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja

Počalji od miljanxXx Sre 15 Okt 2014, 23:34

ja kad sam menjao gumice nisam mogao da vidim da li su lose vodjice Wink
tek kad sam sastavio sve i posle neke odredjene km kad je losa vodjica pojela gumicu skapirao sam da je na tom cilindru losa vodjica Very Happy
a ventil nije imao lufta...
miljanxXx
miljanxXx
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 10127
Godina : 30
Datum upisa : 07.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja Empty Re: Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja

Počalji od sasacv68 Sre 15 Okt 2014, 23:37

ZAC ::+1  gumice ventila, otvrdele od starosti pa na hladan motor ne dihtuju stablo ventila...tad kroz vodjicu sidje ulje u cilindar i eto dima...

Pa da... to smo i mi interno, komentarisali na poslu, al rekoh, da ipak zatrazim strucno misljenje ovde...brzo ga resismo...skoro da je moglo u blic pitanja...

Hvala kolegama, no ako neko ima drugacije misljenje, nek se ne ustrucava...

Takodje ukoliko je bitan, nesto posebno, kvalitet gumica...molim preporuku, a ukoliko ne...nemojmo opterecivati temu...
sasacv68
sasacv68
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 123
Godina : 55
Lokacija : Kladovo
Datum upisa : 06.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja Empty Re: Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja

Počalji od YUgisa Sre 15 Okt 2014, 23:55

Sto se tice delova, obicno ide fazon sta uspes da nadjes pa onda od tog biras najmanje zlo i sta mozes da priustis... Kvalitetnih delova je sve manje pa su delovi sve skuplji i sve losiji.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61537
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja Empty Re: Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja

Počalji od Miljan Čet 16 Okt 2014, 00:24

Goetze ili Corteco.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja Empty Re: Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja

Počalji od charjek Čet 16 Okt 2014, 14:42

jel zna neko koliko majstor otprilike naplati zamenu gumica?
charjek
charjek
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1005
Lokacija : Sremska Mitrovica
Datum upisa : 20.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja Empty Re: Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja

Počalji od sasacv68 Sub 15 Nov 2014, 19:08

Nama - amaterima koji smo to prvi put radili je trebalo oko 7 sati rada. Zamenu gumica sam iskoristio da bi zamenio i bregastu, nismo bas za sve imali profesionalni alat, a uz to smo imali i problema sa jednom soljicom ventila.
Cenim da majstoru za zamenu gumica treba 3-4 sata rada x radni sat = eto i cene  Laughing . (+8 gumica x 35,00; +dihtung kucista bregaste; + dihtung poklopca).
Dakle, da ne ostanem duzan, koristim priliku da se zahvalim kolegama na dobroj proceni  Zastava Forum  ... i potvrdim: definitivno su gumice ventila bile problem.
Koga vise interesuje kako je odradjena sama zamena gumica - bez skidanja glave, postavio sam mali tutorijal na temi: https://zafc.forumsr.com/t3288p50-dihtung-glave-gumice-ventila-ili#178065

Evo i videa kako sada izgleda paljenje hladnog auta - bez sauha


Gotovo da nema trunke dima. Kada sam jutros prvi put palio auto, sa sauhom, bilo je vrlo malo dima i to prilikom turiranja, sto je predpostavljam sasvim normalno.
Ostajem duzan kako se zamena odrazila na potrosnju ulja, ali o tome kad izvezemo bar 1000km... Tacho
sasacv68
sasacv68
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 123
Godina : 55
Lokacija : Kladovo
Datum upisa : 06.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja Empty Re: Mnogo dimi kad se pali (startuje) - nakon ˝duzeg˝ stajanja

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu